Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Potencjal naukowy archiwaliow kościelnych
     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 9/04/2011, 20:08 Quote Post

Od jakiegoś interesuje mnie kwestia archiwaliów kościelnych. W Polsce jest cała masa parafii ze swoją małą historią, która sięga czasów historycznych. Mogą się w nich kryć ciekawe dokumenty. Oczywiście ich wartość jest głównie genealogiczna, jednakże mogą w jakimś stopniu pomóc w odtworzeniu historii regionalnej. Procz metryk, w kościołach mogą znajdować się kroniki parafii, które już mają rangę źródła historycznego, pomocne na pewno w odtworzeniu już nawet wydarzeń historycznych.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Czy zbadanie tych mini archiwów zdałoby egzamin praktyczny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
adahm17
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 71.612

Adam
 
 
post 4/05/2011, 13:39 Quote Post

Zupełnie zgadzam się z tobą. Mnie także interesuje co mogą kryć księgi parafialne. Na pewno można odnaleźć w nich informacje o swoich przodkach. Możliwe też, że są tam zapisane fakty historyczne o których nikt nie wie. Przecież w przeszłości parafie były jednostką administracyjną oraz odgrywały ważną rolę w życiu mieszkańców. Kościoły parafialne stawiano w centralnej części wsi i miast. Dotarcie do takich dokumentów byłoby cennym źródłem informacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 29/05/2011, 11:51 Quote Post

Zacząłem czytać ostatnio książkę Kerstena "Na tropach Napierskiego". W rozdziale o źródłach autor zamieścił swój raptularzyk o dochodzeniach źródłowych. Jest tam ciekawa notka. Otóż w archiwaliach parafialnych kościołów podgórskich znaleziono źródła objaśniające wydarzenia buntu chłopskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
O.Zacharski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 77.558

Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 21/03/2013, 16:26 Quote Post

Swojego czasu się tym interesowałem. Nie ma najmniejszego problemu z dostaniem np metryk. Z tego co wiem wystarczy się umówić telefonicznie z dajmy na to plebanem. Można sobie skserować co potrzebniejsze ale trzeba być gotowym na złożenie daru w kopercie. To najlepszy sposób na dotarcie do historii rodziny, archiwum w Warszawie było plądrowane i bodajże w 44 roku spalone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/03/2013, 17:32 Quote Post

Na obszarze diecezji katowickiej wszytskie ksiegi metrykalne dotyczące okresu przed 1945 zostały przekazane przez parafie do archiwum archidiecezjalnego.Podejrzewam że inne dokumenty parafialne również.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 21/03/2013, 21:17 Quote Post

QUOTE(Alex Clockwork @ 21/03/2013, 17:32)
Na obszarze diecezji katowickiej wszytskie ksiegi metrykalne dotyczące okresu przed 1945 zostały przekazane przez parafie do archiwum archidiecezjalnego.Podejrzewam że inne dokumenty parafialne również.
*



Gdy szukałem aktu urodzenia/chrztu matuli, mnie powiedziano, że te z przed 45 roku zostały zabrane do archiwum powiatowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 21/03/2013, 21:23 Quote Post

Ja tez często korzystam z ksiąg parafialnych, u nas (okolice Miechowa) wszystko jest, że tak powiem na miejscu smile.gif i problemów nie ma z metrykami czy spisami ludność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/03/2013, 21:32 Quote Post

QUOTE(Dziadek Jacek @ 21/03/2013, 21:17)
Gdy szukałem aktu urodzenia/chrztu matuli, mnie powiedziano, że te z przed 45 roku zostały zabrane do archiwum powiatowego.
*


To chyba na tym terenie wyjątkowa sytuacja.Ja w kilku dekanatach dowiedziałem się że dokumenty przekazano do Katowic.
http://archiwum.archidiecezja.katowice.pl/pl/metrics Może ci się kiedyś przyda.

Ten post był edytowany przez Alex Clockwork: 21/03/2013, 21:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 21/03/2013, 22:19 Quote Post

QUOTE
Może ci się kiedyś przyda.

Dziękuje ale chyba nie - szukałem pod Toruniem.
W moim przypadku Urząd Gminy zabrał (w 45) z kościoła a potem utworzono powiatowe archiwum i tam pozabierano chyba też z innych parafii.

/I tak nie znalazłem, bo ksiądz matulę ochrzcił a do księgi nie wpisał (bo była prawie umarła). Przeżyła 88 lat bez metryki confused1.gif Można by na jej przykładzie doktorat napisać na temat "Archiwistyki i zarządzania dokumentacją".
Ciężko mi było udowodnić, że kobieta bez metryki, urodzona w 1919 roku, z wpisanym na świadectwie szkolnym miejscem urodzenia jej starszego brata, (na dodatek w Niemczech), z wpisem w książce do wydawania pasiaków w Stutthofie, pod nazwiskiem z pierwszego męża i ze starym dowodem osobistym wystawionym po wojnie po znajomości, już pod nazwiskiem drugiego męża i prawidłowym miejscem urodzenia jest tą samą osobą wink.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/03/2013, 22:29 Quote Post

Pardon,myślałem że odnosisz się do mojej wypowiedzi odnośnie śląskich metryk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej