Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koń, koniak, kobiety. Tradycje i zwyczaje, oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej
     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 1/01/2011, 11:07 Quote Post

Witam,

Temat poświęcony najnowszej książce Tetragonu Koń, koniak, kobiety. Tradycje i zwyczaje oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej Piotra Jaźwińskiego.

Na początek recenzja.

Osobiście uważam, że książka jest naprawdę dobra żeby nie powiedzieć, że nawet bardzo dobra, co prawda nie jest też najtańsza, jednak myślę, że warta tych pieniędzy.

Ktoś już czytał?



 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 7/08/2011, 19:41 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Gnome @ 1/01/2011, 12:07)
Witam,

Temat poświęcony najnowszej książce Tetragonu Koń, koniak, kobiety. Tradycje i zwyczaje oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej Piotra Jaźwińskiego.

Na początek recenzja.

Osobiście uważam, że książka jest naprawdę dobra żeby nie powiedzieć, że nawet bardzo dobra, co prawda nie jest też najtańsza, jednak myślę, że warta tych pieniędzy.

Ktoś już czytał?
*



A czy czytałeś Wspomnienia o odrębnościach, zwyczajach i obyczajach kawaleryjskich II Rzeczypospolitej Stanisława Radomyskiego? Tematyka podobna, jeśli nie identyczna. Jeśli czytałeś, to czy możesz porównać z książką Piotra Jaźwińskiego i powiedzieć, która lepsza?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 9/08/2011, 15:37 Quote Post

Niestety nie miałem okazji czytać książki Radomyskiego, ale Jaźwiński z niej na pewno korzystał, ponieważ jest w bibliografii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 9/08/2011, 18:44 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Gnome @ 9/08/2011, 16:37)
Niestety nie miałem okazji czytać książki Radomyskiego, ale Jaźwiński z niej na pewno korzystał, ponieważ jest w bibliografii.
*



Hm, trudno, ale skoro z niej korzystał, to znaczy, że nie może być zła - na forum o ułanach II RP też są pozytywne opinie na jej temat.
Mam jeszcze jedno pytanie - czy Jaźwiński wspomina coś o święcie pułkowym 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, gdy ułani przebierali się za husarzy i przejeżdżali tak przez Rzeszów? Czy podaje jakieś cytaty? Być może jest coś o tym w książce "Ułani Króla Jana. Z dziejów 20 pułku ułanów", ale jeszcze jej nie czytałem. W ogóle dopiero od niedawna interesuję się kawalerią II RP. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 10/08/2011, 15:41 Quote Post

Książkę czytałem w grudniu więc na 100% nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że Jaźwiński nic na ten temat w swojej książce nie pisze. Niestety książka nie ma indeksu nazw geo. więc trudno mi to teraz sprawdzić. Jest za to parę żurawiejek o 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 10/08/2011, 16:31 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Gnome @ 10/08/2011, 16:41)
Książkę czytałem w grudniu więc na 100% nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że Jaźwiński nic na ten temat w swojej książce nie pisze. Niestety książka nie ma indeksu nazw geo. więc trudno mi to teraz sprawdzić. Jest za to parę żurawiejek o 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
*



No dobrze, w takim razie nie mam więcej pytań i dziękuję smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 9/09/2011, 17:18 Quote Post

Ciekawszą ofertę moim zdaniem przedstawia najnowsza (2011) książka P.Jaźwińskiego pt."OFICEROWIE I DŻENTELMENI. ŻYCIE PRYWATNE I SŁUŻBOWE KAWALERZYSTÓW DRUGIEJ RZECZYPOSPOLITEJ" posiada 370 stron i kosztuje 31 złoty. Za to "Koń, koniak, kobiety. Tradycje i zwyczaje oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej" posiadało 222 strony i kosztuje 45 złoty i było pracą dyplomową autora (pierwsza praca naukowa- doświadczenie). Czyżby druga książka była poszerzeniem pierwszej (mniemam, że autor sięgał do swojego wcześniejszego dzieła) Czytałem recenzje obu książek lecz nie wiem jaka jest między nimi różnica (poza stronami) i na którą się zdecydować. Może Forumowicze się orientują i czytali obie, bo mam dylemat i nie wiem którą wybrać.
pozdr

Ten post był edytowany przez Ammianus_Marcellinus: 9/09/2011, 17:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 9/09/2011, 18:35 Quote Post

O ile wiem, to książka Erici wychodzi dzisiaj, myślę, że w przyszłym tygodniu powinienem ją mieć u siebie (ew. za dwa). Podejżewam, że z racji podobnej tematyki sporo rzeczy będzie się powtarzać, ale w sumie zanim jej nie zobaczę to tylko gdybanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 10/09/2011, 2:26 Quote Post

Też ją zakupie, bo warto. Jednak zdając się na pragmatyzm, autor na pewno skorzystał ze swojej poprzedniej książki (nie twierdzę, że będzie to "kalka" pierwowzoru). Mam nadzieję, że druga będzie lepsza (wartościowsza, dojrzalsza) od pierwszej, bo już nie będzie mi wcześniejsza potrzebna smile.gif. Okrutne lecz prawdziwe stwierdzenie. Tak czy inaczej autorowi życzę wszystkiego najlepszego i nie mogę się już doczekać książki. Im szybciej ją dostanę tym szybciej ją przeczytam i zrecenzuję.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 16/09/2011, 6:41 Quote Post

Możesz kupować nową książkę w ciemno, bo to po prostu jest wznowienie poprzedniej, tyle tylko że pod nowym tytułem. Dodatkowo poprawiono błędy i jest więcej zdjęć. Przynajmniej tak napisał jeden z szefów Tetragonu, który jest współwydawcą http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=151&...&p=1538402#wrap.

Ten post był edytowany przez Gnome: 16/09/2011, 6:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 19/09/2011, 1:58 Quote Post

No to zakup wyszedł mi na dobre. Zacząłem już czytać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 19/09/2011, 10:33 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 19/09/2011, 2:58)
No to zakup wyszedł mi na dobre. Zacząłem już czytać.
*



To jak przeczytasz podziel się wrażeniami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 22/09/2011, 22:59 Quote Post

Jestem już w połowie książki i na razie nic niezwykłego.
Minusem książki jest tusz, który jakoś po przejechaniu palcem szybko się rozmazuje, a strony są dość cienkie.
Przypisy nie są u dołu strony lecz na końcu książki co mi nie jest na rękę.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 1/11/2011, 18:22 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 22/09/2011, 23:59)
Jestem już w połowie książki i na razie nic niezwykłego.
Minusem książki jest tusz, który jakoś po przejechaniu palcem szybko się rozmazuje, a strony są dość cienkie.
Przypisy nie są u dołu strony lecz na końcu książki co mi nie jest na rękę.
pozdr
*



W wydaniu Tetragonu przypisy były na dole strony, a tusz się nie rozmazywał, papier też był gruby. Chociaż przyznam, że mnie się nic nie rozmazuje w wydaniu Erici, a format jest poręczniejszy.

Co do niezwykłości, to trzeba pamiętać, że jest to praca popularnonaukowa, więc fajerwerków (odkrywczych tez i nowych ustaleń) nie ma się co spodziewać.

Ten post był edytowany przez Gnome: 1/11/2011, 18:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 15/12/2011, 21:20 Quote Post

Czołem!

A czy książka "Oficerowie..." jest też w twardej oprawie? Szukam, szukam i na razie znalazłem tylko w miękkiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej