Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Neandertalczyk a Homo Sapiens: relacje
     
Matbir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 82.241

 
 
post 26/08/2013, 17:07 Quote Post

Witajcie!
Natknąłem się w internecie na książkę "them and us how neanderthal predation created modern humans" http://www.themandus.org/. W internecie dostępne są rozdziały 1-3, 8 i 13 http://www.themandus.org/extracts.html
Przyznam się jeszcze nie czytałem ale odsłuchałem audycję z autorem Dannym Vendramini. W wolnym czasie zamierzam przeczytać te rozdziały.
Spojrzenie na sprawę jest bardzo interesujące, chociażby to, że być może współcześni ludzie są efektem bardzo silnej presji ewolucyjnej ze strony neandertalczyków, którzy skolonizowali Lewant zamieszkany przez homo sapiens ok 80 tys lat temu. Presja ta miała polegać na przerabianiu naszych przodków na "schabowe" przez neandertalczyków. Ponadto jest wiele ciekawostek dotyczących ewolucji naszej seksualności, zachowań i wyglądu, a wszystko to jako mechanizmy obronne przed szczytowym drapieżnikiem.
Kolejna ważna rzecz to jak mogli wyglądać nasi kuzyni? Otóż jak dotąd dokonano wielu rekonstrukcji przedstawiając ich w bardzo antropomorficzny sposób, ale autor sugeruje, że neandertalczycy nie wiele różnili się wyglądem od goryli. http://www.youtube.com/watch?v=mZbmywzGAVs
Ba nawet pierwotny homo sapiens mógł zdecydowanie bardziej przypominać małpę niż współczesnego człowieka.
Autor przypuszcza, że neandertalczycy prowadzili nocny tryb życia polując na śpiące zwierzęta. Jako dowód na to przedstawia rozmiar ich oczodołów, oczy musiały być duże co jest charakterystyczne dla zwierząt żerujących w nocy.
Co o tym sądzicie? Czy ktoś z forumowiczów się z tym spotkał?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2013, 17:27 Quote Post

Danny Vendramini is a man with a vision…but absolutely no knowledge or competence. He has invented out of whole cloth a bizarre hypothesis that Neandertals were super-predators who hunted modern humans for food and sex. To support this weird contention, he builds up a tissue thin set of speculations, all biased towards this idea that Neandertals were giant, hairy brutes who looked like bipedal chimpanzees, and that were intent on raping and eating people.

If it sounds like the plot for a cheesy SyFy channel horror movie, you shouldn’t be surprised: Vendramini is not a scientist, but he is a “theatre director, TV producer and award-winning film director and scriptwriter“. He has no training in comparative anatomy, ecology, or evolutionary biology, and it shows.


Resztę można przeczytać na: http://freethoughtblogs.com/pharyngula/201...-were-monsters/ (autor bloga, w przeciwieństwie do recenzowanego autora książki, jest naukowcem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 26/08/2013, 17:43 Quote Post

A tak wogóle - skąd pewność,że Neandertalczyk nie był owłosiony jak małpa(bo - nie wiem) ? Skąd to wiadomo ?
Bo jeśli nie wiadomo,to stopień owłosienia Neandertalczyka zbliżony do współczesnego człowieka jest taką samą spekulacją jak powyższa wyśmiana teoria.

edycja: Aha...pchła futrowa i odzieżowa.(czytam)...już coś tam wiem...

Ten post był edytowany przez marc20: 26/08/2013, 17:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Matbir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 82.241

 
 
post 26/08/2013, 17:51 Quote Post

Próbowałem znaleźć na jakim uniwersytecie pracuje autor ale bez efektu, pochopnie założyłem ten temat.

Ten post był edytowany przez Matbir: 26/08/2013, 17:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2013, 17:52 Quote Post

QUOTE
A tak wogóle - skąd pewność,że Neandertalczyk nie był owłosiony jak małpa(bo - nie wiem) ? Skąd to wiadomo ?
Bo jeśli nie wiadomo,to stopień owłosienia Neandertalczyka zbliżony do współczesnego człowieka jest taką samą spekulacją jak powyższa wyśmiana teoria.

edycja: Aha...pchła futrowa i odzieżowa.(czytam)...już coś tam wiem...

To też. Ale zacznijmy od tego, że Neandertalczyk okrywał ciało futrami zwierząt - nie robiłby tego, gdyby miał własne...

H.sapiens jest najbliższym żyjącym krewnym Neandertalczyka. Jeśli się na kimś wzorować, to właśnie na nim, a nie na małpach.


No i przede wszystkim, na podstawie genomu potrafimy określić kolor włosów i skóry Neandertalczyka...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 26/08/2013, 17:54 Quote Post

QUOTE(Matbir @ 26/08/2013, 17:51)
Próbowałem znaleźć na jakim uniwersytecie pracuje autor ale bez efektu, pochopnie założyłem ten temat. Do zamknięcia.
*


Czemu do zamknięcia ? Teoria ciekawa , mam nadzieje ze jeszcze kilka osób mających wiedzę w tym temacie się odezwie, z przyjemnością dowiem się czegoś nowego o historii gatunku ludzkiego .
 
Post #6

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 26/08/2013, 18:05 Quote Post

QUOTE
No i przede wszystkim, na podstawie genomu potrafimy określić kolor włosów i skóry Neandertalczyka...

Biały i rudy ? Czy kolor włosów był tak zmienny jak w dzisiejszej populacji ludzkiej ?
Mamy cały genom ? W jakim stopniu pokrywa się z ludzkim ?

QUOTE
To też. Ale zacznijmy od tego, że Neandertalczyk okrywał ciało futrami zwierząt - nie robiłby tego, gdyby miał własne...

Czapki jakoś się sprzedają, pomimo że mamy czupryny na głowie.

To nie jest takie proste...

Ubrania niekoniecznie musiały od razu wyeliminować futro(a przynajmniej większe owłosienie jakie nam zostało na poszczególnych częściach ciała)
QUOTE
Czemu do zamknięcia ? Teoria ciekawa , mam nadzieje ze jeszcze kilka osób mających wiedzę w tym temacie się odezwie, z przyjemnością dowiem się czegoś nowego o historii gatunku ludzkiego .

Ja też apeluję o pozostawienie tematu do dyskusji. Dajmy szansę amatorom bez dyplomu.

Ten post był edytowany przez marc20: 26/08/2013, 18:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2013, 18:22 Quote Post

QUOTE
Biały i rudy ? Czy kolor włosów był tak zmienny jak w dzisiejszej populacji ludzkiej ?

Biały i rudy. Ale, co dziwniejsze, za ich rudy odpowiadała inna mutacja niż za nasz, a więc tego po nich nie przejęliśmy.
QUOTE
Mamy cały genom ? W jakim stopniu pokrywa się z ludzkim ?

Mamy. Współcześni nie-Afrykanie wykazują 4% wkład genów neandertalskich (co wskazuje na pewną hybrydyzację w czasie koegzystencji na Bliskim Wschodzie).
QUOTE
Ubrania niekoniecznie musiały od razu wyeliminować futro.

To nie ubrania wyeliminowały futro, tylko ludzie zaczęli się ubierać, kiedy nadzy trafili na północ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 26/08/2013, 18:38 Quote Post

QUOTE
To nie ubrania wyeliminowały futro, tylko ludzie zaczęli się ubierać, kiedy nadzy trafili na północ...

A wiadomo to z ? Może zakładali ubrania tylko na zimę ?

Na północ to już Pitekantrop chodził. Skąd pewność,że już Homo erectus miał poziom owłosienia zbliżony do ludzkiego ?
QUOTE
Mamy. Współcześni nie-Afrykanie wykazują 4%  wkład genów neandertalskich (co wskazuje na pewną hybrydyzację w czasie koegzystencji na Bliskim Wschodzie).

Tzn. jakich genów ? Bo szympans ma 98,7 % wspólnego genomu, a tu czytam o zaledwie 4 %...

Jak te informacje odczytywać confused1.gif

Ten post był edytowany przez marc20: 26/08/2013, 18:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2013, 18:58 Quote Post

QUOTE
A wiadomo to z ? Może zakładali ubrania tylko na zimę ?

Wiadomo to stąd, że przyjmuje się, że futro własne straciliśmy jeszcze w Afryce.
QUOTE
Tzn. jakich genów ? Bo szympans ma 98,7 % wspólnego genomu, a tu czytam o zaledwie 4 %...

Jak te informacje odczytywać confused1.gif

4% genów, które miał Neandertalczyk, a których nie miał nasz ostatni wspólny przodek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 26/08/2013, 20:38 Quote Post

He, he.....zacząłem przeglądać podane linki od końca, to znaczy wpierw obejrzałem ten filmik z YT. Już w jego połowie zacząłem oczekiwać jakiejś rewelacji z ust Vendramini o tym, jak jakieś pozaziemskie UFO zaingerowało na ziemi i uwolniło nas, czyli homo sapiens sapiens od tych potworów Neandertalczyków, mających bardzo seksowne kocie oczy i których jedynym celem w ich neandertalskim życiu był seks z "naszymi" kobietami! tongue.gif
No i natychmiast przypomniał mi się Erich von Däniken! rolleyes.gif

Dopiero po tym wygooglowałem info o autorze i....nie mam już siły, ażeby zaglądać do tego jego wielkopomnego dzieła, które stronka sprzedająca jego książkę nazywa "największym odkryciem od czasów Darwina"!

elefant.gif

No dobra, ażeby wniść coś do dyskusji (pomimo faktu, że jestem praktycznie zielony w temacie), to postanowiłem sprawdzić kilka tez, którymi Vendramini tak ochoczo rzuca w swoim filmiku.

Wymienię tylko dwie najbardziej "egzotyczne":

1. Czaszka Neandertalczyka jest "identyczna" z czaszką szympansa.
Fail!
Nawet neofita taki jak ja, potrafi widzieć olbrzymie różnice!
Trochę więcej uczeni w temacie niż ja, łatwo to potrafią wykazać.
http://freethoughtblogs.com/pharyngula/201...-were-monsters/

2. Neandertalczycy żywili się wyłącznie mięsem.
Nie trzeba dużo szukać, ażeby znaleźć informacje, iż N żywili się także produktami roślinnymi bogatymi w skrobię. Mało tego, gotowali sobie nawet coś w rodzaju kaszy jęczmiennej!
http://www.freerepublic.com/focus/chat/2854097/posts

Więcej nie trzeba już wymieniać, bo zresztą jest dobre podsumowanie w sieci na ten temat.
http://sciblogs.co.nz/bioblog/2010/10/31/k...eally-stack-up/

Innymi słowy, to po prostu Danny Vendramini wraca w swojej książce do wizerunku Neandertalczyka, który królował w nauce w okresie epoki wiktoriańskiej, pomijając kompletnie dorobek naukowy z ostatnich 100 lat, a w szczególności wyniki sekwencjonowania DNA.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111....00096/abstract

PS
Też uważam, iż wątek powinien pozostać.


 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 26/08/2013, 21:07 Quote Post

QUOTE
1. Czaszka Neandertalczyka jest "identyczna " z czaszką szympansa.

A gdzie on tak twierdzi ?

Pisze,że pasuje do profilu szympansa, a przecież to jest co innego !

QUOTE
2. Neandertalczycy żywili się wyłącznie mięsem. Nie trzeba dużo szukać, ażeby znaleźć informacje, iż N żywili się także produktami roślinnymi bogatymi w skrobię. Mało tego, gotowali sobie nawet coś w rodzaju kaszy jęczmiennej!

Jeszcze kilka lat temu jak oglądałem film o neandertalczykach na Polsacie to była tam mowa,że żywili się w 95 % pokarmem zwierzęcym. Być może uaktualnienie badań dot. diety neandertalczyka wyszło już po wydaniu jego książki.

Swoją drogą - ta hipoteza jest taka kuriozalna,że chętnie bym przeczytał w całości to science fiction tongue.gif

Ten post był edytowany przez marc20: 26/08/2013, 21:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 26/08/2013, 23:27 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 26/08/2013, 12:07)
QUOTE
1. Czaszka Neandertalczyka jest "identyczna " z czaszką szympansa.

A gdzie on tak twierdzi ?

Pisze,że pasuje do profilu szympansa, a przecież to jest co innego !
*



Ej, dzielisz przysłowiowy włos na czworo. Wyraźnie ująłem to w cudzysłowy.

Nie jestem specem w zawiłościach jęz. polskiego, ale na podstawie choćby tego źródła, nie popełniłem żadnego błędu:

http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=706

"Cudzysłów stosujemy również ze względów znaczeniowo-stylistycznych, dla wyodrębnienia wyrazów użytych ironicznie[...]"

To samo jest poniżej:
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629876
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 27/08/2013, 19:32 Quote Post

Wiem że do dyskusji wniosę niewiele, ale z nauką jest tak w uproszczeniu, że jeżeli ktoś ma jakąś nową teorię to musi ją udowodnić. W tej dyskusji zaistniało jakieś novum i ugruntowane mniej więcej teorie bronią się przed sf.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/08/2013, 21:42 Quote Post

Po polsku:

http://archeowiesci.pl/2011/02/03/neandert...naszych-genach/

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/675...niczy-hominidzi

Po angielsku:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%...al.pone.0047765

http://en.wikipedia.org/wiki/Archaic_human...enisova_hominin
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej