Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura minojska czy mykeńska
 
Jaką kulturę - minojską czy mykeńską - wolicie bardziej?
Kulturę minojską [ 60 ]  [65.22%]
Kulturę mykeńską [ 32 ]  [34.78%]
Suma głosów: 92
Goście nie mogą głosować 
     
kamil_1911
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 26.822

 
 
post 4/07/2008, 21:46 Quote Post

Pałace w Knossos, Fajstos, czy może w Argos, Pylos?
Pokojowo usposobieni Minojczycy czy waleczni Achajowie?

Jaką z tych najstarszych kultur, cywilizacji basenu Morza Śródziemneo wolicie bardziej?
Zapraszam do dyskusji.

Ten post był edytowany przez MikoQba: 14/07/2008, 19:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
blancheflor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 37.473

ola
Zawód: uczen
 
 
post 20/07/2008, 18:57 Quote Post

mi bardziej podoba się (generalnie) kultura minojska. Kreteńczycy tego okresu byli jak wesołe dzieci w czasie młodości świata;)) Łagodny kult matki- ziemi, zabawy, uwiecznione na wesołych freskach, letnie pałace, zupełnie pozbawione elementów obronnych... Chyba wymyślili Minotaura, bo nikt by nie uwierzył w taką krainę szczęśliwości. A mimo to, przecież mieli kontrolę na południu Peloponezu (wszyscy znamy mit o Tezeuszu;)) ), rozległe kontakty handlowe... I nagle nie wiadomo dokładnie co się stało, a wszystko się skończyło...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 16/08/2008, 15:19 Quote Post

Witam.

Oddaję głos na kulturę minojską i takim oto sposobem mamy remis...dry.gif

Głos za kulturą minojską ponieważ:
-zwiedzałem pałac w Knossos; podziwiałam freski, pitosy itd. smile.gif
-to mykeńczycy byli uczniami minojczyków a nie na odwrót. Nauczyli się od nich rzemiosła, żeglugi, naśladowali sztukę... mykeńczycy przejęli też od nich tak charakterystyczny dla swojej kultury pochówek w grobach na planie koła/tolasowych/w kształcie ula. Inną kwestią jest, że to nie minojczycy wymyślili ten sposób pochówku.
-Radość z życia. Pokojowe a zarazem dziwaczne usposobienie - wojsko bez broni, brak fortyfikacji confused1.gif
-zabawna teoria Ericha von Dänikena dotycząca pałacu w Knossos-lotniska dla statków kosmicznych oraz zwiazanego z tym przeznaczenia pitosów.

Dlaczego nie oddałem głosu na achajów:
Wydarzenia ok. 1400r. p.n.e. na Krecie. Nie wnikam już czy był to sojusz, podbój, dominacja kulturowa czy cokolwiek innego.

Kamil na co oddałeś głos i dlaczego confused1.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 26/08/2008, 13:55 Quote Post

QUOTE
Chyba wymyślili Minotaura, bo nikt by nie uwierzył w taką krainę szczęśliwości. A mimo to, przecież mieli kontrolę na południu Peloponezu
A walka z piractwem to pewnie było tłumienie buntów podbitych terenów. Wolę tam Mykeńczyków za całokształt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
alex.jet
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 50.328

Alex Jet
 
 
post 18/11/2008, 20:25 Quote Post

ja także wolę Mykeńczyków. umieli się bić i w ogóle za całokształt "twórczości" ;]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Adrianwia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 40.159

Adrian
 
 
post 7/01/2009, 22:46 Quote Post

Ja zagłosowałem na kulturę mykeńską. Zdecydowanie wolę ten okres, pełen krwawych wojen.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wojtaso
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 52.258

 
 
post 7/01/2009, 22:53 Quote Post

Dla mnie mykeńska. Może z tego względu, że jednak tam więcej się działo. Przede wszystkim jeśli chodzi o kulturę. Brama Lwic, "mury tytanów", maski grobowe i słynne grobowce wielkości muzeum smile.gif No i oczywiście wojna trojańska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 10/03/2009, 4:07 Quote Post

Jak dla mnie minojska, światło cywilizacji dla ludów wschodu, zachodu i północy ale z tym pokojowym usposobieniem i dobrocią to bym nie przesadzał. Kontrola handlowych szlaków co najmniej egejskich wymagała silnej i sprawnej floty potrafiącej zdecydowanie działać. Brak twierdz na wyspie świadczy o długofalowo zapewnionym bezpieczeństwie zewnętrznym jak i o silnej centralnej władzy dla której warownie wewnatrz kraju jako potencjalne ośrodki oporu były raczej niewskazane. Takiego komfortu nie uzyskuje się dobrodusznoscią i miłymi uśmiechami. Bogactwo uzyskane w wyniku kontroli szlaków handlowych oraz bezpośredniego dostepu do handlu z Egiptem- jeszcze jaśniejszego światła cywilizacji i dobrobytu również dla Krety, też trzeba było chronić. Wymagało to solidnego zabezpieczenia uzyskanego prawdopodobnie również kontrolą na lądzie stałym. Oczywiście za pomocą sił lądowych pozwalających na dominację terenów z potencjalnych kierunków zagrożeń, terenów stanowiacych podstawy morskich szlaków handlowych oraz terenów zapewniająch zaopatrzenie i eksploatacje niezbędnych surowców. To taka Wielka Brytania (zwłaszcza epoki wiktoriańskiej) owych czasów w odpowiedniej skali - niby pokój (bo buduje a wojna rujnuje) ale żadnej dobroduszności tylko interes, bezwzględność i wyrachowanie na miarę własnych sił i środków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lugork
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 38.828

 
 
post 12/04/2009, 6:02 Quote Post

Mówi się, że obecnie Unia Europejska naśladuje Minojczyków. Jeśli tak to ja wolę Mykeny wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Diodotos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 57.217

Grzegorz Szczepaniak
 
 
post 6/07/2009, 20:28 Quote Post

Obiła mi się o oczy teoria,że mit o Minotaurze miał swoje źródła w zwyczaju składania ofiar jakiemuś kreteńskiemu bogowi,wyobrażanemu pod postacią byka bądź samych rogów byka.Kiedy słyszę o cywilizacji wiecznej szczęśliwości,to od razu zapala mi się ostrzegawcza lampka.Podobnie było z Majami-taki spokojny lud,taki dobry,aja,aja a tu proszę,bardzo krwawe obrzędy i kultura w ogóle.Pewnie w ostatecznym rozrachunku przez Mykeńczyków zostało wylane o wiele więcej krwi,ale z nimi przynajmniej od razu wiadomo,co "w trawie piszczy";)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
gilgamesh91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 58.275

Zawód: uczeñ
 
 
post 6/09/2009, 17:09 Quote Post

jeśli chodzi o moje zdanie, postawię na kulturę mykeńską, ze względu na np. słynny Akropol Mykeński, cyklopowe mury, Lwia Brama, są to całkiem niezłe dokonanie budowlane, które służyły również do ochrony. Warto wspomnieć również o gorbach królów mykeńskich (groby szybowe), w których znalezione słynne maski z Myken, dodatki ze złota, skarbiec Atreusza
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
and_andrzej
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 59.394

Andrzej Tokarz
Zawód: student
 
 
post 19/10/2009, 16:02 Quote Post

Bardzo podoba mi się argument Dagome o silnej flocie. Pokojowe nastawienie to absurd. Oni nie budowali murów obronnych bo mieli masę statków i każdy się ich bał. A żeby było śmieszniej ironia polega na tym, że to był ich słaby punkt, bo to jak z tą babą, która wsadza wszystkie jaja do jednego koszyka. Kiedy wybuchł wulkan na Santorynie to im tsunami te statki zatopiło. A niewiele później był najazd Achajów, ale zresztą to każdy wie.
Glosowałem za cywilizacją minojską, mam słabość do ich fresków, zwłaszcza do kobiet z szerokim dekoltem. Zresztą, to minojska dała impuls do rozwoju mykeńskiej, uczyli się od nich rzemiosła, żeglugi nawet pismo linearne typu B jest uproszczoną wersja linearnego A. Więc ja się pytam trzeba dawać pierwszeństwo Mykeńczykom, bo wyssali ile się dało, uprościli a gdy nadarzyła się okazja, przejściowe osłabienie Krety, napadli odpłacając gwałtem i pożogą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
dim
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 473
Nr użytkownika: 58.772

Dimitris K.
Stopień akademicki: cos... studiowal...
Zawód: wolny nie-najmita
 
 
post 22/10/2009, 22:00 Quote Post

Jako miejsce, wolę Mykeny, gdyż poznałem tam moją miłą, mądrą i dobrą żonę rolleyes.gif

Lecz w starożytności popierałbym Kretę. Grecja Mykeńska kojarzy mi się brutalnie i zbrodniczo, aż do degeneracji. Wiem, że Słowacki to dla Was nie źródło, choć pewnie niesłusznie, wszak czytał źródła, a jego opisy miejsc są super precyzyjne, z brzękiem owadów włącznie laugh.gif, ale może Homer ? Sofokles ? A może te obrzydliwie cyniczne i okrutne, złote maski grobowe ?
Wymordowali o wiele więcej cywilizacji, niż jej stworzyli.

Kreta...
to filozofia morza, jako wspólnego dobra. Żywi, bogaci i zbliża do siebie ludzi, państwa i narody. Darzę tę cywilizację uznaniem, podobnie jak fach żeglarza. Więc wybrałem Wyższą Szkołę Morską wink.gif

Uroczy jest post nr 2 respekt.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 23/10/2009, 5:25 Quote Post


Hm. Minojska - chyba za sprawą małej Thery i freskom z Akrotiri.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 23/10/2009, 19:42 Quote Post

Mykeńska, bo wszystko co dzieje się na kontynencie zawsze jest ciekawsze od tego co dzieje się na wyspie. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej