Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Włosy
     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.974
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 20/03/2014, 15:45 Quote Post

Pod wpływem ciepła każde włosy się skręca ,lokówka robi to znakomicie,małpy nie musiały siedzieć na slońcu a głównym terenem ich zamieszkania były drzewa I krzaki.

Korekta pisowni
Marthinus


Ten post był edytowany przez Marthinus: 21/03/2014, 10:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 20/03/2014, 17:07 Quote Post

Vitam

Pod wplywem ciepla kazde wlosy sie skreca , (Arheim)

Na sawannie jest dość ciepło. Jaki odsetek żyjących tam zwierząt ma włosy skręcone, a jaki - proste?
 
Post #17

     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 21/03/2014, 0:15 Quote Post

W temacie szeroko pojętego owłosienia ludzkiego szczególnie frapujący jest rozkład włosów na ciele (tzn oprócz głowy, pachwiny etc) wśród populacji z różnych stron świata. Poniższa mapka pokazuje pewne tendencje, ale jest kilka zastanawiających kwestii. Np. północ Japonii (tu można tłumaczyć Ajnami), podobnie silne owłosienie mężczyzn z regionu śródziemnomorskiego i... skandynawskiego.

user posted image

Ten post był edytowany przez Rafadan: 21/03/2014, 0:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 21/03/2014, 1:15 Quote Post

Jest jeszcze jedna kwestia z włosami. Kiedyś włosy musiały częściej wypadać i być krótsze. Trudno sobie wyobrazić życie z włosami do pasa.

Co do włosów na głowie skręconych. Stanowią dobrą izolację cieplną. Przez głowę tracimy większość ciepła, ale oznacza to, że tą drogą możemy łatwo przyjąć dużą dawkę ciepła. Udar słoneczny zdarza się często na słońcu. Takie skręcone włosy działają jak czapka. Izolacja jest lepsza niż przy prostych włosach. Przy skręconych tylko górna warstwa mocno się nagrzewa. W lesie takie włosy mają też zaletę, że jak coś spada na głowę to lepiej na głowie mieć dredy niż jeżyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/03/2014, 9:55 Quote Post

Vitam

Ponawiam pytanie - ile zwierząt żyjących pod upalnym słońcem lub w lesie ma włoski kręcone a ile - proste?
 
Post #20

     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 21/03/2014, 11:00 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 21/03/2014, 9:55)
Vitam

Ponawiam pytanie - ile zwierząt żyjących pod upalnym słońcem lub w lesie ma włoski kręcone a ile - proste?
*


Ramond napisał na początku, że rozważania na temat włosów to jedynie spekulacje.
Podobno człowiek jest najbardziej wytrzymałym ssakiem. Niestety nie czytałem o tym tylko słyszałem w jednym z programów NG. Nie zmienia to faktu, że nasz system chłodzenia jest wyjątkowo wydajny i jesteśmy świetnie przystosowani do długiego wysiłku. Włosy kręcone mają większą powierzchnię parowania, więc na pewno chłodzą lepiej (nie wierzysz? Weź 20 kartek, 10 zgnieć w kulki a 10 ułóż w stosik, polej następnie wodą i sprawdź co szybciej wyschnie). Dlatego jeśli koniecznie chcesz szukać analogii w zwierzęcym futrze i ludzkich włosach powinieneś porównywać zwierzęta "o żelaznej kondycji" a nie zwierzęta z gorących obszarów (niestety nie przychodzi mi do głowy żaden przykład). W dodatku włosy to nie sierść. "Baranek" wśród dziko żyjących zwierząt pozbawionych palców, prawdopodobnie doprowadziłby do potwornego kołtuna.
Na pewno też pokaźne "afro" lepiej chroni głowę przed ranami ciętymi czy uderzeniami.
Czy jednak miało to wpływ na zmianę fryzu?
Nie wiadomo, czy zmiana struktury włosów dokonała się w wyniku selekcji osobników z "lepszym chłodzeniem" czy może dla płci przeciwnej bardziej atrakcyjne były włosy proste.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/03/2014, 11:12 Quote Post

Vitam

Ramond napisał na początku, że rozważania na temat włosów to jedynie spekulacje. (Shuy)

I dlatego też sobie tu spekulujemy. Nie domagam się podpierana stawianych tu twierdzeń przez przytaczanie publikacji naukowych.

Podobno człowiek jest najbardziej wytrzymałym ssakiem. (Shuy)

Tłumacząc z polskiego na nasze, oznacza to... co właściwie? Jak zdefiniować „wytrzymałość” i jak dokonać porównania np. człowieka ze słoniem, płetwalem czy lwem?

Włosy kręcone mają większą powierzchnię parowania, więc na pewno chłodzą lepiej (nie wierzysz? Weź 20 kartek, 10 zgnieć w kulki a 10 ułóż w stosik, polej następnie wodą i sprawdź co szybciej wyschnie). (Shuy)

Żeby stosować pewne analogie, musimy mieć faktycznie analogiczne sytuacje. Czy nasiąkliwość włosa jest taka sama jak nasiąkliwość papieru? Lub czy nasiąkliwość jednego i drugiego ma pomijalny wpływ na wyniki eksperymentów?

Na pewno też pokaźne "afro" lepiej chroni głowę przed ranami ciętymi czy uderzeniami. (Shuy)

Czy narażenie na rany cięte głowy było faktycznie tak częste, by miało związek z ewolucyjną presją selektywną? Czy narażenie na rany cięte głowy było większe, niż narażenie na to samo reszty ciała, która wyłysiała?

Nie wiadomo, czy zmiana struktury włosów dokonała się w wyniku selekcji osobników z "lepszym chłodzeniem" czy może dla płci przeciwnej bardziej atrakcyjne były włosy proste. (Shuy)

O czym teraz piszesz?
„Zmiana struktury włosów” – z jakich na jakie? Z prostych na baranka, bo baranek – jak twierdzisz – lepiej chłodzi? Czy też dokładnie odwrotnie, z baranka na proste, które się – być może - bardziej podobały dziewczynom?
 
Post #22

     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 21/03/2014, 12:55 Quote Post

Tłumacząc z polskiego na nasze, oznacza to... co właściwie? Jak zdefiniować „wytrzymałość” i jak dokonać porównania np. człowieka ze słoniem, płetwalem czy lwem? (Qbk)
Przeczytaj następne zdanie. Co jest niejasnego w określeniu "długotrwały wysiłek"?
Tutaj znajdziesz odwołania do Noakesa i Speedinga i może wyjaśnienie.
http://wyborcza.pl/1,75400,12287230,Hejze_...g_po_zycie.html

Żeby stosować pewne analogie, musimy mieć faktycznie analogiczne sytuacje. Czy nasiąkliwość włosa jest taka sama jak nasiąkliwość papieru? Lub czy nasiąkliwość jednego i drugiego ma pomijalny wpływ na wyniki eksperymentów?(Qbk)
Dlaczego mam porównywać włosy z papierem?
Na głowie mamy wszyscy ten sam typ włosa. Człowiek to nie owca, ma tylko włosy rdzeniowe (okrywowe). Zapewne łuski na rdzeniu układają się różnie, ale to ma mały wpływ na powierzchnię parowania w porównaniu ze sklejeniem się włosów w kosmyk. Chcesz porównać włosy z jednej "próbki" to wykąp się, stań w wannie bez wycierania i sprawdź co Ci wyschnie szybciej - głowa czy podbrzusze wink.gif

Czy narażenie na rany cięte głowy było faktycznie tak częste, by miało związek z ewolucyjną presją selektywną? Czy narażenie na rany cięte głowy było większe, niż narażenie na to samo reszty ciała, która wyłysiała?(Qbk)
Z ostrzem wbitym w mięsień można żyć (sprawdziłem), z ostrzem wbitym w mózg nie można żyć (spekulacje i podejrzenia - nie sprawdzałem). Zakładam, że śmierć w wyniku uderzenia siekierą usuwa osobnika z wyścigu ewolucyjnego.

O czym teraz piszesz?
„Zmiana struktury włosów” – z jakich na jakie? Z prostych na baranka, bo baranek – jak twierdzisz – lepiej chłodzi? Czy też dokładnie odwrotnie, z baranka na proste, które się – być może - bardziej podobały dziewczynom?(Qbk)

Piszę o tym, że nie wiem jak doszło do selekcji naturalnej i zróżnicowania rodzajów włosów. Nie pisałem, w którą stronę się zmieniały. Gdybym wiedział co się podoba dziewczynom, to bym to wykorzystał, zamiast tracić czas na dyskusje na forum.

Ten post był edytowany przez Shuy: 21/03/2014, 12:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/03/2014, 13:09 Quote Post

Vitam

Przeczytaj następne zdanie. Co jest niejasnego w określeniu "długotrwały wysiłek"? (Shuy)

Porównaj długotrwały wysiłek człowieka, który odbył bieg maratoński z długotrwałym wysiłkiem kaszalota, któremu +/- 80 minut zabrało zejście na głębokość kilometra i powrót na powierzchnię. Który wysilił się bardziej i o ile procent?

Tutaj znajdziesz odwołania do Noakesa i Speedinga i może wyjaśnienie. (Shuy)

Obawiam się, że nie znajdę:

Zdolność do stosunkowo szybkiego pokonywania biegiem średnich i długich dystansów jest jednym z największych darów, jakie nasz gatunek - Homo sapiens - otrzymał na drodze ewolucji.
Oczywiście nie dostaliśmy go po to, by błyszczeć na olimpijskich arenach. Nie, igrzyska to tylko niejako pamiątka i ewolucyjna spuścizna po czasach, gdy nasi praprzodkowie uganiali się po sawannie za antylopami i wszystkim innym, co nadawało się do zjedzenia.
Pewnym paradoksem jest jednak to, że w czasach gdy sportowcy, bijąc rekordy, przekraczają kolejne bariery ludzkich możliwości, my, jako gatunek, doświadczamy bezprecedensowej w naszej historii epidemii: otyłości, cukrzycy, chorób psychicznych czy neurodegeneracyjnych.
Paradoks ten był jednym z głównych tematów odbywającej... Reszta artykułu dostępna dla naszych prenumeratorów


O czym jest tam dalej? Teoria polowania uporczywego?

Dlaczego mam porównywać włosy z papierem? (Shuy)

Dobrze, że się o to zapytałeś. Szkoda, że najpierw dałeś analogię włosa do papieru, no ale lepiej późno niż nigdy.
Btw - jak brzmi odpowiedź na powyższe pytanie?

Chcesz porównać włosy z jednej "próbki" to wykąp się, stań w wannie bez wycierania i sprawdź co Ci wyschnie szybciej - głowa czy podbrzusze (Shuy)

Mam zupełnie różną gęstość owłosienia tu i tu. I różną długość włosów. Mam wrażenie, że te na głowie schną mi szybciej. Jak to jest u Ciebie i jak nasze dwa pojedyncze przypadki mają się do całej populacji i „trendów” ewolucyjnych?

Zakładam, że śmierć w wyniku uderzenia siekierą usuwa osobnika z wyścigu ewolucyjnego. (Shuy)

Udowodnij, że cios siekierą w głowę to coś, z czym ludzkość spotyka się tak często i od tak dawna, że wywołuje / wywoływało to presję ewolucyjną. Udowodnij tez, że afro jest skuteczną obroną przed siekierą.
 
Post #24

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/03/2014, 14:58 Quote Post

QUOTE
A co z teorią wodnych małp?


Raczej się ją odrzuca. Istnienie cech, które miałyby być pozostałością po naszych ziemnowodnych przodkach, można wyjaśnić w inny sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 21/03/2014, 15:29 Quote Post

Porównaj długotrwały wysiłek człowieka, który odbył bieg maratoński z długotrwałym wysiłkiem kaszalota, któremu +/- 80 minut zabrało zejście na głębokość kilometra i powrót na powierzchnię. Który wysilił się bardziej i o ile procent?(Qbk)

[...]
Brak poważnej odpowiedzi użytkownika Shuy na pytanie użytkownika Qbk

Obawiam się, że nie znajdę: (Qbk)
Plagiat z Wyborczej znajdziesz tutaj.
http://katarzynakulma.blogspot.com/2012/08...-by-biegac.html
[...]

Dobrze, że się o to zapytałeś. Szkoda, że najpierw dałeś analogię włosa do papieru, no ale lepiej późno niż nigdy.
Btw - jak brzmi odpowiedź na powyższe pytanie?(Qbk)

Nie wiem, które pytanie jest powyższe, zgaduję że to o porównanie włosa i papieru. W dalszym ciągu nie wiem czemu mam je ze sobą porównywać. Doradzałem porównanie papieru z papierem i włosów z włosami. W jednym i drugim przypadku ten sam materiał a różna powierzchnia parowania. Można

Mam zupełnie różną gęstość owłosienia tu i tu. I różną długość włosów. Mam wrażenie, że te na głowie schną mi szybciej. Jak to jest u Ciebie i jak nasze dwa pojedyncze przypadki mają się do całej populacji i „trendów” ewolucyjnych?(Qbk)
Jeśli chciałbym ten eksperyment przeprowadzić na sobie to niestety musiałbym się odwoływać do wspomnień. Dlatego, żeby nie poruszać drażliwego tematu podałem przykład z papierowa kulką.

Udowodnij, że cios siekierą w głowę to coś, z czym ludzkość spotyka się tak często i od tak dawna, że wywołuje / wywoływało to presję ewolucyjną. Udowodnij tez, że afro jest skuteczną obroną przed siekierą.(Qbk)
Mam udowadniać spekulacje? Może wystarczą przykłady?
Mam dość kędzierzawe owłosienie na twarzy - kiedyś w czasie łażenia po górach zdarzyło mi się zlecieć w małą rozpadlinę i trafiłem policzkiem w dość ostry kamień. Można to porównać do lekkiego ciosu tępą siekierą, zwłaszcza, że rozmawiamy o czasach, kiedy siekiery kamienne bywały jeszcze używane poza muzeami. Do linii zarostu miałem przeciętą skórę i piękny siniak, poniżej linii zarostu tylko siniak w dodatku nieco mniejszy.
Ponadto udowadnianie, że włosy w kształcie sprężynek amortyzują lepiej niż takie same proste włosy... jakoś nie widzę potrzeby "stary sofisto" wink.gif

Edycja postu.
Dyskutujemy bez złośliwości i docinków.
Moderator


Ten post był edytowany przez sargon: 22/03/2014, 19:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 21/03/2014, 19:21 Quote Post

QUOTE
A może Neandertalczycy mieli proste włosy i właśnie to po nich odziedziczyliśmy?

A to ciekawa sugestia. Ostatnie badania wykazują, że przejęliśmy od Neandertalczyków m.in. geny mające jakiś związek ze skórą i włosami - nie z pigmentacją (te geny znamy dość dobrze), ale prawdopodobnie z keratyną. Zmiany w białku keratyny mogłyby prowadzić właśnie do wyprostowania włosów.
QUOTE
No i tu pojawia się zagwozdka.
Wszelkiego rodzaju graficzne czy manekinowe rekonstrukcje naszych dość dalekich przodków (typu Lucy) pokazują ich w futrach z prostymi włosami na całym ciele, na podobieństwo małp. Współcześni ludzie mają (w większość?) proste włosy (na podobieństwo małp?) ale tylko na głowie. Zaszedł więc proces wyłysienia większości ciała. Jezli teraz przyjmiemy tezę, że włosy wełniste są „pierwotną cechą ludzką” to pojawiają się dwa pytania – co sprawiło, że proste włosy stały się wełniste oraz od kiedy owe wełniste włosy są cechą pierwotną (skoro proste są bardziej pierwotną).
No chyba że wszystkie rekonstrukcje są błędne i od Proconsula albo i wcześnie nasi przodkowie biegali jak owieczki.

Proconsul jest dużo odleglejszym naszym przodkiem, niż szympansy i bonobo, a nawet goryle i orangutany. Wszystko wskazuje na to, że ostatni wspólny przodek (LCA) ludzi i szympansów miał prostą sierść. Ale LCA żyjących ludzi mógł mieć kręcone włosy.
QUOTE
A to jest kolejna ciekawa kwestia: dlaczego owłosienie, potencjalny izolator utrudniający wydalenie do otoczenia nadmiaru ciepła, został nam niemal tylko nad tym organem, który jest najbardziej wrażliwy na przegrzanie.

Dlatego, że głowa wystawiona na działanie afrykańskiego słońca nie tyle odprowadzałaby ciepło, co je pochłaniała.
QUOTE
A co z teorią wodnych małp?

Jest pseudonaukowa.
CODE
Jest jeszcze jedna kwestia z włosami. Kiedyś włosy musiały częściej wypadać i być krótsze. Trudno sobie wyobrazić życie z włosami do pasa.

Niektórzy tak żyją. Ale utrzymanie tak długich włosów nawet dziś jest dla wielu niemożliwe, a odżywiają się lepiej niż nasi przodkowie, a ich włosy są mniej narażone mechanicznie.
CODE
Ponawiam pytanie - ile zwierząt żyjących pod upalnym słońcem lub w lesie ma włoski kręcone a ile - proste?

Ile zwierząt żyjących pod upalnym słońcem ma mózg przetwarzający 20% energii całego organizmu? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 21/03/2014, 21:43 Quote Post

Przyszła mi do głowy też taka myśl, że skręcone włosy to lepszy dostęp powietrza do skóry głowy, a część pasożytów nie lubi jak jest zbyt wiele powietrza, wolą mniej wentylowane środowisko. W gorącym klimacie Afryki pasożyty stanowią znacznie większy problem niż w innych regionach. Więcej pasożytów to więcej chorób, mniej sił (organizm musi zużywać energię na walkę z pasożytami, regenerację uszkodzonych tkanek). Więc jest silna presja ewolucyjna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/03/2014, 18:09 Quote Post

QUOTE
Przyszła mi do głowy też taka myśl, że skręcone włosy to lepszy dostęp powietrza do skóry głowy

Jesteś tego pewien?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 23/03/2014, 15:40 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 21/03/2014, 1:15)
Co do włosów na głowie skręconych. Stanowią dobrą izolację cieplną. Przez głowę tracimy większość ciepła, ale oznacza to, że tą drogą możemy łatwo przyjąć dużą dawkę ciepła. Udar słoneczny zdarza się często na słońcu. Takie skręcone włosy działają jak czapka. Izolacja jest lepsza niż przy prostych włosach. Przy skręconych tylko górna warstwa mocno się nagrzewa. W lesie takie włosy mają też zaletę, że jak coś spada na głowę to lepiej na głowie mieć dredy niż jeżyka.

Izolatorem jest powietrze - włosy stanowią element strukturalny utrzymujący warstwę tego powietrza.
Warunki badania izolacyjności włosów dotyczą sytuacji kiedy głowa próbuje podnieść swoją temperaturę (utrzymac temperaturę w warunkach chłodu) - ale nie w sytuacji kiedy próbuje ją obniżyć (w warunkach upału) - w takiej sytuacji klasyczny izolator jest gromnym problemem bo uniemożliwia odprowadzanie nadmiaru ciepła - dlatego włosy stanowią co prawda izolator, ale tylko jak są suche - po zwilżeniu działają jak aktywne chłodzenie a ich zdolności izolacyjne mocno spadają (to kwestia punktu widzenia - bo można powiedzieć ze stanowią aktywny izolator cieplny przed upałem).

W warunkach pocenia się głowy przy wysiłku, włosy proste mają tendencję do sklejania się, skuteczność chłodzenia głowy maleje, bo woda paruje z ograniczonej powierzchni włosów - mokre włosy nagrzewają się powyżej temperatury ciała (od słońca) i szybko mamy udar. U ludzi z prostymi włosami występuje częsty odruch przegarniania włosów mokrych na upale - kto intensywnie pracował na upale, wie że taki odruch sprawia ulgę.
Włosy kręcone są pod tym kątem wydajniejsze, mniej się sklejają, zachowują swoją strukturę, a po zwilżeniu wodą stanowią warstwę "chłodzącą" o pewnej grubości (a nie powierzchnię, jak w mokrych sklejonych włosach prostych), ta warstwa ma pewną grubość - oznacza to, że głowa może mieć inną temperaturę niż włosy. Jednocześnie ta warstwa włosów gdy jest sucha, stanowi dosonały izolator przed chłodem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej