Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Zwyczaje Słowian, życie codzienne, EUROPA
     
Niecia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 100.049

Agnieszka
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 24/08/2016, 12:05 Quote Post

Witam serdecznie. Interesują mnie plemiona słowiańskie, a najbardziej Lędzianie. Nigdzie nie mogę doszukać się szczegółowych informacji a ich temat, a mam kilka pytań. Może ktoś będzie w stanie mi pomóc.
1. Jak wyglądał gród Lędzian? Czy to prawda, że mieszkali w półziemiankach?
2. W jaki sposób dzieci mogły zwracać się do wodza plemienia. Czy możliwe, że np. Czcigodny wodzu...?
3. Dowiedziałam sie, że z okresu plemiennego pochodzą ulubione placki Słowian - podpłomyki. Na czym były one robione? Na palenisku, na rozgrzanym kamieniu czy na piecu??
4. W co wierzyli Lędzianie? Czy mieli swoje bóstwa? Czy mogły to być posągi umieszczane między innymi na prastarych drzewach?

Bardzo proszę o jak najszybszą pomoc, gdyż jest to dla mnie niezmiernie ważne. Dziękuję i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 24/08/2016, 16:03 Quote Post

Na wiki masz bibliografię, nie za bogatą ale jest. Może w tam podanych książkach coś wyszperasz.

Ad. 1. Z terenów, które zajmowali można domniemywać, że ich grodami były np. Przemyśl czy Jarosław. Co nieco o wyglądzie grodów (acz raczej Wiślan) znajdziesz np. tu: http://www2.almamater.uj.edu.pl/99/14.pdf oraz tu: http://teatrnn.pl/instrukcja/slowianski-lublin/ (jest też półziemianka zrekonstruowana).

Ad. 2. Nie mam bladego pojęcia sad.gif

Ad. 3. Z tego co wiem, to wypiekali podpłomyki na kamieniu ułożonym na ognisku.

Ad. 4. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć sensu stricto. O wierzeniach Słowian, zwłaszcza zachodnich wiadomo bardzo mało. Z racji swojego umiejscowienia, można przypuszczać że u Lędzian mógł występować swoisty "miks" czyli współobecność bogów typowo zachodniosłowiańskich jak i jakichś wschodniosłowiańskich. Co do samych wyobrażeń i umieszczania ich np. na drzewach - nie wiem. Jakieś figury zapewne mieli (w stylu Świętowita?), a po zbliżeniu się chrześcijaństwa pewno podpatrzono też jakieś świątynie (np. w formie "prostej" budowli z drewna).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej