Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odsiecz Wiednia
 
Odsiecz wiednia była potrzebna?
tak [ 83 ]  [50.30%]
nie [ 43 ]  [26.06%]
tak, ale można było tego uniknąć [ 39 ]  [23.64%]
Suma głosów: 165
Goście nie mogą głosować 
     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 3/10/2011, 7:52 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Saeros @ 2/10/2011, 17:05)
Porta prowadziła kampanię na półwyspie bałkańskim i albo kontynuowała by ją albo ruszyła bronić swych ziem przed Sobieskim, rezygnując z Wiednia. Turcy wpaść mogli w pułapkę. Z jednej strony Europa, Święta Liga, a drugiej my.
*



Prosiłem o inne realne wyjścia, a marsz na Stambuł takim wyjściem nie jest. Sobieski zostawia Rzeczpospolitą z całą potęgą turecką niedaleko Krakowa i naciera na Konstantynopol, chociaż jak pamiętamy w późniejszych wyprawach mołdawskich dysponując silniejszą armią miał kłopoty. A po Stambule co? Moskwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #121

     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 3/10/2011, 15:04 Quote Post

QUOTE
Oczywiście, że odsiecz była bez sensu. Sobieski jako król powinien dbać o republikę(dobro wspólne), nie o Austriaków. Powiedzieć, można, że RON była by narażona na konflikt z Turkami na większej linii frontu(o ile można o nim mówić w XVIIw.). Po pierwsze nigdy wojna z turkami nie wypływała z inicjatywy Turcji lecz naszej. Bo nie przypilnowaliśmy kozaków. Bo lisowczycy walczyli pod chorągwią Austrii.
Drugą sprawą będzie to, że długość granicy w przypadku tak dużych państw nie ma takiego znaczenia jak granica z dwoma równie potężnymi "imperiami", nawet gdy granice nie ciągną się tysiącami kilometrów.
Teraz powie mi ktoś, że Europa była zagrożona. A po kiego czorta RON ma chronić Europę?
Nawet jeśli muzułmanie zajęli, by Wiedeń, czy by dalej? Dajmy na to, że podeszli, aż pod Mediolan i Wittenbergę. Mało jacy chrześcijanie na podbitych ziemiach przyjęli by Mahometa.
Jak nie to co? Turcy zabić mieli całe swoje plecy ofensywy. Nie mieli, by już żywności, ludzi chęci. Papierz ogłosił by krucjatę i pozamiatane.
Więc uważam, że Sobieski(mimo wszystko uważam go za jednego z najlepszych polskich królów) postąpił źle idąc na pomoc Wiedniowi. Nie było to w naszym interesie. Interesie doba wspólnego.
Wsparliśmy państwo, które za sto lat dokonało zaborów naszej ojczyzny.


A Szanowny Kolega wie, że Rzeczpospolita sama wydała na siebie wyrok nie zezwalając na przemarsz Tatarów przez Małopolskę na Śląsk? Musieliśmy walczyć, skoro mieliśmy bronić swoich granic, a skoro Austriacy też mieli ten problem..., to "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem". Proste smile.gif.
PS- Swego czasu w swoim wątku "Incydent Trubecki (..)" nieco puściłem wodze fantazji na temat ewentualnego przewodnictwa Rzplitej w Świętej Lidze. Polecam zajrzeć wink.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 22/10/2011, 13:33 Quote Post

QUOTE(Hetman Różyński @ 3/10/2011, 15:04)
A Szanowny Kolega wie, że Rzeczpospolita sama wydała na siebie wyrok nie zezwalając na przemarsz Tatarów przez Małopolskę na Śląsk? Musieliśmy walczyć, skoro mieliśmy bronić swoich granic, a skoro Austriacy też mieli ten problem..., to "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem".

Cóż oczywiście wiadomym jest że Turcy nie pałali w tym czasie miłością do RON i całkiem możliwe że po Wiedniu przyszedłby czas na Kraków,ale zdobycie Wiednia nie oznaczało przecież końca wojny.Nie wyobrażam sobie aby cesarz zawarł choćby rozejm który pozostawiałby Wiedeń w rękach tureckich.W toku dalszych walk Turcy mogliby ponieść straty znacznie większe od realnych bo w końcu zbliżała się zima a ogromną armię trzeba było jeszcze wykarmić.Poza tym chan tatarski też chciałby już wracać na Krym razem z jasyrem i zrabowanymi dobrami.

Ten post był edytowany przez Anasurimbor: 22/10/2011, 13:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #123

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej