Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Autyzm, autyzm i wynalazki
     
longley
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 64.636

joe doe
Zawód: uczen
 
 
post 6/04/2010, 13:08 Quote Post

Pierwszy mój post, przeczytałem więkrzość polemik w tym dziale i przypomniałem sobie,( w kontekście postępu, wynalazków typu: kamień łupany, oswajanie zwierząt itp przełomowe odkrycia,) o osobach autystycznych. Nie wiem czy ide dobrym tropem, ale kiedyś zasłyszałem, że to dzięki autyzmowi (bodajże schożenie to dotyka głównie płeć męską?) zaistniały skoki cywilizacyjne. Jestem laikiem i bardzom ciekaw poczytać rozważania na ten temat. Tak mi wpadło do głowy, że taki kolo z autyzmem (cięższym lub nie) to pewnie nie przystawał do reszty współplemieńców i albo go ignorowano, wypędzano, albo zostawał np szamanem i wskazywał nową "drogę". To takie gdybanie moje, jednakże autyzm jest faktem. Wpisałem w wyszukiware "autyzm" (na historycy.org) i nic nie wyskoczyło=/ A chciałbym poczytać.
Pozdrowienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 6/04/2010, 14:13 Quote Post

Autyzm motorem napędowym rozwoju? - nie sądzę.
Co do swoistego kultu różnych dysfunkcji przypominają mi się w pierwszej kolejności karły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 6/04/2010, 14:53 Quote Post

Smiala teoria biggrin.gif ,ale chyba trudna do obronienia.Z genialnych naukowcow chyba tylko pan matematyk z filmu "A Beautiful Mind" na mysl mi przychodzi.Ale chetnie poznam inne przyklady.
Fakt,ze w pewnych kulturach czesto ewidentnych wariatow traktowano jako osoby majace kontakt z bogami,ale to raczej mialo aspekt religijny niz wplywalo na techniczny progres.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 6/04/2010, 15:00 Quote Post

Są inne przykłady - chodzi ci zapewne o sawantów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sawant
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 6/04/2010, 15:41 Quote Post

Teoria, delikatnie mówiąc, bardzo kontrowersyjna...Jeśli chodzi o autyzm to w pierwszej kolejności zawsze przypomina mi się film "Rain Man" z niesamowitą kreacją Dustina Hoffmana, który wcielił się w postać mężczyzny cierpiącego na to schorzenie. Co do otaczania osób z podobnymi defektami kultem, to czytałem kiedyś o teorii, że w Mezoameryce ogromnym szacunkiem cieszyły się osoby z Zespołem Downa. Ile w tym prawdy, to już inna sprawa...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 6/04/2010, 15:56 Quote Post

Poczytalem o sawantach.Niezwykle zdolnosci matematyczne,muzyczne a nawet plastyczne.Wynalazcow z dziedziny techniki jednak jak na razie nie znalazlem sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 6/04/2010, 20:56 Quote Post

Mogli być innowatorami w dziedzinie muzyki czy plastyki ale w technice nie sądzę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Goworozec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 61.376

Stopień akademicki: dr
Zawód: zoolog - ekolog
 
 
post 6/04/2010, 22:55 Quote Post

Poczytajcie o "odmianie" autyzmu = zespół aspergera chociażby na wiki.
To coś "pomiędzy" sawantem a autystykiem.
I tu od groma wszelkiej maści naukowców i artystów się kwalifikuje.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5....85gni.C4.99cia
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 7/04/2010, 6:25 Quote Post

Artykul spory,ale przeczytalem uwaznie.Znalazlem rowniez zdanie zdajace sie potwierdzac w jakims stopniu te teze:
"ZA powiazano z wybitnymi osiagnieciami matematykow,fizykow,informatykow oraz inzynierow i stwierdzono,ze zespol niekoniecznie byl przeszkoda do osiagniec na najwyzszym poziomie w tych dziedzinach.Osiagniecia tych osob sa nonkonformistyczne i spowodowaly rozwoj cywilizacji".
Szkoda tylko,ze autor nie rozwinal tego bardziej,ani nie poparl swej opini przykladami.Stad takie twierdzenie wydaje mi sie troche zbyt kategoryczne,ale jak by nie bylo jest to juz jakis punkt zaczepienia.Zdziwienia nie ukrywam ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 7/04/2010, 8:12 Quote Post

QUOTE(longley @ 6/04/2010, 13:08)
Pierwszy mój post, przeczytałem więkrzość polemik w tym dziale i przypomniałem sobie,( w kontekście postępu, wynalazków typu: kamień łupany, oswajanie zwierząt itp przełomowe odkrycia,) o osobach autystycznych. Nie wiem czy ide dobrym tropem, ale kiedyś zasłyszałem, że to dzięki autyzmowi (bodajże schożenie to dotyka głównie płeć męską?) zaistniały skoki cywilizacyjne. Jestem laikiem i bardzom ciekaw poczytać rozważania na ten temat. Tak mi wpadło do głowy, że taki kolo z autyzmem (cięższym lub nie) to pewnie nie przystawał do reszty współplemieńców i albo go ignorowano, wypędzano, albo zostawał np szamanem i wskazywał nową "drogę". To takie gdybanie moje, jednakże autyzm jest faktem. Wpisałem w wyszukiware "autyzm" (na historycy.org) i nic nie wyskoczyło=/ A chciałbym poczytać.
Pozdrowienia.
*

To nie tak. Jest pewne, że osoby dotknięte autyzmem nie przyczyniły sie do rozwoju cywilizacji. To, że czasami osoby z zaburzeniami typu autystycznego maja niezwykłe zdolności artystyczne, czy matematyczne, to jedno, a przełomowe dla rozwoju cywilizacji wynalazki to drugie.
"Genialni-idioci", zwani też sawantami maja zdolności odtwórcze i mogą mieć genialna pamięć, natomiast nie sa zdolni do kreatywności i inowacyjności. Sawant może szybko jak komputer, w pamięci policzyć liczbe Pi do tysięcy miejsc po przecinku, lub nauczyć sie ze słuchu obcego języka w kilka dni, nie jest jednak zdolny do wykonywania prostych czynnosci życiowych. Jak w "Rain man'ie".
Na ogół, zdolności te, wiązane są z upośledzeniem czynności dominującej półkuli mózgu (dla ludzi praworęcznych, jest to lewa półkula). To w tej drugiej, "niemej" półkuli mózgu, która na co dzień, u ludzi normalnych nie ujawnia swej aktywności, mieszczą sie te potencjalne "ponadnormalne" zdolności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 7/04/2010, 13:50 Quote Post

Tez mi sie tak wydaje.Wynalazek techniczny wymaga pewnego procesu myslowego,najczesciej polaczonego z probami empirycznymi.Watpie czy osoby z autyzmem sa do tego zdolne.Chyba wiec pan redaktor z Wiki troszke sie z wnioskami zagalopowal smile.gif
Nadal nie znalazlem tego typu wynalazcow w dziedzinie techniki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 7/04/2010, 15:22 Quote Post

Rzeczywiście.Jest zasadnicza różnica pomiędzy zadziwiającą zdolnością odtwarzania jakiegoś procesu a umiejętnością kreacji jaka jest niezbędna do dokonania określonych wynalazków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Goworozec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 61.376

Stopień akademicki: dr
Zawód: zoolog - ekolog
 
 
post 7/04/2010, 21:17 Quote Post

Ja znam przypadek autystycznej Temple Grandin -
poczytajcie tutaj
http://www.przekroj.pl/cywilizacja_nauka_artykul,5171.html
i tutaj
http://www.nencki.gov.pl/ptetol/biogramy/grandin.htm

- co do sawantów Kolega byk2009 ma rację

- są jednak jeszcze przypadki "pośrednie" czyli właśnie zespół aspergera
http://www.dwgm.pl/znani.html

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
tom1980live
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 46.663

Tomasz Nicpon
Stopień akademicki: anonim
Zawód: anonim
 
 
post 7/04/2010, 22:57 Quote Post

Wsrod naukowcow autystykow mozna wyroznic: Richarda Borcherdsa, Temple Grandina, Vernona Lomaxa Smitha (nobel w dziedzinie ekonomii), a takze prwdopodobnie Henrego Cavendisha. I to chyba wszystko...

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 8/04/2010, 6:27 Quote Post

Wsrod tej dlugiej listy nadal widze samych matematykow,informatykow,fizykow,artystow,filozofow,politykow nawet.Nadal brak jednak wynalzcow z dziedziny techniki confused1.gif
Ponadto zdaje mi sie ,ze w prehistori nieszczesnik z ewidentnym autyzmem by zginal juz w dziecinstwie ,byc moze niestety zgladzony nawet przez bliskich jako jednostka plemieniu zupelnie nieprzydatna sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej