Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
253 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2008: wszystko zwiazane z tematyka
     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 7/10/2007, 10:53 Quote Post

Temat specjalnie dla maturzystów rocznika 89 i niektórych 88!!!
Mamy październik wstępne deklaracje maturalne już wypełnione.
Na portalu z pewnością znajdą się osoby, które zdają w przyszłym roku maturę oraz takie, które mają już ją za sobą, ci przyszli maturzysći już mogą się przyglądać naszym poczynaniom.

1 kwestia jakich podręczników/ repetytoriów używacie
czy uważacie, że wystarczą??
dla maturzystów rozszerzonych spekulacje jaki się znajdzie temat na wypracowanie
"co nam daje matura z historii" czyli na jakich kierunkach wymagana jest matura z tego przedmiotu??
oraz wszelkie nasze przeczucia i przemyślenia....

Maturalną gorączkę czas zacząć!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Wróbel
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 20.632

Jose Maria Kutalaga
Stopień akademicki: Wszystkoznawca
Zawód: ?maturzysta?
 
 
post 7/10/2007, 19:13 Quote Post

Ja używam Repetytorium Operona, polecam ze względu na dużo dokładnych mapek, zdjęć etc, jednak jest fatalnie przygotowane jeśli chodzi o rozmieszczenie tematów - np. Chcąc uczyć się o starożytnym Rzymie to musimy skakać po takich stronach:
s 19 - 22 - zmiany terytorialne, 109 - 112 - Polityka, 170 - społeczeństwo, 222 - 223 - gospodarka (...) i aż do 622 s - Architektura. Przyznam że takie skakanie jest kłopotliwe...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 7/10/2007, 19:47 Quote Post

Ja posiadam obecnie:
Vademecum Maturzysty wyd. Zielona Sowa
+ dobrze opracowane - np. Rzym i wszystko o tym bez takiego skakania
- brak zdjęć a to lubią umieszczać w arkuszach
Repetytorium wyd Skrypt
+wyróżnione pojęcia
-skakania np. wojna i dyplomacja w starożytności i wszystkie kraje tam wrzucone
- brak zdjęć
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 8/10/2007, 18:02 Quote Post

Prócz dobrych podręczników, ważne jest własne zaangażowanie!!!!
Coś już tam zrobiłam a mianowicie założyłam wielki brulion zatytułowany Historia - Matura
póki co zdążyłam dośc dobrze opracowac Egipt Mezopotamię i Syrię
niestety jestem skazana tylko na własne siły historię mam aż jedną tygodniowo, fakultetów z tego przedmiotu nie przewidziano
i troszkę egzotyki: jestem jedyną osobą w tej szkole zdającą poziom rozszerzony ( troszkę przeraża mnie samotne pisanie egzaminu gdy trzy pary oczu będą we mnie wpatrzone )
ale nie podjłamuję się muszę na nowo odżyć na forach internetowych bo wiem, że to dużo daje
jak wasze postepy ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
creep
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 35.586

Zawód: uczen
 
 
post 8/10/2007, 19:36 Quote Post

Uczę się z podręczników wyd. PWN z serii Historia dla maturzysty. Zaczęłam właśnie średniowiecze i jedyny minus jaki znajduję w podręczniku tegoż wydawnictwa do tej epoki to jest układ problemowy, a nie chronologiczny, np. Bizancjum czy Arabowie są na końcu :/.

Zachęcona pochwałami nauczycieli i uczniów z innych wątków na tym forum zakupiłam podręcznik wyd. Nowa Era do śedniowiecza (układ chronologiczny). Moim skromnym zdaniem zawiera on naprawdę mało informacji, tak jakby był napisany na poziom podstawowy, a przecież jest i na podstawowy i rozszerzony:/.

Nie polecam również starożytności z PWN z Historii dla maturzysty. Na początku jest ok aż do Rzymu. Jest o nim bardzo mało informacji, nie ma nic o triumwiratach itp.

Korzystam z repetytorium "nowa matura" wyd. Park Edukacja, moim zdaniem jest naprawdę dobre. Mam też atlas historyczny wyd. Nowa Era, jak na razie się sprawdza smile.gif

Kupiłam także Testy dla maturzysty wyd. Operon, zarówno z historii jak i z WOS-u, który też zdaję. Są dość trudne, niektóre łatwe, niektóre nie, ale bardzo mi się podobają, bo można samemu się sprawdzać, mając odpowiedzi. Są w nim także teksty źródłowe, mapki, a więc można sprawdzać swoją wiedzę nie tylko w zadaniach wielokrotnego wyboru.

Mam również "Zdasz maturę z historii. Testy i zadania" wyd. Piątek Trzynastego. Są to same testy wielokrotnego wyboru, ew. prawda-fałsz, coś wymienić czy podkreścić, jest mało mapek, ale moim zdaniem są bardzo dobre, bo niektóre pytania są dość szczegółowe.

Mam rozszerzoną historią, na 3 lata nauki w liceum jest przeznaczone 11 godz./tyg., a więc całkiem dużo. Dodatkowo w 3 klasie mamy tzw. pogotowie maturalne, które daje nam możliwość 2godz./tydz. dodatkowych fakultetów, na których rozwiązujemy testy.

Mam tylko cichą nadzieję, że te wszystkie książki i fakultety pomogą mi zdać maturę przynajmniej na 80%. Jeszcze nie wiem, co chcę studiować - marzeniem jest MISH na UJ, ale to jest raczej poza moim zasięgiem, bo dostaje się tam większość olimpijczyków. Jestem zainteresowana również prawem i dziennikarstwem na tym kierunku smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 8/10/2007, 20:02 Quote Post

jeśli chodzi o testy to posiadam Historia Testy wyd Omega i tegoż samego wydawnistwa testy źródłowe moja opienia są dość dobre, nie ma ich co prawda niewyobrażalna ilość lecz te, które sa widąć, że przemyślane i bywające momentami podchwytliwe, czyli ucza tego toku rozumowania co na maturze a to duży plus
ja na studia historyczne będę składać ale nie zamierzam jednak ich wybrać, najwyżej w przypadku nie wypalenia pierwszych dwóch opcji
maturę z histy zdaję tylko i wyłącznie dla siebie i o zgrozo! poświecam jej narazie o 200% czasu więcej niż biologii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wróbel
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 20.632

Jose Maria Kutalaga
Stopień akademicki: Wszystkoznawca
Zawód: ?maturzysta?
 
 
post 8/10/2007, 20:39 Quote Post

Ostatnimi czasy polecono mi jeszcze opracowania pana Jaworskiego, ponoć bardzo dobre, jednak nie mogę do nich dotrzeć :/ ... Po za tym... Jak ja mam się uczyć, jak kończę lekcje o 16.15 ?? Przychodzę do domu wytyrany i nie mam nawet kiedy się piwka napić ;< ... a potem nauczyciele płaczą że w szkole coraz gorszy poziom ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kredzia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.519

Ania
Zawód: Studentka
 
 
post 8/10/2007, 21:03 Quote Post

Też jestem tegoroczną maturzystką. Zdaje historię i WOS na poziomie rozszerzonym.
Nie zgodze się z opinią, że podręczniki Nowej Ery (chronologiczne) są słabe - zawierają akurat tyle materiału ile potrzeba, maja dużo tekstów źródłowych. Moim zdaniem są to jedne z lepszych na polskim rynku, aczkolwiek to nie znaczy, że nie mają drobnych braków. Jeśli chodzi o "Historię dla maturzysty" PWNu to Starożytność nie jest najlepsza(po Wipszyckiej spodziewałam się więcej...), a reszta wg. mnie jest w porządku.
Do przygotowywania się korzystam z testów Omegi i "Maturalnie, że zdasz" WSiPu oraz atlasów historycznych i konturówek Demartu. Jeśli chodzi o repetytoria to mam "Vademecum maturalne" Operonu i "Zdasz na 100%" PWNu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Nina88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 35.562

Zawód: uczen
 
 
post 8/10/2007, 21:50 Quote Post

Ja zdawalam mature w tym roku.Historie rozszerzona zdalam na 58% i w tym roku mam zamiar poprawic ten wynik.Niski procent wynikal nie ze slabych podrecznikow ale z malego przylozenia do nauki..Przyznam sie nawet ze do bardzo malego sad.gif Uzywam podrecznikow operonu..Repetytorium tez tego wydawnictwa sobie kupie..1.5 godz korkow..I do tego jeszcze inne ksiazki z roznych epok.Musze sie przylozyc!Mam nadzieje ze wynik bedzie duzo lepszy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 9/10/2007, 8:51 Quote Post

a można wiedzieć dlaczego porawiasz maturę, czyżby ten wynik "nie wystarczył" na studia? a może robisz to dlatego, że czujesz, że jesteś w stanie więcej uzyskać i robisz to tylko dla siebie???

a dla sprawdzenia swoich umijętności polecam:
http://www.maturalne.net/arkusze-maturalne/historia/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
creep
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 35.586

Zawód: uczen
 
 
post 9/10/2007, 18:21 Quote Post

Wydaje mi się jednak, że podręczniki Nowej Ery naprawdę posiadają za mało informacji dla poziomu rozszerzonego, np. o Bizancjum niecała strona.

Też posiadam różne testy Omegi, tylko o nich zapomniałam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Nina88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 35.562

Zawód: uczen
 
 
post 9/10/2007, 21:46 Quote Post

Z tym wynikiem nigdzie sie nie dostalam a marzylam o prawie. Moglam isc na zaoczne albo prywatne ale nie chcialam dlatego chce poprawic. Dla siebie tez to robie poniewaz wiem ze stac mnie na duzo wiecej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 10/10/2007, 14:07 Quote Post

QUOTE
Ja używam Repetytorium Operona, polecam ze względu na dużo dokładnych mapek, zdjęć etc, jednak jest fatalnie przygotowane jeśli chodzi o rozmieszczenie tematów - np. Chcąc uczyć się o starożytnym Rzymie to musimy skakać po takich stronach:
s 19 - 22 - zmiany terytorialne, 109 - 112 - Polityka, 170 - społeczeństwo, 222 - 223 - gospodarka (...) i aż do 622 s - Architektura. Przyznam że takie skakanie jest kłopotliwe...

Dziś uczyłem się od innych osób z klasy z tego Vademecum Operonu, bardzo solidne opracowanie, skusze się na zakup dla siebie. Mnie osobiście nie przeszkadza tematyczne rozmieszczenie, bardziej urozmaicona nauka. Dużo tam ciekawych wykresów, zestawień, raj dla wzrokowca.

Dziś pisałem "małą maturę" ze Starożytności. Testy, teksty źródłowe + praca. Wybrałem temat "Walka o hegemonię w basenie Morza Śródziemnego". Nie poszło źle, mając na uwadze migreniczne bóle głowy i to, że starożytność to moja achillesowa pięta. Ogólnie przygotowanie do matury z historii będę przeplatał z szeregiem olimpiad, więc zapowiada się intensywnie. Przynajmniej WOS z głowy rolleyes.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 13/10/2007, 10:19 Quote Post

Jak na razie także lecę na Operonie, ale zastanawiam sie nad czymś innym także. U mnie historia to przedmiot dodatkowy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
marrtyna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 9.299

 
 
post 13/10/2007, 16:23 Quote Post

Ja mam repetytorium autorstwa Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony (wyd. Difin). Dotyczy głównie polityki i jest raczej wymagające - bardzo dokładne, jeśli chodzi o faktografię, ale trzeba kojarzyć związki przyczynowo-skutków i ogólna osnowę wydarzeń - ja akurat uważam, że to dobrze. Jeśli chodzi o Operon, to podręczniki są fatalne, a w repetytorium nie wczytywałam się dokładnie, ale podobno jest w nim sporo błędów.. A jeśli chodzi o podręczniki, to uczę się z "czarnych grzbietów".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

253 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej