Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pragmatyzm

Reaction

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student

post 22/09/2018, 19:15 Quote Post

Słowo pragmatyzm kojarzy się chyba średnio dobrze, niemniej sam nurt filozoficzny jest bardzo ciekawy. Można powiedzieć, że rozwiązuje większość problemów filozofii i łanie łączy się z neopozytywizmem. Co o nim sądzicie? Więcej w tym artykule:
http://radykalnyslon.org/narodziny-imperiu...ski-pragmatyzm/

User is offline  PMMini Profile Post #1

Julius I

III ranga
Nr użytkownika: 98.832

post 24/09/2018, 8:06 Quote Post

Nurt owszem i ciekawy, ale chyba nie dla każdego smile.gif, pewnie z uwagi na jego względną prostotę. Nie wiem czy jakikolwiek nurt rozwiązuje problemy filozoficzne choćby większość. Bo to już wtedy nie filozofia raczej rolleyes.gif

Dwie rzeczy nurtują mnie w tym artykule. Nie wiem dlaczego autor przeciwstawia pragmatyzm korespondencyjnej teorii prawdy, skoro działanie czy skuteczność stanowi kryterium prawdy. Chyba ową korespondencję pojmuje za Russelem (język jako odzwierciedlenie rzeczywistości), a więc w wersji mocnej.
Druga kwestia to pragmatyści raczej nie sprzeciwiali się metafizyce, chyba że nie służyła praktycznym celom. Dlatego według mnie pragmatyzm pewnie znakomicie sprawdza się życiu potocznym, ale już np. w naukach abstrakcyjnych typu logika, matematyka stwarza problemy.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Reaction

IV ranga
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student

post 25/09/2018, 8:52 Quote Post

Nie wiem dlaczego autor przeciwstawia pragmatyzm korespondencyjnej teorii prawdy, skoro działanie czy skuteczność stanowi kryterium prawdy.

Ale chyba nie każda korespondencyjna teoria prawdy uważa poznanie zmysłowe za 'prawdziwe'. Pragmatyka nie obchodzi, że linijka, którą trzyma, tak naprawdę jest emanacją stworzoną przez demona zwodziciela. Ważne, że działa.

User is offline  PMMini Profile Post #3

Julius I

III ranga
Nr użytkownika: 98.832

post 26/09/2018, 16:10 Quote Post

Przede wszystkim trzeba odróżnić definicję prawdy od kryterium prawdy. Kryterium mogą być np. dane zmysłowe, zgoda powszechna grupy naukowców czy użyteczność jak w pragmatyzmie. Natomiast sama definicja prawdy nic nie mówi o kryterium. Jeśli mówimy o korespondencyjnej to, jak słowo na to wskazuje, musi zachodzić korespondencja pomiędzy czymś a czymś. W tym przypadku może to być korespondencja pomiędzy myślami, zdaniami a rzeczywistością, cokolwiek to ostanie pojęcie znaczy.

Druga sprawa - jeśli chodzi o pragmatyzm to trzeba pamiętać, że np. nie każda teoria użyteczna okazała się prawdziwa (vide czas aobsolutny i jednakowy w całym Wszechświecie). Dlatego pisałem, że w życiu potocznym pragmatyzm się sprawdza, ale jeśli chodzi o bardziej subtelne kwestie (jak choćby te związane z teoriami naukowymi) już niekoniecznie.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej