Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
240 Strony « < 172 173 174 175 176 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historyczne Bitwy Bellony - lista życzeń, Jakie bitwy powinny ukazać się w serii?
     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 25/11/2017, 16:24 Quote Post

Ale wiesz, w ksiazkach tez sie takie rzeczy zdarzaja, ot Dzieszynski wiele razy mylil w Habekach rozne postacie i nie tylko on. Ale co innego lektura Magenty czy Sedanu, gdzie czlowiek jest przygotowany na bledy i szczerze mowiac czasem zwyczajnie nie obchodzi mnie do konca kto jest kim, nie planuje zapamietywac wszystkich postaci.

Ale tu jest wyzszy kaliber, bo mamy naprawde wodza-instytucje-pomnik austriackiej wojskowosci, i frakcje mi sie zgadzaly, czasy tez mi sie zgadzaly... a "Sabaudzki"byl zawsze dla mnie tylko jeden... i masz babo placek wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #2596

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.099
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 26/11/2017, 10:50 Quote Post

QUOTE
i mogli sobie darowac nazywanie Wiktor Amadeusza "ksieciem sabaudzkim", wladcow nie trzeba tak tytulowac.
Przecież on właśnie był księciem sabaudzkim, czyli władcą Sabaudii biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2597

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 26/11/2017, 14:39 Quote Post

Tak, ale chodzi o to, ze dla Eugeniusza "Sabaudzki" to po prostu nazwisko pod ktorym jest wszedzie identyfikowany, a dla Wiktora II Amadeusza "jedynie" tytul, pozycja w miejscu pracy wink.gif
Jesli gdzies w tekscie pada wiec haslo "ksiaze Sabaudzki" z malej czy duzej litery, to na szybko identyfikuje sie to wiec z Eugeniuszem.
Wiktor II Amadeusz powinien byc raczej przedstawiany w takim momencie jako po prostu "Wiktor II Amadeusz" albo "Wiktor II Amadeusz, wladca/ksiaze Sabaudii".
A przynajmniej mnie wprowadzilo to w blad.

Czym innym byloby czytanie Habeka, bo tam na pewno mialbym juz niezle tlo historyczne i biografie danego wodza podana na tacy nim doszloby do bitwy i bylbym "przygotowany", wiedzial dobrze o kogo chodzi.

Wikipedia zas, podajac informacje w formie instant, szybszej, skroconej, skompresowanej, w ktorej rzadko kiedy dany wpis czyta sie od deski do deski, rzuca czesto nazwiskami i tytulami na prawo i lewo, wiec powinna zwyczajnie na to uwazac.

To tak jak na naszym poletku przykladowo Boguslawa Radziwilla w wielu pozycjach o potopie niepotrzebnie tytuluje sie nadal "koniuszym litewskim"... w momencie gdy byl na sluzbie szwedzkiej lub pruskiej!
Dla wielu osob moze to wprowadzac tylko niepotrzebny chaos, bo co prawda lepiej zorientowani w temacie beda wiedziec o co kaman, ale inni moga byc kompletnie zdezorientowani czy ten "koniuszy litewski" walczy w koncu po stronie polsko-litewskiej czy szwedzko-pruskiej wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #2598

     
Kamilow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 99.813

 
 
post 26/11/2017, 18:58 Quote Post

A propos Marszałka Luksemburga o , którym tu też była mowa to niejedna z jego bitew zasługuje na świetnego HB-eka chociażby : https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Neerwinden_(1693). smile.gif

Ten post był edytowany przez Kamilow: 26/11/2017, 19:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #2599

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.016
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/11/2017, 19:06 Quote Post

QUOTE(Mazin82 @ 26/11/2017, 13:39)
To tak jak na naszym poletku przykladowo Boguslawa Radziwilla w wielu pozycjach o potopie niepotrzebnie tytuluje sie nadal "koniuszym litewskim"... w momencie gdy byl na sluzbie szwedzkiej lub pruskiej!
Dla wielu osob moze to wprowadzac tylko niepotrzebny chaos, bo co prawda lepiej zorientowani w temacie beda wiedziec o co kaman, ale inni moga byc kompletnie zdezorientowani czy ten "koniuszy litewski" walczy w koncu po stronie polsko-litewskiej czy szwedzko-pruskiej wink.gif
*



To akurat słaby przykład, bo Bogusław Radziwiłł był koniuszym litewskim do swojej śmierci w 1669 roku, więc używanie tego tytułu dla określenia jego osoby jest prawidłowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2600

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/11/2017, 20:21 Quote Post

QUOTE
Tak, ale chodzi o to, ze dla Eugeniusza "Sabaudzki" to po prostu nazwisko pod ktorym jest wszedzie identyfikowany, a dla Wiktora II Amadeusza "jedynie" tytul, pozycja w miejscu pracy

Sabaudzki to nie nazwisko i szczerze mówiąc nie spotkałem się z tym, aby Eugeniusz występował tylko pod samym takim mianem. Owszem, w książkach, w momentach gdy jego postać pojawia się nader często, aby ciągle nie powtarzać używa się sformułowań "książę sabaudzki", może ktoś i napisał kiedyś samo "Sabaudzki", ale normalnie pisze się przecież "Eugeniusz Sabaudzki", "książę Eugeniusz" - raczej coś takiego.

QUOTE
Jesli gdzies w tekscie pada wiec haslo "ksiaze Sabaudzki" z malej czy duzej litery, to na szybko identyfikuje sie to wiec z Eugeniuszem.

Ktoś, kto robił wpis na wiki nie wiedział przecież, że Ty tak to zinterpretujesz. A że sam mógł nie wiedzieć, mógł zrobić zwykły błąd to rzecz wiadoma co do wiki nie od dzisiaj...
QUOTE
Wikipedia zas, podajac informacje w formie instant, szybszej, skroconej, skompresowanej, w ktorej rzadko kiedy dany wpis czyta sie od deski do deski, rzuca czesto nazwiskami i tytulami na prawo i lewo, wiec powinna zwyczajnie na to uwazac.

Wikipedia powinna na to uważać czy ludzie ją czytający?

Ktoś poświęcił prywatny czas aby stworzyć notkę, nic z tego nie ma a teraz jeszcze jest winny temu, że Ty dokonałeś pewnej interpretacji tekstu i sam siebie wprowadziłeś się w błąd, bo uważałeś, iż książę sabaudzki może być tylko jeden?

Oj, Mazinie, czy aby nie przesadzasz wink.gif?
Sam przecież pisałeś: "I nie wiem co ma wikipedia do rzeczy confused1.gif To tylko i wylacznie moja wina i moje przeoczenie, bo nie doczytalem i nie upewnilem sie".

Nie możesz za własny błąd obarczać winą jakiegoś człowieka, który sam może nie jest historykiem, nie wiadomo ile ma lat, jaki jest jego poziom wiedzy itd. Przecież to tak jakbyś wiedział, że ulotka informacyjna leku została napisana przez np. pierwszego wziętego z ulicy człowieka, ale miał potem pretensje, iż lek Ci zaszkodził choć brałeś go wg zaleceń z ulotki wink.gif.

Od lat wiadomo, iż wiki tworzą zwykli obywatele, więc do jej informacji trzeba podchodzić ostrożnie. Ile w tym wątków jest choćby na to przykładów...

Po prostu stara zasada - wpis na wiki, jeśli ma być pierwszym źródłem wiedzy dobrze jest zweryfikować, po prostu podchodząc do niego ostrożnie. Nikt tam raczej (oprócz pewnych przypadków) w błąd świadomie nie wprowadza, ale właśnie jest problem stanu wiedzy piszącego.


QUOTE
To tak jak na naszym poletku przykladowo Boguslawa Radziwilla w wielu pozycjach o potopie niepotrzebnie tytuluje sie nadal "koniuszym litewskim"... w momencie gdy byl na sluzbie szwedzkiej lub pruskiej!

Problem przykładu przedstawił już Kadrinazi, ja tylko zapytam ogólnie - co ma np. dożywotni lub nieodebrany tytuł do stawania po którejś ze stron?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2601

     
Kowboj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 101.107

Mateusz Kuban
Zawód: Student
 
 
post 12/12/2017, 19:26 Quote Post

Kraków 1655-1657 - Myślę, że temat zdecydowanie warty pozycji w serii wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2602

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.285
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 14/12/2017, 18:04 Quote Post

Pojawiła się w Byczynie i mnie zaciekawiła: Mezőkeresztes 1596 https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Keresztes
 
User is offline  PMMini Profile Post #2603

     
Kamilow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 99.813

 
 
post 22/12/2017, 15:56 Quote Post

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_Piaw%C4%85 - Ciekawa bitwa z końcówki I Wojny Światowej w północnych Włoszech. Twardy dowód zaawansowanej agonii Austro-Węgier i wygrana wojsk włoskich wspieranych przez swych sojuszników.

Ten post był edytowany przez Kamilow: 22/12/2017, 15:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #2604

     
Marduk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 375
Nr użytkownika: 22.097

Jarek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/01/2018, 17:13 Quote Post

Mieliśmy już 2 razy Konstantynopol (1204,1453) no to ja poproszę 2 x to samo

*Konstantynopol 717-718
*Konstantynopol 907

i dwie nasze zapomniane insurekcje:
*Powstanie krakowskie 1846
*Powstanie wielkopolskie 1806

Ten post był edytowany przez Marduk: 7/01/2018, 17:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #2605

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 7/01/2018, 19:05 Quote Post

Mieliśmy 3 Konstantynolpole, jeszcze jest ten z 626 roku smile.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2606

     
Szymon lama
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 102.795

Szymon
Zawód: uczen
 
 
post 7/01/2018, 21:31 Quote Post

Bitwa pod Amfipolis 422 p.n.e Moim zdaniem mogło by być to naprawdę dobra praca dotycząca wojny archidamijskiej.
Leukatry 371 p.n.e Wojna beocka jest tematem mało popularnym na polskim rynku. Jedyną praca na ten temat jest ,,Wojna beocka 379–371 p.n.e. Koniec hegemonii Sparty'' ale ma dużo literówek.

Ten post był edytowany przez Szymon lama: 8/01/2018, 18:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #2607

     
Wulfila
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 241
Nr użytkownika: 98.916

 
 
post 17/01/2018, 15:50 Quote Post

Malbork 1945 Z jednej strony, drobny epizod II WŚ. Z drugiej, znakomita klamra zamykająca dzieje niemieckich Prus. Może HB warte?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2608

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 26/01/2018, 8:55 Quote Post

Dolina Loary 1429. Wojna stuletnia to nie tylko "oklepane" Crecy i Azincourt ale także np. kampania w Dolinie Loary w 1429 r. rozpoczęta słynnym oblężeniem Orleanu a zakończona bitwą pod Patay. Nawet postać Joanny D'Arc w powszechnej świadomości bardziej funkcjonuje w wymiarze mistycznym niż jako konkretna postać historyczna a nawet dowódca wojskowy. O zdolnościach militarnych Dziewicy (lub ich braku) powstała zresztą kilka odrębnych studiów.
Literatury na ten temat jest sporo, źródła są w sieci.
Jest oczywiście habek Potkowskiego - ale raz że leciwy, dwa zdecydowanie nie wyczerpuje tematu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2609

     
Kowboj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 101.107

Mateusz Kuban
Zawód: Student
 
 
post 14/02/2018, 19:57 Quote Post

Kampania wiosenna 1849 - Chodzi mi oczywiście o błyskotliwe zwycięstwa powstańców węgierskich. Przeczytałoby się chętnie, tym bardziej, że duży udział w tych zwycięstwach mieli Polacy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2610

240 Strony « < 172 173 174 175 176 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej