Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mazowsze wobec Wojny Trzynastoletniej

filipek

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 105.962

filip

post 20/05/2020, 17:27 Quote Post

Dzień dobry,

Jest to mój pierwszy post, chociaż od dłuższego czasu śledzę forum. Zastanawia mnie stosunek Księstwa Mazowieckiego do wojny trzynastoletniej. Znalazłem informację, że w początkowym okresie wojny tj w latach 1455-59 Księstwo prowadziło w ograniczonym zakresie działania wojenne przeciwko Krzyżakom. Potem w roku 1459 zawarto rozejm na 6 lat. Z kolei spotkałem się z wzmianką, że wojska Konrada Rudego oblegały Działdowo w roku 1464, jednak jest to wiadomość z Wikipedii, a więc źródło mało wiarygodne. Czy ktoś ma informacje o ewentualnym udziale księstwa w konflikcie, zwłaszcza w końcowym okresie. Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 20/05/2020, 19:08 Quote Post

QUOTE(filipek @ 20/05/2020, 18:27)
Dzień dobry,

Jest to mój pierwszy post, chociaż od dłuższego czasu śledzę forum. Zastanawia mnie stosunek Księstwa Mazowieckiego do wojny trzynastoletniej. Znalazłem informację, że w początkowym okresie wojny tj w latach 1455-59 Księstwo prowadziło w ograniczonym zakresie działania wojenne przeciwko Krzyżakom. Potem w roku 1459 zawarto rozejm na 6 lat. Z kolei spotkałem się z wzmianką, że wojska Konrada Rudego oblegały Działdowo w roku 1464, jednak jest to wiadomość z Wikipedii, a więc źródło mało wiarygodne. Czy ktoś ma informacje o ewentualnym udziale księstwa w konflikcie, zwłaszcza w końcowym okresie. Pozdrawiam
*

Jeśli chodzi o Działdowo informacja jest w porządku, pisał o tym Biskup w swojej pracy Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim 1454-1466. Nie mam teraz do niej dostępu, więc nie podam szczegółów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

filipek

Nowicjusz

filip

post 21/05/2020, 18:01 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli wychodzi na to, że Konrad złamał pokój z 1459r. Zastanawia mnie czy w końcowych latach wojny Mazowsze prowadziło walki na niewielką skalę, tak jak w latach 1455-59, czy jednak zdecydowało się zaangażować w 100 procentach.

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/05/2020, 20:57 Quote Post

Trochę można znaleźć w sieci, np. tutaj:
Podpisany rozejm trwać miał 6 lat, a o wszystkich sporach rozstrzygać miały sądy, które corocznie zbierały się 7 stycznia na przemian w Działdowie i Janowie. Uzupełnieniem była krzyżacka propozycja zawarta w akcie wielkiego mistrza z 10.11.1459 roku w Przezmarku. Postanowień rozejmów strona krzyżacka nie dotrzymała. Tak na przykład książę mazowiecki Konrad III za najazdy Mużika ze Svinawy, które miały miejsce latem 1464 roku podjął 18.09.1464 roku wyprawę odwetową, która zakończyła się krótkotrwałym zajęciem Działdowa przez Mazowszan. Do niewoli mazowieckiej dostał się główny winowajca – Mużik ze Svinawy. Nie był w niej długo, skoro nieopatrznie wypuszczony dalej przysparzał kłopotów Mazowszanom. Na przełomie września i października 1466 roku zaciężni z Dąbrówna, Nowego Miasta ( Neumarkt ), Olsztynka i Działdowa pod dowództwem znanego nam już rotmistrza, dokonali kolejnego najazdu na Północne Mazowsze, a na Nickiej Górze koło Sarnowa zbudowali nawet obóz warowny. Kres najazdowm położył zawarty 19.10.1466 roku II pokój toruński kończący wojnę 13-letnią i wojnę z Mazowszem.

http://tmzd.whshost.com/index.php?poz=2

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

obodrzyta

VII ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 21/05/2020, 22:56 Quote Post

QUOTE(filipek @ 21/05/2020, 18:01)
Dziękuję za odpowiedź.

Czyli wychodzi na to, że Konrad złamał pokój z 1459r. Zastanawia mnie czy w końcowych latach wojny Mazowsze prowadziło walki na niewielką skalę, tak jak w latach 1455-59, czy jednak zdecydowało się zaangażować w 100 procentach.

Rozejm krzyżacko-mazowiecki z 1459r obowiązywał do końca wojny.
Przy czym udział wojsk księcia mazowieckiego u boku króla polskiego na terenach poza pograniczem mazowiecko-pruskim - nie stanowił złamania warunków rozejmu dla strony krzyżackiej, gdyż było to przewidziane w umowie wink.gif

Latem 1464r nieopłacani przez Zakon zaciężni Czesi z Działdowa, dowodzeni przez Muzika ze Svinawy, podjęli na własną rękę łupieskie wyprawy po żywność.
Konrad III we wrześniu zareagował na to wyprawą pospolitego ruszenia całego Księstwa, podszedł pod Działdowo, które poddało się bez walki.
Wydarzenie to nie zerwało rozejmu.
Obsadzenie przez Mazowszan Działdowa stanowiło formę zastawu asekuracyjnego.
Do walk Mazowszan z czeskimi zaciężnymi doszło też w listopadzie 1464r pod Czarnocinem k. Ciechanowa, w lipcu 1465r ponownie pod Ciechanowem z Muzikiem, oraz we wrześniu 1466r pod Nicką Górą.

Strona zakonna nie traktowała starć Mazowszan z niekarnymi zaciężnymi czeskimi, jako walki Mazowsza z Zakonem.

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 21/05/2020, 23:06

User is offline  PMMini Profile Post #5

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/05/2020, 23:09 Quote Post

Obodrzyta wyjaśnił problem, a w podlinkowanym przeze mnie tekście sprawa jest ujęta błędnie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

obodrzyta

VII ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 21/05/2020, 23:15 Quote Post

Problem zbadał i opisał profesor Marian Biskup w swojej "Trzynastoletniej wojnie ..."

User is offline  PMMini Profile Post #7

filipek

Nowicjusz

filip

post 23/05/2020, 22:38 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 21/05/2020, 22:56)
Dziękuję za odpowiedź.

Przy czym udział wojsk księcia mazowieckiego u boku króla polskiego na terenach poza pograniczem mazowiecko-pruskim - nie stanowił złamania warunków rozejmu dla strony krzyżackiej, gdyż było to przewidziane w umowie wink.gif

Latem 1464r nieopłacani przez Zakon zaciężni Czesi z Działdowa, dowodzeni przez Muzika ze Svinawy, podjęli na własną rękę łupieskie wyprawy po żywność.
Konrad III we wrześniu zareagował na to wyprawą pospolitego ruszenia całego Księstwa, podszedł pod Działdowo, które poddało się bez walki.
Do walk Mazowszan z czeskimi zaciężnymi doszło też w listopadzie 1464r pod Czarnocinem k. Ciechanowa, w lipcu 1465r ponownie pod Ciechanowem z Muzikiem, oraz we wrześniu 1466r pod Nicką Górą.

Strona zakonna nie traktowała starć Mazowszan z niekarnymi zaciężnymi czeskimi, jako walki Mazowsza z Zakonem.
*

Dziękuję za odpowiedź. Czyli te starcia możemy traktować jako "nadgraniczne harce", które nie angażowały całości sił Mazowsza?? Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #8

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 23/05/2020, 23:31 Quote Post

QUOTE(filipek @ 23/05/2020, 23:38)
Dziękuję za odpowiedź.

*

Dziękuję za odpowiedź. Czyli te starcia możemy traktować jako "nadgraniczne harce", które nie angażowały całości sił Mazowsza?? Pozdrawiam
*

Obodrzyta napisał wyżej:
Konrad III we wrześniu zareagował na to wyprawą pospolitego ruszenia całego Księstwa

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

filipek

Nowicjusz

filip

post 24/05/2020, 9:15 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 23/05/2020, 23:31)
QUOTE(filipek @ 23/05/2020, 23:38)
Dziękuję za odpowiedź.

*

*

Obodrzyta napisał wyżej:
Konrad III we wrześniu zareagował na to wyprawą pospolitego ruszenia całego Księstwa

*

Faktycznie nie doprecyzowałem. Chodzi mi o to czy poza Działdowem w 1464r rozejm trwał do końca wojny, przerywany od czasu do czasu potyczkami z niepłaconymi krzyżackimi zaciężnymi, czy jednak pod koniec Konrad zdecydował się zaangażować? Czy Konrad wzorem Litwy uznał, że Zakon stanowi niejako przeciwwagę dla Korony i całkowite jego usunięcie z Prus jest niekorzystne dla Mazowsza. Przed wojną stosunki Mazowsza z Zakonem były dobre. Również, granica mazowiecko-krzyżacka chyba się po wojnie nie zmieniła, więc Konrad myślał raczej jak Litwini. Czy też próbował na własną rękę coś kosztem Krzyżaków uzyskać, ale mu nie wyszło? Pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #10

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej