Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Potop Szwedzki, Ocena tej wojny
     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 12/11/2004, 13:38 Quote Post

Potop szwedzki, wbrew pozorom, kompletną polską klapą militarną nie był. Szwedzi zaskoczyli Polaków, a do tego doszła zdrada Janusza i Bogusława Radziwiłłów w Kiejdanach, a także niudolność pospolitego ruszenia w początkowych bitwach potopu. Później było już lepiej, znacznie lepiej, szczególnie od wiosny 1656 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 12/11/2004, 17:24 Quote Post

Broń Panie Boże przed taki zwycięstwami. Pyrrus zapewnie przewracałby się w grobie, na wieść, że nie jest osamotniony w historii.
Rzeczpospolita poniosła olbrzymie straty materialne ,porównywalne ze stratami poniesonymi w Niemczech i Czechach podczas wojny trzydziestoletniej.
Straty ludzkie siegneły 1/3 ludności. Zniszczenie wiekszości posiadanych zamków. Upadek miast, które juz nigdy w czasie trwania I Rzeczpospolitej nie odzyskały swego znaczenia. Ruina majatków szlachty i chłopstwa . Olbrzymie straty kulturalne, Szwedzi wywieźli niezliczone ilosci polskiego dorobku kulturalnego (możemy go sobie obejrzeć w Szwedzkich muzeach). Sukces militarny wiązał sie z tym, że Szwedzi swą rabunkową gospodarką zrazili sobie społeczeństwo, swoim postępowaniem doprowadzili do buntu, okazało się iz Szwedom zabrakło wojska na utrzymanie terytorium (coś taki ówczesny IRAK.A my żeby zwyciężyć musieliśmy skorzystać z pomocy austriackiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 12/11/2004, 17:45 Quote Post

OK Sarissoforoj, ja napisałem o zwycięstwach militarnych, nie materialnych ani kulturalnych. Rzeczpospolita ucierpiała na tym strasznie, a jeśli chodzi o bunt chłopstwa, to ja miałem takie pytanie na olimpiadzie historycznej, jakbyś zapobiegł temu buntowi czy jakoś tak. Musiałem to mieć dobrze bo tę olimpiadę wygrałem laugh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 12/11/2004, 21:23 Quote Post

QUOTE
Potop szwedzki, wbrew pozorom, kompletną polską klapą militarną nie był.

Jak to nie był confused1.gif Właśnie był największą klapą militarną - Żarnów, Wojnicz, Gołąb, Warszawa, Kłecko, Kcynia, Filipów to mało? A ze suma summarum ostatecznie Szwedów wypędzono, to już inna inszość i o tym pisał Sarissoforoj rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 13/11/2004, 10:45 Quote Post

Zapomniałeś o odparciu najazdu Rakoczego, obronie Częstochowy, poza tym była nawet bitwa pod Frankfurtem, zwycięska przez Polaków, poza tym Poznań, Warka, odbicie Warszawy, i jeszcze obebranie Szwedom wielu miejscowości w Małopolsce. Mało? Można wyliczać jeszcze więcej poslkich tryumfów podczas potopu szwedzkiego happy.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 13/11/2004, 12:47 Quote Post

QUOTE
poza tym była nawet bitwa pod Frankfurtem, zwycięska przez Polaków, poza tym Poznań,

można coś więcej o tych dwóch zdarzeniach confused1.gif

QUOTE
Można wyliczać jeszcze więcej poslkich tryumfów podczas potopu szwedzkiego

szwedzkich również poza wymienionymi wcześniej przeze mnie tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 13/11/2004, 15:00 Quote Post

Potop jako całość było to owszem zwycięstwo militarne. Można powiedzieć (w drugiej fazie), że bardzo efektowne (wyprawa dunska to było coś). Ale poniesione przeogromnym kosztem. Tak naprawdę była to straszliwa klęska, której negatywne skutki były przeogromne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 13/11/2004, 16:44 Quote Post

I znów powtórzę: chodzi mi o tryumf militarny!!!
I sprawa Frankfurtu i Poznania: po klęsce warszawskiej Wielkopolanie postanowili wypędzić Branderbuczyków z Rzeczpospolitej. Najpierw odbili Poznań, potem stoczyli zwycięską batalię pod Frankfurtem, a podjazdy wielkopolskie doszły aż pod Berlin. Więcej o tym masz w "Dziejach Polski 1600-1772" Jasienicy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 13/11/2004, 20:41 Quote Post

QUOTE
I znów powtórzę: chodzi mi o tryumf militarny!!!

W takim razie uważam, że podane przeze mnie przykłady na płaszczyźnie militarnej (nie strategicznej)mają większy wydźwięk niż Twoje
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 13/11/2004, 21:30 Quote Post

A czy uratowanie Rzeczpospolitej od Potopu tryumfem militarnym nie jest???
W końcu w pewnym sensie wojna ta została wygrana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 13/11/2004, 22:02 Quote Post

QUOTE
A czy uratowanie Rzeczpospolitej od Potopu tryumfem militarnym nie jest???
W końcu w pewnym sensie wojna ta została wygrana.

Jest to tryumf, ale w skali strategicznej, a o jego przyczynach pisał już Sarissoforoj i nie były to sukcesy militarne. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/11/2004, 0:46 Quote Post

Czy można mówić o sukcesie militarnym skoro Polacy oprócz Warki i Prostek nie wygrali żadnej dużej bitwy??? Moim zdaniem i można i nie można. Z jednej strony sam pomysł wojny szarpanej, notoryczne osłabianie wroga doprowadziło do jego klęski, z drugiej zaś przedłużało walki i narażało Rzplita na ogromne straty gospodarczo-materialne. A te były nie bagatelne-blisko 30% ludności, w największych prowincjach spadek ludności z 26,3 osoby na 1 km2 do 19.9 nie mówiąc o Pomorzu które straciło połowe mieszkańców. 84%!!!!!!!!!!!! zabudowań na Mazowszu poszło z dymem a w Wielkopolsce 62%. Na Mazowszu zniszczono 40% młynów a 60% ziemi leżała odłogiem co spowodowało spadek poniżej 40% stanu produkcji zbożowej przed wojną. W 1653 syeksportowano 53 000 łasztów zboża a w 1659 tylko 514. Podhorodecki w swojej książce Rapier i koncerz stwierdzi nawet iże stary Rzplitej były relatywnie większe od start Polski po 2 wojnie światowej. Starty te walnie przyczyniły się do upadku średniej szlachty i początku rządw magnatów którzy mieli dośc kapitału by wytrzymac kryzys. Wydajność plonów w Pollsce wynosiła 3,3 ziarna zaś w Niemczech wyniszczonych wojną 30 letnią osiągano 6-7 ziaren. Nie chce wspominac juz o stratach materialnych bo do tej pory przy zamku królewskim w Sztokcholmie stoja lwy ukradzione bodajże z jednego z radziwiłowskich dworów. Nie mozna więc mówic o sukcesie militarnym w sytuacji gdy nie przełożył on się na efekty. Polska nie wygrała tej wojny bo realnie nic nie zyskała a wiele straciła. Był to ostateczny cios zadany Rzplitej. Teraz trzeba było poczekac jeszcze troche ponad 100 lat
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 14/11/2004, 9:44 Quote Post

QUOTE
Czy można mówić o sukcesie militarnym skoro Polacy oprócz Warki i Prostek nie wygrali żadnej dużej bitwy

Mniej, więcej to mam na myśli cool.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 14/11/2004, 13:38 Quote Post

OK, chodzi mi o sukces strategiczny. Ale przyznać trzeba, że trochę militarnych sukcesów było (np. kampania duńska).
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 14/11/2004, 16:54 Quote Post

Oj... podobno Dunczycy gorzko zalowali tej "pomocy". Wiadomo, ze nasi pare razy ratowali tylki sprzymierzonych, ale mieli tez niemily nawyk uwazac ze na terenach gdzie siedzi wrog tam juz Szwecja. No i sobie chlopcy troche popalili rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej