Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Afryka w XX w. - zmiana nazwy działu, List otwarty
     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/11/2010, 16:20 Quote Post

Witam!
Zamieszczam list otwarty adresowany do pana Administratora Qltury z prośbą o zmianę nazwy działu "Afryka w XXw.". Proszę o podpisy poparcia, zwłaszcza tych, którzy razem ze mną są aktywni w tym dziale.

Pozdrawiam
Arbago

Treść listu:
Szanowny Administratorze
Witam serdecznie.

13 listopada założyłem temat "II Wojna Włosko-Etiopska 1935-1936" w dziale Afryka w XX wieku. Wczoraj mój temat został przeniesiony do działu "Lata 1914-1939 ogólnie". Nie ukrywam, że sprawa troszkę mnie zbulwersowała. Nie wiem kto ingerował w to, podejrzewam, że któryś z moderatorów. W każdym bądź razie temat mój dotyczy Afryki w latach 1935-1936, chociaż poruszam w nim także kwestie historii Etiopii w latach 1896-1935, co pomijając 4 pierwsze lata jest jak najbardziej wiekiem XX. Nie rozumiem, więc dlaczego został mój temat przeniesiony.
Pomijając jednak to, gdyż mogę pogodzić się z przenosinami tematu, nie rozumiem dlaczego wtedy forum nazywa się Afryka w XX wieku. Przecież to jawne przekłamanie!
Po zaistniałej sytuacji wnoszę, że każdy temat dotyczący Afryki w I połowie XX wieku zostanie przeniesiony do innego działu.

Wnioskuję zatem o zmianę nazwy działu "Afryka w XXw." na "Afryka od 1944 roku". Mogą pojawić się także inne propozycję zmiany nazwy, jednak nazwa "Afryka w XXw." jest moim zdaniem nie do zaakceptowania.
Wniosek swój motywuję także tym, że pragnę w tym dziale umieszczać także zagadnienia dotyczące Afryki w XXI wieku, a których do tej pory bałem się umieszczać w dziale "Afryka w XXw.", aby czasem nie naruszyć ram czasowych 1900-1999. Jak widze ramy te nie są sztywne.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
Arbago

PS. List ten jest listem otwartym i jako taki zamieszczam go na łamach Pałacu Qltury i Nauki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 15/11/2010, 17:06 Quote Post

Ja sam rzadko odwiedzam ten dział acz pod wnioskiem się podpisuje. W ostatniej dekadzie kilka rzeczy się zdążyło wydarzyć a kilka się już szykuje na następną.

Ten post był edytowany przez Piast anonim: 15/11/2010, 20:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 15/11/2010, 17:15 Quote Post

QUOTE(Arbago)
Nie rozumiem, więc dlaczego został mój temat przeniesiony.

Nie ma o co kruszyć kopii; Moim zdaniem, ciekawy temat Kolegi został umocowany w prawidłowym dziale.

Pozdrawiam
poldas372
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/11/2010, 20:18 Quote Post

QUOTE
Nie ma o co kruszyć kopi
poldas372

Ośmielę się nie zgodzić z tą tezą. Owszem mój temat umieszczony został w prawidłowym dziale, ale dział "Afryka w XX w." również byłby prawidłowy, ponieważ Etiopia jest w Afryce a lata 1935-1936 to wiek XX. Poza tym nazwa "Afryka w XX w." jest myląca. Gość szukający informacji chociażby o walkach w Afryce w czasie II Wojny Światowej może zajrzeć do tego działu i stwierdzić, że forumowicze z historycy.org nie zdążyli jeszcze niczego na ten temat napisać! Podobnie jest w przypadku mojego tematu o wojnie w Etiopii.

Nazwa jest więc myląca.

Ponownie wnoszę o jej zmianę i proszę Was szanowni forumowicze o poparcie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 17/11/2010, 21:35 Quote Post

Witam!
Wg mnie apel kolegi Arbago w tym konkretnym wypadku jest słuszny. Skoro istnieje dział "Afryka w XX wieku", to wg mnie wojna w Etiopii się doń łapie. Ale z drugiej strony np Dwudziestolecie międzywojenne ogólnie też jest poprawne, więc przenoszenie postów jest IMHO nieuzasadnione-chyba, że istnieje na Forum wyraźne rozgraniczenie, od kiedy wiek XX zaczyna się dla Afryki? Pytam poważnie, bo wiadomo, że wiek XIX w historiografii trwa "trochę" ponad 100 lat. Jeśli tak, to jakie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 17/11/2010, 23:53 Quote Post

Tu chyba w ogóle jest trochę poplątane z nazwami i zakresami działów, nie tylko w przypadku Afryki, ale też np. Zimną Wojną...
Generalnie popieram wniosek o uporządkowanie nazw i zakresu tematycznego działów "historii powszechnej" naszego Forum.
 
Post #6

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 18/11/2010, 5:50 Quote Post

Witam, proszę o przychylenie się do opinii Autora tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 18/11/2010, 7:18 Quote Post

Witam!
W zasadzie o ile do tego dzialu niezbyt czesto zagladam, to jednak w kilku tematach tam dyskutowalem.
Wniosek wydaje mi sie sluszny,jezeli to pomoze w uzyskaniu wiekszej przejrzystosci forum.Czemu nie,wielkiej rewolucji zreszta tu nie widze.

Ten post był edytowany przez mariusz 70: 18/11/2010, 7:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 18/11/2010, 10:04 Quote Post

A ja prosiłbym o osobną działkę dla Ameryki Południowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 18/11/2010, 11:24 Quote Post

W całej rozciągłości popieram wniosek p. Arbago zauważając że metodologicznie jest on niezwykle cenny. Nie sposób bowiem nie dostrzec, iż Afryka sprzed 1944 roku to zupełnie inna Afryka niż po tym roku. Oczywiście cezura ta jest tu z lekka umowna, ale to co nam się w odruchu bezwarunkowym kojarzy z Afryka XX wieku to właśnie okres po tej dacie. Do 1944 roku można odnieść wrażenie, iż historia tego kontynentu stanowi jakby historycznie i w ogólnym rozrachunku ciagłość tendencji XIX-wiecznych. Dlatego też, choć wniosek p. Arbago wziął się może trochę z "prywaty" to co do swej istoty trafia w 10-tkę historycznej podziałki, i jako taki stanowi dla tego forum odkrycie które winno być przyjete przez wszystkich nie tylko ze zrozumieniem ale i z radością wspólnego tworzenia prawidłowych i pożądanych ram.
Pozdrawiam szczerze p. Arbago i życzę p. wytrwałości w dążeniu do uzasadnionej racjonalności ku pożytkowi ogółu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
porfiriodiaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 68.610

 
 
post 18/11/2010, 14:42 Quote Post

autorze tamatu masz całkowitą rację w tym dziale omawia sie głównie dekolonizację dyktatorów afrykańskich nowo powstałe państwa i sytułacje w nich
kolonializm/imperializm Europejski w 1 poł 20 wieku to już nie to samo
dlatego przyłączm się do wniosku rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/11/2010, 19:07 Quote Post

Na wstępie dziękuje wszystkim za poparcie i tym którzy już zdążyli podpisać się pod Listem Otwartym i tym, którzy dopiero zamierzają to zrobić, a których serdecznie zachęcam.

Dzisiaj napisałem listy do szanownych moderatorów zajmujących się działem "Afryka w XX w.", czyli do Sz.M. Net_Skater i do Sz.M. tuxman. Oto ich treść:
Szanowny Moderatorze

15 listopada napisałem list otwarty do Administratora Qltury. W liście tym zwróciłem uwagę na bezzasadność nazwy działu " Afryka w XX w." Wynika ona (owa bezzasadność) chociażby z tego, że tematy odnoszące się do Afryki w XX wieku, ale omawiające tematy z przed 1944 roku są usuwane z tego sub-forum. Poza tym, wiele tematów idealnie pasujących do działu Afryka w XX wieku (chociażby te omawiające działania zbrojne w Afryce w czasie II Wojny Światowej) znajdują się w innych działach. Nazwa Afryka XX wieku jest więc dla potencjalnego Goscia, lub nowego użytkownika myląca. Proszę więc o poparcie zmiany nazwy, tak aby obejmowała ona historie Afryki od 1944 roku do dziś.
Mój list otwarty zyskał wielu sympatyków na forum. Dostaję prywatne wiadomości od forumowiczów, oraz podpisują się oni pod moim listem otwartym. Chcemy aby nasze forum było przejrzyste i swą przejrzystością zachęcało do odwiedzin nowych użytkowników oraz internautów poszukujących informacji z historii.
Nie da się ukryć, że działy zazębiają się. Jednym z zazębiających się działów jest sub-forum "Dekolonizacja", którego tematami mozna spokojnie obdzielic inne sub-fora.
Nawołuję więc do reformy i zmiany nazwy "Afryka w XX wieku".

Pozdrawiam serdecznie.
Arbago

PS. List ten dołączam do tematu odnośnie problemu na łamach Pałacu Qltury i Nauki.


Pozdrawiam i czekam na dalsze wyrazy poparcia, oraz proszę o zabranie głosu Szanowną Administrację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/11/2010, 21:01 Quote Post

Cóż, sam nie udzielam się nigdy w tej tematyce, ale popieram inicjatywę Arbago. Być może przyczyni się ona do sprawniejszego prowadzenia dyskusji odnośnie różnych afrykańskich kwestii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/11/2010, 21:32 Quote Post

Popieram prośbę Arbago smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 18/11/2010, 21:55 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 15/11/2010, 16:20)
Witam!
Zamieszczam list otwarty adresowany do pana Administratora Qltury z prośbą o zmianę nazwy działu "Afryka w XXw.". Proszę o podpisy poparcia, zwłaszcza tych, którzy razem ze mną są aktywni w tym dziale.

Pozdrawiam
Arbago

Treść listu:
Szanowny Administratorze 
Witam serdecznie.

13 listopada założyłem temat "II Wojna Włosko-Etiopska 1935-1936" w dziale Afryka w XX wieku. Wczoraj mój temat został przeniesiony do działu "Lata 1914-1939 ogólnie". Nie ukrywam, że sprawa troszkę mnie zbulwersowała. Nie wiem kto ingerował w to, podejrzewam, że któryś z moderatorów. W każdym bądź razie temat mój dotyczy Afryki w latach 1935-1936, chociaż poruszam w nim także kwestie historii Etiopii w latach 1896-1935, co pomijając 4 pierwsze lata jest jak najbardziej wiekiem XX. Nie rozumiem, więc dlaczego został mój temat przeniesiony.
Pomijając jednak to, gdyż mogę pogodzić się z przenosinami tematu, nie rozumiem dlaczego wtedy forum nazywa się Afryka w XX wieku. Przecież to jawne przekłamanie!
Po zaistniałej sytuacji wnoszę, że każdy temat dotyczący Afryki w I połowie XX wieku zostanie przeniesiony do innego działu.

Wnioskuję zatem o zmianę nazwy działu "Afryka w XXw." na "Afryka od 1944 roku". Mogą pojawić się także inne propozycję zmiany nazwy, jednak nazwa "Afryka w XXw." jest moim zdaniem nie do zaakceptowania.
Wniosek swój motywuję także tym, że pragnę w tym dziale umieszczać także zagadnienia dotyczące Afryki w XXI wieku, a których do tej pory bałem się umieszczać w dziale "Afryka w XXw.", aby czasem nie naruszyć ram czasowych 1900-1999. Jak widze ramy te nie są sztywne.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
Arbago

PS. List ten jest listem otwartym i jako taki zamieszczam go na łamach Pałacu Qltury i Nauki.

*


"Afryka doby postkolonialnej" (choć to nazwa niezbyt szczęśliwa) a jako cenzus przyjąć 1945 względnie 1960 - (rok Afryki) per analogia do działu Europa Zachodnia po 1945.

Ten post był edytowany przez Danielp: 18/11/2010, 21:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej