Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bumerang jest własnością górali z Tatr, Aborygeni ukradli patent góralom
     
valcoonetti6
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 91.465

Michal Klich
Zawód: lesnik
 
 
post 29/04/2014, 22:49 Quote Post

Profesor Paweł Valde Nowak odkrył w jaskini Obłazowej w Bukowinie Tatrzańskiej (Tatry) najstarszy na świecie bumerang z kości mamuta liczący ponad 30 tysięcy lat. Tym samym obalił powszechne przekonanie, że bumerang został wynaleziony przez australijskich aborygenów. Mam dziecko uczące się w szkole w Bukowinie Tatrzańskiej i nie jestem pewien, czy dzieci w tym przybytku nie powinny tego historycznego odkrycia uczyć się w swojej szkole. Jeżeli macie więcej informacji na ten temat, to proszę o wypowiedzi. Być może wpłyną na naciskanie na dyrekcję szkoły, aby dzieci dowiedziały się o wiele więcej o swojej góralskiej historii...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/04/2014, 23:35 Quote Post

QUOTE
Profesor Paweł Valde Nowak odkrył w jaskini Obłazowej w Bukowinie Tatrzańskiej (Tatry) najstarszy na świecie bumerang z kości mamuta liczący ponad 30 tysięcy lat.

A skąd informacja o tym, że ten akurat bumerang liczy sobie ponad 30 tys. lat?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Ob%C5%82azowa

QUOTE
Tym samym obalił powszechne przekonanie, że bumerang został wynaleziony przez australijskich aborygenów.

To "powszechna przekonanie" czyli czyje? Przecież to są fakty znane od lat:
QUOTE
Użycie bumerangów jest powszechnie kojarzone z australijskimi Aborygenami, ale tego typu broń była znana i używana także w innych kulturach, między innymi w Europie (np. u dawnych Germanów), Starożytnym Egipcie, pd.-wsch. Azji oraz Ameryce Śr. i Pn.[2].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bumerang

QUOTE
Aborygeni ukradli patent góralom

Dobry żart ale można zacząć uczenie dzieci od sprawdzenia, który z dzisiejszych górali miał przodków mieszkających w tym samym miejscu od 25 tys. lat wink.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
valcoonetti6
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 91.465

Michal Klich
Zawód: lesnik
 
 
post 30/04/2014, 0:16 Quote Post

Odpowiem od razu na kilka postów przy okazji:

Jeden z internautów potraktował mój wpis jako żart. To niestety typowe zachowanie dla naszej, polskiej społeczności. Po co mamy promować własną kulturę i sięgać do jej korzeni - jak można ją wyśmiać bez sięgania do historycznych dowodów. Co prawda, dowody są niejednoznaczne, ale jednak są. Ogólna opinia na świecie o wynalezieniu bumerangu jest już jednak jednoznaczna. Wskazuje na Australię. Nie ma co pokazywać linków do polskiego wydania Wikipedii. Trzeba popatrzeć na to, jak widzą to inni na świecie - tu nie ma złudzeń (Australia). Jeżeli możemy coś promować swojego, to próbujmy bez wyśmiewania i z dużym skutkiem. Data wynalezienia bumerangu przez naszych przodków z Małopolski również nie jest podana idealnie. Opiewa (przypuszczalnie) na 24 tysiące lat przed naszą erą. Z moich rozmów z naukowcami eksplorującymi jaskinię wynikało jednak, że bumerang może mieć 30 tysięcy lat. Sama jaskinia, a w zasadzie obecność w niej człowieka może liczyć aż 80 tysięcy lat.
W związku z tym ponawiam moje pytanie dotyczące nauczania dla dzieci - ma ktoś cenne informacje w tym zakresie zarówno na terenie Małopolski, jak również w innych regionach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Seelenverkoper
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 89.540

Stopień akademicki: Rewolucjonista
Zawód: Megaduks
 
 
post 30/04/2014, 0:29 Quote Post

Początkowo zastanawiałem się, czy nie mamy do czynienia z Trollem' Trollittą czy jakąś inną internetową odmianą tego stworka. Ale nie! toż to fan narodu.
Zaczynając od początku...."nasi przodkowie" to na tych terenach 24k lat temu raczej sobie nie śmigali jeśli utożsamiasz nas ze słowianami. Nas w rozumieniu także górali.
Po drugie- analogiczne wynalazki miały miejsce w wielu prymitywnych kulturach ludzkich , które egzystowały w podobnych warunkach. Jeśli znajdziemy w tej jaskini kamienne koło sprzed 24k lat to nie oznacza, że mieszkańcy tych terenów mieli na niego monopol intelektualny.
Co do postulowanej przez ciebie zwiększonej uwagi położonej na historię lokalną to zgoda- niekoniecznie jednak w kształcie i z wartościami o których ty marzysz, bo znów możemy osiągnąć szczyty absurdu p[okroju wyprowadzania polaków od Sarmatów czy Ukraińców od Scytów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
valcoonetti6
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 91.465

Michal Klich
Zawód: lesnik
 
 
post 30/04/2014, 1:29 Quote Post

Dziękuję za kapitalną odpowiedź

Przyjmuję że jesteś mocno zorientowany w temacie historycznym. Zauważ jednak, że slogan ,,jakie społeczeństwo - taka historia", nad wyraz pasuje do Twojej wypowiedzi. Całe narody traciły swój potencjał turystyczny wobec irracjonalnej postawy swoich obywateli, której Jesteś wyrazicielem. Nikt nie jeździ do Meksyku aby oglądać piramidy starsze niż w Egipcie, ponieważ marketingowo Egipt zyskał nad Meksykiem przewagę. Moje dziecko wie ze szkoły podstawowej, że czcionkę drukarską wynaleziono w Europie, a nie trzysta lat wcześniej w Chinach (marketingowy majstersztyk). O prochu już nie wspomnę...
Wobec powyższego nadal będę uczył moje dziecko historii prawdziwej, pomimo tego że moi rodacy ciągle poszukują plusów u sąsiadów a minusów we własnym kraju...

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 30/04/2014, 5:47 Quote Post

QUOTE(valcoonetti6 @ 30/04/2014, 2:29)
Dziękuję za kapitalną odpowiedź

Przyjmuję że jesteś mocno zorientowany w temacie historycznym. Zauważ jednak, że slogan ,,jakie społeczeństwo - taka historia", nad wyraz pasuje do Twojej wypowiedzi. Całe narody traciły swój potencjał turystyczny wobec irracjonalnej postawy swoich obywateli, której Jesteś wyrazicielem. Nikt nie jeździ do Meksyku aby oglądać piramidy starsze niż w Egipcie, ponieważ marketingowo Egipt zyskał nad Meksykiem przewagę. Moje dziecko wie ze szkoły podstawowej, że czcionkę drukarską wynaleziono w Europie, a nie trzysta lat wcześniej w Chinach (marketingowy majstersztyk). O prochu już nie wspomnę...
Wobec powyższego nadal będę uczył moje dziecko historii prawdziwej, pomimo tego że moi rodacy ciągle poszukują plusów u sąsiadów a minusów we własnym kraju...
*



Od kiedy piramidy w Meksyku są starsze niż w Egipcie?

W Europie wynaleziono metalową czcionkę przestawną.

Historia prawdziwa polega na podawaniu faktów, a nie ideologii. Ty robisz z historii ideologię. W ramach zwiększania potencjału turystycznego zamierzasz wymienić góralom ciupaski na bumerangi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 30/04/2014, 6:31 Quote Post

Witam!

A gdzieś już na forum zostało wspomniane, w wątku o broni Aborygenów, iż bumerang jest narzędziem znanym na wszystkich, prócz Antarktydy, kontynentach... Więc nie za bardzo wiem o co chodzi, u siebie na lekcji słyszałem o bumerangu znalezionym u nas, ale szczególnie jakoś nie przejąłem się tą informacją. Taka ciekawostka mała, nic więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/04/2014, 9:23 Quote Post

QUOTE
Odpowiem od razu na kilka postów przy okazji:

Jeden z internautów potraktował mój wpis jako żart.

Żaden z postów tej dyskusji nie został usunięty a przed tą Twoją wypowiedzią znajduje się tylko i wyłącznie jeden wpis - mój. Czy mógłbyś mi wyjaśnić na jakich "kilka postów" odpowiadasz i jaki "jeden z internautów" potraktował Twój wpis jako żart?

QUOTE
Po co mamy promować własną kulturę i sięgać do jej korzeni - jak można ją wyśmiać bez sięgania do historycznych dowodów.

To ciekawe spostrzeżenie tylko jest jeden problem - czy jesteś w stanie udowodnić, że dzisiejsi mieszkańcy okolicy jaskini są bezpośrednimi potomkami osób, które tam mieszkały 25 tys. lat temu? Robiłeś jakieś porównawcze badania DNA?
QUOTE
Po co mamy promować własną kulturę i sięgać do jej korzeni

Tego Ci nikt nie zabrania a oczywiście każdy poprze, problem polega tylko na tym, abyś promował kulturę własną i trzymał się realiów zamiast zmyśleń. Bo inaczej cenna idea zamieni się w parodię samej siebie...
QUOTE
Data wynalezienia bumerangu przez naszych przodków z Małopolski

Tu ponownie proszę o uściślenie, czy chodzi Ci o bezpośrednich przodków górali, tak jak opisałeś to tytule wątku, a co trzeba by najpierw udowodnić.
QUOTE
Trzeba popatrzeć na to, jak widzą to inni na świecie - tu nie ma złudzeń (Australia)

Nie nasza tu wina, ze ogół ludzi jest w temacie niedouczonych lub po prostu nie zainteresowanych tematem. Twoja inicjatywa "niesienia kaganka" jest cenna ale zaczyna się już na początku niebezpiecznie zmieniać w zamianę jednej propagandy w drugą...
QUOTE
Data wynalezienia bumerangu przez naszych przodków z Małopolski również nie jest podana idealnie. Opiewa (przypuszczalnie) na 24 tysiące lat przed naszą erą. Z moich rozmów z naukowcami eksplorującymi jaskinię wynikało jednak, że bumerang może mieć 30 tysięcy lat.

Jakiego wynalezienia? W jaskini odnaleziono jak dotąd najstarszy egzemplarz bumerangu, skąd wiadomo, że to był w ogóle pierwszy, wynaleziony akurat tutaj?

I taka uwaga ogólna.
Jesteś za tym aby uświadamiać, że to nie w Australii wynaleziono bumerang. Ta oczywistość jest znana od lat, ale fakt, że być może wśród tzw. zwykłych obywateli zbyt słabo. Czy masz jakiś plan co zrobić z samym słowem "bumerang", które niestety pochodzi z Australii właśnie?
QUOTE
Z moich rozmów z naukowcami eksplorującymi jaskinię wynikało jednak, że bumerang może mieć 30 tysięcy lat. Sama jaskinia, a w zasadzie obecność w niej człowieka może liczyć aż 80 tysięcy lat.

A to jest ciekawa informacja, na jakiej podstawie doszli do takich wniosków?
QUOTE
Nikt nie jeździ do Meksyku aby oglądać piramidy starsze niż w Egipcie, ponieważ marketingowo Egipt zyskał nad Meksykiem przewagę.

A możesz podać ich przykłady? To nam sporo może wyjaśnić.
QUOTE
Wobec powyższego nadal będę uczył moje dziecko historii prawdziwej, pomimo tego że moi rodacy ciągle poszukują plusów u sąsiadów a minusów we własnym kraju...

Jeśłi chcesz uczyć swoje dziecko historii prawdziwej to naprawdę uważaj aby nie zmieniła się w historię Twoją. Zacznij od udowodnienia swojemu dziecku, że osoby zamieszkujące jaskinię i wynalazcy bumerangu byli Twoimi przodkami lub choćby przodkami nas, Polaków. Ostrzegam uczciwie, że nie będzie Ci łatwo wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
valcoonetti6
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 91.465

Michal Klich
Zawód: lesnik
 
 
post 30/04/2014, 13:51 Quote Post

Muszę przyznać ze smutkiem (dla siebie), że niestety macie we wszystkim rację. Zagalopowałem się wczoraj w swojej wizji, za co przepraszam. Nie ma chyba co już kontynuować tego wątku. Z wielką przyjemnością będę jednak śledził Wasze kolejne posty, tym bardziej że natarliście mi trochę uszu smile.gif
Nadziei jednak nie tracę - może w końcu odkopiemy coś, o czym będzie głośno na świecie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 30/04/2014, 13:53 Quote Post

QUOTE
Nikt nie jeździ do Meksyku aby oglądać piramidy starsze niż w Egipcie, ponieważ marketingowo Egipt zyskał nad Meksykiem przewagę.

Piramidy w Meksyku są starsze, niż te "nasze"? ohmy.gif
A może to kwestia tego, że mamy bliżej do Egiptu...
QUOTE
O prochu już nie wspomnę...

Co proch? On też był wynalazkiem naszym?
QUOTE
Moje dziecko wie ze szkoły podstawowej, że czcionkę drukarską wynaleziono w Europie, a nie trzysta lat wcześniej w Chinach (marketingowy majstersztyk)

Co ma do tego marketing? Czy to jakkolwiek zmienia coś w naszym postrzeganiu świata obecnego? Uczymy się o obu rzeczach które przedstawiłeś, a nie wybranej...
QUOTE
moi rodacy ciągle poszukują plusów u sąsiadów a minusów we własnym kraju...

Czy to, że znaleziono u nas najstarszy znany bumerang, świadczy o tym, że nie dostrzegamy plusów i osiągnięć naszego narodu?
QUOTE
Po co mamy promować własną kulturę

Co rozumiesz przez "własna kulturę"?
QUOTE
bumerang został wynaleziony przez australijskich aborygenów

Oglądałeś kiedyś Cejrowskiego? Na przykład odcinek o tym, że widły czy jakieś tam inne narzędzie było używane i wymyślane niezależnie od innych kultur, które też same na to wpadały?

OK, przestanmy molestowac uzytkownika valcoonetti6. Jego intencja bylo poinformowac, zarejestrowal sie na Forum, popelnil watek i szybko przyznal sie do pochopnego entuzjazmu. I to mu sie chwali. Na pewno znacie tutaj sporo takich ktorzy uczepia sie jakiejs idée fixe i latami bronia jej jak wlasna rodzine. A tu jest inaczej - wiec wyluzujcie.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 30/04/2014, 14:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/04/2014, 22:30 Quote Post

QUOTE
Nie ma chyba co już kontynuować tego wątku.

To w sumie zależy wink.gif.
Po pierwsze dzięki temu, że miałeś bezpośredni kontakt z fachowcami prowadzącymi badania w jaskini dowiedziałeś się ciekawej informacji, czyli tego, iż szacują wiek znalezionego tam bumerangu na znacznie straszy. Czy podali może na jakiej podstawie doszli do tego wniosku? Przyznam, że to by mnie interesowało.
Po drugie:
QUOTE
Mam dziecko uczące się w szkole w Bukowinie Tatrzańskiej i nie jestem pewien, czy dzieci w tym przybytku nie powinny tego historycznego odkrycia uczyć się w swojej szkole.

to jak już pisałem cenna idea i godna poparcia, więc jeśli masz ochotę i możliwości o to zawalczyć to warto spróbować. Jeśli zamiast górali wstawić po prostu szersze pojęcie mieszkańców Europy to jednak jest to ciekawy element historii lokalnej dla młodzieży - to na terenie gdzie teraz mieszkacie znaleziono...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 3/05/2014, 17:18 Quote Post

QUOTE
Po pierwsze dzięki temu, że miałeś bezpośredni kontakt z fachowcami prowadzącymi badania w jaskini dowiedziałeś się ciekawej informacji, czyli tego, iż szacują wiek znalezionego tam bumerangu na znacznie straszy. Czy podali może na jakiej podstawie doszli do tego wniosku? Przyznam, że to by mnie interesowało.

W książce: "Najdawniejsze dzieje ziem polskich" tomie I, jest napisane, że wiek tego bumerangu datuje się na 30-28 tys. lat. wink.gif

Pozdrawiam serdecznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
koko36911
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 84.135

Adam Zunski
 
 
post 3/05/2014, 17:37 Quote Post

QUOTE(Boczek IV @ 3/05/2014, 18:18)
QUOTE
Po pierwsze dzięki temu, że miałeś bezpośredni kontakt z fachowcami prowadzącymi badania w jaskini dowiedziałeś się ciekawej informacji, czyli tego, iż szacują wiek znalezionego tam bumerangu na znacznie straszy. Czy podali może na jakiej podstawie doszli do tego wniosku? Przyznam, że to by mnie interesowało.

W książce: "Najdawniejsze dzieje ziem polskich" tomie I, jest napisane, że wiek tego bumerangu datuje się na 30-28 tys. lat. wink.gif

Pozdrawiam serdecznie.
*



Pytanie tylko, czy jest to bumerang czy tez tylko zakrzywiona, obrobiona kosc mamuta? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/05/2014, 17:52 Quote Post

QUOTE(Boczek IV @ 3/05/2014, 18:18)
QUOTE
Po pierwsze dzięki temu, że miałeś bezpośredni kontakt z fachowcami prowadzącymi badania w jaskini dowiedziałeś się ciekawej informacji, czyli tego, iż szacują wiek znalezionego tam bumerangu na znacznie straszy. Czy podali może na jakiej podstawie doszli do tego wniosku? Przyznam, że to by mnie interesowało.

W książce: "Najdawniejsze dzieje ziem polskich" tomie I, jest napisane, że wiek tego bumerangu datuje się na 30-28 tys. lat. wink.gif

Pozdrawiam serdecznie.
*


Zawsze jednak ciekawiej dowiedzieć się jeśli już nie bezpośrednio, to chociaż przez osobę która miała kontakt ze specjalistami wink.gif
QUOTE
Pytanie tylko, czy jest to bumerang czy tez tylko zakrzywiona, obrobiona kosc mamuta?

Wszystko jest możliwe, być może wszyscy ulegli zasugerowaniu się znanym tylko z Australii tworem wink.gif:
QUOTE
Podczas wydobycia przedmiot był uszkodzony, jednak w trakcie wykopalisk udało się odnaleźć brakującą końcówkę. Przy użyciu kopii wykonanej z tworzywa sztucznego przeprowadzono testy, podczas których badano m.in. zasięg broni. W najdłuższym rzucie osiągnięto odległość 66 m. Odnaleziony przedmiot należy do grupy bumerangów, które nie wracają po rzuceniu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Ob%C5%82azowa
biorąc jednak pod uwagę, że taka broń jest znana w różnych częściach świata można podejrzewać, iż ówcześni ludzie nie obrabiali sobie zakrzywionej kości mamuta ot, tak dla zabawy wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 3/05/2014, 17:58 Quote Post

QUOTE(koko36911 @ 3/05/2014, 18:37)
QUOTE(Boczek IV @ 3/05/2014, 18:18)
QUOTE
Po pierwsze dzięki temu, że miałeś bezpośredni kontakt z fachowcami prowadzącymi badania w jaskini dowiedziałeś się ciekawej informacji, czyli tego, iż szacują wiek znalezionego tam bumerangu na znacznie straszy. Czy podali może na jakiej podstawie doszli do tego wniosku? Przyznam, że to by mnie interesowało.

W książce: "Najdawniejsze dzieje ziem polskich" tomie I, jest napisane, że wiek tego bumerangu datuje się na 30-28 tys. lat. wink.gif

Pozdrawiam serdecznie.
*



Pytanie tylko, czy jest to bumerang czy tez tylko zakrzywiona, obrobiona kosc mamuta? smile.gif
*


Czy jedno przeszkadza drugiemu? rolleyes.gif

Uznaje się to za bumerang, który nie wracał.
QUOTE
Zawsze jednak ciekawiej dowiedzieć się jeśli już nie bezpośrednio, to chociaż przez osobę która miała kontakt ze specjalistami

Rozumiem smile.gif .

Ten post był edytowany przez Boczek IV: 3/05/2014, 18:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej