Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy nowożytność kończy się w 1815 czy 1914 r. ?
     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 5/11/2007, 21:43 Quote Post

Mam pytanie. Chodzi o datę zakończenia nowożytności. Czy do dziejów nowożytnych możemy zakwalifikować historię XIX w. do wybuchu I wojny światowej. Wielu historyków datuje koniec nowożytności przy wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789), kongresie wiedeńskim (1815) lub też przy wybuchu I wojny światowej (1914).

Czy tych dat można używać zamiennie? Bardzo proszę o odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 5/11/2007, 23:01 Quote Post

Z reguły przyjmuje się za nowożytność epokę obejmującą XVI po XVIII w. (włącznie bądź do jego połowy), potem wydziela się historię XIX w. oraz nowoczesność (XX i XXI w.). Z rewolucją francuską jest problem, gdyż jest ona na pograniczu epok, ale uznawana jest często za XIX w., a raczej jego preludium smile.gif.
Odzwierciedlenie tego podziału widać nawet w układzie subforów na naszym cudownym forum. tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 6/11/2007, 15:22 Quote Post

Mi bardziej chodzi o to, czy datę zakończenia nowożytności 1914 można uznać za poprawną (wg niektórych podziałów).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 6/11/2007, 15:32 Quote Post

Nie wiem dlaczego mielibyśmy zakończyć epokę nowożytną z rokiem 1914.

Dotąd wyodrębniano "starszą epokę nowożytną" liczoną od renesansu (XIV-XVI wiek) do rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Potem była "młodzsza epoka nowożytna", która była epoką postępu technologicznego. Najpierw "wiek pary i kolei żelaznej", następnie "wiek elektryczności, radia, motoryzacji", potem "wiek energii atomowej". Obecnie jesteśmy w "dobie rewolucji informatycznej". Jednak wszystkie te "doby" i "wieki" zaliczyłbym do "młodszej epoki nowożytnej" .

Nowa epoka odmienna od nowożytnej tzn. jakościowo nowa otworzy się dopiero gdy:
1. opanujemy proces fuzji termojądrowej do kontrolowanego wytwarzania energii
2. zaczniemy efektywnie kolonizować przestrzeń kosmiczną
3. będziemy kontrolować proces biologicznego starzenia się
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 6/11/2007, 15:47 Quote Post

QUOTE(jasio-jasiowaty @ 6/11/2007, 15:32)
Nie wiem dlaczego mielibyśmy zakończyć epokę nowożytną z rokiem 1914.

Dotąd wyodrębniano "starszą epokę nowożytną" liczoną od renesansu (XIV-XVI wiek) do rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Potem była "młodzsza epoka nowożytna", która była epoką postępu technologicznego. Najpierw "wiek pary i kolei żelaznej", następnie "wiek elektryczności, radia, motoryzacji"
*



Czy to oznacza, że wiek XIX można nazwać nowożytnością późną?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 6/11/2007, 15:55 Quote Post

Nie tyle nowożytnością późną co nowożytnością młodszą czy też lepiej powiedzieć "nowszą".Określenie "późny" implikuje schyłkowość, a my nawet teraz nie wiemy czy żyjemy w jakimś okresie schyłkowym.
Jeżeli za powiedzmy 10-15 lat zbudujemy kolonię na Księżycu czy bazę na Marsie to można będzie powiedzieć, że żyliśmy w schyłkowej epoce nowożytnej, a na progu epoki kosmicznej.

Można przewidywać, że następna epoka będzie nazywana epoką kosmiczną.
Będzie się ona składać z dwóch faz:
1. W tej fazie zostanie opanowany proces fuzji termojądrowej i nastąpi "wstępna" kolonizacja kosmosu
2. Po kilku stuleciach, gdy opanujemy zasadę teleportacji czyli nowej metody podróżowania oraz zgłębimy tajniki produkcji energii poprzez anihilację materii z antymaterią przejdziemy do "nowszej" epoki kosmiczej".

Po epoce kosmicznej nastąpi nowa epoka na razie bez nazwy.
Jej wyznacznikiem będzie możliwośc podróżowania w czasie oraz manipulowania grawitacją. To będzie zupełnie nowa jakość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 6/11/2007, 16:06 Quote Post

A czasy po 1914 r.?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 6/11/2007, 16:38 Quote Post

To też jest Nowożytność. Nie wiemy czy schyłkowa, ale wiemy że jest ona dalszym ciągiem epoki postępu technologicznego, który trwa od czasów pierwszej rewolucji przemysłowej. Niektórzy próbują wyznaczać cenzurę pomiędzy "okresem społeczeństwa industrialnego", które istniało w wiekach XIX i pierwszej połowie XX, a społeczeństwem postindustrialnym, gdzie przemysł nie odgrywa już pierwszorzędnej roli oddając ją sektorowi usługowemu.
Próbuje się też nadawać ogromną rangę globalizacji, która może w przyszłości spowodować zanik państw narodowych i w ogóle narodów, zamiast których powstanie "globalne społeczeństwo" z "globalną gospodarką" sterowaną przez "globalne koncerny".
Być może wtedy otworzyłaby się nowa epoka, którą można by nazwać "postnarodową" czy też "postpaństwową". Zamiast państw powstaną ogromne bloki terytorialne, społeczeństwa dawnych państw narodowych się wymieszają,a ich gospodarki się zleją w trakcie stopniowej fuzji.
To wszystko jest jednak możliwe dopiero w przyszłości.Na razie dostrzegalne są pewne symptomy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/11/2007, 18:26 Quote Post

O Nowożytności mówimy do wybuchu Rewolucji Francuskiej, bądź do Kongresu Wiedeńskiego. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy włączać czasy do 1914, ani tym bardziej czasy współczesne. Nie wiem, dlaczego według niektórych miedzy XV a XXI wiekiem nie da się postawić żadnej cezury czasowej. Może więc od razu wszystko od roku 1492 nazywać Czasami Współczesnymi, co?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 6/11/2007, 21:45 Quote Post

Pytam, gdyż w pewnym podręczniku do historii koniec nowożytności był wyznaczony w 1914 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Maximus93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 37.226

Sebastian z Kars
Zawód: uczen
 
 
post 13/11/2007, 15:58 Quote Post

Sczerze mówiąc w różnych podręcznikach można się spotkać z różnymi datami. Dla przykładu zawsze mnie uczono że średniowiecze zakończyło się wraz ze zdobyciem Konstantynopola i końcem impeperium bizantyjskiego natomiast na początku gimnazjum dowiedziałęm się że średniowiecze kończy się wraz z odkryciem ameryki przez Kolumba. Wniosek niosek z tego taki że nie zawsze należy wierzyć podręcznikom:)

A co do daty końca nowożytności przynajmniej moim zdaniem powinien to być rok 1815 z racji kongresu wiedeńskiego, ponieważ po nim nastała epoka względnego spokoju w europie a co z tym idzie dalszy rozwój nauki i innych dziedzin życia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 15/11/2007, 22:21 Quote Post

QUOTE(Maximus93 @ 13/11/2007, 15:58)
A co do daty końca nowożytności przynajmniej moim zdaniem powinien to być rok 1815 z racji kongresu wiedeńskiego
*



Właśnie zerknąłem na repetytorium z historii OPERONu i tam był taki podział

Starożytność ( - 476 r. n.e.)
Średniowiecze (476 r. n.e. - 1492 r.)
Nowożytność (1492 r. - 1914 r.)
Czasy współczesne (1914 - dziś)

Nie wiem jak wy ale ja zawsze z takim podziałem miałem do czynienia. To, że można za koniec nowożytności uznać rok 1815 to dowiaduję się od was i z tego forum, na którym taki podział obowiązuje.

Spytam się jeszcze mojego nauczyciela od historii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/11/2007, 18:32 Quote Post

QUOTE
Właśnie zerknąłem na repetytorium z historii OPERONu i tam był taki podział

Starożytność ( - 476 r. n.e.)
Średniowiecze (476 r. n.e. - 1492 r.)
Nowożytność (1492 r. - 1914 r.)
Czasy współczesne (1914 - dziś)

Nie wiem jak wy ale ja zawsze z takim podziałem miałem do czynienia. To, że można za koniec nowożytności uznać rok 1815 to dowiaduję się od was i z tego forum, na którym taki podział obowiązuje.

A ja się pierwszy raz z takim ujęciem Nowożytności spotykam. Ma to jakieś logiczne uzasadnienie?
Generalnie w Europie i na świecie przyjmuje się wyodrębniać epokę od końca Średniowiecza do początku Rewolucji Przemysłowej, bądź też do Wojen Rewolucyjnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 18/11/2007, 18:43 Quote Post

Część historyków przyjmuje, że okres nowożytny kończy się przed wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789). Następne okresy to: nowoczesność (1789-1914) lub historia XIX wieku i wreszcie okres od wybuchu I wojny światowej do dzisiaj to historia najnowsza czyli czasy współczesne. No ale tak jak już gdzieś wspomniałem wszelkie podziały Historii na okresy mają charakter umowny, a ludzie, którzy żyją w danej epoce nie wiedzą oczywiście jaką łatkę historycy (o ile jeszcze będzie taki zawód) przykleją im za setki lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 19/11/2007, 1:22 Quote Post

Na Wikipedii pod hasłem "Historia" znalazłem taką definicję nowożytności:

QUOTE
nowożytność, historia nowożytna – w części Europy dzieli się na czasy od średniowiecza do przełomu XVIII-XIX wieku, czyli do Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) lub do końca kongresu wiedeńskiego (1815). W Polsce przyjęło się liczyć do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej (1795) lub do Wiosny Ludów (1848). Część badaczy przyjmuje, że właściwą cezurą była dopiero I wojna światowa. Szkoła anglosaska ciągnie czasy nowożytne do dziś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej