Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ludwik Węgierski: zgon przed przywilejem koszyckim
     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 9/02/2014, 15:43 Quote Post

Załóżmy że Kazimierz III Wielki umiera tak jak w realu 5 listopada 1370
Natomiast Ludwik Węgierski umiera 11 lutego 1371 więc
Nie dojdzie do nadania przywileju koszyckiego
Kto obejmie tron w Polsce a kto w Węgrzech
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 12/02/2014, 15:11 Quote Post

QUOTE(Selucyda @ 9/02/2014, 15:43)
Załóżmy że Kazimierz III Wielki umiera tak jak w realu 5 listopada 1370
Natomiast Ludwik Węgierski umiera 11 lutego 1371 więc
Nie dojdzie do nadania przywileju koszyckiego
Kto obejmie tron w Polsce a kto w Węgrzech
*


Piastów mamy sporo, na pewno będą chętni objąć tron. Na Węgrzech pójdzie to wg starszeństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 12/02/2014, 19:27 Quote Post

Ok ale co z Kazikiem czy nie upomni się o Królestwo a jeśli się by nie upomniał to który Piast w takim razie by miał największe szanse na Koronę
A na Węgrzech kogo masz na myśli
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 12/02/2014, 19:41 Quote Post

QUOTE(Selucyda @ 12/02/2014, 19:27)
Ok ale co z Kazikiem czy nie upomni się o Królestwo a jeśli się by nie upomniał to który Piast w takim razie by miał największe szanse na Koronę
A na Węgrzech kogo masz na myśli
*


Poza Kaźkiem jakieś szanse ma także Siemek numer drei, a spróbuje pewnie też Włodek Biały.
Na Węgrzech pod ręką jest roczna Kaśka i Maria, zdaje się, w drodze, więc z przekazaniem władzy będzie opóźnienie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 12/02/2014, 20:15 Quote Post

Faktycznie to Kaźko ma największe szanse na koronę a najmniejsze to Władysław Biały za to Siemowitowi będzie wybijała akurat 18stka
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 12/02/2014, 20:26 Quote Post

QUOTE(Selucyda @ 12/02/2014, 20:15)
Faktycznie to Kaźko ma największe szanse na koronę a najmniejsze to Władysław Biały za to Siemowitowi będzie wybijała akurat 18stka
*


Napisałem przecież, że chodziło mi o Siemowita TRZECIEGO.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 12/02/2014, 20:36 Quote Post

Tak wiem znam nieco niemiecki ...
Wspomniałem o Siemowicie4 z tego powodu że ma on bądź co bądź większe szanse na koronę niż Siemowit 3 gdyż ten po śmierci Kazimierza był w podeszłym wieku i nie był już tak energiczny w polityce myślę że mógł co najmniej aby pomóc synowi-według mnie
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Car Monarchista
 

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.342
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden
 
 
post 12/02/2014, 20:47 Quote Post

O tron węgierski bym się nie martwił, pomijając wspomniane małolaty mamy jeszcze neapolitańskiego pretendenta, Karola z Durazzo (Andegaweńskiego). Poza tym o opróżniony tron mogą też powalczyć Luksemburgowie - z zaręczynami albo i bez nich.

Co do naszego, to co że Piastów mnogo jak gwiazd nad podmiejskim niebem - czyli dużo, ale szału nie ma tongue.gif - ale zauważmy, że główni kandydaci z Mieszkowego rodu (np. Władysław Biały) to bezpotomni staruszkowie, a panowie małopolscy raczej nie będą chcieli wybrać któregoś z Piastów podległych Koronie Czeskiej.

Kazimierz Słupski to w zasadzie najbardziej konkretny kandydat do tronu. Ewentualnie wezmą Siemowita Mazowieckiego.

Ten post był edytowany przez Car Monarchista: 12/02/2014, 20:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 12/02/2014, 21:43 Quote Post

No to czyli mamy co najmniej 3 pewnych pretendentów do korony
Siemowit 3
Kaźko Słupski
Władysław Biały
Moja wersja
1lutego 1371roku umiera król Ludwik Węgierski 2 marca? 1371 przybywa do Krakowa Kaźko Słupski i koronuje się następnego dnia na króla polski koronę przyjmuje z rąk arcybiskupa Jarosława Bogorii.Władysław Biały wysuwa natomiast swoje pretensje do Królestwa lecz najpierw stara się o zniesienie ślubów zakonnych co mu się jednak nie udaje w roku 1372 przybywa do Kaźka w celu wynegocjowania choć drobnych ustępstw na które Kaźko się nie zgadza.Siemowit natomiast po koronacji Kaźka ostatecznie rezygnuje z starań o koronę w zamian za wyrzekniecie się swych roszczeń chce 6000 florenów,(które do końca marca mu Kaźko wypłaca) potwierdzenie jego niezależności jako księcia Mazowieckiego i uznanie jego zdobyczy (Płock, Wiznę, Wyszogród i Zakroczym) z roku 1370.W latach 1373-1375 na ziemi Dobrzyńskiej i Kujawach toczą się starcia między wojskiem Kaźka i oddziałami Władysława ostatecznie w roku 1375 Kaźko wykupuje od Władysława z jego rąk Księstwo gniewkowskie za 10000 florenów rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Witold Pilecki
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 987
Nr użytkownika: 82.707

Mateusz Kowalski
Zawód: Uczeñ
 
 
post 13/02/2014, 9:37 Quote Post

QUOTE
No to czyli mamy co najmniej 3 pewnych pretendentów do korony
Siemowit 3
Kaźko Słupski
Władysław Biały
Moja wersja
11lutego 1371roku umiera król Ludwik Węgierski 2 marca? 1371 przybywa do Krakowa Kaźko Słupski i koronuje się następnego dnia na króla polski koronę przyjmuje z rąk arcybiskupa Jarosława Bogorii.Władysław Biały wysuwa natomiast swoje pretensje do Królestwa lecz najpierw stara się o zniesienie ślubów zakonnych co mu się jednak nie udaje w roku 1372 przybywa do Kaźka w celu wynegocjowania choć drobnych ustępstw na które Kaźko się nie zgadza.Siemowit natomiast po koronacji Kaźka ostatecznie rezygnuje z starań o koronę w zamian za wyrzekniecie się swych roszczeń chce 6000 florenów,(które do końca marca mu Kaźko wypłaca) potwierdzenie jego niezależności jako księcia Mazowieckiego i uznanie jego zdobyczy (Płock, Wiznę, Wyszogród i Zakroczym) z roku 1370.W latach 1373-1375 na ziemi Dobrzyńskiej i Kujawach toczą się starcia między wojskiem Kaźka i oddziałami Władysława ostatecznie w roku 1375 Kaźko wykupuje od Władysława z jego rąk Księstwo gniewkowskie za 10000 florenów

Jak dla mnie do przyjęcia
Ale aby czy 2 marca to nie za późno nie wiem niech się inni wypowiedzą
Co do sumki za wyrzeczenie się praw do tronu przez Siemowita jak dla mnie trochę za dużo
No i jeszcze mamy sprawę Brandenburgii bo urwała ona Santok i Drezdenko czy gdy Kazik ostatecznie zakończy "spór o koronę"to będzie miał czas na zajęcie się niewygodnym sąsiadem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 13/02/2014, 9:48 Quote Post

QUOTE
No i jeszcze mamy sprawę Brandenburgii bo urwała ona Santok i Drezdenko czy gdy Kazik ostatecznie zakończy "spór o koronę"to będzie miał czas na zajęcie się niewygodnym sąsiadem

Na pewno nie w latach 1376-1377 bo będzie miał w tych latach bitke z Lubartem,Kiejstutem i Jerzym bełskim
Ponadto zapowiada mu się długie panowanie o ile wcześniej nie dostanie kamieniem w głowę rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 13/02/2014, 10:49 Quote Post

Zgodnie z przyjętą na forum metodologią na podstawie długości życia jego najbliższych męskich krewnych wylosowałem (przy pomocy random.org) długość życia Kaźka, o ile wcześniej nie dostanie kamieniem w głowę.
Random.org rzecze: 41 lat (średnia: 50,2; odchylenie standardowe: 11,55)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 13/02/2014, 13:23 Quote Post

Więc gdy Kaźko zasiada na tronie ma około 20 lat więc są duże szanse na męskiego potomka bo w realu Małgorzata miała syna tyle że 2 lata po śmierci Kazika (w roku 1379)
Pierwsze z czym będzie musiał się zmierzyć to najad Lubarta na Sandomierszczyznę,Lubelszczyznę itd
Więc nasz nowy król w pierwszych latach swego panowania walki niemal co roku jak to nie z Władysławem to z Lubartem dopiero po odparciu tego najazdu będzie miał chwile wytchnienia sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 13/02/2014, 20:49 Quote Post

QUOTE
1lutego 1371roku umiera król Ludwik Węgierski 2 marca? 1371 przybywa do Krakowa Kaźko Słupski i koronuje się następnego dnia na króla polski koronę przyjmuje z rąk arcybiskupa Jarosława Bogorii.Władysław Biały wysuwa natomiast swoje pretensje do Królestwa lecz najpierw stara się o zniesienie ślubów zakonnych co mu się jednak nie udaje w roku 1372 przybywa do Kaźka w celu wynegocjowania choć drobnych ustępstw na które Kaźko się nie zgadza.Siemowit natomiast po koronacji Kaźka ostatecznie rezygnuje z starań o koronę w zamian za wyrzekniecie się swych roszczeń chce 6000 florenów,(które do końca marca mu Kaźko wypłaca) potwierdzenie jego niezależności jako księcia Mazowieckiego i uznanie jego zdobyczy (Płock, Wiznę, Wyszogród i Zakroczym) z roku 1370.W latach 1373-1375 na ziemi Dobrzyńskiej i Kujawach toczą się starcia między wojskiem Kaźka i oddziałami Władysława ostatecznie w roku 1375 Kaźko wykupuje od Władysława z jego rąk Księstwo gniewkowskie za 10000 florenów

Za różowo. Gdzie interwencja sąsiadów w sprawie mniej popieranego kandydata (czyt. swoich interesów)?

QUOTE
Ale aby czy 2 marca to nie za późno nie wiem niech się inni wypowiedzą

Proponuję zostawić datę z postu wprowadzającego - 11 lutego.

QUOTE
Więc gdy Kaźko zasiada na tronie ma około 20 lat więc są duże szanse na męskiego potomka bo w realu Małgorzata miała syna tyle że 2 lata po śmierci Kazika (w roku 1379)

Pozwolicie, że ja zajmę się dzieciorobieniem? Wyniki będą jutro, o ile Internet mi znowu nie siądzie.

QUOTE
Pierwsze z czym będzie musiał się zmierzyć to najad Lubarta na Sandomierszczyznę,Lubelszczyznę itd
Więc nasz nowy król w pierwszych latach swego panowania walki niemal co roku jak to nie z Władysławem to z Lubartem dopiero po odparciu tego najazdu będzie miał chwile wytchnienia

O, właśnie o coś takiego mi chodzi, tylko w większej ilości. Zastanawiam się tylko, po co robić Władysławowi ustępstwa takie, żeby stanowił jakiekolwiek militarne zastrzeżenie sam w sobie (chyba, że źle zrozumiałem)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 13/02/2014, 21:34 Quote Post

QUOTE
Za różowo. Gdzie interwencja sąsiadów w sprawie mniej popieranego kandydata (czyt. swoich interesów)?

Kogo masz na myśli ?
W grę wchodzą co najwyżej Litwini i Karol 4 Luksemburski i Zakon Krzyżacki
QUOTE
Proponuję zostawić datę z postu wprowadzającego - 11 lutego.

2 marca to miało być wkroczenie Kazika do Krakowa smile.gif a ten 1 luty to mój błąd miało być 11 rolleyes.gif
QUOTE
Pozwolicie, że ja zajmę się dzieciorobieniem? Wyniki będą jutro, o ile Internet mi znowu nie siądzie.
Nie mam nic przeciwko
QUOTE
O, właśnie o coś takiego mi chodzi, tylko w większej ilości. Zastanawiam się tylko, po co robić Władysławowi ustępstwa takie, żeby stanowił jakiekolwiek militarne zastrzeżenie sam w sobie (chyba, że źle zrozumiałem)?

Dobrze zrozumiałeś
Co masz na myśli pisząc
Zastanawiam się tylko, po co robić Władysławowi ustępstwa takie, żeby stanowił jakiekolwiek militarne zastrzeżenie sam w sobie
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej