Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Numizmatyka rzymska: poczet cesarzy , Wizerunki cesarskie na monetach
     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 29/09/2003, 22:10 Quote Post

CESARZE RZYMSCY NA MONETACH
Wizerunki cesarskie na monetach uchodzą za wiarygodne, jeśli chodzi o wygląd zewnetrzny władców. Można to stwierdzić porównując np. monety z rzeźbami, a te, w przypadku antycznego Rzymu, były w zasadzie realistyczne. Wiadomo na podst. wzmianek literackich, że istniał w Rzymie zwyczaj zdejmowania z twarzy zmarłego maski woskowej co z czasem posłuzyło rzeźbiarzom do utrwalenia wizerunku danej postaci w brązie, kamieniu itd.
Zapewne wiele osób interesujących się historią starożytnego Rzymu, czytając o cesarzach rzymskich starało się wyobrazić ich wygląd na podst. opisów w źródłach, czy opracowaniach.
Spójrzmy zatem w oblicza rzymskich cesarzy na niektórych monetach i zweryfikujmy nasze wyobrażenia.

Srebrny denar Oktawiana Augusta
awers: CAESAR AVGVSTVS
rewers: OB CIVIS SERVATOS
user posted image


Srebrny denar Tyberiusza
aw.: TI. CAESAR DIVI. AVG. F. AVGVSTVS
rew.: PONTIF. MAXIM
user posted image


Miedziany as Kaliguli
aw: C. CAESAR AVG. GERMANICVS PON. M. TR. POT
rew.: VESTA
user posted image


Srebrny denar Klaudiusza
aw.: TI CLAVD CAESAR AVG P M TR P
rew.: IMPER RECEPT
user posted image


Złoty aureus Nerona
aw.: NERO CAESAR AVGVSTVS
rew.: IVPPITER CVSTOS
user posted image

C.D.N.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 4/10/2003, 11:20 Quote Post

Oto kolejne wizerunki cesarskie na monetach

Srebrny denar Galby
aw.: IMP SER GALBA CAESAR AVG
rew.: SALVS GEN HVMANI
user posted image


Srebrny denar Othona
aw: IMP. OTHO CAESAER AVG
rew.: napis prawie niewidoczny; stojąca postać w lewo to bogini Ceres
user posted image


Srebrny denar Witeliusza
aw.: A VITELLIVS GERMAN. AVG. TR
rew.: CONCORDIA P. R
user posted image


Srebrny denar Wespazjana
aw.: IMP. CAES. VESP. AVG. P. M. COS. IIII
rew.: VICTORIA AVGVSTI
user posted image


Brązowy dupondius Tytusa
aw.: T. CAESAR IMP COS III CENS
rew.: FELICITAS PVBLICA S C
user posted image


Złoty aureus Domicjana
aw.: CAESAR AVG. F. DOMITIAN
rew.: COS. IIII
user posted image


Srebrny denar Nervy
aw.: IMP. NERVA CAES. AVG. P. M. TR. P. COS. III P. P
rew.: CONCORDIA EXERCITVM
user posted image


Srebrny denar Trajana
aw.: IMP. TRAIANO AVG. GER. DAC. P. M. TR. P
rew.: COS.V P.P.S.P.Q.R.OPTIMO PRINCIPI, AET. AVG
user posted image


Srebrny denar Hadriana
aw.: HADRIANVS AVG. COS. III P. P
rew.: FORTUNA E REDVCI
user posted image


Lucjusz Eliusz (nominowany przez Hadriana na następcę, zmarł jeszcze przed Hadrianem, przez co samodzielnie nie panował)
aw.: (AELIUS) CAESAR
rew.:
user posted image


C.D.N.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 24/04/2004, 18:29 Quote Post

no no no monety są nadal w znakomitym stanie popoand 1500 latach,hehe
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Fila
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 43

 
 
post 29/04/2004, 18:41 Quote Post

trzeba przyznać że monety rzymskie (a tym bardziej okresu cesarstwa) są arcy ciekawe...dobrze że są one także obecna na naszym forum.. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 20/05/2004, 10:45 Quote Post

OTO KOLEJNE WIZERUNKI CESARZY RZYMSKICH
Tym razem cesarze tzw. "złotego wieku cesarstwa", czyli epoka Antoninów.

Srebrny denar Anoninusa Piusa
aw.: ANTONINVS AVG. PIVS P.P. TR.P. COS III
rew.: IMPERATOR II
user posted image


Srebrny denar Marka Aureliusza
aw.: M. ANTONINVS AVG. ARMENIACVS
rew.: TR. P. XXII IMP. V COS. III
user posted image


Srebrny denar Lucjusza Werusa
aw.: L. VERVS AVG. ARM. PARTH. MAX
rew.: TR.P. V IMP. III COS. II
user posted image


Srebrny denar Kommodusa
aw.: COMM. [ANT. AVG?] P. BRIT
rew.: [P.M. TR.P. VIIII IMP. VII COS. IIII P.P.?]
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 20/05/2004, 10:48 Quote Post

KOLEJNE WIZERUNKI CESARZY z tzw. "żelaznego wieku cesrstwa", czyli epoka Sewerów

Złoty aureus Pertynaxa
aw.: IMP CAES P HELV PERTIN AVG
rew.: AEQVIT AVG TR P COS II
user posted image


Brązowy sesterc Dydiusza Juliana
aw.: IMP CAES M DID SEVER IVLIAN AVG
rew.: PM TRP COS
user posted image


Srebrny denar Pesceniusza Nigra
aw.: IMP CAES C PESC NIGER IVS AVG COS
rew.: MINER VICT
user posted image


Srebrny denar Klodiusza Albinusa
aw.: D. CLOD. SEPT. ALBIN. CAES
rew.: ROMAE AETERNAE
user posted image


Srebrny denar Septymiusza Sewera
aw.: L. SEPT. SEV. PERT. AVG. IMP. X
rew.: P. M. TR. P. VI COS. II P. P
user posted image


Srebrny antoninian Karakalli
aw.: ANTONINVS PIVS AVG. GERM
rew.: P. M. TR. P. XVIII. COS. IIII. P. P
user posted image


Srebrny antoninian Gety
aw.: P. SEPT. GETA CAES. PONT
rew.: PRINCIP. IVVENTVTIS
user posted image


Srebrny denar Makrynusa
aw.: IMP. C. M. OPEL. SEV. MACRINVS AVG
rew.: FELICITAS TEMPORVM
user posted image


W tym miejscu powinien być jeszcze Diadumenian


Srebrny antoninian Heliogabala (Elegabalusa)
aw.: IMP. CAES. M. AVR. ANTONINVS AVG
rew.: VICTOR ANTONINI AVG
user posted image


Srebrny denar Aleksandra Sewera
aw.: IMP. ALEXANDER PIVS AVG
rew.: P. M. TR. P. X COS. III P. P
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 13/03/2005, 20:30 Quote Post

strasznie ciekawy temat smile.gif Czy będzie ciąg dalszy ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 16/03/2005, 20:36 Quote Post

QUOTE(Filip II @ Mar 13 2005, 09:30 PM)
strasznie ciekawy temat smile.gif Czy będzie ciąg dalszy ?
*



Raczej nie będzie dalszego ciągu. Celowo skończyłem na epoce Sewerów, zamykającą pewien rozdział dziejów cesarstwa. Później nastąpiła znaczna destabilizacja państwa - polityczna i gospodarcza - monety znacznie straciły na wartości, pogorszyła się ich jakość, a następnie został zmieniony system monetarny. Prezentację kolejnych monet, nieco mniej okazałych i czytelnych (jeśli chodzi zwłaszcza o III w.), aczkolwiek również bardzo ciekawych, pozostawiam komuś innemu. Pozdrawiam

P.s. No chyba, że zmienię zdanie i może jeszcze coś zaprezentuję. Można również poczet monetarny cesarzy z późnego cesarstwa zrobić w innym wątku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 27/03/2005, 19:54 Quote Post

Strasznie ciekawy temat, jednakoż niewiem czy skróty używane na monetach rzymskich są już tematem jakiegoś forum ale mnie sprawiły (te skróty) nie lada problem w odczytaniu (robiłem to pierwszy raz) z czego i tak za dużo nie wyszło. Może jakieś rozwinięcie co do skrótów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 29/03/2005, 23:52 Quote Post

No to może sam sprubuje. Przeglądałem ostatnio tytulature cesarzy rzymskich i narzucają mi sie następujące wnioski; na monetach, które tu podałeś przeważnie mamy PONTIFEX MAXIMUS oraz TRIBUNICIA POTESTAS (tj najwyższy kapłan i coś w typie zwierzchnik trybuński) zdaża się też często AUGUSTUS i IMPERATORUS ale większych prawidłowości nie zauważyłem. idąc dalej chciałem omówić pewne orginalne zagrania.

-Moneta Tyberiusza zdaje się nazywać go boskim (tj. DIVI może od divus) a potem występuje samotne F, co myślę, że oznacza felix.
-Znowóż moneta Nerona jest tu chyba jedyną gdzie nieużywa się najmniejszego nawet skrótu (to trochę dziwne ale może to przez to że to aureus)
-Na monecie Galby mamy chyba skrót GEN co w powiązaniu z resztą można tłumaczyć genus (tj. rodzaj) > najzdrowszy z rodzaju ludzkiego (troche to dziwne)
-Kolejno idąc Witeliuszowi na awersie brakuje P (do TR) natomiast na rewersie występuje nowy skrót P R. włączając to do reszty tłumaczę to jako pax romana > zgodny pokój rzymski czy coś w tym stylu
-Tytus na swojej monecie ma zapisane COS III domyślam się, że oznacza to Consul czy coś takiego ale znaczenia CENS dojść nie mogę, natomiast na rewersie zapisane jest S C co tłumaczyłbym jako senatus cum
-Moneta Trajana to na pierwszy rzut oka niezrozumiały ciąg liter ale GER to napewno od Germanii a DAC od Dacii, potem jest consulus v (pięć) pater patrie senatus poplusque romanus ... aeternus (wiecznie) augustus. I taka jest moja propozycja.
-Na monecie Hadriana nieumiem dojść znaczenia skrótu E (może też od aeterna ale przez "a" to dziwne).
-U Komodusa P zapewne oznacza pius (szczęśliwy)

Reszta monet albo ma skróty w fazie nazewnictwa imiennego, po za oczywistymi (dla nie wtajemniczonych przeważnie C = caius, M = marcus) jakieś bardziej skomplikowane, albo takie, które przeoczyłem. Pozatym te napisy to kapitalne źródło historyczne mogące nam powiedzieć różne rzeczy o danym władcy, które nie zachowały sie w dokumentach, czyli tytulatura, jakieś cechy, a także stan państwa.

Pozdrawiam

P.S. nie jestem w tych sprawach specjalistą i jeżeli któś ma zastrzeżenia, włąsne pomysły, niech zgłasza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 30/03/2005, 21:12 Quote Post

Generalnie rzecz biorąc cesarz, jako suweren miał prawo bicia monety, stąd też na awersie z reguły był wizerunek aktualnie panującego cesarza (choć nie zawsze). Opiszę przykładowo jedną z pierwszych monet z pocztu:


Srebrny denar Tyberiusza
aw.: TI. CAESAR DIVI. AVG. F. AVGVSTVS
rew.: PONTIF. MAXIM


Jest to denar wybity w mennicy w Lugdunum (obecnie Lyon)
na awersie oprócz imienia cesarza występowały jego przydomki określające władzę (np.: Imperator, Augustus, Pius, Felix itd.) - w tym przypadku, na prezentowanej monecie Tyberiusza użyta jest tytulatura, jakiej najczęściej używał ten cesarz na monetach, czyli: TIBERIUS CAESAR AUGUSTUS, DIVI AUGUSTI FILIUS AUGUSTUS, co oznacza: Tyberiusz Cezar boski August, syn Augusta, albo Tyberiusz Cezar August, syn boskiego Augusta. Głowa cesarza w wieńcu laurowym zwrócona w prawo.


Na rewersie z kolei przedstawiona jest postać kobieca, w tym przypadku niemal na pewno Liwia - matka cesarza. Tytuł Ponifex Maximus (Najwyższy Kapłan) oznacza, że moneta została wybita nie wcześniej jak po marcu 15 roku, kiedy to Tyberiusz przyjął ten tytuł.


Okres emisji tego typu monet był dość długi, jako że są one najczęściej reprezentowane w odkrywanych skarbach i proporcjonalnie górują one nad pozostałymi typami monet.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 30/03/2005, 21:28 Quote Post

No w sumie biorąc całość, to rzeczywiście nic innego jak filius nie pasuje. Wielkie dzięki za odpowiedź; jest naprawdę szeroka i wystarczająca (nie zatrzymałeś się tylko na skrótach). Interesuje mnie tylko jedno; jak rozpoznałeś miejsce wybicia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
IMPERATOR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 124

 
 
post 30/03/2005, 21:55 Quote Post

Mennicy nie rozpoznałem z monety tylko po prostu wiem, że w od roku 15 p.n.e. aż do rządów Kaliguli (37-41 n.e.) monety ze szlachetnego kruszcu wybijała mennica w Lugdunum, pełniąc tym samym rolę mennicy centralnej imperium i de facto mającej monopol na emisję złotych i srebrnych monet (aureusów i denarów). Wcześniej, czyli przed 15 r. p.n.e., monety ze szlachetnych metali wybijano w mennicy rzymskiej i na terenie obecnej Hiszpanii. Gdy za rządów Kaliguli "przywrócono do łask" mennicę rzymską to złote i srebrne monety wybijano tam aż do schyłku II w. n.e.

Kwestia monopolu mnnicy lugduńskiej emisji monet ze szlach. kruszcu w w/w latach jest kwestionowana przez niektórych badaczy. Niemniej jednak w literaturze przedmiotu przeważa pogląd o takiej właśnie randze mennicy w Lugdunum w tych latach.

Polecam Ci lekturę fachowych pozycji na temat numizmatyki rzymskiej. Oto niektóre pozycje:
- A. Kunisz, Geneza ustroju monetarnego Cesarstwa Rzymskiego, Katowice 1975;
- A.Kunisz, Mennictwo w Cesarstwie rzymskim w I w. n.e., Katowice 1978;
- Vademecum historyka starozytnej Grecji i Rzymu t. 1 pod red. E.Wipszyckiej (tam rozdział dot. numizmatyki rzymskiej również autorstwa cytowanego A.Kunisza), Warszawa 1984 i dalej późniejsze wydania;
- "Przegląd numizmatyczny" czasopismo (jak tytuł wskazuje) dot. szeroko rozumianej numizmatyki;
- szereg innych publikacji fachowych, wymienionych w bibliografii powyższych pozycji, a także liczne katalogi aukcyjne z całego świata, gdzie również można dotrzeć do informacji o monetach bardzo rzadkich i powszednich, w tym ostatnim przypadku chodzi głównie o graficzną prezentację monet często nieosiągalnych i bardzo drogich.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 1/04/2005, 13:40 Quote Post

Dzięki za bibliografię smile.gif . Jednakoż chciałem spytać czy istnieje jakiś przelicznik wartości monet rzymskich na dziś stosowane waluty. Chodzi mi o wartość realną, nie numizmatyczną. Z góry dzięki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
marbed
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 5.800

 
 
post 4/05/2005, 9:44 Quote Post

Witam serdecznie wszystkich uczestników tego forum. Nie jestem historykiem, ale z ogromną ciekawością przeczytałem wasze wypowiedzi, posiadam bowiem pewną monetę, z wyglądu rzymską, ale nic mi nie wiadomo o niej. Liczę na to, że ktoś z szanownych forumowiczów cos będzie o niej wiedział. Pozdrawiam.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej