Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zielona Sahara, Typ antropologiczny mieszkańców
     
Lugal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 822
Nr użytkownika: 58.985

Marcin
Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/05/2019, 20:26 Quote Post

Jak wynika z badań archeologicznych, na obszarze obecnej Sahary u schyłku paleolitu i w neolicie klimat był wilgotniejszy niż obecnie. Obszary te pokryte były sawanną, płynęły stałe rzeki a jezioro Czad miało rozmiary Morza Kaspijskiego. Żyły tam m. in. krokodyle, hipopotamy, gazele, guźce. Ludzie żyjący tam wówczas zostawili bogatą galerię rysunków naskalnych. Ostateczne spustynnienie Sahary nastąpiło dopiero 5000 lat temu. W stanowisku Gobero blisko jez. Czad odkryto ponad 200 grobów, z dwóch warstw osadniczych, reprezentujących odmienne kultury. Wcześniejsza to kultura łowców-zbieraczy (kultura kiffiańska), późniejsza to osada neolitycznych rolników, wytwarzających ceramikę (kultura tenneriańska). W Tasili (Algieria południowo-wschodnia) odkryto malowidła naskalne, przedstwaiające zwierzęta i ludzi.
Czy ze znalezionych szczątków kostnych (a może i rysunków postaci ludzkich) da się wywnioskować, jaki typ antropologicznej odmiany człowieka reprezentowali mieszkańcy ówczesnej Sahary?
Był to typ negroidalny, buszmenoidalny, semitoidalny (śródziemnomorski), czy może jakiś mieszany lub nie będący odpowiednikiem żadnej ze współcześnie żyjących odmian człowieka?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 9/05/2020, 12:08 Quote Post

Sahara zaczynała się zielenić od południa, było to związane ze stopniowym przesuwaniem się monsunu na północ. Sahara pustynniała, gdy zasięg opadów monsunowych ponownie przesuwał się na południe, z tego powodu Sahara pustynniała poczynając od północy. Zieleniejącą Saharę najłatwiej było więc zasiedlić z Sahelu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 9/05/2020, 13:09 Quote Post

Ostatnio czytałem, że Antarktyda kiedyś była zielona, najnowsze odkrycia jakichś pni drzew. Czy to znaczy, że kiedyś Ziemia była Zieloną Planetą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 9/05/2020, 13:28 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 9/05/2020, 14:09)
Ostatnio czytałem, że Antarktyda kiedyś była zielona, najnowsze odkrycia jakichś pni drzew. Czy to znaczy, że kiedyś Ziemia była Zieloną Planetą?
*



Zielona Sahara to świeże dzieje w porównaniu z zieloną Antarktydą, w dodatku ta pierwsza miała niebagatelne znaczenie w historii naszego gatunku, czego o tej drugiej powiedzieć się nie da.

Świat w czasach holoceńskiego optimum klimatycznego rzeczywiście był bardziej "zielony", zwłaszcza na półkuli północnej. Przyczyną było większe nachylenie osi ziemskiej w stosunku do ekliptyki oraz fakt, iż Ziemia znajdowała się w peryhelium w czasie, gdy na półkuli północnej trwało lato (dziś peryhelium wypada w styczniu). Oznaczało to cieplejsze lata na naszej półkuli oraz większą różnicę temperatur między półkulami latem/zimą. Dzięki temu zwiększył się zasięg deszczów monsunowych w Afryce, Sahara pokryła się roślinnością. Sawanna ma mniejsze albedo niż pustynia, Sahara zaczęła absorbować więc więcej promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej wzmacniając ocieplenie północnej półkuli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 9/05/2020, 13:34 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 9/05/2020, 13:09)
Ostatnio czytałem, że Antarktyda kiedyś była zielona, najnowsze odkrycia jakichś pni drzew. Czy to znaczy, że kiedyś Ziemia była Zieloną Planetą?
*



Kluczowy jest termin wędrówka płyt tektonicznych. Antarktyda była zielona, ale wtedy nie była na biegunie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 9/05/2020, 14:26 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 9/05/2020, 14:09)
Ostatnio czytałem, że Antarktyda kiedyś była zielona, najnowsze odkrycia jakichś pni drzew. Czy to znaczy, że kiedyś Ziemia była Zieloną Planetą?
*


Pnie drzew? Ciekawe, gdzie to Kresowy"wyczytał"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 9/05/2020, 14:34 Quote Post

Lugal:
"Jak wynika z badań archeologicznych..."

Swego czasu czytałem pewien artykuł wyprodukowany przez badaczy niemieckich poświęcony temu zagadnieniu. Według tych uczonych ludność "zielonej Sahary" - przynajmniej w części przesunęła się ku Nilowi. I to ona właśnie stworzyła starożytne państwo egipskie. Dałbym namiar, ale było to dawno, dawno temu...

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.565
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/05/2020, 15:36 Quote Post

No wyglądało to bardzo ciekawie i to całkiem niedawno.

https://www.researchgate.net/figure/Reconst..._fig9_258066270

user posted image

To akurat chyba z leksza przesadzone https://www.worldanvil.com/w/green-sahara-s...1e-334138551dba

Ten post był edytowany przez mlukas: 9/05/2020, 15:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.721
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 9/05/2020, 21:15 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 9/05/2020, 14:28)
QUOTE(Kresowy @ 9/05/2020, 14:09)
Ostatnio czytałem, że Antarktyda kiedyś była zielona, najnowsze odkrycia jakichś pni drzew. Czy to znaczy, że kiedyś Ziemia była Zieloną Planetą?
*


.

Świat w czasach holoceńskiego optimum klimatycznego rzeczywiście był bardziej "zielony", zwłaszcza na półkuli północnej. Przyczyną było większe nachylenie osi ziemskiej w stosunku do ekliptyki oraz fakt, iż Ziemia znajdowała się w peryhelium w czasie, gdy na półkuli północnej trwało lato (dziś peryhelium wypada w styczniu). Oznaczało to cieplejsze lata na naszej półkuli oraz większą różnicę temperatur między półkulami latem/zimą. Dzięki temu zwiększył się zasięg deszczów monsunowych w Afryce, Sahara pokryła się roślinnością. Sawanna ma mniejsze albedo niż pustynia, Sahara zaczęła absorbować więc więcej promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej wzmacniając ocieplenie północnej półkuli.
*

Można prosić jakieś źródło do tego?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
W.G.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 104.486

 
 
post 12/05/2020, 21:32 Quote Post

Witam.

Wiele postaci ludzkich z saharyjskich malowideł choć przedstawiona schematycznie,to intencjonalnie myślę zaopatrzona jest w steatopygiczne wręcz pupy.To często łucznicy wyposażeni w małe łuki i poziomo noszone kołczany.Stawiam na Buszmenów,Hotentotów może,słowem łowców zbieraczy obecnie subsaharyjskich.Owe pupiaste postaci występują w towarzystwie dzikich zwierząt,choć odkryto także przepiękne malowidła stad bydła,lecz to zapewne przybysze z północy,inna nacja.

Pozdrawiam,W.G.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/05/2020, 23:33 Quote Post

Nie sądzę, aby to były wpływy kapoidalne. Taką morfologię wykazywała zapewne oryginalna ludność wschodniej Afryki przed przybyciem Nilotów, a i pewnie AMH, którzy wyszli z Afryki. Parę linków do fotek:
Hadzabe z Tanzanii
Sandawe z Tanzanii
Jarawa z Andamanów
Aeta z Filipin
Mamamwa z Filipin
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.565
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/05/2020, 0:23 Quote Post

Wiem że to trochę kwestia subiektywna ale dla mnie nie ma żadnego podobieństwa między Aeta i Buszmenami.

Ten post był edytowany przez mlukas: 13/05/2020, 0:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/05/2020, 1:22 Quote Post

Aeta są trochę zmongolizowani. Ale tacy Jarawa już wyglądają podobniej. Włosy fil-fil, steatopygia. Aczkolwiek podobniejsi są do Hadza. Po temu zresztą sądzę, że to co wyszło z Afryki wyglądało jakoś tak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.565
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/05/2020, 13:54 Quote Post

A nie tak jak awatar Lugala? To chyba wczesny homo sapiens z Herto czy inna Etiopia.
Australoid raczej.
user posted image



Ten post był edytowany przez mlukas: 13/05/2020, 13:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 13/05/2020, 21:21 Quote Post

Przystojniejszy ode mnie.

CODE
Swego czasu czytałem pewien artykuł wyprodukowany przez badaczy niemieckich poświęcony temu zagadnieniu. Według tych uczonych ludność "zielonej Sahary" - przynajmniej w części przesunęła się ku Nilowi. I to ona właśnie stworzyła starożytne państwo egipskie. Dałbym namiar, ale było to dawno, dawno temu...


Bazyli, ja się też z tym spotkałem. Całkiem niedawno. W Świecie Wiedzy 4/2020 str.31.
Było trochę o tym:
http://www.historycy.org/index.php?act=ST&f=211&t=19449
http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1878831
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej