Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie pojazdy podczas Powstania Warszawskiego
     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 20/01/2005, 13:18 Quote Post

Hej

QUOTE(Necrotrup @ Aug 18 2004, 11:20 PM)
Co do rowerzystów z Panzerfaustami... W Wehrmachcie istniały oddziały cyklistów, np. właśnie cykliści zajęli w 1939 roku Jarocin. Uzbrojenie częsci z nich w Panzerfausty, wobec rozpowszechnienia tej broni, nie powinno dziwić.
*



Zdaje się ze wg etatów Volksgrenadierdivision (nie mylić z Volkssturmem - to były normalne dywizje piechoty tylko o zubożonym standardzie, formowane od jesieni 1944) w miejsce kompanii dział szturmowych występowała kompania niszczycieli czołgów w postaci właśnie Panzerfaustów na rowerach smile.gif (72 szt.)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/10/2006, 1:46 Quote Post

Panie Janie co do broni pancernej użytej w PW to odsyłam do opracowania Ledwocha"Warszawa 1944" i Satory o produkcji uzbrojenia. Pozdrawiam. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
widiowy7
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz
 
 
post 3/05/2009, 17:17 Quote Post

QUOTE(corvinus @ 18/08/2004, 20:53)
Opócz wymienionych już pojazdów znalazła się tam też informacja na temat tego trzeciego czołgu ( Tygrys). Generalnie czołg nie został wykorzystany ponieważ pilnujący go powstaniec postanowił sobie nim pojeździć i podczas tej "wycieczki" uszkodził czołg  ph34r.gif
*


Są wątpliwości właśnie co do typu czołgu. Ten o którym piszesz, zdobyty przez powstańców na Ochocie(ul.Kaliska?)to albo Pantera albo T-IV.
W tym czasie nie mogło w tamtym rejonie być "Tygrysków"
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Ghouti
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 78.626

Mikolaj
Zawód: uczen
 
 
post 1/09/2012, 16:25 Quote Post

Witam. Z góry przepraszam, ze odświeżam, ale jestem ciekaw kilku spraw:
1. Z jakiej jednostki pochodziły 2 zdobyte przez naszych Pantery?
2. A teraz sprawa dosyć kontrowersyjna: Tygrysy w Warszawie. Wszyscy wiemy, ze Powstańcy każdy czołg nazywali Tygrysem, a każdego Ukraińca czy Ruska Własowcem, ale zmierzam do wyjaśnienia 1 kwestii. Podczas transportu rannych na lotnisko(Okęcie) został zdobyty Tygrys, który następnie został przypadkowo zniszczony przez młodego Powstańca, który coś tam w nim uszkodził. Ta historia jest prawdziwa?
3. To prawda, że główną decyzję o nie używaniu Chwata podjął Monter, który nie pozwolił rozbierać barykad?
4. Kolejne pytanie dotyczy już nie Polskich sił, a ogólnie Niemieckich. Istnieje może spis pojazdów użytych w czasie Powstania? Jakie czołgi, wozy itp

Ten post był edytowany przez Ghouti: 1/09/2012, 16:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Doktor Zło
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 502
Nr użytkownika: 62.471

 
 
post 1/09/2012, 19:07 Quote Post

QUOTE
A teraz sprawa dosyć kontrowersyjna: Tygrysy w Warszawie. Wszyscy wiemy, ze Powstańcy każdy czołg nazywali Tygrysem, a każdego Ukraińca czy Ruska Własowcem, ale zmierzam do wyjaśnienia 1 kwestii. Podczas transportu rannych na lotnisko(Okęcie) został zdobyty Tygrys, który następnie został przypadkowo zniszczony przez młodego Powstańca, który coś tam w nim uszkodził. Ta historia jest prawdziwa?


Nie jestem aż takim ekspertem do powstania, ale jak co koledzy mnie poprawią; zdaje mi się, że ani jeden czołg typu Tygrys nie został użyty w walce w Warszawie, więc tu historia jest chyba nieprawdziwa. Za to słyszałem bardzo podobną opowieść: jakoby w pierwszych dniach powstania jakiemuś oddziałowi udało się zdobyć pokaźny park maszynowy jakieś niemieckiej jednostki, tylko że w czasie zabezpieczania go dwójka młodych powstańców uruchomiła którąś z maszyn i niechcący jadąc nią poważnie uszkodziła większość innych pojazdów, powodując że cała akcja poszła na marne. Jeżeli ktoś miałby jakieś bardziej precyzyjne informacje na ten temat, jak również co się stało z winowajcami- chętnie bym się dowiedział.

Ten post był edytowany przez Doktor Zło: 1/09/2012, 19:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Ghouti
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 78.626

Mikolaj
Zawód: uczen
 
 
post 1/09/2012, 19:47 Quote Post

Co do Tygrysów w Warszawie to istnieje nawet zdjęcie ukazujące ten czołg na ulicach. Historia o transporcie rannych na Okęcie przy eskorcie czołgów Tygrys również jest faktem, miało to miejsce 2 sierpnia. Zastanawia mnie tylko czy prawdą jest zniszczenie 2 maszyn. Jedna podobno została zniszczona strzałem z Panzerfausta, a 2 został zdobyty przez Powstańców, a miało to miejsce około 4 sierpnia. Czołgi miały pochodzić z 3 dywizji SS.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 4/09/2012, 6:29 Quote Post

Tygrysy w Warszawie walczyły, jak najbardziej, i pochodziły z 3. DPanc SS - z improwizowanej grupy bojojwej sformowanej o pododdziały zapasowe, a czołgi były z kompanii remontowej Totenkopfa (bodaj na Ochocie) odcięte od dywizji po naprawach. Był o tym artykuł parę lat temu w "Militariach XX Wieku" - jak znajdę chwilę czasu to poszukam, który to był numer.
 
Post #22

     
tempestas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 34.969

Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: pilot
 
 
post 25/11/2012, 19:21 Quote Post

Oprócz wymienionych już pojazdów znalazła się tam też informacja na temat tego trzeciego czołgu ( Tygrys). Generalnie czołg nie został wykorzystany ponieważ pilnujący go powstaniec postanowił sobie nim pojeździć i podczas tej "wycieczki" uszkodził czołg[QUOTE]

To nie był PzKpfw VI Tiger (Tygrys) - (mało prawdopodobne), tylko PzKpfw IV (bardziej prawdopodobne).

Całkowitej pewności nie mam bo nie mam dostępu do źródeł historycznych, natomiast wydaje mi się, że jeśli już tego nie ustalono, to już nie uda się tego ustalić, ponieważ powstańcy nie byli ekspertami od czołgów, którzy potrafili odróżnić PzKpfw IV Ausf. A od PzKpfw IV Ausf. B, nie było o tym żadnych publikacji, większość takich rzeczy to były sprawy tajne i jak żołnierze powstania coś zdobyli to najbardziej cieszyli się z samego zwycięstwa, a nie z tego, że zdobyli PzKpfw. IV D, a nie PzKpfw. IV B
"bo ten pierwszy ma wyprofilowaną, pancerną osłonę jarzma działa".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/11/2012, 21:30 Quote Post

Opowieści dziwnej treści dotyczą nie Tygrysa, ale Pantery (PzKpfw-V).

 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
tempestas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 34.969

Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: pilot
 
 
post 2/12/2012, 3:58 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 25/11/2012, 22:30)
Opowieści dziwnej treści dotyczą nie Tygrysa, ale Pantery (PzKpfw-V).
*



Jakieś źródło informacji o tym, ze ten czołg to Pantera?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 2/12/2012, 12:27 Quote Post

Tu się myliłem, za co przepraszam.
Ledwoch w swoim artykule nt. powstańczej broni pancernej podaje że 4 sierpnia udało się zdobyć jednego Tigera, którego powstańcy obsadzili własną załogą. Kiedy ta załoga była zajęta wcinaniem obiadku, to jakiś inny powstaniec postanowił przejechać się Tygrysem. W rezultacie tak uszkodził pojazd, że trzeba było go porzucić.
Czytałem też o zadziwiająco podobnym wydarzeniu, kiedy to powstaniec dorwał się do zdobycznej Pantery i nawet sprokurował wystrzał z armaty, bo w komorze zamkowej akurat był nabój. Wystrzał spowodował ponoć zniszczenie jakichś tam ciężarówek. Sama Pantera miała ulec uszkodzeniu.
Podejrzewam, że w tym drugim przypadku mamy do czynienia z internetowym bajaniem.
W tematyce Powstania Warszawskiego, takich bajek jest mnóstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 2/12/2012, 13:04 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 2/12/2012, 13:27)
Tu się myliłem, za co przepraszam.
Ledwoch w swoim artykule nt. powstańczej broni pancernej podaje że 4 sierpnia udało się zdobyć jednego Tigera, (...)
Czytałem też o zadziwiająco podobnym wydarzeniu, kiedy to powstaniec dorwał się do zdobycznej Pantery (...)
*



Na podstawie książki Jana Tarczyńskiego "Pojazdy Armii krajowej w powstaniu Warszawskim" (aczkolwiek ma swoje lata i zawiera parę nieścisłości) domniemywam, że chodzi o jedno i to samo wydarzenie, zniekształcone w pamięci weteranów.
Kompania por. "Gustawa" na Ochocie zdobyła 4.VIII czołg z 19 DPanc. przerzucanej przez Warszawę i mogła to być tylko albo "Pantera" albo PzKpfw IV ausf. H lub J.

A tak wogóle zachowała się pełna dokumentacja 19 PzDiv z tego czasu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 5/11/2017, 23:32 Quote Post

Ukazało się nowe, wcześniej nieznane zdjęcie jednej z naszych Panter (patrząc na charakterystyczne malowanie bocznej ściany wieży chodzi o egz bez nazwy własnej, z napisem "WP" na tylnej stronie wieży). Zwraca uwagę że do końca użytkowania (czołg już jest porzucony) nie zamalowano krzyża na kadłubie!

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...4cd&oe=5A72C5DB

za https://pl-pl.facebook.com/WozyBojoweSwiata/
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 6/11/2017, 0:19 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 18/08/2004, 22:20)
Co do rowerzystów z Panzerfaustami... W Wehrmachcie istniały oddziały cyklistów, np. właśnie cykliści zajęli w 1939 roku Jarocin. Uzbrojenie częsci z nich w Panzerfausty, wobec rozpowszechnienia tej broni, nie powinno dziwić.
*




Ależ owszem, czemu nie...

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej