Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Kwestia metodologiczna : "pre" czy "pra"
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/10/2011, 22:40 Quote Post

Blog Juliusza z Wandaluzji? - oto wynik przemianowania "prehistorii" na "prahistorię" smile.gif

CODE

O co Wan koledzy dwaj (Marthinus i szapur II) chodzi? Uprawiacie martyrologię, kombatanctwo? Coś się w życiu nie powiodło, czy co?

Przeczytałem blog Juliusza z Wandaluzji i to zmieniło mój żywot. Dlaczego ci się nie podoba, że "prahistorię" wymyślono circa 1950?

CODE

Co z tym ma wspólnego Gomułka i inni naprawdę nie wiem, chyba że w archeologii polskiej wszystko musi mieć konotacje polityczne? Jeśli tak, noto NASA mamy problem jak napisał Ardi2010.

Gomułka miał coś wspólnego z "prahistorią", nie z "prehistorią".

Ten post był edytowany przez szapur II: 11/10/2011, 22:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 12/10/2011, 19:37 Quote Post

QUOTE
Jak wiadomo badania prehistorii dotyczą poznawania działań społeczeństwa i kultury, a nie jednostki (fosyliów), i ograniczają się do dowodów materialnychpozostawionych przez ludzi, które przetrwały do naszych czasów. Dowodów materialnych i tyle. Historia rzeczy powiedziała by E. Domańska niestety z Poznania.


Ale co to ma wspólnego z tematem?...

QUOTE
I na marginesie termin prehistory wymyślił Sir Daniel Wilson w 1851 roku, kanadyjski archeolog i etnolog.


No, ale co w związku z tym?...
Nie rozmawiamy o prehistorii a o terminie prahistoria.Przeczytaj jeszcze raz dokładnie to co napisał Szapur II w poście numer 36.Tam masz wyjaśnione dlaczego abstrakcyjna i niczym niezrozumiała jest nazwa prahistoria.No chyba, że tak jak napisałeś ktoś chce uprawiać martyrologię (i wcale nie chodzi tu o mnie) i stosować nazwę wbrew logice a jedynie z powodu przebrzmiałej koncepcji pasującej do czyjegoś światopoglądu.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 12/10/2011, 19:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 3/11/2011, 11:51 Quote Post

Szanowni dyskutanci. Jestem oczywiscie dyletantem w zakresie językoznastwa, lecz dla mnie jak dotyczchczas, nie było wogóle takiego problemu jak "prahistoria", czy "prehistoria".
Dla mnie jest to po prostu pochodzący od łacińkiego przyimka "prae-", czyli "przed-" i nie ma to żadnych konotacji polityczno-historycznych-lokalnych.
Może ktoś mądrzejszy od mnie, powie jak sie wymawia łacińskie "prae-" i czy słychać tam bardziej "e-" czy "a-".
"Prahistoria" i "prehistoria" można wg. mnie stosowac zamiennie i obie formy sa poprawne.
http://pl.wiktionary.org/wiki/prae
W języku angielskim używa się formy "pre-".
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?d...0059:entry=prae
jak choćby: pre paid.
Gdyby na siłę chciec to to słowo spolszczyć, było by po prostu "przedhistoria". smile.gif

Ten post był edytowany przez byk2009: 3/11/2011, 12:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 3/11/2011, 16:59 Quote Post

"ae" wymawia się jak "e"
Generalnie wydaje mi się, że argumenty, które padły w tym temacie wyczerpały temat smile.gif

Dlatego zamykam temat, jeśli ktoś będzie chciał dodać coś nowego, proszę o wiadomość na priv., żeby odblokować smile.gif sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 3/11/2011, 20:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej