Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ideał mężczyzny z prehistorii
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/02/2014, 17:46 Quote Post

QUOTE
Zarówno polowanie na grubego zwierza, jak i walka z sąsiednimi grupami wymaga przywódcy. Grupa, która walczy bez przywódcy szybko przestaje istnieć.

Jeśli fakty nie pasują do teorii, tym gorzej dla faktów? To nie jest jakaś supozycja typu "a może nie mieli przywódców?", to proste stwierdzenie faktu: większość grup współczesnych łowców-zbieraczy nie ma przywódców. I jakoś nie przestały istnieć.
QUOTE
Dlaczego? A jak w grupie podejmowano decyzje przy różnicy zdań?

Skąd ten czas przeszły? Grupy łowców-zbieraczy na świecie jeszcze istnieją. Decyzje podejmuje się przez konsensus.
QUOTE
Tu nie ma co dyskutować, tam gdzie jest chociażby dwoje ludzi, jeden staje się liderem.
chyba tutaj na źródła nie trzeba się powoływać

A skąd pomysł, że liderem jest zawsze ta sama osoba?

I skąd pomysł, że musi to być mężczyzna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 24/02/2014, 19:56 Quote Post

A skąd pomysł, że liderem jest zawsze ta sama osoba?

I skąd pomysł, że musi to być mężczyzna?
*

[/quote]

Przy tak dużej ilości niewiadomych jaka jest w tym temacie nie śmiałbym nigdy napisać, że "to zawsze ta sama osoba" i też "że to musi być mężczyzna", zresztą tego nie napisałem.
Odniosłem się jedynie do swawolnych dywagacji na temat lidera, w wątku który wg dzisiejszego stanu wiedzy jest skazany na spekulację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 24/02/2014, 20:06 Quote Post

QUOTE
Przy tak dużej ilości niewiadomych jaka jest w tym temacie nie śmiałbym nigdy napisać, że "to zawsze ta sama osoba" i też "że to musi być mężczyzna", zresztą tego nie napisałem.
Odniosłem się jedynie do swawolnych dywagacji na temat lidera, w wątku który wg dzisiejszego stanu wiedzy jest skazany na spekulację.

A co masz do do "dzisiejszego stanu wiedzy" na temat dzisiejszych populacji łowców-zbieraczy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 24/02/2014, 21:15 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 24/02/2014, 20:06)
QUOTE
Przy tak dużej ilości niewiadomych jaka jest w tym temacie nie śmiałbym nigdy napisać, że "to zawsze ta sama osoba" i też "że to musi być mężczyzna", zresztą tego nie napisałem.
Odniosłem się jedynie do swawolnych dywagacji na temat lidera, w wątku który wg dzisiejszego stanu wiedzy jest skazany na spekulację.

A co masz do do "dzisiejszego stanu wiedzy" na temat dzisiejszych populacji łowców-zbieraczy?
*



do do dzisiejszego stanu wiedzy na temat dzisiejszych populacji łowców-zbieraczy, nie mam nic, bo to nie ten temat
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/02/2014, 19:07 Quote Post

QUOTE
do do dzisiejszego stanu wiedzy na temat dzisiejszych populacji łowców-zbieraczy, nie mam nic, bo to nie ten temat

Dzisiejsze (i wczorajsze) grupy łowców-zbieraczy stanowią najbliższy odpowiednik prehistorycznych grup łowców-zbieraczy jaki mamy. Można próbować ekstrapolować to, co o nich wiemy lub stwierdzić, że nic nie wiemy - ale nie widzę żadnych podstaw by twierdzić, że było zupełnie inaczej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 25/02/2014, 21:17 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 25/02/2014, 19:07)
QUOTE
do do dzisiejszego stanu wiedzy na temat dzisiejszych populacji łowców-zbieraczy, nie mam nic, bo to nie ten temat

Dzisiejsze (i wczorajsze) grupy łowców-zbieraczy stanowią najbliższy odpowiednik prehistorycznych grup łowców-zbieraczy jaki mamy. Można próbować ekstrapolować to, co o nich wiemy lub stwierdzić, że nic nie wiemy - ale nie widzę żadnych podstaw by twierdzić, że było zupełnie inaczej.
*



Zgadzam się po całości. Wiem, że "lidera" jako takiego w grupach łowców zbieraczy (jako wyodrębniona funkcja) nie musiało być i raczej nie było. Jednakże w kluczowych sytuacjach ktoś tą funkcję przyjmował (ktoś w zależności od potrzeby o największej sile/umiejętnościach/wiedzy/itp)
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/02/2014, 19:34 Quote Post

QUOTE
Jednakże w kluczowych sytuacjach ktoś tą funkcję przyjmował (ktoś w zależności od potrzeby o największej sile/umiejętnościach/wiedzy/itp)

Zgadza się. Tyle, że w zależności od sytuacji, mogły to być zupełnie różne osoby. I niekoniecznie istniał ktoś, kto miał władzę, bo "dzielił żywność".
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 26/02/2014, 19:43 Quote Post

Co to się dzisiaj dzieje z tym forum.Wszyscy się zgadzają, wypisują laurki na "białej liście".Już tylko może być gorzej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.346
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/02/2014, 21:49 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 20/02/2014, 19:41)
QUOTE
(myśliwy, choć niekoniecznie bo to lider grupy rozdzielał przecież żywność)

Grupy łowców-zbieraczy rzadko miewają liderów czy przywódców.
*



QUOTE(Ramond @ 22/02/2014, 17:46)
QUOTE
Tu nie ma co dyskutować, tam gdzie jest chociażby dwoje ludzi, jeden staje się liderem.
chyba tutaj na źródła nie trzeba się powoływać

A skąd pomysł, że liderem jest zawsze ta sama osoba?

I skąd pomysł, że musi to być mężczyzna?
*



To był ten lider czy nie? Bo zaczynam się troszku gubić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/02/2014, 19:08 Quote Post

QUOTE
To był ten lider czy nie? Bo zaczynam się troszku gubić.

Bywali liderzy doraźni, zależnie od wykonywanego zadania. W większości znanych społeczności łowiecko-zbierackich nie było stałego lidera/przywódcy grupy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
czytacz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 73.498

--
Stopień akademicki: --
Zawód: wolny
 
 
post 2/03/2014, 23:55 Quote Post

Tak jak w dzisiejszych czasach, po opanowaniu mowy,przywódcą zostawał pewnie najbardziej wygadany "cwaniak" który wydawał polecenia odpowiednim specjalistom(najlepszy myśliwy,wojownik).Nie wiadomo czy wiek i doświadczenie odgrywało jakąkolwiek rolę i ci ludzie byli przywódcami,czy też ich likwidowano jako uciążliwy balast.Czyli przywódca to najsilniejszy,lecz już wtedy musieli sobie zdawać sobie sprawę z tego że przeżycie to nie tylko siła.

Ten post był edytowany przez czytacz: 2/03/2014, 23:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/03/2014, 18:23 Quote Post

QUOTE
Tak jak w dzisiejszych czasach, po opanowaniu mowy,przywódcą zostawał pewnie najbardziej wygadany "cwaniak" który wydawał polecenia odpowiednim specjalistom(najlepszy myśliwy,wojownik).Nie wiadomo czy wiek i doświadczenie odgrywało jakąkolwiek rolę i ci ludzie byli przywódcami,czy też ich likwidowano jako uciążliwy balast.Czyli przywódca to najsilniejszy,lecz już wtedy musieli sobie zdawać sobie sprawę z tego że przeżycie to nie tylko siła.

Przestań teoretyzować bez żadnych podstaw. Tak jak w dzisiejszych czasach łowcy-zbieracze obchodzą się przywódców wydających komukolwiek polecenia, tak mogli się bez nich obywać i paleolityczni łowcy-zbieracze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
kaszub17
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 89.764

Kacper Lesniewski
Zawód: uczen
 
 
post 8/03/2014, 7:31 Quote Post

Nie jestem specjalistą, ale nawet małpy w swoich grupach mają liderów i samice małp zawsze chcą kopulować z najsilniejszym członkiem stada ponieważ instynkt macierzyński podpowiada im, że ich potomkowie będą zdrowi i silni. Dlatego wydaje mi się (nie jest to podparte żadną tezą naukową) że nasze "przodkinie" wybierały raczej najsilniejszych bądź najlepszych myśliwych w stadzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 8/03/2014, 19:19 Quote Post

QUOTE(kaszub17 @ 8/03/2014, 7:31)
Nie jestem specjalistą, ale nawet małpy w swoich grupach mają liderów i samice małp zawsze chcą kopulować z najsilniejszym członkiem stada ponieważ instynkt macierzyński podpowiada im, że ich potomkowie będą zdrowi i silni. Dlatego wydaje mi się (nie jest to podparte żadną tezą naukową) że nasze "przodkinie" wybierały raczej najsilniejszych bądź najlepszych myśliwych w stadzie.
*



No jednak dzisiejsi łowcy-zbieracze są bardziej spokrewnieni z osobnikami o których dyskutujemy niż z małpami i przez analogię można wysunąć takie wnioski jak powyżej dotyczące lidera, nie twierdzę że na 100% pewne ale inne są chyba trochę mniej uprawnione.

A odnośnie tych małp: oglądałem film o szympansach i chyba nie jest to sprawa tak prosta jak napisałeś. bo jest tak, że to faktycznie najsilniejszy samiec jest przywódcą ale samic musi sam pilnować i odpędzać rywali, bo w przypadkach kiedy nie patrzy samice "dopuszczają do siebie" samce będące niżej w hierarchii. na ten czas źródła nie podam, dopiszę jak znajdę
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 8/03/2014, 19:55 Quote Post

QUOTE
Nie jestem specjalistą, ale nawet małpy w swoich grupach mają liderów i samice małp zawsze chcą kopulować z najsilniejszym członkiem stada

"Małpy"? Wszystkie jak leci? Wg Ciebie we wszystkich gatunkach jest tak samo? Nawet u naszych najbliższych kuzynów: szympansów i bonobo istnieją dwa ZUPEŁNIE RÓŻNE modele.
Nie mówiąc już o to, że LUDZIE żyjący w społecznościach łowiecko-zbierackich jakoś nie chcą się zachowywać jak Twoje "małpy".
Czy tak trudno przyjąć do wiadomości fakty zamiast tworzyć własne teorie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej