Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Megality, Jakie kryją tajemnice?
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 24/04/2010, 17:41 Quote Post

QUOTE
datowanie radiowęglowe miałem na mysli pisząc o resztkach organicznych nie o ceramice.

A z Twojej wypowiedzi wynika wyraźnie, że włączasz ceramikę w poczet "organicznych resztek".
QUOTE
Orientowanie astronomiczne, ale takie, które umożliwia pokaz gry światła jak np w New Grange. można zaobserwować tylko raz w roku, oczywiście WEWNĄTRZ budowli.

No i fajnie, bo to właśnie WEWNĄTRZ budowli znajdował się ten, dla kogo grobowiec został zbudowany - zmarły.
QUOTE
Może się mylę, ale grobowce z założenia miały chyba zabezpieczać zwłoki i złożony tam dobytek przed wtargnięciem?

Jedynie jako jedna z wielu funkcji. Tak naprawdę funkcje, spełniane przez grobowiec, były ograniczone jedynie fantazją pomysłodawcy (którą mógł być zmarły za życia, ktoś z jego najbliższych itd.).
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 24/04/2010, 19:48 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 24/04/2010, 16:59)
QUOTE
można się skupić na znalezionej ceramice czy innych organicznych resztkach które wmiarę dokładnie datuje się metodą C-14.

A w jaki sposób chcesz ceramikę datować radiowęglowo?
QUOTE
Bo niby dlaczego grobowiec budować zorientowany astronimicznie??

Żeby np. zmarłemu przyświecało słonko lub gwiazdy?
A po co astronomicznie orientuje się kościoły? Ulice, place?
*




Ceramikę możemy próbować datować metodą C14 dzięki fragmentom węgla znajdującym się w masie garncarskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 24/04/2010, 19:53 Quote Post

QUOTE
Ceramikę możemy próbować datować metodą C14 dzięki fragmentom węgla znajdującym się w masie garncarskiej.

Pod warunkiem, że węgiel ten jest zwęglonym współcześnie z wytwarzaną ceramiką drewnem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 24/04/2010, 21:38 Quote Post

Ramond, napradę uważasz, że zaprojektowano i wykonano cały budynek dla spektaklu, którego żaden żywy nie mógł zobaczyć? przecież odbywal się w sferze realnej a nie duchowej.
NIe znam groowców, które spełniały jednoczesnie funkcje grobowe i miejsc spotkań krewnych zmarłego, czy możesz mnie wyprowadzić zatem z błędu i wskazać takowe?

pozdrawiam,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 24/04/2010, 22:23 Quote Post

Vitam

Ramond, napradę uważasz, że zaprojektowano i wykonano cały budynek dla spektaklu, którego żaden żywy nie mógł zobaczyć? przecież odbywal się w sferze realnej a nie duchowej. (MW77)

Drogi MW77, naprawdę uważasz, że złote precjoza, składane w komnatach grobowych faraonów, przeznaczano dla kogoś, kto nie był żywy i nie miał z tego żadnego pożytku? Przecież to było złoto realne, a nie duchowe...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 25/04/2010, 13:40 Quote Post

cóż, mając na uwadze obsesję egipcjan dotyczącą zachowania ciała, można sie pokusić o tezę, że oczekiwali wskrzeszenia fizycznego od swoich bogów smile.gif
Obaj wiemy, że przedmioty, żywność, niewolnicy mieli służyć w zaświatach czcigodnemu zmarłemu,zbaczamy jednak z tematu.
Poruszyłem kwestię trudności a wrecz niemożliwości datowania monolitów -zgodzisz sie z tym?
W przypadku poruszonego przezemnie grobu korytarzowego z New Grange i pokaz światła nie chodzi o dziurę w ścianie czy suficie, ale precyzyjnie ustawienie monolitów, w wyniku czego raz w roku odbywa się pokaz jakby swiateł laserowych.
podobne zjawisko można zaobserwoać w światyni Xochicalco w meksyku - tylko że jest to pokaz dla ZYWYCH - wyraz czczenia Słońca.
ergo, zgodzisz się ze mną że na grobowiec można wykorzystać budowlę o pierwotnie innym charakterze?
a tak na marginesie nie doczytałem się, żeby w tym grobie korytarzowym znaleziono jakieś kości otoczone precjozami.

niech będzie dzień dobry:)

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/04/2010, 14:14 Quote Post

QUOTE
Ramond, napradę uważasz, że zaprojektowano i wykonano cały budynek dla spektaklu, którego żaden żywy nie mógł zobaczyć? przecież odbywal się w sferze realnej a nie duchowej.

Dary grobowe, powszechne nie tylko w kulturze starożytnego Egiptu, również nie były do niczego potrzebne żadnemu żywemu. Jeśli jakiś władca miał fantazję, i chciał zbudować sobie grobowiec zapewniający taki pokaz świateł, kto mu zabroni?
QUOTE
NIe znam groowców, które spełniały jednoczesnie funkcje grobowe i miejsc spotkań krewnych zmarłego, czy możesz mnie wyprowadzić zatem z błędu i wskazać takowe?

Po pierwsze - czytaj uważnie zamiast zmyślać sformułowania, których nie napisałem. Napisałem, że grobowiec dla osoby X budowano wg pomysłu osoby X za jej życia, bądź wg pomysłu bliskich osoby X po jej śmierci.
Po drugie - choć to nie ja do tego nawiązałem, jednak nawet dzisiaj w pewnych kulturach groby są miejscami spotkań rodzinnych.
QUOTE
cóż, mając na uwadze obsesję egipcjan dotyczącą zachowania ciała, można sie pokusić o tezę, że oczekiwali wskrzeszenia fizycznego od swoich bogów smile.gif
Obaj wiemy, że przedmioty, żywność, niewolnicy mieli służyć w zaświatach czcigodnemu zmarłemu,zbaczamy jednak z tematu.

Wcale nie zbaczamy z tematu. Pokaz świateł miał umilać pobyt w zaświatach czcigodnemu zmarłemu.
QUOTE
Poruszyłem kwestię trudności a wrecz niemożliwości datowania monolitów -zgodzisz sie z tym?

Monolity oczywiście można datować, choć nie radiowęglowo.
CODE
w wyniku czego raz w roku odbywa się pokaz jakby swiateł laserowych.

Porównanie fantazyjne, ale naciągane.
CODE
ergo, zgodzisz się ze mną że na grobowiec można wykorzystać budowlę o pierwotnie innym charakterze?

Można. Można ją też zbudować od podstaw. Z tych dwóch hipotez, prostsza jest ta druga. Jeśli promujesz hipotezę pierwszą, powinieneś mieć na to jakieś dowody.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 25/04/2010, 15:14 Quote Post

widzę że czekają nas dłuższe rozważania, i dobrze.
Zaprojektowanie widowiska światła, które zachodzi raz w roku nie jest kwestią widzimisie, ale wiedzy i organizacji pracy- wcale nie łatwej, as nawet b. trudnej wymagajacej wiedzy astronimicznej, geometrii i wiedzy budowlanej.
Prosze o przykłady grobów- miejsc spotkań rodzinnych, zwłaszcza miejsc pochówku królów i tym podobnych wodzów plemienych.
Na jakiej podstawie twierdzisz że pokaz świateł miał umilać pobyt zmarłemu w zaświatach, dodatkowo umilać tylko raz w roku, przez kilka minut. Idea składania darów itp. miała za zadanie umilać zmarłemu czas podczas CAŁEJ WIECZNOŚCI.
Monolity można datować? jeżeli masz na mysli np:termoluminescencje to tego typu metody mogą pomóc określić iek kamienia a nie odpowiedzą na pytanie KIEDY POWSTAŁ MONOLIT.
Na jakiej podstawie stawiasz tezę,że opisany pokaz światła, opisany przez prof. OKellyego, jest naciągany i fantazyjny?
Jeżeli uważasz że łatwiej budować od podstaw niż wykorzystać gotowy budynek... to chyba żartujesz, choć przez chwilkę myślałem że tak na poważnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/04/2010, 15:29 Quote Post

MW77:
QUOTE
Prosze o przykłady grobów- miejsc spotkań rodzinnych, zwłaszcza miejsc pochówku królów i tym podobnych wodzów plemienych.


Takich przykładów można wymieniać bez liku.Dotyczy to zwłaszcza terenów Bliskiego Wschodu w okresie neolitu czy eneolitu.Pierwsze co przychodzi mi do głowy to stanowisko w Jerycho czy Netif Hagdud gdzie tuż obok osad odkyto pochówki szkieletowe bardzo często pozbawione głów które z reguły były znajdowane wewnątrz domostwa na podłogach lub na innym eksponowanym miejscu.Najprawdopodobniej uważano że dzięki temu zmarły w dalszym ciągu będzie obecny w życiu swoich bliskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/04/2010, 16:54 Quote Post

QUOTE
Zaprojektowanie widowiska światła, które zachodzi raz w roku nie jest kwestią widzimisie, ale wiedzy i organizacji pracy- wcale nie łatwej, as nawet b. trudnej wymagajacej wiedzy astronimicznej, geometrii i wiedzy budowlanej.

Nigdzie nie jest powiedziane, że właściciel grobowca musi go osobiście zaprojektować i zbudować. On ma tylko zachciankę. Od całej reszty ma swoich poddanych.
QUOTE
Prosze o przykłady grobów- miejsc spotkań rodzinnych, zwłaszcza miejsc pochówku królów i tym podobnych wodzów plemienych.

A co, zwykli ludzie się już nie liczą?
QUOTE
Na jakiej podstawie twierdzisz że pokaz świateł miał umilać pobyt zmarłemu w zaświatach, dodatkowo umilać tylko raz w roku, przez kilka minut. Idea składania darów itp. miała za zadanie umilać zmarłemu czas podczas CAŁEJ WIECZNOŚCI.

Raz w roku przez całą wieczność to i tak jest nieskończona ilość razy.
QUOTE
Monolity można datować? jeżeli masz na mysli np:termoluminescencje to tego typu metody mogą pomóc określić iek kamienia a nie odpowiedzą na pytanie KIEDY POWSTAŁ MONOLIT.

Monolity można datować m.in. na podstawie erozji, datując znalezione narzędzia do ich wykonania, obozowiska siły roboczej...
QUOTE
Na jakiej podstawie stawiasz tezę,że opisany pokaz światła, opisany przez prof. OKellyego, jest naciągany i fantazyjny?

TWÓJ opis (lasery itp.) jest naciągany i fantazyjny.
QUOTE
Jeżeli uważasz że łatwiej budować od podstaw niż wykorzystać gotowy budynek... to chyba żartujesz, choć przez chwilkę myślałem że tak na poważnie.

Człowieku, ten "gotowy budynek" też ktoś kiedyś wcześniej musiałby zbudować. Mając do wyboru dwie hipotezy:
1/ ktoś kiedyś, lecz nie wiadomo kto, kiedy i po co zbudował budynek, który następnie ktoś inny wykorzystał na grobowiec;
2/ budynek zbudowano w celu wykorzystania jako grobowiec;
każdy zdrowy na umyśle powie, że nr 2 jest prostsza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 25/04/2010, 20:56 Quote Post

witam ponownie:)
zaczynajmy więc odbijanie piłeczki,
Gdzie napisałem że władca sam budował? to król ma poddanych? niech to zostanie naszą tajemnicą, ok?
jeżeli chodzi o przykłady grobów może byc nawet grób Goździkowej, jeżeli taki przykład znasz...
czyli zgadzamy się że monolitów nie można datować tylko znalezione w okolicy śmieci.
Jak konkretnie można datować na podstawie erozji i z jaką dokładnością???
Opis Kellego który pisze o siedemnastocentymetrowej wstędze światła,która dotarłwszy do niszy rozlewa się po komorze,mnie osobiście kojarzy się to z wiązkaświatła jakby laser. coś naciągnąłem albo zfantazjowałem?? Michael J O.Kelly, New Grange, London 1983 - warto przeczytać.
Każdy zdrowy na umyśle powinien się zastanowić dlaczego chowamy na Wawelu naszych prominentów.
Nie twierdzę że zawsze każdy budynek zmieniano w grobowiec, dopuszczam tylko taką możliwość, w końcu jak sam często piszesz, to tylko kaprys władcy decydował o miejscu spoczynku.

pozdawiam,


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 25/04/2010, 21:19 Quote Post

Vitam

Opis Kellego który pisze o siedemnastocentymetrowej wstędze światła,która dotarłwszy do niszy rozlewa się po komorze,mnie osobiście kojarzy się to z wiązkaświatła jakby laser. coś naciągnąłem albo zfantazjowałem?? (MW77)

Nie, nie naciągałeś ani nie fantazjowałeś. Wygląda mi po prostu na to, że nie masz bladego pojęcia, co to jest laser.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wilmar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 87
Nr użytkownika: 55.420

 
 
post 25/04/2010, 21:43 Quote Post

QUOTE(Kiton @ 22/02/2010, 18:53)
Unikatowe w skali europejskiej centrum grobowo-kultowe, składające się z grobowców megalitycznych, płaskiego cmentarzyska i placu ceremonialnego z IV tysiąclecia p.n.e., zbadali w Słonowicach (Świętokrzyskie, gm. Kazimierza Wielka) archeolodzy z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN...
dalej na stronie :
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html....Sum=-1359595892

-----------------------------
http://www.republika.pl/nihilum/
*



W sąsiedztwie wielkich grobowców mieściły się liczne, płaskie pochówki szkieletowe. Cały kompleks otaczał rów o szerokości kilkunastu metrów.

Orientuje sie ktoś czy w planach jest próba badania DNA?
Oraz izotopów strontu?


QUOTE
Obawiamy się tylko, iż projektowany w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornik wodny na potoku Małoszówka zniszczyć może niezbadane jeszcze partie cmentarzyska" - uważa dr Tunia.


Przyznaje że tego nie rozumiem.
Inwestor jesli chce zbudować (dokończyc) zbiornik to powinien dać pieniądze archeologom na wszystko, aby wydusić ze znaleziska wszelkie możliwe dane naukowe - zanim zostanie zniszczone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 26/04/2010, 14:40 Quote Post

coobeck, czy przeoczyłeś że napisałem "wiązka światła jakby laser".
nie wiem z czym Tobie się kojarzy wiązka światła, ale mnie z promieniem lasera.



Marthinus, dzięki za przykłady. Niemniej miałem na myśli niemożliwe z mojego punktu widzenia, pogodzenie funkcji grobowca- miejsca pochówku ciała i cennych przedmiotów-(dostępnego niczym szafa pancerna) z miejscem spotkań rodziny, znajomych zamrłego.
Inna sprawa że temat podjąłem sam, nieuważnie odczytując wypowiedź Ramonda,cóż zdarza sie..



Łączenie postów.
Proszę używać opcji "Edytuj"

Moderator


Ten post był edytowany przez sargon: 26/04/2010, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/04/2010, 17:18 Quote Post

QUOTE
Gdzie napisałem że władca sam budował? to król ma poddanych? niech to zostanie naszą tajemnicą, ok?

Człowieku, napisałeś:
QUOTE
Zaprojektowanie widowiska światła, które zachodzi raz w roku nie jest kwestią widzimisie, ale wiedzy i organizacji pracy- wcale nie łatwej, as nawet b. trudnej wymagajacej wiedzy astronimicznej, geometrii i wiedzy budowlanej.

Władca, który sobie zażyczy stosownego grobowca, nie musi mieć wiedzy astronomicznej, geometrycznej i budowlanej. Od tego ma nadwornego astronoma/astrologa, geometrę, budowlańca. Nie on również jest od organizacji pracy, tylko stosowny zarządca.
QUOTE
jeżeli chodzi o przykłady grobów może byc nawet grób Goździkowej, jeżeli taki przykład znasz...

Meksykanie całymi rodzinami gromadzą się na grobach bliskich, by świętować. Podobnie Cyganie. Ba, nawet u nas na Wszystkich Świętych przy grobach odbywają się zjazdy rodzinne.
QUOTE
czyli zgadzamy się że monolitów nie można datować tylko znalezione w okolicy śmieci.

"Szczątków organicznych nie można datować tylko znaleziony w nich węgiel..."
QUOTE
Opis Kellego który pisze o siedemnastocentymetrowej wstędze światła,która dotarłwszy do niszy rozlewa się po komorze,mnie osobiście kojarzy się to z wiązkaświatła jakby laser. coś naciągnąłem albo zfantazjowałem??

Za Twoje osobiste skojarzenia odpowiadać nie zamierzam. Ale jeśli ktoś nie odróżnia wiązki światła z latarki od wiązki laserowej...
QUOTE
Nie twierdzę że zawsze każdy budynek zmieniano w grobowiec, dopuszczam tylko taką możliwość, w końcu jak sam często piszesz, to tylko kaprys władcy decydował o miejscu spoczynku.

Jeżeli twierdzisz, że jakiś budynek pełnił jeszcze jakąś funkcję oprócz grobowej, lepiej żebyś miał na to dowody.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej