Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bizantyjskie Drogi.
     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 19/08/2010, 23:00 Quote Post

Cesarstwo Bizantyjskie wyrosło z tradycji starożytnego Rzymu, więc zapewne kontynuowało jego dbałość o drogi. Jednak czy Bizantyjczycy rozwinęli sposób budowania traktów?
Którędy przebiegały najważniejsze szlaki? Czy macie dostęp do mapek?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 19/08/2010, 23:19 Quote Post

Z rozproszonych informacji wnioskuję, że korzystano z dróg rzymskich, które konserwowano dość starannie, w przeciwieństwie do sukcesorów zachodniej części cesarstwa.
Wielowiejski w jedynej znanej mi polskiej monografii dróg rzymskich czyni taka wzmiankę w ostatnim rozdziale. Nowsze monografie są jak mi się zdaje, tylko w językach mi obcych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/01/2011, 20:59 Quote Post

Najważniejszym traktem drogowym w europejskiej części Cesarstwa Bizantyńskiego była niewątpliwie pochodząca jeszcze z czasów rzymskich Via Egnatia. Szlak ten łączył dwa główne miasta bizantyńskie nad Adriatykiem, tj. Apollonię i Dyrrachium, poprzez Scampę (dziś Elbasan) i Lychnidos (Ochryda) z Tesaloniką (około 390 km) i dalej z Konstantynopolem. Całkowita długość tej trasy wynosiła na Bałkanach 1117 km, jej pokonanie zaś zabierało podróżnym około miesiąca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 5/01/2011, 9:01 Quote Post

Znalazłam świetny artykuł pod tytułem "Sieć dróg w bizantyjskiej Azji Mniejszej".
http://asiaminor.ehw.gr/Forms/fLemmaBody.aspx?lemmaid=5617

Jak zwykle (niestety!) w języku greckim dry.gif

Obiecuję zapoznać się z nim w najbliższych dniach i streścić zawartość zainteresowanym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/01/2011, 11:11 Quote Post

Fajny artykuł przekrojowy o bizantyńskich szlakach drogowych. Natomiast w jęz. polskim można sięgnąć do:
Świat Bizancjum, t. 1, 330-641, pod red. C. Morrison, przeł. A. Graboń, Kraków 2007; w styczniu powinien wyjść tom 2 641-1204 - w obu znajdują się informacje o przebiegu dróg. Również trochę pisze na ten temat z mapkami - J. Haldon, Bizancjum. Zarys dziejów, przeł. Z. Simbierowicz, Warszawa 2006.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/01/2011, 13:19 Quote Post

Dodajmy może, iż na na południe od Via Egnatia istniał konkurencyjny dla niej szlak równoleżnikowy, biegnący od Walony wzdłuż górnego biegu rzeki Devoll do Kastorii. Apollonia natomiast i Walona były z kolei połączone z miastami Epiru traktem, który poprowadzono dolinami Vjosy i Drinosu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 7/01/2011, 16:18 Quote Post

Obiecałam streścić artykuł... Okazało się to niemożliwe, gdyż jego zawartość na to nie pozwalała. Ponieważ ma on aż 9 stron, nie będę go wklejała, lecz udostępniam
TUTAJ

Jest to tłumaczenie artykułu Ioannisa Dimitrakosa "Sieć dróg bizantyjskich w Azji" z roku 2003.
Z góry przepraszam za, być może, niewłaściwe tłumaczenie nazw miejscowości bizantyjskich. Starałam się jak mogłam, podpierając się przy tym Ostrogorskim i starając się znaleźć pomoc w internecie. Tym niemniej zdaję sobie sprawę, że co wprawniejsze ucho kolegów biegłych w okresie Bizancjum wyłapie przekłamania. Mogę mieć jedynie nadzieję, że nie jest ich zbyt wiele...Ufam też, że kilku zainteresowanym Forumowiczom, mimo wszystko, tekst się przyda wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej