Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arelat, Trzecie Krolestwo Scr, Jego dalsze losy i upadek
     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/01/2008, 1:10 Quote Post

Witam!

Chcialbym dowiedziec sie wiecej na temat historii Krolestwa Burgundii po jego wlaczeniu do SCR w 1038 roku. Co sie z nim stalo. Wiem ze zmienilo nazwe na Arelat, czy zmienialy sie jego granice, jakie byly jego stosunki wzgledem innych nominalnych krolestw cesarstwa (Niemcy i Wlochy), kiedy przestalo istniec.

Z gory dziekuje za informacje. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 7/01/2008, 1:19 Quote Post

Chodzi Ci o instytucję? Stała się częścią tytulatury Habsburgów chyba. Nie wiem jak długo się tam zachowała - pewnie aż do rozpadu ich monarchii
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/01/2008, 1:29 Quote Post

Chodzi mi o jego nominalny zasieg, czy i do kiedy odbywaly sie koronacje, kiedy zostalo rozwiazane no i co stalo sie z tytulem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 7/01/2008, 3:07 Quote Post

Czemuż to nominalny zasięg miał się zmienić? O koronacjach i innych ceremoniach, ani tym b. o rozwiązaniu na razie nic nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/01/2008, 19:34 Quote Post

chariot rider, niestety tytul nie pojawia sie w oficjalnej tytulaturze habsburgow (Lotaryngow) w poznym okresie istnienia ich monarchii. Oto tytulatura Leopolda II (zrodlo Wikipedia):
Leopold II Habsburg
z bożej łaski cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, król rzymski, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii i Ilirii, arcyksiążę Austrii, książę Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny, wielki książę Siedmiogrodu, margrabia Moraw, książę Górnego i Dolnego Śląska, Modeny, Frulii, Raguzy i Zadaru, hrabia Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Gorycji i Gradiszki, etc.

Z tego co czytalem w angielskiej Wikipedii Franche Comte odpadlo od krolestwa Arelatu najpredzej (XII wiek), stalo sie niezaleznym hrabstwem potem podporzadkowanym cesarstwu (czyli prawdopodobnie w hierarchii krolowi niemieckiemu). Pn.-wsch. ziemie zostaly przekazane niemieckiemu krolestwu (znowu domysl) w 1250 roku kiedy rektor tych ziem zostal krolem niemieckim nie przekazujac tytulu rektora komukolwiek. W 1361 roku z Arelatu wylaczone zostalo hrabstwo Sabaudii (Savoy) (kolejny domysl ze za swego suwerena hrabia uznawal cesarza rzymskiego ??jako krola Italii??). Prowansja juz wczesniej znalazla sie pod kontrola krolow francuskich, a ostatnie hrabstwo arelatu Vienne zostalo w 1378 roku sprzedane Francji jako domena delfina Francji (Delfinat). Prosze o zweryfikowanie tych informacji, Zrodlo: Wikipedia po angielsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/05/2008, 18:29 Quote Post

Witam ponownie!!

Chciałbym ożywić ten temat, gdyż nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi.

Interesuje mnie status prawny królestwa Burgundii, kiedy de iure przestało istnieć, być może nigdy?

W tym przypadku de facto staje się de iure, proszę więc o jakieś informacje.

CZY KTOś COś WIE ??????? wallbash.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
sooyek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 35.360

piotrek s
Zawód: student
 
 
post 8/05/2008, 10:16 Quote Post

Sam tytuł przeszedł rzeczywiście na Habsburgów tyle, że hiszpańskich, później przejęli go Burbonowie, ale zdaje się, że oni go nie używali, bo ginie w na początku XVIII wieku z królewskiej tytulatury...

Tyle pamiętam, poszperam i jeszcze coś napiszę.

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 14/05/2008, 14:36 Quote Post

W jaki sposób sie to stało. Co z formą państwową, kiedy znikła???

TRUDNY TEMAT CO NIE? elefant.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 14/05/2008, 23:23 Quote Post

To właśnie korona Burgundii obok korony niemieckiej i włoskiej {Longobardzkiej} wchodziła w skład potrójnej korony cesarskiej. Przez wieki żeby zostać cesarzem należało najpierw zostać królem Niemiec, potem koronować się w Arles na króla Burgundii, a następnie przywdziać w Mediolanie żelazną koronę Longobardów. Dopiero po wypełnieniu tych czynności delikwent mógł zostać cesarzem.
Rzeczywiście ciężko dociec jak to było z tym tytułem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/05/2008, 19:23 Quote Post

Więc tak. Podsumowując efekty mojego dotychczasowego szperania w internecie stwierdzić mogę że:

1. Rozkład królestwa Burgundii, zwanego Arelatem rozpoczął się w momencie usamodzielnienia się hrabstwa Burgundii zwanego Franche Comte. Nie mogę dojść daty tego wydarzenia, jednakże jako hrabstwo terytorium to teoretycznie podlegało nadal Królestwu Burgundii.

2. Północno-wschodnie terytoria królestwa znajdujące się na terytorium obecnej Szwajcarii dostały się pod władzę rodzimych feudałów z rodu Zähringen, którzy przyjęli tytuł książąt i rektorów Burgundii, ich terytoria (współczesna zachodnia Szwajcaria) przyjęły nazwę rektoratu burgundzkiego, natomiast oni sami reprezentowali władzę królewską w całym Arelacie. Zähringenowie mieli jednak kłopoty z utrzymaniem władzy w południowych rejonach królestwa Burgundii, w 1153 roku postanowili ubiegać się o władzę w Dolnej Burgundii na drodze zbrojnej, zostali jednak pokonani przez tamtejszych feudałów (w sumie to nie jestem pewien przez kogo i kto nie chciał władzy Zähringenów na południu). Zähringenowie władali więc rektoratem burgundzkim położonym w Alpach. W 1218 roku Berthold V Zähringen zmarł bezdzietnie, cesarz Fryderyk II przekazał tytuł rektora swojemu synowi Henrykowi. Jednak w kwietniu 1220 roku Henryk został królem niemieckim nie przekazując rektoratu nikomu. Henryk będąc współkrólem Fryderyka II był królem rzymskim czyli niemieckim. To wskazuje, a także decyzja o pozostawieniu przy sobie tytułu rektora, na przyłączeniu rektoratu do Rzeszy Niemieckiej i ostatecznym wyłączeniu tych ziem z Królestwa Burgundii.

Mamy więc pierwsze uszczuplenie terytorium królestwa (jak już wspomniałem nie liczę Franche Comte, które było samodzielnym hrabstwem teoretycznie jednak zależnym od Arelatu).

3. Delfinat czyli terytoria centralne królestwa rządzone były od początku XII wieku przez feudałów którzy przyjmowali tytuł delfina. Ci pierwsi delfinowie pochodzi z dawnego rodu królewskiego panującego w Burgundii przed nadejściem panowania cesarskiego. Prowadzili oni wojny wewnątrz królestwa, między innymi z hrabiami Sabaudii. W 1349 roku wyczerpany finansowo po wojnach krzyżowych i utrzymywaniu iście królewskiego dworu delfin Humbert II postanowił sprzedać swoje państwo. Kupcem okazał się król Francji Filip VI. 16 lipca 1349 roku podpisano akt sprzedaży delfinatu za kwotę 200 tysięcy florenów plus 24 tysiące liwrów rocznie renty dla Humberta II. Od tej pory Delfinat stał się częścią Królestwa Francji. Cesarstwo musiało się pogodzić ze stratą.

4. Prowansja. Prowansja była sobie spokojnym hrabstwem królestwa Burgundii. Nie znalazłem żeby były tam jakieś wojny i niepokoje. Od królestwa odpadła prawdopodobnie w 1378 roku kiedy ostatni król Burgundii Karol IV przekazał pozostałości królewskiej domeny (jakie to tereny nie wiem) delfinowi Francji. W każdym razie doszedłem do zapisu na wikipedii angielskiej że W 1378 ROKU KRóLESTWO BURGUNDII PRZESTAłO ISTNIEć NAWET NA PAPIERZE.

5. W 1361 roku Karol IV wydzielił z królestwa Burgundii terytoria które zostały przekazane hrabstwu Sabaudii (które było z kolei częścią królestwa włoskiego, drugiego królestwa ŚCR).

Czyli: W 1378 roku jedynymi pozostałościami po Królestwie Burgundii były: Wolne Hrabstwo Burgundii, które
w 1678 roku zostało włączone do Francji oraz Prowansja włączona do Francji w 1481 roku.

DZIęKUJę I PROSZE O POTWIERDZENIE MOICH INFORMACJI!! worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/05/2008, 9:01 Quote Post

Jako wizualizacje tego co napisałem przedstawiam mapkę, na której widnieje swoisty rozbiór królestwa Burgundii. Jest to oczywiście tylko wizualizacja tego co sie stało de iure, gdyż de facto nie ma tu mowy np. o państwie włoskim.Dodany plik  Map_of_kingdom_of_Arles.bmp ( 965.38k ) Liczba pobrań: 1207
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Saber
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 4.360

 
 
post 31/05/2008, 19:43 Quote Post

Arbago

Rektorat Burgundii Zahringenow to sprawa dosc skomplikowana confused1.gif. Nie czy ktos moze natknal sie na jakis dokument ktory swiadczy o tym ze rektorat rzeczywiscie byl tytulem/urzedem nadanym w wieczyste wladanie Zahringenom, a i do tego tytulem dziedzicznym.

Jesli mnie pamiec nie myli wlasciwy rozpad krolestwa Burgundii zaczal sie pod panowaniem Staufow(swoja droga dosyc ironiczne, gdyz najlepsza dynastia przyczynila sie do najwiekszego upadku). Toz to Otto I, ktory otrzymal ziemie Burgundzkiego od Frydryka I(ziemie pochodzace od po czesci od jego matki a po czesci z ziem Adelajdy).

Otto ktory zmarl bezdzietnie/albo zabity zostawil po sobie corki, z ktorych jedna wyszla z hrabiow Meranii(tych samych ktorzy wrzenili sie w piastow, a chodzi mianowicie o swieta Jadwige). Od nich rozpad tych ziem jeszcze sie zwiekszyl przechodzac na szlachte francuska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej