Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obrządki pogrzebowe
     
florcia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 34.920

 
 
post 21/09/2007, 0:20 Quote Post

Może znacie jakeś nietypowe obrządki pogrzebowe kultur prehistorycznych? Może jakiś obrządek szczególnie was zadziwił lub zainteresował. Ja opisze obrządek pogrzebowy kultury przeworskiej.

Szczątki zmarłych chowano w grobach popielnicowych. Graoby szkieletowe spotyka się rzadko. Bardzo rzadko budowano nad grobami kurchany. Przeważają zdecydowanie tzw. cmentarzyska płaskie. Ludność kultury przeworskiej wyposażała zmarłych w wiele przedmiotów. W bardziej bogato wyposażonych grobach mężczyzn obok broni(groty, miecze, tarcze) znajdują się części stroju oraz ozdoby (sprzączki, okucia , zapinka), narzędzia i przedmioty codziennego użytku – nóż, szydło, krzesiwo, nożyce, grzebień. Niekiedy spotyka się przedmioty importowane z Rzymu np. naczynia brązowe lub terra sigillata. W grobach kobiecych występuje niekiedy więcej niż 1 zapinka, metalowe okucia skrzynek, igły, przęśliki. Większość tych przedmiotów wykonana jest z żelaza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Pieter Paulus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 34.279

Zawód: uczen
 
 
post 22/09/2007, 20:25 Quote Post

Może to cię zainteresuje http://www.seminarium.org.pl/klerycy/knak/artykuly/019.html, swoją drogą ciekawy temat poruszyłaś wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 25/09/2007, 12:51 Quote Post

To poczytaj sobie o obrządkach kultur przedsumeryjskich. W takim np. Hattusas zmarłego chowano pod podłogą ( a moze tylko jego czaszkę, juz nie pamiętam). Podobnie w kilku kulturach północnej afryki. Pochówek na cmentarzu - cokolwiek by to miało znaczyć - jest późniejszym wynalazkiem)
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 25/09/2007, 12:54 Quote Post

Oczywiscie ni HAttusas tylko Cattal Huyuk, przpraszam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 25/09/2007, 16:02 Quote Post

Ciekawe są cykladzkie pochówki w grobach skrzynkowych z III tysiąclecia p.n.e. Same groby budowane były z płyt bądź małych kamieni, do ich łączenia używano gliny. Zwłoki składano w pozycji skurczonej na prawym boku. Często były one wiązane. Istnieje hipoteza, że robiono to powodując się strachem przed powrotem zmarłego do świata żywych. A może po prostu łatwiej było go w ten sposób złożyć w niewielkim grobie! (długość ok. 0,90 wysokość gróbów przeciętnie 0,80 cm)smile.gif Uniemożliwienie powrotu z zaświatów miała też rzekomo zagwarantować ciężka płyta z płaskiego kamienia. Po złożeniu zmarłego do grobu miejsce pochówku przysypywano ziemią, a na wierzchu rozrzucano białe kamyki, bywało, że zaznaczano je większym kamieniem. Skromniutkie dary grobowe (sprzęt codziennego użytku bardzo często wyraźnie zużyty lub wręcz naprawiany, czasami figurki zwierzęce i idole kobiece) układano wokół grobu. Rzadziej dary grobowe znajdowane są we wnętrzu, w takiej sytuacji ułozone są zazwyczaj przy twarzy zmarłego lub wokół całej postaci. Zmarły wyposażony był ponadto w amulet zawieszony na ręku lub szyi. Prawdopodobnie zwłoki barwiono ochrą, gdyż w kilku grobach odkryto palety z resztkami czerwonego barwnika.
Cmentarze znajdowały się poza osadami, ale w niewielkiej od nich odległości. Małe dzieci chowano w mniejszych grobach na cmentarzu, zdarza się jednak, że ich pochówki odkrywa się w osadach pomiędzy domami. Groby skrzynkowe nigdy nie rozpowszechniły się na terenie Grecji lądowej ani nawet na Krecie, z którą wyspy cykladzkie utrzymywały przecież żywy kontakt.
A teraz to, co wydaje mi się najciekawsze:
Najprawdopodbniej nie powracano na grób zmarłego, po pochowaniu go nie składano na grobie żadnych ofiar. Jednym słowem nie istniało to, co nazywa się kultem zmarłych. Często zadaję sobie więc pytanie - w jakim celu zanznaczano groby (patrz: białe kamyki, sterczące płyty)? Bo przecież nie po to, żeby ułatwić pracę archeologom wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 25/09/2007, 16:11 Quote Post

QUOTE
Najprawdopodbniej nie powracano na grób zmarłego, po pochowaniu go nie składano na grobie żadnych ofiar. Jednym słowem nie istniało to, co nazywa się kultem zmarłych. Często zadaję sobie więc pytanie - w jakim celu zanznaczano groby (patrz: białe kamyki, sterczące płyty)? Bo przecież nie po to, żeby ułatwić pracę archeologom wink.gif


To że nie było kultu zmarłych, nie znaczy że nie było szacunku dla zmarłych. Niektóre kultury chowały zmarłych pod podłogą domów inne nie, można więc przyjąć że miejsce pochówku oznaczono po to żeby nie budować jakichś budowli na tych miejscach pochówku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 25/09/2007, 17:05 Quote Post

Mi generalnie ciężko uwierzyć w brak kultu zmarłych smile.gif Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby w jakiejkolwiek epoce, bliższej nam czy dalszej, ludzie nie tęsknili za swoimi zmarłymi, nie opłakiwali ich. A przecież z takich właśnie gestów wywodzą się kulty. Inna rzecz to to czym usprawiedliwić brak naczyń sepulkarnych na cmentarzach i śladu po jakichkolwiek czynnościach kultowych? Można w takiej sytuacji naciągnąć mocno ( oj, bardzo mocno wink.gif )hipotezę archeologów o strachu przed ponownym pojawieniem się zmarłych w życiu ówczesnych ludzi i powiedzieć, że stawiali te kamienie i rozsypywali kamyki, żeby wiedzieć gdzie NIE WRACAĆ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 17/10/2007, 14:32 Quote Post

cóz moim zdaniem ludzie zawsze chcieli w coś wierzyć już od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym np. malowidła naskalne. Tak samo ludzie musieli miec wewnętrzną potrzebę zapewnienia godnego pochówku swoim zmarłym. Sądzę także ale to tylko mój pogląd, iż większość ludzi już od bardzo dawna mogła a raczej na pewno wierzyła w to, że egzystowanie człowieka nie kończy się wraz z jego śmiercią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Erpatre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 64.485

Daniel
Zawód: uczen
 
 
post 30/03/2010, 19:29 Quote Post

Mnie zainteresował pochówek Neandertalczyków. Niektóre plemiona malowały zmarłemu na twarzy barwy wojenne, i tak przygotowanego zakopywano lub wrzucano do morza. Wydaje mi się to dla mnie nietyle dziwne, co bardzo zaawansowane, nawet jak na Neandertalczyków.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 30/03/2010, 19:42 Quote Post

Brak jest dowodów na intencjonalne pochówki neandertalskie.Nie wiem skąd wziąłeś informacje o owych "niektórych plemionach"? - Być może nie jestem na bieżąco.
Najbardziej znanym pochówkiem(?) neandertalskim jest ten z Jaskini Shanidar gdzie niektórzy chcą tam nawet widzieć kwiaty na grobie.Do dzisiaj toczą się spory co do interpretacji tego stanowiska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Erpatre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 64.485

Daniel
Zawód: uczen
 
 
post 31/03/2010, 19:37 Quote Post

Co do mojego poprzedniego postu, nie jestem pewien informacji. Opierałem się na programie który oglądałem na Discovery. Może moje informacje są błędne... Niewiem.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 31/03/2010, 19:44 Quote Post

QUOTE(Erpatre @ 30/03/2010, 20:29)
Mnie zainteresował pochówek Neandertalczyków. Niektóre plemiona malowały zmarłemu na twarzy barwy wojenne, i tak przygotowanego zakopywano lub wrzucano do morza. Wydaje mi się to dla mnie nietyle dziwne, co bardzo zaawansowane, nawet jak na Neandertalczyków.


Pozdrawiam!
*


Skąd takie informacje? Na jakiej podstawie to stwierdzono? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 31/03/2010, 20:27 Quote Post

Jeśli na Discovery to wiele wyjaśnia..Muszę przyznać że mają dość bujną wyobraźnię...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Erpatre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 64.485

Daniel
Zawód: uczen
 
 
post 1/04/2010, 8:23 Quote Post

Prawda. Raz oglądałem tam pewien program o Kleopatrze. Niewiadomo z kąd znaleźli dowody na to, że ugryzła ją żmija...


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/04/2010, 12:04 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 31/03/2010, 20:44)
QUOTE(Erpatre @ 30/03/2010, 20:29)
Mnie zainteresował pochówek Neandertalczyków. Niektóre plemiona malowały zmarłemu na twarzy barwy wojenne, i tak przygotowanego zakopywano lub wrzucano do morza. Wydaje mi się to dla mnie nietyle dziwne, co bardzo zaawansowane, nawet jak na Neandertalczyków.


Pozdrawiam!
*


Skąd takie informacje? Na jakiej podstawie to stwierdzono? confused1.gif
*



Cała nasza wiedza o neadertalczyku opiera się na źródłach archeologicznych. Zastanów się, jaka jest szansa, że opisane przez Ciebie zwyczaje pozostawiły ślad archeologiczny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej