Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego burzono cerkwie w II RP ?,
     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 9/09/2006, 1:16 Quote Post

Własnie miałem okazje obejrzeć b. ciekawą wystawę w Łodzi w ramach festiwalu 4 kultur (www.4kultury.pl) o prawosławiu w Polsce. Jej cześcią był zbiór zdjec i fotografii cerwkii istniejacych w II RP i nie zachowanych do dziś. Wielka ich cześć została zburzona w okresie 1925-39. Czemu ? Problem dla mnie zupełnie obcy ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 9/09/2006, 12:00 Quote Post

Taki pomysł budowy państwa narodowego, z jedną religią panującą.
W skrócie w II RP nagle zaczeło brakować miejsca dla: żydów, białorusinów, ukrainców i "tutejszych" / a ci ostatni najczęściej byli prawosławni /.
Smutne czasy

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 9/09/2006, 12:17 Quote Post

To : tadato,9/09/2006, 13:00]
QUOTE
Taki pomysł budowy państwa narodowego, z jedną religią panującą.
W skrócie w II RP nagle zaczeło brakować miejsca dla: żydów, białorusinów, ukrainców i "tutejszych" / a ci ostatni najczęściej byli prawosławni /.
Smutne czasy


Nie jest to coś, czym Polska mogłaby się chwalić.
Utożsamianie państwa tylko z jednym narodem, a w dodatku jeszcze narodu z religią panującą nie jest niczym dobrym.
W mojej najbliższej rodzinie dwóch mężczyzn poległo w 1. w. św. w Legionach - zgłosili się na ochotnika do tzw. Legionu Śląskiego, formowanego na Śląsku Cieszyńskim, przede wszystkim na Zaolziu.
Jeden był oficerem, brał udział w Kampanii Wrześniowej, jest na liście katyńskiej.
Jeden zaszczuty po wojnie przez Czechów za działalność patriotyczną na Zaolziu.
Wszyscy byli ewangelikami, tak jak cała moja rodzina "od zawsze".
Z góry zaznaczam, że nie byli absolutnie dyskryminowani ze względu na wyznanie, RP była im matką, nie macochą, a oni Jej wiernie służyli, niemniej w Konstytucji Marcowej było napisane to, co było i jak wygląda w świetle tego utożsamiania narodu z religią?
Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że byli w II RP ludzie, którzy widzieli problem i próbowali go rozwiązać - Konstytucja Kwietniowa 1935 r. nie używa słowa "naród", mówi o obywatelach RP. To był krok naprzód, brakło czasu, żeby jego skutki mogły się w pełni ujawnić.

Pozdrawiam. smile.gif
 
Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 9/09/2006, 12:41 Quote Post

JA też nie wiem dlaczego? Tyle się mówi o Polskim antysemityźmie w tym okresie, to można zadać pytanie: więcej Polacy wtedy zniszczyli cerkwi czy synagog?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 9/09/2006, 14:31 Quote Post

nim zaczxnijmy komentować, to może ktoś wyjaśni tę kwestie burzenia cerkiew. Ile cerkiew, jaki cerkiew i dlaczego.

Nic o tym nie wiem. Natomoast wiem o zburzeniu cerkwi prawosławnej w Warszawie jako symbolu zaborcy. Być może chodzi o przypadki takich cerkiew wystawionych za czasów rosyjskich dla (prawo)wiernych poddanych cara. Z chwilą, gdy zabrakło dla nich wiernych niektóre zostały zburzone.
Sama liczba mnoga może oznaczać, żebyło tych zburzonych cerwki 2 jak i 100 - a to różnica.

Nie sądze, by to dotyczyło cerkwi grekokatolickich. Te jak wiadomo w części (jeśli nie zostały zaadaptowane na kościół rytu łacińskiego) padały w ruinę po akcji Wisła.

Ale to inne czasy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 9/09/2006, 14:44 Quote Post

Wiekszosc z tego co widzialem to tereny polesia i podola ... Białystok, Suwałki i okolice albo na południe ... wystawa jest do 1 października wiec moge konkretniejsze informacje zdobyc. Na oko na pocztowkach i fotkach pokazano okolo 20-30 nieistniejacych juz cerwki prawosławnych (czyli grekokatolickich). Wystawa o dziwo dotyczy tylko terenów obecnej Polski - wiec Suwałki, Białystok jest ale juz o Grodnie czy Wilnie nic sie nie dowiesz. Temat bardzo mnie zaciekawił, bo wyglada to na jakies działanie odgórne a nie wypadki jak pożar czy działania wojenne. Mocno mnie zdziwiło że np. w Czestochowie była cerkiew (nie wiem czy jest jeszcze)...

Tatado ostrożnie trzeba operować narodowością i religią - to że ktoś jest np. Ukraińcem nie decyduje o tym, że to wyznawca prawosławia od razu. Teraz na Ukrainie jest osiem kośiołów głownych - tyle wiem po ostatnich wizytach tam. Jezeli chodzi o wyznanie to na Ukrainie jest wielka mozaika. Zdecydowanie wieksza niz u nas.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 9/09/2006, 14:50 Quote Post

QUOTE(tadato @ 9/09/2006, 13:00)
Taki pomysł budowy państwa narodowego, z jedną religią panującą.
W skrócie w II RP nagle zaczeło brakować miejsca dla: żydów, białorusinów, ukrainców i "tutejszych" / a ci ostatni najczęściej byli prawosławni /.
Smutne czasy

tadato
*


TO w takim razie po co zakładano Związek Prawosławnych Polaków, w Wojsku Polskim istniało prawosławne duszpasterstwo? Dlaczego otwierano na Uniwersytecie Warszawskim Sekcje teologii prawosławnej? To nie XVII w. i już nie obowiązuje zasada "cuius regio eius religio".Polityka narodowościowa i religijna to raczej różne sprawy. Najpierw przydałyby się jakieś fakty, ile cerkwi, zniszczono, gdzie i dlaczego? Niewątpliwie zdarzały się przypadki przejęcia przez kościół katolicki budynków cerkwi prawosławnych, które przed zaborami były katolickimi lub greko-katolickimi świątyniami.
W wrześniu szykuje się wizyta w Polsce Jego Ekscelencji Arcybiskupa Karelii i całej Finlandii Leo, Zwierzchnika Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Polsce przewiduje m.in. odwiedzenie Warszawy, Białegostoku, Łosinki, Hajnówki, Grabarki, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy i Krakowa.
Z programu wizyty można wnioskować, że w Częstochowie jest jakaś cerkiew.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 9/09/2006, 15:22 Quote Post

To : alcesalces1,9/09/2006, 15:50]

QUOTE
w Wojsku Polskim istniało prawosławne duszpasterstwo?


Istniało, było również duszpasterstwo wojskowe wyznania mojżeszowego, ewangelickiego (luterańskie i reformowane), był nawet imam wojskowy, ze względu na służących w WP polskich Tatarów - muzułmanów.

Burzenie cerkwi zdarzało się - wg moich informacji - podczas pacyfikacji wsi ukraińskich.
 
Post #8

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 9/09/2006, 15:27 Quote Post

QUOTE(bolas @ 9/09/2006, 15:44)
Wiekszosc z tego co widzialem to tereny polesia i podola ... Białystok, Suwałki i okolice albo na południe ... wystawa jest do 1 października wiec moge konkretniejsze informacje zdobyc. Na oko na pocztowkach i fotkach pokazano okolo 20-30 nieistniejacych juz cerwki prawosławnych (czyli grekokatolickich). Wystawa o dziwo dotyczy tylko terenów obecnej Polski - wiec Suwałki, Białystok jest ale juz o Grodnie czy Wilnie nic sie nie dowiesz. Temat bardzo mnie zaciekawił, bo wyglada to na jakies działanie odgórne a nie wypadki jak pożar czy działania wojenne. Mocno mnie zdziwiło że np. w Czestochowie była cerkiew (nie wiem czy jest jeszcze)...

Tatado ostrożnie trzeba operować narodowością i religią - to że ktoś jest np. Ukraińcem nie decyduje o tym, że to wyznawca prawosławia od razu. Teraz na Ukrainie jest osiem kośiołów głownych - tyle wiem po ostatnich wizytach tam. Jezeli chodzi o wyznanie to na Ukrainie jest wielka mozaika. Zdecydowanie wieksza niz u nas.
*


Cerkiew greko-katolicka nie równa się cerkwi prawosławnej. Na terenach zaboru rosyjskiego,
została zlikwidowana i włączona do cerkwi prawosławnej, część wyznawców przechodziła wówczas na obrządek rzymski. W państwie carów mógł istnieć kościół katolicki, ale nie taka dziwna hybryda z obrządkiem wschodnim uznająca obediencje biskupa Rzymu, stanowiąza spadek po RON.
Ta niezwykła mozaika na Ukrainie wynika z problemu obediencji tamtejszego prawosławia. Jest Ukraiński Kościół Prawosławny i jest też
część uznająca patriarchę moskiewskiego. Obok tego pewnie jest jeszcze trochę Ormian (a Ci dzielą sie na uznających zwierzchnictwo papieża i nie uznających. W mojej miejscowości w tym czasie (w międzywojniu) zniknęła kaplica prawosławna pod wezwaniem Ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela, zbudowana
ku uczczeniu ofiar powstania styczniowego (naturalnie nie powstańców).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 9/09/2006, 15:36 Quote Post

bolasowi troche się obrządki pomyliły, ale to już chuyba zostało wyjaśnione

QUOTE(alcesalces1 @ 9/09/2006, 16:27)
W mojej miejscowości w tym czasie (w międzywojniu) zniknęła kaplica prawosławna pod wezwaniem Ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela, zbudowana
ku uczczeniu ofiar powstania styczniowego (naturalnie nie powstańców).
*




Otóż to cerkwie były traktowane - słusznie, jako pomniki władzy cara. Z pewnością były ona budowane w większych miejscowościach więc i Częstochowe pewnie nie omineło.
Może to nie najszczęsliwszy pomysł burzenia jakichkolwiek świątyń w tym cerwki, ale pytanie czy były przypadki burzenia cerkwi przy "żywych" parafiach prawosławych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
kóń
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 19.635

Zawód: uczen
 
 
post 9/09/2006, 16:59 Quote Post

Jako źródło informacji polecam artykół w "Mówią wieki" z maja 2006 r. Zamieszcze jedynie fragment ze strony, a do dyskusji przyłączę się jak będę miał trochę więcej czasu sad.gif :

Gigantyczny sobór Aleksandra Newskiego na placu Saskim w Warszawie. Jako symbol rusyfikacji miasta został rozebrany w 1924 roku

Hańba i wstyd. Jak w Drugiej Rzeczypospolitej burzono prawosławne cerkwie

Paweł Borecki

Akcja burzenia prawosławnych cerkwi na południowym Podlasiu i Chełmszczyźnie wiosną i latem 1938 roku to jedna z najciemniejszych kart w dziejach Drugiej Rzeczypospolitej. Ta bezprawna praktyka nie była wydarzeniem incydentalnym. Stanowiła konsekwencję konfesyjnego charakteru ówczesnego państwa polskiego oraz stereotypów prowadzących do utożsamienia religii z narodowością.

Odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita Polska była państwem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym, w którym zróżnicowanie konfesyjne w znacznym stopniu odpowiadało podziałom narodowościowym. Prawosławie stało się drugim co do wielkości wyznaniem w kraju. Według spisu powszechnego w 1921 roku Cerkiew prawosławna skupiała 3,8 mln wiernych, w tym 1,5 mln Ukraińców, 900 tys. Białorusinów i ok. 700 tys. tzw. tutejszych. Składała się z pięciu diecezji i ok. 1500 parafii (w 1935 roku – 1304 parafie i ok. 1800 duchownych), znajdujących się głównie na terenie byłego zaboru rosyjskiego. Ponadto istniało 11 monastyrów męskich i pięć żeńskich, spośród nich najważniejszy był monastyr w Poczajowie. Absolutną większość prawosławni tworzyli na terenie województw: poleskiego – 875 800 osób (77,4 proc. ludności), wołyńskiego – 1 455 900 (69,8 proc.) i nowogródzkiego – 542 300 (51,3 proc.). W województwie lubelskim zamieszkiwało 210 400 osób tego wyznania, czyli 8,5 proc. populacji. Natomiast na Chełmszczyźnie było aż 144,3 tys. prawosławnych. W samym powiecie hrubieszowskim ten odsetek wynosił 78 proc.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 9/09/2006, 18:58 Quote Post

W II RP burzono cerkwie, by odciąć się od Rosji i wszystkiego z nią związanego - a kościół prawosławny właśnie utożsamiano z Rosją.

Do 1924 roku Kościół Katolicki w II RP zajął 175 światyń pounickich i 140 połacińskich, wcześniej używanych przez prawosłąwnych. W 1929 r. podjęto decyzję o zburzeniu 97 cerkwi na Lubelszczyźnie, ale zniszczono tylko 23. w 1938 w tyms amym rejonie zburzono 127 miejsc kultu prawosławnych, w tym 91 cerkwi, 10 kaplic i 26 domów modlitwy, jedna cerkiew pozostawiono w ruinie, cztery przekazano katolikom.

W innych rejonach kraju róznież niszczono cerkwie, nawet zabytkowe - jak np.: tą z 1589 w Zamościu, a nawet z 1184 w Szczebrzeszynie!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 9/09/2006, 19:01 Quote Post

Jeśli choć połowa z tego co tu napisano to prawda, to łatwiej można zrozumieć wydarzenia na Wołyniu.
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4321
A tu dla odmiany artykuł poruszający kwestię polityki II RP wobec kościoła prawosławnego.

http://kamunikat.net.iig.pl/www/czasopisy/bzh/24/06.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 9/09/2006, 20:57 Quote Post

Tez mnie dziwi to tępienie prawosławia spod znaku patrirchiatu moskiewskiego. Przecież jak to już zaznaczono w WP od zaraznia uznawano rozne religie. Najlepsza historia jest z Tatarami, muzułmanami którzy normalnie mogli spełniać służąć w WP wszelkie swe kwestia jakich od nich wymaga islam. Nie słyszałem żeby tępiono jakoś specjalnie niemieckich eweangelików czy np. Czechow.

Wyjaśnijmy pewna kwestie z obrządkami bo albo ja albo Wy czegoś nie kumam do końca ... może sie uzupełnimy jakoś wink.gif

Moze przedstawie moj widok (moze cos jest z nim nie tak):

Prawosławie to ogólne określenie kościołów wschodnich wyznajcych chrześcijaństwo w spadku po Bizancjum, czyli obrządek grekokatolicki. Podział nasapil w 1054 po Wielkiej Schizmie Wschodniej. W nim jest masa róznych kościołów np.

* patriarchat konstantynopolitański;
* patriarchat aleksandryjski
* patriarchat antiocheński
* patriarchat jerozolimski;
* patriarchat moskiewski (tu jest tez Ukraina);
* patriarchat gruziński
* patriarchat serbski
* patriarchat rumuński
* patriarchat bułgarski
* arcybiskupstwo Cypru
* arcybiskupstwo Grecji
* arcybiskupstwo Albanii
* metropolia Polski
* metropolia Krajów Czeskich i Słowacji
* metropolia Ameryki

Zdaje sobie sprawe ze wszelkie wersje prawosławia czesto sie od siebie roznia (jak roznia sie rozne obrzadki kosciola rzymskokatolickiego). Ale generalnie chyba mozna powiedziec ze cerkiew jest rownoznaczna prawosławiu i jednoczesnie grekokatolikom. Grekokatolicy przeze mnie są utozsamiani z Bizancjum i Schizma Wschodnia, ktora podzielila kosciół katolicki - wiec od razu zakladam ze nie uznaja prymatu rzymskiego, czyli krótko mówiac olewają Papieza rzymskiego i jego zarządzenia od prawie tysiąclecia.

Na obecnej Ukrainie najwiekszy jest Ukraiński Kościół Prawosławny (pamiatka po Rosji - podlega pod Moskwe i tamtejszy patriarchiat).

Jest oczywiscie tez Ukraińska Cerkiew greckokatolicka, czyli Kościół Katolicki Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego - potocznie cerkiew unicka. Ta np. uznaje papieża rzymskiego i wywodzi sie z kosciola rzymsko-katolickiego.

Natomiast najwieksze wrazenie na mnie na Ukrainie zrobil Kościół katolicki obrządku ormiańskiego. Wizyty w lwowskiej katedrze ormiańskiej pozostaną w pamieci na zawsze - coś niesamowitego ...

Być może nieporozumienie jest wynikiem tego że słowo "Cerkiew" jest synonimem w potocznym jez. polskim prawosławia w wydaniu moskiewskim i jednoznacznie utożsamiane z Rosją. Rozróżnienie między "kościołem" a "cerkwią" jest specyficzne dla języków dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nie znają go języki zachodnie - np. w angielskim całe prawosławie to po prostu "orthodox catholics".

Niemnniej jednak wszytkie trzymaja sie w kupie - dziś np. byłem w Łodzi w cerkwii Alexandra newskiego na koncercie muzyki cerkiewnej i grano "kawałki" z wszystkich terenów i obrządków - greckie, rosyjskie, bułgarskie, ormiańskie nawet ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 9/09/2006, 21:40 Quote Post

QUOTE(bolas @ 9/09/2006, 21:57)
Tez mnie dziwi to tępienie prawosławia spod znaku patrirchiatu moskiewskiego. Przecież jak to już zaznaczono w WP od zaraznia uznawano rozne religie. Najlepsza historia jest z Tatarami, muzułmanami którzy normalnie mogli spełniać służąć w WP wszelkie swe kwestia jakich od nich wymaga islam.
*


Prawosławie postrzegano jako symbol rosyjskości, greko-katolicyzm jako rozsadnik ukraińskiego nacjonalizmu. Mnie też to dziwi. W
polityce narodowościowej II RP działała podobnie jak w zbrojeniowej czyli dużo różnych projektów i nic w rezultacie się nie dociągnie do końca. Tu pokażmy jacy jesteśmy tolerantni i pozwólmy założyć sekcje teologii prawosławnej, tam weźmy za morde, żeby przywrócić polskość chełmszczyzny i Podlasia,
tu załóżmy Związek Prawosławnych Polaków tam popierajmy akcje konwersji na katolicyzm, tu pozwólmy mieć im kapelana w WP, tam zburzymy im cerkwie...
"W związku ze śmiercią Józefa Piłsudskiego Synod Kościoła prawosławnego wydał uchwałę mówiącą o poczuciu wielkości straty poniesionej przez naród polski. „Prawosławni obywatele Rzeczypospolitej — zapewniano — dzielą powszechny smutek roniąc gorzkie łzy żalu. Jedyna pociechę w tym smutku znajdują w żałobnych modłach do Boga Wszechmogącego”100. W liście pasterskim metropolita Dionizy wzywał „Polaków prawosławnych do modłów za Wielkiego Budowniczego Państwa, który zawsze otaczał sprawiedliwą opieką wszystkich obywateli”101. Metropolita złożył także wizytę z kondolencjami prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, premierowi Marianowi Zyndramowi-Kościałkowskiemu i ministrowi spraw wewnętrznych Władysławowi Raczkiewiczowi zapewniając każdego z nich o „gotowości do dalszych trudów nad utrwalaniem nowych form samoistnego Kościoła prawosławnego ku chwale Boga Wszechmogącego oraz potęgi Rzeczypospolitej”"
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej