Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aleksander Wielki w Afganistanie, Jan Kwapisz
 
Oceń artykuł:
1. (strata czasu) [ 1 ]  [50.00%]
2. (taki sobie) [ 0 ]  [0.00%]
3. (średni) [ 0 ]  [0.00%]
4. (dobry) [ 0 ]  [0.00%]
5. (bardzo dobry) [ 1 ]  [50.00%]
6. (wyśmienity) [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 2
Goście nie mogą głosować 
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 18/08/2008, 13:09 Quote Post

Aleksander Wielki w Afganistanie

Jan Kwapisz
Żródło: Mówią Wieki

Fragment: " Jeszcze niedawno Afganistan był rajem dla archeologów i zamożnych turystów. Znajdują się tam wspaniałe skarby – świadectwo obecności wielu kultur, a niektóre nadal czekają na swego odkrywcę. Burzliwa historia regionu utrudniała jednak wykopaliska i badania naukowe, zwłaszcza po 1978 roku, kiedy do Afganistanu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Zmagania z radziecką interwencją i rodzimym reżimem komunistycznym trwały ponad dziesięć lat, a wkrótce po wycofaniu się czerwonoarmistów rozpoczęła się wojna domowa, z której zwycięsko wyszli talibowie. Ich upadek dopiero co oglądaliśmy na ekranach telewizorów. Obecnie wyniszczony Afganistan jest jednym z najmniej przyjaznych człowiekowi państw świata. Średnia wieku wynosi zaledwie 46 lat, a na głowę statystycznego Afgańczyka przypada najwięcej na świecie min.
Także warunki geograficzne nie sprzyjają żyjącym tu ludziom. Góry i płaskowyże zajmują całą centralną i północną część kraju, a na południu dominują pustynie. Na żwirowej pustyni Margo, zwanej "pustynią śmierci", często występują burze pyłowe. Masyw Hindukuszu, zajmujący dużą część Afganistanu, należy do najwyższych i najmniej dostępnych pasm górskich na świecie. Nic dziwnego, że obce armie, które chciały podbić ten kraj, miały wielkie kłopoty z ujarzmieniem mieszkańców. Znajomość terenu była i jest wielkim atutem obrońców.
Właśnie na terytorium obecnego Afganistanu (oczywiście, takie państwo wtedy nie istniało, a tej nazwy można używać tylko umownie) rozegrał się przedostatni etap wyprawy Aleksandra, po zdobyciu największych miast Persji, a przed wkroczeniem do Indii.
"

Czytaj dalej >>>
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
karolck
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 76.735

 
 
post 6/02/2012, 19:24 Quote Post

Na początku pragnę się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post tutaj.
A więc Witam smile.gif

A teraz mój problem, a więc, czy jest możliwość uzyskania tego artykułu jeszcze? Bo wpisałem go do bibliografii na prezentację z języka polskiego, a teraz niestety nie ma tego już w internecie i nie mam z czego skorzystać.
Ewentualnie czy jest może jeszcze do zdobycia czasopismo z którego pochodził artykuł? Oczywiście odpowiednie wydanie smile.gif

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 23/04/2012, 10:59 Quote Post

Trzeba będzie pójść do biblioteki i zamówić odpowiedni numer. Myślę, że powinien być w każdej centralnej bibliotece dzielnicowej, a jeśli nie, to na pewno w miejskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej