Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ogień grecki
     
inies
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 11.643

Agnes
Stopień akademicki: jeszcze magister
Zawód: wykladowca
 
 
post 6/12/2005, 22:08 Quote Post

Dodam tylko jedno. Niedawno na Discovery widziałam grupę zapaleńców, którzy postanowili zbudować właśnie taki "miotacz ognia" na "ogień grecki", jaki był na rycinie. Warte zobaczenia. Powiem tylko jedno: udało im się. Były niezłe fajerwerki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Aro107
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 60.917

Nie Podaje
Zawód: uczen
 
 
post 3/03/2010, 17:14 Quote Post

QUOTE(mardinus @ 24/04/2004, 18:19)
Witam.
Interesuję się ogniem Greckim (mieszanką zapalającą bedącą na wyposarzeniu armii Bizancjum)
Interesuje mnie przedewszystkim sama wyrzutnia mieszanki (chciałbym wykonać działającą replike)
Czy ktos może ma jakieś informacje (ikonografię )mówiace o tym urządzeniu?
Posiadam dwa przedstawienia takiej wyrzutni - lecz mają one zbyt mało szczegułów....
*

Hej, mam taki rysunek w podręczniku: piec, nad nim zbiornik z tą substancją, i rura do plujki z pompą. ok. pół metra od wylotu plujki jest czara z płonącą oliwą, czyli taka świeca zapłonowa. Jak dasz swojego maila to ci skana prześlę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Aro107
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 60.917

Nie Podaje
Zawód: uczen
 
 
post 3/03/2010, 17:33 Quote Post

Hejka. Długo mnie kręcił ogień grecki więc starałem się dostać jego skład. Niestety tych receptur jest tek wiele, że nie mogłem znaleść prawdziwej. Zacząłem je analizować i skład musi być następujący:
1. Substancja palna, o dużej temperaturze płomienia.
2. Coś co w kontakcie z wodą spowoduje nowy zapłon lub ją wchłonie lub przereaguje i stanie się czymś łatwopalnym.

Więc wdg. mnie najprawdopodobniej było to:
płynna siarka(wysoka temp.), wapno palone CaO( w reakcji z wodą wydziela dużo ciepła, saletra(utleniacz - utlenia siarkę do SO3), ewętualnie dodatek węgla drzewnego, oleju czy innych palnych lub lepkich substancji. Utlenianie siarki do SO3 jest ważne, ponieważ, w przypadku gaszenia wodą, daje kwas siarkowy(VI), który niedość że zwęgla sub. organiczne, to w zetknięciu z wodą zachodzi reakcja podobna jak u wapna palonego. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 14/11/2011, 8:20 Quote Post

Hej,
ostatnio ukazała się książka M. Jurgi machiny wojenne. Oprócz rozmaitych technik oblężniczych autor omawia także stosowanie ognia greckiego i bizantyjskiego.

Jego zdaniem ogień grecki został wynaleziony ok. 400 r. pne przez uczonych greckich. Była to mieszanka zapalająca, którą miotano katapultami w dzbanach po podpaleniu. Po uderzeniu cel pocisk eksplodował płomieniami, których niedawało się ugasić wodą.

Natomiast w 671r. Kallinikos miał opracować ogień bizantyjski, który był zmodyfikowanym ogniem greckim i cechował się samozapłonem przy kontakcie z wodą. Idealnie więc nadawał się do walk na morzu i zwalczania okrętów wroga.

Oba rodzaje mieszanek były używane w miotaczach ognia. Jurga przypuszcza,że używano do nich pomp ciśnieniowych, dwutłokowych Ktesibiosa (IIIw. pne).

Warto przy tym zauważyć, że uczonym greckich udało się ominąć istotny problem, który jeszcze podczas II wojny światowej utrudniał korzystanie z miotaczy ognia. Otóż współcześnie wielkim zagrożeniem dla żołnierzy było ryzyko cofnięcia płomienia do zbiornika z mieszanką, z uwagi na spadek ciśnienia w zbiorniku, co skutkuje wybuchem. Tymczasem miotanie ognia greckiego nie wiązało się z takim ryzykiem! Zdaniem Jurgi należą się za to uczonym greckim wyrazy najwyższego uznania.

Pozdrawiam, Andrzej



 
Post #19

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 14/11/2011, 8:57 Quote Post

QUOTE
Hej,
ostatnio ukazała się książka M. Jurgi machiny wojenne.


Czas jest względny - jak dla mnie 16 lat to nadal dość sporo.

QUOTE
Jego zdaniem ogień grecki został wynaleziony ok. 400 r. pne przez uczonych greckich. Była to mieszanka zapalająca, którą miotano katapultami w dzbanach po podpaleniu. Po uderzeniu cel pocisk eksplodował płomieniami, których niedawało się ugasić wodą.


Na jakie źródła się powołuje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 14/11/2011, 9:21 Quote Post

QUOTE(Anders @ 14/11/2011, 8:57)
QUOTE
Hej,
ostatnio ukazała się książka M. Jurgi machiny wojenne.


Czas jest względny - jak dla mnie 16 lat to nadal dość sporo.



Hej,
miałem na myśli nowe wydanie, znacznie poszerzone:
http://allegro.pl/machiny-wojenne-jurga-i1916127928.html

Pozdrawiam, Andrzej

 
Post #21

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 14/11/2011, 18:50 Quote Post

OK, ale czy powołuje się na jakieś źródła?
Bo z rozdziału o "areotononie" wnioskuję, że poziom książki pozostał ten sam co wcześniej - czyli o podstawach źródłowych twierdzeń autora można pomarzyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 14/11/2011, 20:06 Quote Post

QUOTE(sargon @ 14/11/2011, 18:50)
OK, ale czy powołuje się na jakieś źródła?
Bo z rozdziału o "areotononie" wnioskuję, że poziom książki pozostał ten sam co wcześniej - czyli o podstawach źródłowych twierdzeń autora można pomarzyć.
*



Hej,
niestety, nie.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #23

     
olko98
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.489

Filip Krasiewicz
 
 
post 12/01/2012, 16:42 Quote Post

http://www.palna.republika.pl/poczatki_bro...dfa_arabska.jpg

Ej, wpisałem w google grafice ogień grecki i znalazłem takie cóś co macie w linku powyżej

Nada sie??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Zarrr
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 69.490

Zawód: Leñ
 
 
post 4/03/2012, 14:06 Quote Post

Ta ilustracja przedstawia raczej jakąś wczesną broń palną, a nie miotacz ognia greckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 4/03/2012, 15:04 Quote Post

QUOTE(olko98 @ 12/01/2012, 17:42)
http://www.palna.republika.pl/poczatki_bro...dfa_arabska.jpg

Ej, wpisałem w google grafice ogień grecki i znalazłem takie cóś co macie w linku powyżej

Nada sie??
*


Nie jestem przekonany, czy przedstawiony tu żołnierz był Bizantyjczykiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 4/03/2012, 18:57 Quote Post

Hej
QUOTE(olko98 @ 12/01/2012, 16:42)
http://www.palna.republika.pl/poczatki_bro...dfa_arabska.jpg

Ej, wpisałem w google grafice ogień grecki i znalazłem takie cóś co macie w linku powyżej

Nada sie??
*


Nie - to działko stosowane przez Arabów w XIII wieku, tzw. modfa lub madfa. Normalna broń palna, strzelająca kamiennymi kulami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/03/2012, 23:58 Quote Post

Dobra, będzie OT, to nie jest ani żołnierz starożytny ani też Arab, ma kaplin w typie zachodnim (nawet przyjmując, że były jakieś wschodnie np. bizantyjskie), podobnie wierzchnią tunikę, można by go datować na ca. XIII w.


I tyle w temacie tej ilustracji, prosze wrócić do tematu jakim jest "Ogień grecki"
Jesli ktoś chce polemizować z powyższym zdaniem lancelota proszę o założenie nowego tematu, ewentualnie informację na skrzynkę, jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia postów.
Moderator


Ten post był edytowany przez sargon: 6/03/2012, 20:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 25/05/2012, 13:10 Quote Post

Hej,
Ammian Marcelinus dwukrotnie wspomina o substancji, która po zapaleniu nie daje się ugasić inaczej jak tylko piaskiem (23.4.14, 23.6.37). W drugim fragmencie pisze, że ta substancja zapalająca nazywana była olejem medyjskim. Zdaniem Ammiana olej medyjski produkuje się ze zwykłej oliwy z dodatkiem innych substancji i odróżniać go należy od ropy naftowej, występującej w stanie naturalnym.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #29

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 29/06/2012, 16:57 Quote Post

Hej,
interesująca wzmianka zachowała się pod 313r. pne u Diodora Sycylijskiego. Pisze on w: XIX,75,8, że podczas oblężenia Oreos doszło do starcia floty Antygonidów i Kassnadra. Ci pierwsi mieli za pomocą ognia spalić 4 okręty Kassandra. Niektórzy badacze uważają, że był tu użyty ogień grecki, lub jego prekursor.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej