Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rumuni a Romowie
     
Matihan
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 62.765

Mateusz M
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 29/09/2011, 20:57 Quote Post

QUOTE
Doskonale sobie zdaje sprawę z pewnych braków w społeczności romskiej , co więcej nikt ich nie ukrywa , tj. przestepczosci czy tez sporego bezrobocia , ale nie widzę powodu by te opinie rozciągać na cala narodowość ( istnieją tez wykształceni Romowie i cygańscy przedsiębiorcy ) .


Tylko że jakoś nigdy takiego wykształconego przedsiębiorcy nie widziałem za to żebraków nie brak w każdym większym mieście a okraść próbowali i mnie i znam wielu ludzi których również to spotkało.

QUOTE
Rumuni to ciężko doświadczony przez historię, przyjazny Polakom naród. Niesamowitą niesprawiedliwością i ironią jest postrzeganie ich przez pryzmat pochodzących z Rumunii Cyganów.


Znam pewną rumuńską rodzinę która jest przeciwnością tego co robią Cyganie ciężko pracują i próbują się zasymilować tylko że z powodu mylenia ich z cyganami często są ofiarą żartów i wyzwisk co jest straszną niesprawiedliwością bo mogli by posłużyć za wzór do naśladowania dla wszystkich przyjeżdżających do polski emigrantów.

QUOTE
wydaje mi się, że rząd powinien wykonać wysiłek asymiliacji Romów polskich np. poprzez ułatwienia nauki w szkole dzieciom (dodatkowe lekcje polskiego we wczesnych klasach).


No ale nikogo nie da się zasymilować na siłę jeśli sam tego nie chce a trudno nauczyć dzieciaka polskiego skoro rodzice go zachęcają do oporu lub nie poślą do szkoły. A z tą asymilacją Romów to chyba jeszcze w żadnym kraju nie wyszło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/09/2011, 4:17 Quote Post

QUOTE
Tylko że jakoś nigdy takiego wykształconego przedsiębiorcy nie widziałem za to żebraków nie brak w każdym większym mieście a okraść próbowali i mnie i znam wielu ludzi których również to spotkało.

rolleyes.gif A znasz osobiście szczodrego Żyda ? Lub czarnoskórego przedsiębiorce ??? Wniosek takowi nie istnieją smile.gif bo ty ich nie widziałeś , a powietrze widziałeś albo próżnie , nie , a zapewniam cie ze istnieje .

Ten post był edytowany przez lancaster: 30/09/2011, 4:18
 
Post #17

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/09/2011, 5:21 Quote Post

QUOTE
Mnie trochę bawi rumuński mit rzymski ale staram się to zrozumieć. Ogólnie w okolicach bałkańskich proces tworzenia narodów przebiegał inaczej niż w naszych rejonach, toteż jakaś legenda założycielska i nawiązanie do tradycji państwowej na tych terenach jest potrzebne, choć to tak jakbyśmy się odwoływali do Gotów.

A cóż jest w tym śmiesznego? Pod względem genetycznym Rumuni aż tak bardzo Słowianami nie są, chociaż najtrafniej można by ich określić jako Dako-Rzymian.


QUOTE
wydaje mi się, że rząd powinien wykonać wysiłek asymiliacji Romów polskich np. poprzez ułatwienia nauki w szkole dzieciom (dodatkowe lekcje polskiego we wczesnych klasach).

A po co? Ten wysiłek za nas wykonuje nasza piękna polska zima.





 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/09/2011, 6:33 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 30/09/2011, 5:21)

A cóż jest w tym śmiesznego? Pod względem genetycznym Rumuni aż tak bardzo Słowianami nie są, chociaż najtrafniej można by ich określić jako Dako-Rzymian.


W XIX wieku język rumuński był mieszaniną słowiańsko - romańską, ale poddano go wtedy romanizacji, żeby stał się bardziej rzymski.

QUOTE
Oj, chyba nie jednocześnie, bo ja to słowo znam głęboko z lat 80.


Bo jesteś wykształcony i pewnie już wtedy dużo czytałeś. wink.gif Tak czy inaczej jest to jedna z przyczyn mylenia tych dwóch nacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 30/09/2011, 7:04 Quote Post

Vitam

Bo jesteś wykształcony i pewnie już wtedy dużo czytałeś. (Karol)

Ano, pewnie już wtedy czytałem, bom podstawówkę kończył...
Ale tak po prawdzie to ja z Tarnowa rodem. Wtedy (nie wiem jak teraz) środowisko Romów było tam bardzo aktywne - własny dom kultury, stała wystawa w muzeum...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/09/2011, 8:40 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 30/09/2011, 7:04)
Ano, pewnie już wtedy czytałem, bom podstawówkę kończył...
Ale tak po prawdzie to ja z Tarnowa rodem. Wtedy (nie wiem jak teraz) środowisko Romów było tam bardzo aktywne - własny dom kultury, stała wystawa w muzeum...
*



Mój koleżka poznał niedawno młodych Romów z Tarnowa, ponoć mocno zaasymilowani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/09/2011, 9:09 Quote Post

QUOTE
Ale tak po prawdzie to ja z Tarnowa rodem. Wtedy (nie wiem jak teraz) środowisko Romów było tam bardzo aktywne - własny dom kultury, stała wystawa w muzeum...

Z lat 80. pamiętam artykuł w "Razem": U Wasia na Manhattanie
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 30/09/2011, 15:33 Quote Post

Pamiętam z dzieciństwa te kolorowe wozy. Zatrzymywały się na placu targowym w pobliżu naszego domu. Samym dzieciakom nie pozwalano do nich chodzić i przyglądaliśmy się z daleka. Czekałem zawsze na sobotę gdy ojciec zabierał mnie i starszą siostrę (i chyba jakąś butelkę). Ojciec z nimi śpiewał. Siedzieliśmy przy ognisku aż robiło się "bardo ciemno".
Było to "koło" sześćdziesiątego (+?) roku. Potem zakazali im chyba jeździć i kilka rodzin osiadło w miasteczku. Mieli własne domy - ale tylko nieliczni. Spora grupa mieszkała po kwaterunkowych mieszkaniach. Nie wiem co się z nimi dalej działo bo wyprowadziłem się do Gdańska a tam jedynie na targowiskach i pod kościołami przez jakiś czas widywałem. Nie nazywano ich Romami tylko Cyganami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 30/09/2011, 17:22 Quote Post

Ja tylko powiem jako ze jakis czas byłem w Rumunii ze Rumuni wiedza kto im w Europie psuje opinię i szczerze nie darza szacunkiem Romów. Przykładem niech bedzie taka scena na zapadłej prowincji podjezdza autokar z zagranicznymi blachami pod miejscowa pijalnie alkoholi wszelakich gdzie siedza rumuńscy chłopi. Podlatuja romscy chłopcy do tego samochodu i chca zacząć zebry na co owi chłopi zaczynaja szemrac jeden z nich wstaje bierze bat którym pogania konia podchodzi do samochodu i bez ostrzenia smaga owych chłopaków batem. A miałem też okazje porozmawiac z miejscowymi Polakami których ciagle troche w Rumunii jest i tez przyznali ze Rumuno organicznie nie lubieja Romów za psucie im opinii w swiecie
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Wieniaminow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 189
Nr użytkownika: 71.348

Stopień akademicki: 2 x mgr
Zawód: Spec od czego$ tam
 
 
post 3/10/2011, 19:48 Quote Post

Faktycznie, nazywanie rumuńskich, a nawet innych Cyganów Rumunami jest rozpowszechnione (choć już chyba nie tak bardzo, jak jeszcze niedawno, bo edukacja w kwestiach romskich robi swoje), a przy tym denerwujące, bo fałszuje obraz tych drugich. Tych pierwszych zresztą też, bo opinię o Romach rumuńskich przenosi się też na polskich.
Nawet bez mylenia z Cyganami, stereotyp Rumunów w Polsce jest już i tak nie najlepszy, co zresztą ma długą tradycję ("Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk")
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej