Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Niemcy: Otton III jest długowieczny
     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 29/12/2013, 13:45 Quote Post

Caly ten pomysl z krolem Slowianszczyzny bedzie prowadzil do konfliktow.Bo jak sam tytul wskaze
nie jest to krolestwo Slowianszczyzny na wschod od Odry,
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 30/12/2013, 21:09 Quote Post

QUOTE
Zapominać nie- ale wątpię, żeby Bolesław o nich w ogóle myślał. W końcu nie wiedział, co wykombinują w przyszłości.

To oczywiste, ja o nas mówiłem.

QUOTE
Jak na razie

Ja mówiłem tam o czasach Śmiałego (niedoszłego "szefa szefów") - tak tylko w kwestii naprostowania.

QUOTE
To jeszcze wylosuj, ile z tego spędził na tronie, a ile w ciupie.

Mógłbym - ale nieomylny podróżnik w czasie zwracał uwagę, aby dyskutować ile się da, a dopiero potem losować.

QUOTE
W końcu długie panowanie Ottona to też tylko być może .

Losowanie uwzględnia też wpływ czynników losowych na długość egzystencji - tak więc, Otton doczeka czasów, w których na świat przychodzą praprawnuki (zapewne inne niż realne) tego Słowianina, z którym się układał... a że z teoretycznych 90 lat rządów (swoją drogą - jeśli tyle wytrwa na tronie, będzie to zdaje się najdłuższe w pełni udokumentowane panowanie w [alter]historii, a do niepotwierdzonego całkowicie rekordu Pepiego II niewiele zabraknie) może np. 70 spędzić w więzieniu, bez oczu, języka, prawicy i płodności - taki zawód...

QUOTE
Caly ten pomysl z krolem Slowianszczyzny bedzie prowadzil do konfliktow.Bo jak sam tytul wskaze
nie jest to krolestwo Slowianszczyzny na wschod od Odry,

Będzie to niemal na pewno do co najmniej tarć prowadziło - ale ich skala zależna jest od zdefiniowania tejże Słowiańszczyzny - bo w końcu, do dziś widuje się różne definicje np. Ottonowej Galii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 31/12/2013, 12:23 Quote Post

Tylko czy to pchanie się na zachod Chrobrego nie jest dowodem jak on zinterpretował swoją "królewską" misję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 31/12/2013, 17:39 Quote Post

QUOTE
Losowanie uwzględnia też wpływ czynników losowych na długość egzystencji

A to zależy. Początkowo tak to traktowałem. Obecnie raczej w statystyce uwzględniam tylko śmierci 'niegwałtowne' (czyli niezwiązane z użyciem przemocy), i wynik również traktuję jako 'naturalną' długość życia, uwzględniającą wypadki, ale nie celowe działanie osób trzecich. Czyli nadal ktoś może zostać przedwcześnie otruty albo zginąć na polu bitwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 31/12/2013, 18:07 Quote Post

Albo ulec wypadkowi, niekoniecznie smiertelnemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 1/01/2014, 19:39 Quote Post

QUOTE(korten @ 31/12/2013, 12:23)
Tylko czy to pchanie się na zachod Chrobrego nie jest dowodem jak on zinterpretował swoją "królewską" misję.
*


Nie, bo pchał się tam po panowaniu Ottona, a zaczęło się od zabicia jego sojusznika w Rzeszy (Ekharda), po którym objął część schedy, a potem już tylko te zachodnie zdobycze próbował utrzymać.

QUOTE
A to zależy. Początkowo tak to traktowałem. Obecnie raczej w statystyce uwzględniam tylko śmierci 'niegwałtowne' (czyli niezwiązane z użyciem przemocy), i wynik również traktuję jako 'naturalną' długość życia, uwzględniającą wypadki, ale nie celowe działanie osób trzecich. Czyli nadal ktoś może zostać przedwcześnie otruty albo zginąć na polu bitwy.

Te metody się całkiem szybko zmieniają...
 
User is offline  PMMini Profile Post #66

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 1/01/2014, 20:26 Quote Post

QUOTE
To oczywiste, ja o nas mówiłem.


Aaa. No to ok. Tylko skąd masz info o Gryfitach? Bo z tego co wyczytałem, to oni mogli równie dobrze być jakąś dynstią lokalną...

QUOTE
Losowanie uwzględnia też wpływ czynników losowych na długość egzystencji - tak więc, Otton doczeka czasów, w których na świat przychodzą praprawnuki (zapewne inne niż realne) tego Słowianina, z którym się układał... a że z teoretycznych 90 lat rządów (swoją drogą - jeśli tyle wytrwa na tronie, będzie to zdaje się najdłuższe w pełni udokumentowane panowanie w [alter]historii, a do niepotwierdzonego całkowicie rekordu Pepiego II niewiele zabraknie) może np. 70 spędzić w więzieniu, bez oczu, języka, prawicy i płodności - taki zawód...


E.. 90 lat rządów to miał nie będzie- wyliczyłeś w końcu, że cały jego żywot to 93 lata.

QUOTE
Będzie to niemal na pewno do co najmniej tarć prowadziło - ale ich skala zależna jest od zdefiniowania tejże Słowiańszczyzny - bo w końcu, do dziś widuje się różne definicje np. Ottonowej Galii.


Dlatego proponuję podpisanie traktatu między Cesarzem, a jego "wasalem". Traktat bezprecedensowy- prawda- ale w otl nie mieliśmy sytuacji, gdzie do Rzeszy należało państwo porównywalnych (albo nawet takich samych- licząc Słowację i Czechy) do jej "oryginalnej" części. W traktacie jeden z drugim zgadzają się, że granicę "Słowiańsczyzny" na zachodzie wyznacza Odra (no i Krušné hory w Czechach). Bolesławowi takiego traktatu łamać nawet nie wypada... A jakoś nie sądzę, żeby któryś z jego następców miał takie ambicje. Ale to jeszcze się zobaczy.

QUOTE
Tylko czy to pchanie się na zachod Chrobrego nie jest dowodem jak on zinterpretował swoją "królewską" misję.


W jaki sposób Bolesław ma zinterpretować misję od cesarza jako przyzwolenie na aneksję ziem Rzeszy?

 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 1/01/2014, 20:51 Quote Post

QUOTE
Aaa. No to ok. Tylko skąd masz info o Gryfitach? Bo z tego co wyczytałem, to oni mogli równie dobrze być jakąś dynstią lokalną...

Odświeżam ostatnio Rymara, stąd mi się wyrywa.

QUOTE
E.. 90 lat rządów to miał nie będzie- wyliczyłeś w końcu, że cały jego żywot to 93 lata.

Oficjalnie panuje zdaje się od trzeciego roku życia? rolleyes.gif

QUOTE
Dlatego proponuję podpisanie traktatu między Cesarzem, a jego "wasalem". Traktat bezprecedensowy- prawda- ale w otl nie mieliśmy sytuacji, gdzie do Rzeszy należało państwo porównywalnych (albo nawet takich samych- licząc Słowację i Czechy) do jej "oryginalnej" części.

Jak rozumiem, to o rozmiary chodzi?

QUOTE
W traktacie jeden z drugim zgadzają się, że granicę "Słowiańsczyzny" na zachodzie wyznacza Odra (no i Krušné hory w Czechach). Bolesławowi takiego traktatu łamać nawet nie wypada... A jakoś nie sądzę, żeby któryś z jego następców miał takie ambicje. Ale to jeszcze się zobaczy.

Z łamaniem nie miewał problemów, ale... taki traktat to ukierunkowanie ekspansji, chyba nawet Bolesław oceni, że nie warto go naruszać.

QUOTE
W jaki sposób Bolesław ma zinterpretować misję od cesarza jako przyzwolenie na aneksję ziem Rzeszy?

Wydaje mi się, że w tym toku rozumowania chodziło o to, że mieszkają tam Słowianie. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #68

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 1/01/2014, 20:58 Quote Post

QUOTE
Oficjalnie panuje zdaje się od trzeciego roku życia? rolleyes.gif


Aa, no jak o takie panowanie się rozchodzi to tak. Ale praktycznie to on władzę przejął bodajże wieku lat 16.

QUOTE
Jak rozumiem, to o rozmiary chodzi?


Ano.

QUOTE
Z łamaniem nie miewał problemów, ale... taki traktat to ukierunkowanie ekspansji, chyba nawet Bolesław oceni, że nie warto go naruszać.


Czy miał problemy, czy nie miał- Ottonowi nigdy na odcisk nadepnąć nie próbował. Teraz go chyba tak chęć nie najdzie tym bardziej?

QUOTE
Wydaje mi się, że w tym toku rozumowania chodziło o to, że mieszkają tam Słowianie. wink.gif


Domyślam się, że tak, ale to wciąż jest agresja wobec cesarza, z którym Bolek będzie próbował utrzymać jak najlepsze stosunki. Po podpisaniu traktatu to już w ogóle byłoby samobójstwo...
 
User is offline  PMMini Profile Post #69

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/01/2014, 18:34 Quote Post

QUOTE
Te metody się całkiem szybko zmieniają...

Nie wiem, czy aż tak szybko. Tą kwestię przemyślałem po lekturze pracy Paul A. David, S. Ryan Johansson, Andrea Pozzi, "THE DEMOGRAPHY OF AN EARLY MORTALITY TRANSITION: LIFE EXPECTANCY, SURVIVAL AND MORTALITY RATES FOR BRITAIN’S ROYALS, 1500-1799", UNIVERSITY OF OXFORD Discussion Papers in Economic and Social History, Number 83, August 2010. Czyli jakiś rok temu. W "Domu Jagiellońskim" jeszcze nikogo według tych metod nie losowałem.
Poza tym, to są tylko preferowane przeze mnie metody, nie oficjalne wytyczne. I nowa metoda jak najbardziej obejmuje wypadki LOSOWE. Nie obejmuje tylko złej woli osób trzecich. Nie sądzę, by udało się stworzyć wystarczającą statystykę do tego, aby ją uwzględniać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #70

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 3/01/2014, 18:55 Quote Post

Ok, to może przejdziemy do bezpośrednich konsekwencji śmierci Ottona? OTL zmarł oczekując na przybycie Zoe. Ślub jest nieunikniony i doprowadzi bez wątpienia do wzajemnego uznania wschodu i zachodu. Co więcej bez śmierci Ottona Italia pozostanie w Cesarstwie.

W kwstii Italii jest interesująca kwestia- południowa Italia jest podzielona między lokalne księstewka i Bizancjum (plus Sycylia pod władzą Arabów). Bazyl jest obecnie zajęty wojną z Bułgarią (która jak w otl zakończy się inkorporacją Bułgarii do Bizancjum), ale w przyszłości może zobaczymy wspólną akcję Bizancjum i Cesarstwa mającą na celu podporządkowanie południowej Italii Wschodowi?

I dwie pozostałe sprawy:

1. Wydaje mi się, że Otton dość poważnie podchodził do Romanizowania swojego państwa (i zacieśniania więzów ze wschodem), oraz centralizacji władz-y jak mu się to uda?

2. Otton całkiem nieźle radził sobie z podporządkowywaniem kościoła państwu. Jak będzie mu się wiodło?
 
User is offline  PMMini Profile Post #71

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 3/01/2014, 19:31 Quote Post

QUOTE
Bazyl jest obecnie zajęty wojną z Bułgarią (która jak w otl zakończy się inkorporacją Bułgarii do Bizancjum), ale w przyszłości może zobaczymy wspólną akcję Bizancjum i Cesarstwa mającą na celu podporządkowanie południowej Italii Wschodowi?

Równie dobrze możemy zobaczyć rezygnację Bizancjum z praw do Południa w zamian za coś. Poczekajmy, aż dotrzemy do tej przyszłości.

QUOTE
1. Wydaje mi się, że Otton dość poważnie podchodził do Romanizowania swojego państwa (i zacieśniania więzów ze wschodem), oraz centralizacji władz-y jak mu się to uda?

Nie wiem jak to będzie z romanizacją - ale w dziedzinie centralizacji przewiduję duże opory możnych, szczególnie na granicach.

QUOTE
2. Otton całkiem nieźle radził sobie z podporządkowywaniem kościoła państwu. Jak będzie mu się wiodło?

Cóż, ma przed sobą papowanie Benedykta VIII...
 
User is offline  PMMini Profile Post #72

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 3/01/2014, 20:47 Quote Post

QUOTE
Nie wiem jak to będzie z romanizacją - ale w dziedzinie centralizacji przewiduję duże opory możnych, szczególnie na granicach.


Zabawna kwestia- Otton już centralizowanie władzy zaczął. No i warto pamiętać Cesarstwo na początku XI wieku to nie to samo, co XIII/XIV. Oczywiście nigdy nie było to choćby podobne do despotyzmu Bizancjum- ale jeszcze nikomu nie marzy się rozbicie takie jak po 1356.

QUOTE
Cóż, ma przed sobą papowanie Benedykta VIII...


No właśnie... Ma? Sylwester (który umarł mniej więcej w tym samym czasie co Otton) był w dużym stopniu od Cesarza uzależniony. Otl w 1002 Otton nie miał kontroli nad Wiecznym Miastem, bo wraz z papieżem został wypędzony przez jego mieszkańców. Zmarł W Ravennie planując odzyskanie miasta. Skoro tutaj nie umiera, to zapewne je odzyska, wraz z kontrolą nad papiestwem.

Jeśli chodzi o Roamnizację- tu jest całkiem ciekawie. Najbardziej opierali się jej... Włosi. Dla Niemców te dążenia były zaledwie dziwne.

Tutaj:
http://www.historyworld.net/wrldhis/plaint...?historyid=aa35

jest info o tym, że Otto II i III nie mieli większych problemów z wybieraniem sobie papieży (inna na sprawa na ile są to informacje potwierdzone...) Jeśli trend będzie się utrzymywał, to nie ma bata- papieże na zachodzie będą mieli taką samą władzę jak patriarchowie na wschodzie. Albo i mniejszą- w końcu na wschodzie nie było tak łatwo zmieniać patriarchów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #73

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 3/01/2014, 21:21 Quote Post

QUOTE
Zabawna kwestia- Otton już centralizowanie władzy zaczął. No i warto pamiętać Cesarstwo na początku XI wieku to nie to samo, co XIII/XIV. Oczywiście nigdy nie było to choćby podobne do despotyzmu Bizancjum- ale jeszcze nikomu nie marzy się rozbicie takie jak po 1356.

Dlatego piszę o oporach - a nie o otwartych buntach czy tendencjach odśrodkowych.

QUOTE
No właśnie... Ma?

Kandydat dobry, z Henrykiem się przecież zgadzał.

QUOTE
Skoro tutaj nie umiera, to zapewne je odzyska, wraz z kontrolą nad papiestwem.

I - w tym miejscu chyba wkracza konieczność wypowiedzi osób dobrych z wojskowości...

QUOTE
Jeśli trend będzie się utrzymywał, to nie ma bata- papieże na zachodzie będą mieli taką samą władzę jak patriarchowie na wschodzie. Albo i mniejszą- w końcu na wschodzie nie było tak łatwo zmieniać patriarchów...

Zależeć to będzie od tego, jak długo się Otto (i jego następcy) utrzyma na tronie - jeśli faktycznie wytrwa silną ręką 90 lat, to ten trend może stać się stałą. Ale jeśli nie... To papież może stać się "naczelnym bruzdaczem".
 
User is offline  PMMini Profile Post #74

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 3/01/2014, 21:53 Quote Post

QUOTE
Dlatego piszę o oporach - a nie o otwartych buntach czy tendencjach odśrodkowych.


Szczerze- jeśli to będą tylko "opory", to dla zdolnego władcy nie będzie to żaden problem. Przeweiduję, że do buntu dojść będzie musiało- prędzej czy później. Jeśli Otton będzie centralizował władzę, to będzie to robił (relatywnie) szybko- to musi wywołać reakcję gorszą niż opory. I myślę, że do tego Ottonowi przyda się Bolesław i jego potomek- jako zewnętrzna siła, przychylna cesarzowi.

QUOTE
Kandydat dobry, z Henrykiem się przecież zgadzał.


Tak, ale nie wiem czy będzie miał w ogóle okazję zabłysnąć. Sylwester umrze za rok (tu się chyba nic nie zmienia?), więc pewnie Otton wybierze mu następcę.

QUOTE
I - w tym miejscu chyba wkracza konieczność wypowiedzi osób dobrych z wojskowości...


Przydać się przyda, ale nie widzę jak jedno miasto miałoby się oprzeć całemu cesarstwu...

QUOTE
Zależeć to będzie od tego, jak długo się Otto (i jego następcy) utrzyma na tronie - jeśli faktycznie wytrwa silną ręką 90 lat, to ten trend może stać się stałą. Ale jeśli nie... To papież może stać się "naczelnym bruzdaczem".


Otl już ojciec Ottona III sobie wybierał papieży jak mu było wygodnie. W ogóle władza Ottona nad papiestwem wydaje mi się bardzo silna- "jego" papieże walczyli mocno z symonią i reformowali kościół. To świadczy o tym, że pozycja cesarza niosła duży autorytet w tamtych czasach. Nawet w Bizancjum władcy musieli czasami iść na ustępstwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #75

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej