Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przewrót Majowy, był potrzebny?
 
Co sądzisz o Przewrocie Majowym?
Był potrzebny [ 108 ]  [52.43%]
Nie mam zdania [ 24 ]  [11.65%]
Nie był potrzebny [ 74 ]  [35.92%]
Suma głosów: 206
Goście nie mogą głosować 
     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 30/08/2005, 19:05 Quote Post

[quote=1234,30/08/2005, 19:25]
[quote]1. Zauważ, że banda niekompetentnych wojskowych pajaców potrafiła przygotować kraj do obrony w 1939 roku (fakt, że była bardzo konserwatywna, ale gdyby Polska miała gospodarkę czeską, to byśmy Niemców - jak już wcześniej gdzieś pisałem - roznieśli).[/quote]
Uważasz, że ci, których odstawiono na boczny tor by tego nie zrobili? Moze nawet lepiwj, bo gdyby rządziła endecja, to lepiej zabezpiczyłaby się do Niemców[/quote]
Na pewno lepiej. Ale wychowanie patriotyczne bardzo się przydało (nawet autorytarne. Lepiej walczyć za Rydza niż wogóle).

[quote] Co do Roli - Żymierskiego: nie wiem czy wiesz, ale został on wyrzucony z armii za malwersacje właśnie w czasach sanacyjnych.[/quote]
A czy na to wyrzucenie nie miał wpływu fakt, że Łyzwiński opowiedział się za Wojciechowskim? A z drugiej strony takiemu Czechowiczowo darowano. Wiem, to, ze wyprowadził pieniędze z budżetu na konta BBWR nie miało z tym zadnego związku.[/quote]
No zgodzę się, że nie było to chlubne.

[quote]3. Co do trzymania z Węgrami - Węgrzy byli przychylnie nastawieni i przed wojną i w jej czasie (zważ na to, że Węgrzy dali dach nad głową 140 000 Polaków). Polska wcale nie wybierała sobie przyjaciół.[/quote]
Przyjazna była jeszcze Łotwa, choć nie miała żadnych atutów. Co do Litwy czy Czechosłowacji, to częściowo sami ich wrogość żeśmy sobie załatwili.[/quote]
Wybacz, jeśli źle Cię zrozumiałem, ale chcesz, żeby Polska zyskiwała sobie przyjaciół za pomocą dzielenia się swoim terytorium? A poza tym to Litwini uzyskali (może nie Wilno) te tereny jak zaczęli kręcić z Bolszewikami. Czesi zaś zajęli Zaolzie podstępem (Zaolzie za dostawy broni dla walczącej Polski).

[quote]4. Zgadzam się co do win lewicy i popierającego ją Piłsudskiego, ale moim zdaniem wynikało to (np. inflacja) z nieumiejętności prowadzenia gospodarki, a nie jakiś głębszych przekonań politycznych.[/quote]
Raczej z ogólniego kryzysu światowego.[/quote]
*

[/quote]
Ale rządzący wtedy też mogliby coś zrobić. Uważano wtedy, że potrzebne pieniądze się drukuje rolleyes.gif . Proste, ale niestety bez sensu.

[/B]Bardzo przepraszam, że napisałem 2 razy, ale miałem 2 wersje. Najpierw poszła pierwsza, potem dałem drugą bo mi się nie spodobała pierwsza. Proszę jednak drugą o usunięcie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Morfius
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 11.500

Zawód: student
 
 
post 29/11/2005, 2:46 Quote Post

Po odzyskaniu niepodległości 1918 koła rządzące nie mogły dojsć do porozumienia przez dłuszy okres czasu. 12 maja 1926 Piłsudski postanowił wziąć to całe towarzystwo za mordę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
andrzej adam
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 9.509

adam ceglarski
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 29/11/2005, 20:41 Quote Post

a jak oceniacie sytuację militarną i gospodarczą Polski w stosunku do innych zwłaszcza sąsiednich europejskich państw we wrześniu 1939 roku ? Tak właśnie powinno zostać postawione to pytanie...maj 26 roku doprowadził nas do tego czym byliśmy we wrześniu 39....podczas wielkich manewrów w 25 roku sami generałowie francuscy przyznawali że mamy najleppsza zdatną do użycia armię w europie... co oczywiście nie znaczy że w życiu społeczno-gospodarczym wszystko było wtedy ok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 30/11/2005, 11:28 Quote Post

QUOTE(andrzej adam @ 29/11/2005, 21:41)
podczas wielkich manewrów w 25 roku sami generałowie francuscy przyznawali że mamy najleppsza zdatną do użycia armię w europie...

Natomiast ci autorytatywni francuscy generałowie mieli najlepszą lecz niezdatną do użycia armię. Mimo, że przewrotu nie mieli wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 30/11/2005, 18:28 Quote Post

Mało tego, jescze na początku lat 30 armia II Rzeczypospolitej była siłą, z którą bardzo się liczono. Przewrót majowy dał Rzeczypospolitej wiele, przedewszystkim w kwestii porządkowej. To po przewrocie tak naprawdę rozpoczynają się badania, przekształcenia, niezbędne społeczne i polityczne porządki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
AGA666
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 11.464

 
 
post 30/11/2005, 18:38 Quote Post

no to teraz mi to wszystko sklejcie w calosc smile.gif)) mam wypracoiwanie do napisania ,temat "moja ocena przewrotu majowego"....pomozecie??
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
carmen mauri
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 10.969

 
 
post 30/11/2005, 18:50 Quote Post

a gdyby tak w sejmie zamiast BBWR zasiadało SN?:>
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 30/11/2005, 20:29 Quote Post


QUOTE
Mało tego, jescze na początku lat 30 armia II Rzeczypospolitej była siłą, z którą bardzo się liczono.

Bo potem liczył się głównie przemysł, a nie dobre pomysły, a tego akurat u nas za wuiele nie było.
QUOTE
Przewrót majowy dał Rzeczypospolitej wiele, przedewszystkim w kwestii porządkowej.

Masz na mysli proces brzeski? Aferę Czechowicza? Niezgodne z prawem wprowadzenie konstytucji kwietniowej?
QUOTE
To po przewrocie tak naprawdę rozpoczynają się  badania,

nad czym?
QUOTE
niezbędne społeczne

strzlanie do strajkujących chłopów w 1937?
QUOTE
i polityczne porządki.

...czyli jak nas społeczeństwo nie chce wybrac, to napiszemy taką ordynację, w której nie ma innego wyjścia. BTW: to już komuna po 1956 dopuściła katolików do Sejmu. Sanacja taka hojna nie była.

 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 30/11/2005, 20:39 Quote Post

QUOTE
no to teraz mi to wszystko sklejcie w calosc )) mam wypracoiwanie do napisania ,temat "moja ocena przewrotu majowego"....pomozecie??


BEZ JAJ!
Każdy z nas ma swoją opinię i nie po to ją ma, żeby przyklejać do niej opinie innych.
Ja na przykład uważam, że przewrót majowy
( nawet jeżeli chęci dziadka i jego ekipy były najlepsze ) był gwałtem na narodzie polskim, bo nie po to ludzie głosują, żeby ktoś miał siłą to zmieniać. Jeżeli marszałkowi nie podobał się rząd, czy też ustrój powinien dążyć do jego zmiany za pomocą metod DEMOKRATYCZNYCH.
Czy był w stanie to zrobić? Myślę, że ze swoją popularnością mógł spróbować.

QUOTE
To po przewrocie tak naprawdę rozpoczynają się badania, przekształcenia, niezbędne społeczne i polityczne porządki.

Wszystko to prawda, ale trzeba pamiętać, że aby było to możliwe konieczne były najpierw działania scaleniowe. Polska po tym jak wywalczyła niepodległość, była krajem zlepionym z trzech różnych światów. Trzeba było też usunąć efekty wojny. Dopiero po wykonaniu tej tytanicznej pracy, można było myśleć o rozwoju. Zresztą mimo ogromu trudnośći jakie musiało przezwyciężyć państwo polskie w miarę możliwości stawiano też na rozwój. To przecież w latach 20 tych zbudowano Gdynię i połączono ją ze Śląskiem CMK. O ile pamiętam pierwszy sukces sanacji - poprawa sytuacji gospodarczej w drugiej połowie lat 20 tych , też był bardziej zasługą Grabskiego niż pułkowników.

Nie wiem też czy jako dogmat możemy przyjmować to, że rządy przedmajowe gorzej przygotowałyby nas do wojny. Trzeba przecież pamiętać choćby o tym, że COPowi - gółównej zbrojownii WP, był przeciwny nie kto inny jak dziadek Józef właśnie. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 30/11/2005, 20:53 Quote Post

QUOTE(mapano @ 30/11/2005, 21:39)

Czy był w stanie to zrobić? Myślę, że ze swoją popularnością mógł spróbować.
*


No i spróbował. Efekt wyborów brzeskich był jaki był, okazało się, że nawet popularność nic nie daje i trzeba zakręcić się koło ordynacji, żeby rzadzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 30/11/2005, 22:21 Quote Post

1234:

Słuszne obserwacje, zgadzam się z Tobą, że środki porządków nie były dobre. Jednak młoda Polska była niezwykle zazdrosna o swoje panstwo. Nie zapominaj, że już wtedy w Polsce istniało przekonanie osamotnienia, a historia podsuwała smutne konkluzje jak to jest z sojusznikami zza Niemiec. Polska tego nie chciała, a widziała, że tak ze wschodu (plus Czechosłowacja), jak i z zachodu mówi się o "państwie sezonowym". Nie można obiektywnie ocenić Piłsudskiego, nie wyczuwając tamtych nastrojów.

Dla Piłsudskiego celem była OBRONA POLSKICH GRANIC, za które on i JEGO PRZYJACIELE-ŻOŁNIERZE, bracia po broni narażali życie. W latach 20. i 30. wiele było ludzi pamiętających trud z jakim odzyskiwało się niepodległość i jak było w Polszy bez niej. Dla ludzi, którzy potrafili wszystko dla niej narazić, kwestia czasowego zawieszenia demokracji było mniejszym złem.

Co do Konstytucji Kwietniowej, była ona dobrym rozwiązaniem, które wzmacniało nasz kraj. Nie zapominaj, że silne państwo dawało na zachodzie gwarancję tego, że jednak nie jesteśmy epizodem. Trochę to naiwne, zresztą wywołało odwrotny skutek, ale musieliśmy dokonać tego heroicznego celu z przyczyn gospodarczych, by spróbować inwestorów do naszego kraju ściągąć.

Rządy przed sanacją udowodniły swą niemoc, słabość i zepsucie.

Co do rozwoju- to właśnie w latach 30. zostają w Polsce zrealizowane najważniejsze przemiany gospodarcze (rozbudowa infrastruktury, przemysłu), rozwój naukowy (przez typowe władze specjalistó- naukowców, autorytety, wojskowych)- wtredy powstaje np. karabin UR, wtedy realizowane są najważniejsze zamówienia wojskowe.
W ten sposób II Rzeczpospolita szykowała się na miarę możliwości państwa o wielkich podziałach, państwa, któe zaledwie 20 lat wcześniej odzyskało niepodległość, do obrony samej siebie. I nie demokracja, nie władza ludu była celem rządów międzywojnia. Celem tym było utrzymanie II Rzeczypospolitej, dbanie o następne pokolenia, myślenie nie o dzisiaj i interesie kilku politykierów, a myślenie o setkach ludzi, którym chciano wojny oszczędzić.

Jeżeli zaś chodzi o pacyfikacje, walki z mniejszościami- akurat to było wówczas na porządku dziennym, i to w najbardziej liberalnych demokratycznych państwach- wzorach demokracji. W Paryżu również pacyfikowano robotników w latach 20. Dziś to nie do pomyślenia. Przykre, to fakt. Jednak dla mnie rzeczą smutniejszą jest śmierć dziesięcikrotnie, stokrotnie, tysiąckrotnie więcej ludzi na polu bitwy, w łagrach, w obozach koncentracyjnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 5/12/2005, 14:55 Quote Post

[QUOTE]
Słuszne obserwacje, zgadzam się z Tobą, że środki porządków nie były dobre. Jednak młoda Polska była niezwykle zazdrosna o swoje panstwo.[/QUOTE]
I dlatego wolała nie dopuszczać aby sami obywatele decydowali o jej przyszłości?
[QUOTE] Nie zapominaj, że już wtedy w Polsce istniało przekonanie osamotnienia, a historia podsuwała smutne konkluzje jak to jest z sojusznikami zza Niemiec.[/QUOTE]
No, ale przeciez to ekipa sanacyjna podtrzymywała te sojusze.


[QUOTE]Dla Piłsudskiego celem była OBRONA POLSKICH GRANIC, za które on i JEGO PRZYJACIELE-ŻOŁNIERZE, bracia po broni narażali życie. W latach 20. i 30.[/QUOTE]
Było tez wilu, którzy narażali życie, a sanacja im się szczególnie nie podopbała
[QUOTE] Dla ludzi, którzy potrafili wszystko dla niej narazić, kwestia czasowego zawieszenia demokracji było mniejszym złem.[/QUOTE]
A niejaki gen. Sikorski? Też była dla niego wszystkim, a jakoś zawieszenie demokracji nie podobało mu sie.

[QUOTE]Co do Konstytucji Kwietniowej, była ona dobrym rozwiązaniem, które wzmacniało nasz kraj.[/QUOTE]
...odsuwając społeczeństwo od decydowania, co jest dla niego dobre. Komunistyczna też tak robiła.
[QUOTE] Nie zapominaj, że silne państwo dawało na zachodzie gwarancję tego, że jednak nie jesteśmy epizodem.[/QUOTE]
Współpraca wojskowa była jeszcze przed 1926.
.

[QUOTE]Rządy przed sanacją udowodniły swą niemoc, słabość i zepsucie.[/QUOTE]
A przechodząc do konkretów, to...? PRzelewanie forsy z budżetu państwa na konta BBWR to dla Kolegi nie jest objawem korupcji, zepsucia i zawłaszczania państwa?

[QUOTE]Co do rozwoju- to właśnie w latach 30. zostają w Polsce zrealizowane najważniejsze przemiany gospodarcze (rozbudowa infrastruktury, przemysłu),[/QUOTE]
Bo przez pierwsze lata tyrzeba było odbudować co się dało, potem można było robić dalej. I zadnego wpływu na to sanacja nie miała. zreswztą budowa przemysłu za państwowe pieniadze nie jest dziś szczególnie popularnym pomysłem
, [QUOTE]autorytety, wojskowych[/QUOTE]

rozumiem, że chodzi o gen. Bortnowskiego, który stwierdził, że pistolety maszynowe to broń gangsterów i polska armia ich nie bedzie miała.
[QUOTE])- wtredy powstaje np. karabin UR, wtedy realizowane są najważniejsze zamówienia wojskowe.[/QUOTE]
Czy przed 1926 takich zamówień nie było? ja bym powiedział, ze raczej sanęło w miejscu. Dlaczego nie doszło do wcielenia do służby P24 choćby?
[QUOTE]I nie demokracja, nie władza ludu była celem rządów międzywojnia. Celem tym było utrzymanie II Rzeczypospolitej, dbanie o następne pokolenia, myślenie nie o dzisiaj i interesie kilku politykierów, a myślenie o setkach ludzi, którym chciano wojny oszczędzić.[/QUOTE]
Jak bym Bieruta słuchał. Może jakies konrety? Co w demokracji było złe?

[QUOTE] Jednak dla mnie rzeczą smutniejszą jest śmierć dziesięcikrotnie, stokrotnie, tysiąckrotnie więcej ludzi na polu bitwy, w łagrach, w obozach koncentracyjnych.[/QUOTE]
I co sanacja temu zapobiegła?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Setter
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 11.375

Zawód: uczen eLO
 
 
post 6/12/2005, 11:20 Quote Post

Ja uważam ,że przewrót majowy był jak najbardziej na plus dla Piłusudzkiego, jednak zrobił to za póżno, powinnien od początku wziąść władze w swoje ręce i wzmocnić państwo militarnie i gospodarczo. Np. w Niemczech , Hitler po przejęciu całej władzy w 1934 r. w 5 lat zrobił ze swojego państwa potęge! A my mieliśmy na to 20 lat! Po odzyskaniu Niepodległości wszyscy byli świadomi zagrożenia praktycznie z każdej strony! dlatego teraz Piłusudzki był by usprawiedliwiony ,ale takie gdybanie nie ma sensuuu......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Sanacjonista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 11.642

 
 
post 6/12/2005, 19:36 Quote Post

Uważam że przewrót majowy wreście przywrócił w naszym kraju porządek którego brakowało. Po pewnym czasie okazało się że sanacja dała sobię rade z odnowieniem państwa czego nie mogła dokonać demokracja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 6/12/2005, 19:47 Quote Post

1. Może jakieś konkrety, co dobrego zrobiła, co za demokracji było złe, a sanacja naprawiła.
2.Na czym polegała odnowa
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej