Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa o Chełm /Cholm, Kholm/ - 1915r., zapomniana bitwa?

bigmaczek

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 7.419

post 27/06/2005, 10:26 Quote Post

Witam wszystkich. Poszukuje wszelkich informacji na temat bitwy o Chełm /Cholm, Kholm/ woj. lubelskie w 1915 r. jedyny ślad, jaki pozostał po tamtych czasach to część okopów, cmentarz i daty. Bitwa rozegrała się 1-3 sierpień 1915 r. Wcześniej były: 13-18 lipiec Grabowiec, 19 -30 lipiec Wojsławice i Hrubieszów. Po bitwie o Chełm była jeszcze 7-14 sierpień Ucherka, 13 -17 sierpnia Włodawa. Poza tym niedaleko drogi Chełm – Włodawa w miejscowości Łowcza znajduje się cmentarz wojenny chyba żołnierzy niemieckich z tego okresu. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

bodek15

Nowicjusz
Nr użytkownika: 3.655

post 29/06/2005, 21:50 Quote Post

Tak widziałem te miejsca o których wspominasz. Jednak jeśli chodzi o bitwe pod Wojsławicami to z tego co przeczytałem to była ostatnią bitwą majacą przeciwstawić się wojską a-w- potem był tylko jeden wielki odwrót wojsk rosyjskich. Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?

User is offline  PMMini Profile Post #2

bigmaczek

Nowicjusz
Nr użytkownika: 7.419

post 1/07/2005, 12:31 Quote Post

Może i potyczki, tylko skąd te daty – po kilka dni? Była też bitwa pod Chełmem w 1794 roku /przez niektórych historyków uznawana za bardzo ważną/ i też nie ma dużo informacji na jej temat. Wszystkie informacje „krążą” wokół PKWN. Był tak samo i Obóz Jeniecki z II WŚ,o którym krążą pogłoski, że NKWD zniszczyło wszystkie dokumenty, aby nikt nie znał liczby ofiar – głównie w obozie byli Sowietów, ale również Włosi, Anglicy. Oficjalne dane mówią o 10 tys. ofiar, ale ludzie pamiętają, że był taki dzień, kiedy Sowieci domagali się chleba – komendant obozu uznał to za bunt i kazał rozstrzelać 4 tys. Sowietów w jeden dzień! Zakładana liczba ofiar to 120 – 130 tys.! Takich „ciekawostek” jest więcej, ale nie wiem, dlaczego nie ma żadnych lub prawie żadnych dokumentów. Ale dziękuję za odpowiedź.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Rolchelm

Nowicjusz
Nr użytkownika: 10.431

post 27/10/2005, 15:35 Quote Post

Witam.
Zacznę od końca. Obóz jeniecki w Chełmie - STALAG 319 składał się z 3 podobozów w samym mieście: 319 A (przy ul. Rampa Brzeska), 319 B (oś. Bazylany/T. Kościuszki), 319 C (Rampa Brzeska). Obóz działał od 1941 do 1944 roku. Nieznane są dokładne liczby ofiar. Negdys podawano liczbę 200000 jeńców, którzy stacili tam życie. Ta liczba może być jednak przesadzona. Obecnie bardziej prawdopodobne jest około 100000 ofiar. Nie wiem skąd te "oficjalne" dane o 10000? Już w 1942 roku Niemcy utworzyli tzw. Sonderkomano 1005 składające się z żydów z chełmskiego getta w liczbie około 300 osób. Ta grupa przeznaczona była do dokonania ekshumacji ciał zabitych jeńców na terenie lasu Borek a następnie ich spalenia. Raportowani oni wówczas o liczbie około 30000 ekshumowanych ciał. Jedna liczba 10000 pojawia się w raportach AK, mówiących o liczbie zamordowanych jeńców na terenie Borku. Obecnie uznaje się, że liczba ofiar Stalagu 319 B sięga około 50000. Natomiast Stalagów 319A i C około 60000 (prowizoryczny i bardzo zaniedbany cmentarz tych ponad 60000 znajduje się u zbiegu ulic. Rampa Brzeska, Al. Przyjaźni, Okszowska).
Reasumując w chełmskim Stalagu śmierć poniosło ponad 100000 jeńców (radzieckich, polskich, włoskich i kilku innych narodowości).
Druga sprawa - bitwa pod Chełmem a.d. 1794. Tutaj odsyłam na stronę:
http://www.mojchelm.pl/historia/historia.php4?go=gstart

Trzecia sprawa - walki 1915 roku. Napewno nie były to potyczki a regularne walki. Najdłużej trwały one w okolicach Wojsławic i brało w nich udział kilkadziesiąt tysięcy wojska. na tym terenie działao wiele jednostek - przede wszystkim wojska niemieckie (w tym 25 Dywizja Rezerowa dowodzona wówczas przez Jaretzkiego - wchodząca w skałd armii Mackenzena). Niemniej ciekawe wydarzenia miały miejsce w okolicach Krasnegostawu, gdzie jednego dnia wojska niemieckie wzięły do niewoli około 18000 jeńców rosyjskich. Bitwa o Chełm - w tym przypadku można mówić o potyczkach. Trwało to dośc krótko i Rosjanie wycofali się z miasta. Dalej zaliczjąc kilkadziesiąt potyczek Niemcy doszli do Brześcia i tam rozgorzała naprawdę zaciekła bitwa. To tyle pokrótce o tych walkach.
Jeśli chodzi o materiały to zachęcam do dowiedzenia bibliotek i poszukiwania nie tylko poprzez hasło Chełm, lecz ogólnie - I wojna światowa. natomiast dokumenty - zostaje tylko muzeum i archiwum państwowe.
Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

pablo8019

I ranga
*
Nr użytkownika: 51.458

Stopień akademicki: magister

post 30/11/2012, 14:25 Quote Post

QUOTE(bodek15 @ 29/06/2005, 21:50)
Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?
*

Oj, raczej tak smile.gif W dniach 31.07-3.08.1915 pod Chełmem starły się bowiem oddziały niemieckich dywizji: 4, 25 Rezerwowej i 35 Rezerwowej (czyli cały Korpus Beskid) z oddziałami rosyjskiego XIV (najprawdopodobniej) Korpusu. Pomimo tego iż Rosjanie byli w stałym odwrocie to jednak stawili w dniach 1-3.08.1915 silny opór na przygotowanej zawczasu linii obrony ciągnącej się wzgórzami na północ od Chełma (m.in. przez Łysą Górę) i Niemcy musieli sporo się natrudzić aby ich stamtąd wyrzucić. Kto zresztą wie jakby sytuacja wyglądała gdyby Rosjanie nie otrzymali nocą 3/4 sierpnia rozkazu do odwrotu i stawiali dalej opór...
Skąd te wiadomości? Na prośbę jednego z użytkowników innego Forum opracowałem na podstawie posiadanych materiałów archiwalnych dość szczegółowy opis tych walk i zastanawiam się czy gdzieś tego nie opublikować. Tylko nie za bardzo wiem gdzie - w Chełmie nie znalazłem żadnej gazety, która na pierwszy rzut oka mogłaby być zainteresowana takim historycznym artykułem...

Ten post był edytowany przez pablo8019: 30/11/2012, 14:26

User is offline  PMMini Profile Post #5

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 30/11/2012, 22:45 Quote Post

Tylko nie za bardzo wiem gdzie - w Chełmie nie znalazłem żadnej gazety, która na pierwszy rzut oka mogłaby być zainteresowana takim historycznym artykułem...

Troszkę OT ale chyba się nikt nie obrazi jak zareklamuję.
Wydawnictwo InfortEditions rusza z nowym czasopismem o tematyce militarno-historycznej. Pierwszy numer podobno w styczniu, ale może do następnych potrzebują autorów?
http://infort-sklep.pl/zapowiedzi.html

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

dariuszw

Nowicjusz
Nr użytkownika: 80.574

Dariusz Wypych
Zawód: urzêdnik

post 19/12/2012, 18:42 Quote Post

hey, jeśli chodzi o źródła informacji proponuję próbę kontaktu z muzeum w Kraśniku. przez pewien czas zajmowałem się tematem bitew kraśnickich i wiem, że jest sporo materiałów (duża część w języku niemieckim, w tym m.in. dzienne relacje) z opisami działań wojennych na Lubelszczyźnie. jeśli ktoś trafi na coś ciekawego poświęconego działaniom pod Fajsławicami (dowolny okres historyczny) - będę wdzięczny.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

pablo8019

I ranga
*
Nr użytkownika: 51.458

post 26/02/2013, 7:23 Quote Post

Fajsławicami zajmę się w dalszej kolejności - a jest trochę niemieckich ksiąg pułkowych z okresu I wojny odnoszących się do tej okolicy - obcenie priorytetem jest ukończenie opracowania puławskiego.
Co do walk pod Chełmem to nawiązałem wstępny kontakt z redakcją Rocznika Chełmskiego, jednak póki co sprawa utknęła w poczekalni.

Ten post był edytowany przez pablo8019: 26/02/2013, 7:26

User is offline  PMMini Profile Post #8

oton

Nowicjusz
Nr użytkownika: 94.211

post 6/07/2014, 19:43 Quote Post

bitwa pod Chełmem na przełomie lipca (30) i (4)sierpnia 1915 roku bynajmniej nie była potyczką lecz jednym z najważniejszych starć zbrojnych na terenie tzw. Kongresówki w okresie I wojny światowej (po dwa korpusy wojsk po dwóch stronach). Starły się w niej doborowe oddziały armii rosyjskiej i niemieckiej a austro-węgrzy mogli co najwyżej posprzątać pole po bitwie (Niemcy oddali im miasto kilka dni po bitwie na tacy). Po 4-dniowych zaciętych walkach (w pierwszej fazie bitwy zupełnie zaskoczono armię niemiecką, której dowództwo nie spodziewało się większego oporu ze strony Rosjan po tej stronie Bugu) armia rosyjska została zmuszona do odwrotu w kierunku twierdzy Brześć czyli mniej więcej wzdłuż linii kolejowej Chełm-Włodawa z uwagi na zagrożenie okrążeniem przez wojska niemieckie idące od strony Dęblina a kierujące się na Parczew i Wisznice. Tematyka tej bitwy jest mało popularna przynajmniej z trzech względów. Po pierwsze wojska rosyjskie uważa się za siły zbrojne "złego" zaborcy czyli caratu i w zbiorowej pamięci nie poświęca się zbyt wiele miejsca (w odróżnieniu np od wojsk austro-węgierskich z "naszymi" legionami), zaś po wtóre sierpień 1915 roku stał się symbolem "wyzwolenia" Chełma spod szczególnego rodzaju rusyfikacji na tych terenach (chodzi o wątek guberni chełmskiej, ucisku unitów oraz katolików itd.) dlatego zrobiono wiele, aby wymazać z pamięci carską Rosję a poza tym po rewolucji bolszewickiej wszystko co carskie zostało skazane na niepamięć zarówno w kraju rad jak i zagranicą. Trzecim powodem jest fakt, że wojska niemieckie opłaciły zwycięstwo w bitwie ogromnymi stratami ludziach i sprzęcie (utworzono aż 3 cmentarze w Strupinie, Okszowie oraz Łowczy) i delikatnie mówiąc niemiecki zaborca nie miał się czym chwalić a wściekłość Niemców była tak wielka, że po bitwie odmówili pochówku poległym żołnierzom rosyjskim, zostawiając ich zwłoki na polu (zostali pochowani przez okoliczną ludność kilka tygodni po bitwie, gdyż w pierwszej kolejności pochowano żołnierzy niemieckich). Dodam tylko, że w 100-lecie bitwy czyli w lipcu 2015 roku przy współpracy z partnerami rosyjskimi planuje się wydanie okolicznościowej dwujęzycznej publikacji naukowej na temat tej "zapomnianej bitwy" a także rewitalizację niewielkiego fragmentu "północnej" flanki umocnień wojsk rosyjskich (biegła ona z grubsza od Łysej Góry na zachodzie do Kredowej Góry na wschodzie przez linię rzek Garki, Uherki oraz Słyszówki i miała zaplecze w kilku okolicznych folwarkach). Wydawnictwa polskie nie chciały uczestniczyć w projekcie z uwagi na tzw. poprawność polityczną polegającą abnegacji wszystkiego co carskie, "zapominając" o tym kto kształtował oblicze tych ziem przez wiek. Życzę Panu, który chce opublikować swoje materiały w Roczniku Chełmskim powodzenia i sądzę, że 100 rocznica bitwy może być dobrym przyczynkiem do przełamania oporu redakcji-mielibyśmy wówczas dwie niezależne publikacje rocznicowe po latach przemilczenia. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty okopów z tej bitwy, za to w niemal nienaruszonym stanie (większość stanowią cieki rzeczne i rowy melioracyjne a część zasypano), stąd pomysł na ich częściową rewitalizację. Jako ciekawostkę chciałbym przytoczyć fakt,że część tego systemu obronnego z powodzeniem wykorzystało później Wojsko Polskie do obrony miasta przed nawałą bolszewicką (nie mylić z carskim wojskiem rosyjskim) w sierpniu 1920 roku. Pozdrawiam i zapraszam już dzisiaj do lektury publikacji (ukaże się w dwóch krajach i językach niemal jednocześnie), która jest już praktycznie ukończona i ma ukazać się w lipcu 2015 roku pt. "Chełm 1915- zapomniana historia chwały rosyjskiego oręża" (obszerne materiały źródłowe oraz zdjęcia i zapisane w przeszłości relacje naocznych świadków-z Rosji, Polski oraz Niemiec).

User is offline  PMMini Profile Post #9

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 6/07/2014, 20:14 Quote Post

Wydawnictwa polskie nie chciały uczestniczyć w projekcie z uwagi na tzw. poprawność polityczną polegającą abnegacji wszystkiego co carskie, "zapominając" o tym kto kształtował oblicze tych ziem przez wiek.

A jakie to wydawnictwa gdzie i ta "poprawność polityczna" wink.gif, skoro w Polsce cały czas wydaje się prace poświęcone frontowi wschodniemu PWŚ? Wymieniając tylko z ostatniego okresu: np. Bellona ma niedługo wydać HB-eka o Limanowej, np. NapoleonV (wymieniając tylko prace autorstwa Rosjan), wydał ostatnio Korolkowa o Łodzi, dwie książki Gołowina, Podorożnego o jeziorze Narocz, Wietosznikowa o ofensywie Brusiłowa a niedługo wyjdzie książka Nielipowicza wydana w Rosji w 2013 r.?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 7/07/2014, 7:42 Quote Post

Zgadza się - nie ma to jak dorobić (wydumaną) ideologię wink.gif Mam wrażenie, że jest wręcz przeciwnie - na rynku książkowym mamy swego rodzaju renesans owej "carskości" i coraz więcej publikacji dot. rosyjskich aspektów Wielkiej Wojny.

Ale jest też druga strona medalu - chłodne relacje polsko-rosyjskie (kryzys ukraiński np.) raczej nie pomagają wspólnym historycznym inicjatywom, obchodom rocznicowym itd.

User is offline  PMMini Profile Post #11

Chelm4free

Nowicjusz
Nr użytkownika: 103.077

Henryk
Stopień akademicki: Mgr

post 2/03/2018, 13:50 Quote Post

Jestem zainteresowany publikacja materiału na stronie chelm4free.pl

QUOTE(pablo8019 @ 30/11/2012, 14:25)
QUOTE(bodek15 @ 29/06/2005, 21:50)
Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?
*

Oj, raczej tak smile.gif W dniach 31.07-3.08.1915 pod Chełmem starły się bowiem oddziały niemieckich dywizji: 4, 25 Rezerwowej i 35 Rezerwowej (czyli cały Korpus Beskid) z oddziałami rosyjskiego XIV (najprawdopodobniej) Korpusu. Pomimo tego iż Rosjanie byli w stałym odwrocie to jednak stawili w dniach 1-3.08.1915 silny opór na przygotowanej zawczasu linii obrony ciągnącej się wzgórzami na północ od Chełma (m.in. przez Łysą Górę) i Niemcy musieli sporo się natrudzić aby ich stamtąd wyrzucić. Kto zresztą wie jakby sytuacja wyglądała gdyby Rosjanie nie otrzymali nocą 3/4 sierpnia rozkazu do odwrotu i stawiali dalej opór...
Skąd te wiadomości? Na prośbę jednego z użytkowników innego Forum opracowałem na podstawie posiadanych materiałów archiwalnych dość szczegółowy opis tych walk i zastanawiam się czy gdzieś tego nie opublikować. Tylko nie za bardzo wiem gdzie - w Chełmie nie znalazłem żadnej gazety, która na pierwszy rzut oka mogłaby być zainteresowana takim historycznym artykułem...
*

User is offline  PMMini Profile Post #12

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej