Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maria I Stuart
     
Ammigos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 8.717

Zawód: uczen
 
 
post 25/09/2005, 16:24 Quote Post

Witam! Co sadzicie o Marii I Stuart, o jej zyciu, losach, pogladach. O konflikcie z ciotka tj Elzbieta I, kto zawinil. Posepowanie, ktora byla winna? Prosze o odp. Jestem bardzo ciekaw waszych opinii na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 26/09/2005, 9:33 Quote Post

Już na jednym z tematów umiesciłem jeden post podobnej treści ale nieco sie powtórzę.
Maria Stuart miała bardzo bujne życie, m.in.:

Bothwell zgwałcił Marię podczas spacerów, a ze względu na to, że Darnley nie interesował sie nią zupełnie, to jej się to spodobało i została jego kochankiem.
Podczas jednego z bali Bothwell zrobił podkop do sypialni. Maria w tym czasie wyszła na bal (ponoć nieświadoma dalszego obrotu wydarzeń). Następnie Bothwell wziął się za Darnleya (przypominam że Darnley był w tym czasie królem Szkocji) i zabił go.
Następnie Maria wyszła za Bothwella.
Wyszła za mąż za zabójcę jej męza a zarazem króla. motyw seksualny. Od tego się zaczęło:)
Następnie po ślubie nieco Maria sie rozczarowała, ponieważ Bothwell był zwykłym prostakiem, który traktował kobiety z góry. Inymi słowy były one dla niego gorszym gatunkiem.
Wybuchły bunty w Szkocji ze względu na źle sprawowane rządy i nowe małżeństwo się rozstało.
Marię zamknięto a Bothwell umarł na banicji.

Nie chce mi się na raz opisywać wszystkiego. Jakby co to niech ktoś jeszcze napisze coś z jej życiorysu.
Ja osobiście czytałem tylko biografie Zweiga i Boguckiej na jej temat. Aha Jeszcze Elżbietę Wielką Grzybowskiej, jednak co ja sam będę pisałsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 3/11/2005, 13:34 Quote Post

Zwykle wina lezy po obu stronach. Ja mysle, ze Maria nie byla najlepsza krolowa. Popelnila wiele bledow (najwiekszym okazlo sie szukanie ratunku u Elzbiety), a najgorsze, ze chyba nie bardzo wiedziala, jak sie potem z tego wyplatac. Nie pomogl jej tez fakt, ze poparcie u szlachty szkockiej miala raczej niewielkie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 26/01/2006, 15:31 Quote Post

QUOTE
Podczas jednego z bali Bothwell zrobił podkop do sypialni. Maria w tym czasie wyszła na bal (ponoć nieświadoma dalszego obrotu wydarzeń). Następnie Bothwell wziął się za Darnleya (przypominam że Darnley był w tym czasie królem Szkocji) i zabił go.
Następnie Maria wyszła za Bothwella.
Wyszła za mąż za zabójcę jej męza a zarazem króla. motyw seksualny. Od tego się zaczęło:)

Nie zapominajmy, że Darnley od jakiegoś czasu, tj. od zabicia Davida Riccia związany był z opozycją protestancką przeciw własnej żonie i jego usunięcie nie wynikało tylko z przyczyn osobistych (romansu Marii z Bothwellem) lecz politycznych. Zaś małżeństwo z zabójcą swego męża było karygodnym błędem ze strony Marii, które przypłaciła utratą tronu. Gdyby nie kierowała się w podejmowaniu decyzji uczuciami a rozsądkiem jak jej angielska kuzynka, nie utraciłaby korony szkockiej, a później życia.

QUOTE
Marię zamknięto a Bothwell umarł na banicji.

Bothwell nie umarł na banicji, a gorzej, bo w duńskim więzieniu, bodajże w 1578 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 28/05/2006, 21:34 Quote Post

czy bunty przeciw Marii I nie wybuchły z powodów religijnych? Była przecież katoliczką?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 4/01/2008, 22:29 Quote Post

Szkocja była krajem o słabej władzy monarszej Kosciół był jednym z nielicznych sprzymierzeńców królestwa Miedzy innymi dlatego możnowładztwo szkockie chciało go zniszczyć Maria Stuard przegrała również z ponurym fanatyzmem religijnym krórego najlepszym przykladem był Knox
 
Post #6

     
elisabethI
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 42.990

dominika krol
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 28/03/2008, 19:13 Quote Post

Ammigos
To Elżbieta I była ciotką Marii Stuart?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/03/2008, 19:30 Quote Post

QUOTE
To Elżbieta I była ciotką Marii Stuart?

Nie. Skąd ten pomysł?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
piotr 1 wielki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 41.245

krzysztof bialy
Zawód: uczen
 
 
post 28/03/2008, 19:31 Quote Post

Elżbieta I była kuzynką dla Marii I Stuart a nie jej ciotką .Ponadto podczas swojego panowania miała poważny problem z protestantami pod przywództwem Knoxa,oraz swojego przyrodniego brata popieranych przez Elżbiete I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
elisabethI
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 42.990

dominika krol
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 28/03/2008, 20:13 Quote Post

Ponieważ Ammigos w swojej wypowiedzi napisał/-a że Elżbieta I była ciotką Marii Stuart. A Elżbieta była jej kuzynką i tylko chciałam podkreślić jej błąd
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Igorix
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.126

Micha³
Zawód: in¿. elektronik
 
 
post 25/01/2009, 1:19 Quote Post

Może warto wyjaśnić pokrewieństwo obu pań :-)
Siostra Henryka VIII Małgorzata została poślubiona Jakubowi IV Stuart, panującemu w Szkocji. Ten z kolei miał syna Jakuba V, któremu to druga żona Maria de Guise urodziła córkę, właśnie Marię Stuart.
Elżbieta to z kolei córka Henryka VIII i Anny Boleyn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/12/2010, 16:56 Quote Post

Błędznie i beztrosko założyłem temat, który juz istnieje, więc przeklejam swój post tu, gdzie być powinien:
QUOTE
Jaka jest wasza ocena Marii Stuart jako człowieka, kobiety, władczyni, co sądzicie o tzw. "listach ze szkatułki", jak wam się wydaje, kto w zdarzeniu w Kirk o'Field ponosi większa odpowiedzialność moralną,Bothwell- bezpośredni wykonawca (choć osobiście nie pobrudził sobie rąk), czy Maria, prawdziwa Dejanira? Dla zagajenia dodam, że Bothewlla uważam za zwykłego watażkę, dziecko swoich czasów, Marię zaś (do której żywię prawdziwą sympatię), w tym wypadku za wyjątkowo perfidną i wyrachowaną, choć np. Zweig próbuje jej bronić sięgając po argumenty natury psychologicznej...
Czyli co się zdarzyło w Kirk o'Field
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 22/03/2011, 19:07 Quote Post

QUOTE(elisabethI @ 28/03/2008, 20:13)
Ponieważ Ammigos w swojej wypowiedzi napisał/-a że Elżbieta I była ciotką Marii Stuart. A Elżbieta była jej kuzynką i tylko chciałam podkreślić jej błąd
*



Igorix ma rację, Elżbieta była ciotką Marii, choć w większości opracowań określa się je błędnie jako kuzynki- zapewne ze względu na to, że były w podobnym wieku.

Co zaś do oceny samej królowej... Trzeba chyba zwrócić uwagę na fakt, że wychowała się we Francji, nie miała więc właściwie pojęcia o warunkach panujących w Szkocji. Zdaje się również, że nie za bardzo się starała te warunki zrozumieć. I nie najlepiej na tym wyszła.

Jak myślicie, czy byłoby rozsądniej z jej strony, gdyby przeszła na protestantyzm?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/03/2011, 19:21 Quote Post

QUOTE
Igorix ma rację, Elżbieta była ciotką Marii,

Nie, Elżbieta I NIE BYŁA ciotką Marii Stuart. Nie była siostrą jej ojca - Jakuba V - ani też siostrą jej matki - Marii z Gwizjuszy. Połączenie przez pradziadka Marii, a dziadka Elżbiety - Henryka VII - nijak nie czyni Elżbiety ciotką Marii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 23/03/2011, 20:22 Quote Post

"Ciotka- siostra lub kuzynka matki lub ojca" (źródło: "Mały słownik języka polskiego" pod redakcją Skorupki, Auderskiej i Łempickiej)

Elżbieta była kuzynką ojca Marii, Jakuba V, termin ciotka jest więc jak najbardziej adekwatny.

Myślę jednak, że określenie pokrewieństwa obu pań nie jest tu najważniejszym zagadnieniem- byłabym za to bardzo zobowiązana, Ramondzie, gdybyś ustosunkował się do pozostałej części mojego poprzedniego postu, zwłaszcza do postawionego na końcu pytania. Jestem bardzo ciekawa opinii na ten temat. smile.gif

Ten post był edytowany przez Henrietta Anna: 23/03/2011, 20:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej