Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najstarsze miasto na Ziemi, Czy było to Jerycho ?
     
Hrod Loptrsson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 34.434

Hrod Loptrsson
 
 
post 14/02/2018, 3:21 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 13/02/2018, 9:59)


Pojawienie się nadwyżek żywnościowych, a w konsekwencji wzrost populacji i stabilizacja osadnicza - nie istniała potrzeba przenosin.

*



No to akurat, wg mojej wiedzy, jest zawsze podstawą by zaczęła powstawać cywilizacja, specjalizacja, rozwój nauki, kultury.

Zastanawia mnie co było akurat w tym miejscu, że je tak szanowano, czczono. Biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania wynikające z tego kiedy to było, na jakim etapie rozwoju człowieka/cywilizacji to było - musiało to być jednak miejsce wyjątkowe. To nie jakiś tam święty głaz, wodospad, góra czy drzewo. Duże grupy ludzi, dużo wcześniej niż sądziliśmy, zebrały się i dokonały czegoś wielkiego. Coś musiało być w tym miejscu. Dlatego jestem ciekaw - czy są jakieś teorie? Czy to będą teorie podparte wykopaliskami czy to będą historie o rozbitym statku kosmicznym, o przepraszam - miejscu gdzie zstąpił jakiś tam bóg - wszystko to chętnie poczytam, dla samej przyjemności czytania smile.gif
Nie ulega chyba wątpliwości, że miejsce jest wyjątkowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.454
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 17/04/2018, 19:30 Quote Post

QUOTE(kan240 @ 13/02/2018, 12:05)
Równie tajemniczy jak powstanie jest koniec Göbekli Tepe. Chodzi mi to, że budowle zostały celowo zasypane, i to bodajże więcej niż raz. Nikt nie wie w jakim celu to zrobiono. Być może wzgórze zachowało dla miejscowych święte znaczenie nawet po zakończeniu kultu tamtym miejscu.
*



Jeśli coś się zakopuje w ziemi, nie zniszczywszy tego wcześniej, to zwykle po to żeby ukryć i wrócić. Pytania typy kto? przed kim? dlaczego? pozostają oczywiście otwarte. Być może dysponenci tego miejsca (kapłani?) doszli do wniosku że trzeba zabezpieczyć obiekt przed napadem który jak sądzona miał ustąpić. Mógł jednak nie ustąpić, albo nie było komu wracać.
pzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.454
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 30/06/2018, 15:58 Quote Post

QUOTE(pawelboch @ 17/04/2018, 20:30)
QUOTE(kan240 @ 13/02/2018, 12:05)
Równie tajemniczy jak powstanie jest koniec Göbekli Tepe. Chodzi mi to, że budowle zostały celowo zasypane, i to bodajże więcej niż raz. Nikt nie wie w jakim celu to zrobiono. Być może wzgórze zachowało dla miejscowych święte znaczenie nawet po zakończeniu kultu tamtym miejscu.
*



Jeśli coś się zakopuje w ziemi, nie zniszczywszy tego wcześniej, to zwykle po to żeby ukryć i wrócić. Pytania typy kto? przed kim? dlaczego? pozostają oczywiście otwarte. Być może dysponenci tego miejsca (kapłani?) doszli do wniosku że trzeba zabezpieczyć obiekt przed napadem który jak sądzona miał ustąpić. Mógł jednak nie ustąpić, albo nie było komu wracać.
pzdr.
*



OK, doczytałem, wygląda to zupełnie inaczej niż w powyższych moich domniemania.
Sanktuarium było wielokrotnie zakopywane, ale nie było odkopywane. Na kopcu starszego sanktuarium budowano mniejsze, i tak kilka razy przez chyba tysiąclecie.
Ciekawe, że te nowo budowane były dokładnie w takim samym stylu, z tym, że nieco mniejsze. Nie ma więc do analogii do sytuacji, kiedy na gruzach świątyni romańskiej budowano w Europie świątynię gotycką.
Ostateczny zanik w kultu w Gobekli Tepe jest łączony z powstaniem lokalnych świątyń w osadach miejskich w regionie, tak jakby "centralna świątynia" przestała już być potrzebna.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej