Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> NERON, Kolosseum, chrzescijanie, Flawiusze
     
Zubr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 52.329

Zawód: Uczen
 
 
post 5/01/2009, 18:09 Quote Post

Witam. Zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie, każdy uważa że chrześcijanie w okresie prześladować za cesarza Nerona zostali mordowani na arenie Koloseum, które zostało wybudowane za czasów panowania rodu Flawiuszów. I tutaj mnie jedno zastanawia :

-Neron - cesarz rzymski w latach 54-68,
-Koloseum - amfiteatr Flawiuszów wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.
- ród Flawiuszów - dynastia w cesarstwie rzymskim panująca w latach 69-96,

Tu mnie zastanawia jedno - daty. W szkole nauczyciele jak opowiadają o Koloseum to wspominają że zostali na nim mordowani chrześcijanie za panowania Nerona. Lecz z dat wynika że budowę Koloseum rozpoczęto po śmierci Nerona. OK!. Tam mógł ktoś się pomylić co do co kiedy się wydarzyło to różnica ponad dwóch lat w tym przypadku. Lecz jak wytłumaczyć to ze Koloseum zostało wzniesione za panowania rodu Flawiuszów, którzy przejeli władze w Rzymie po śmierci Nerona. wink.gif

Wiec pytanie : 1.Czy są jakieś fakty, dowody potwierdzające to że Koloseum "stało" za panowania Nerona i wydał rozkaz ukrzyżowania i zabicia chrześcijan na arenie Koloseum confused1.gif
2.Skoro ród Flawiuszów panował po Neronie i wybudował Koloseum, to skąd ono się wzięło za czasów Nerona confused1.gif
3.Może chrześcijanie zostali ukrzyżowani i mordowani na Cyrku Nerona confused1.gif

Nie interesuje mnie starożytność i nie wiem wszystkiego, lecz to mnie akurat zainteresowało, może i się mylę ale chciałbym aby ktoś szerzej o tym napisał, bo po samych datach można zauważyć że coś nie gra.

Dziękuje.



 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 5/01/2009, 18:46 Quote Post

"Koloseum jest jedną z największych świetności epoki rzymskiej. Budowa tego amfiteatru o olbrzymich wymiarach, którego pozostałości do dziś pozwalają podziwiać jego antyczną majestatyczność rozpoczęta została przez Wespazjana w 72 roku n.e. Ukończył ją w roku
80 jego syn – Tytus. "


Na podstaiwe źródła http://209.85.129.132/search?q=cache:58rUa...lient=firefox-a

"Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów, łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum wł. Colosseo, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów."

Na podstawie źródła: http://209.85.129.132/search?q=cache:w_E9q...lient=firefox-a

W Rzymie istniały już amfiteatry, lecz po wielkim pożarze w 64 roku n.e. potrzebny był nowy z jasnych powodów:). Wespazjan, który został cesarzem w 69 roku, rozkazał zbudować olbrzymi amfiteatr, który nosił imię jego rodu i był większy i wspanialszy niż jakimkolwiek przedtem

na podstawie źródła:http://209.85.129.132/search?q=cache:wNpxYClDSpQJ:www.historica.pl/index.php%3Fsection%3Drzym%26dzial_id%3D17%26page%3D13%26action%3DforumWiecej%26id%3D190594+historia+koloseum&hl=pl&ct=clnk&cd=4&gl=pl&client=firefox-a

Wniosek jest jeden. Tak. Neron nie miał szans by zorganizować w koloseum igrzysk...Budowę rozpoczą Wespacjan a skończył jego syn Tytus. Jeśli powiedział ci takie rzeczy pan od historii to "upomnji" go bo aż nie wypada.

"Lecz jak wytłumaczyć to ze Koloseum zostało wzniesione za panowania rodu Flawiuszów, którzy przejeli władze w Rzymie po śmierci Nerona. wink.gif"

Jak wytłumaczyc? Neron moze pochodził z dynastii Julijsko-klaudyjskiej jednak po jego śmierci owa dynastia przestała istniec. A sam Wespazjan był założycielem dynastii Flawiuszów dlatego kolosum było budowane za czasów dynastii flawijskiej. smile.gif

Pozdrawiam serdecznie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Zubr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 52.329

Zawód: Uczen
 
 
post 5/01/2009, 19:34 Quote Post

Mi biega o to dlaczego podręczniki, i rożne książki czasem podają na marginesie że na Koloseum chrześcijanie byli mordowania już za czasów panowania Nerona, mimo że istniały inne amfiteatry na których mogli być mordowani, skoro budowę Koloseum zakończył Tytus i zarówno on jak i następcy Tytusa mogli używać Koloseum jako miejsca mordu chrześcijan. Dlaczego mowa jest o Neronie, a nie o Tytusie i jego następcach, jeżeli oni też dopuszczali się tego na arenie Koloseum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 5/01/2009, 19:38 Quote Post

Całemu zamieszaniu jest winny Sienkiewicz,który nawypisywał bzdur w "Quo Vadis" a niestety część ludzi nadal w to wierzy.Za Nerona nie było Koloseum.
Jedynie nazwa tego amfiteatru "Koloseum" pochodzi od ogromnego posągu Nerona,który stał niedaleko.A słynne prześladowania za Nerona to także sprawka Sienkiewicza,który rozdmuchał całą tą sprawę.Te "wielkie" prześladowania pochłonęły może raptem 400 osób(nie jestem pewien ale coś koło tego).Były to po prostu trochę większe represje a nie prześladowania.Dziwne że o prześladowaniach Decjusza,Waleriana czy Dioklecjana mało kto słyszał mimo że rozmiarami znacznie przewyższały te Neronowe.

Ten post był edytowany przez grzejnik: 5/01/2009, 19:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Zubr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 52.329

Zawód: Uczen
 
 
post 5/01/2009, 19:50 Quote Post

Dziękuję za wytłumaczenie, pogrzebałem głębiej w internecie i znalazłem odpowiedź. Kolega ma tu racje, że winien jest temu Sienkiewicz, bo przez jego opowieść inni się sugerują że chrześcijanie zostali również za panowania Nerona mordowani na Koloseum.
TEMAT MOŻE BYĆ OFF.

Czasami ludzie różnie rozumują różne rzeczy informacje szczególnie i przekazują dalej.To jest jak z ciapami we wsi, jedna babka puści ciapę druga doda puści dalej i powstaje cała historia, a później ludzie dziwują skąd się to wzięło.

Dziękuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Zubr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 52.329

Zawód: Uczen
 
 
post 6/01/2009, 13:11 Quote Post

Chciałbym dodać jedno, nauczyciel od historii tego nie powiedział ze za czasów Nerona, tylko ogólnie że byli tam chrześcijanie mordowani, lecz spotkałem się pare razy że twierdzono też że za czasów Nerona również tam byli mordowani, co jest błędem.

Dzisiaj tak z ciekawości w szkole zapytałem pare kolegów i koleżanek, "Gdzie byli chrześcijanie mordowani za czasów panowania Nerona?" odpowiedzieli mi ze w Koloseum. I tutaj jest błąd, sądzą że w Koloseum bo tak Sienkiewicz napisał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 6/01/2009, 20:56 Quote Post

najważniejsze jest to ze pomogliśmy my i przy okazji dowiedzieliśmy sie czegos smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
elkana
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 243
Nr użytkownika: 20.398

Maciek
 
 
post 9/08/2009, 22:05 Quote Post

QUOTE(grzejnik @ 5/01/2009, 19:38)
Całemu zamieszaniu jest winny Sienkiewicz,który nawypisywał bzdur w "Quo Vadis" a niestety część ludzi nadal w to wierzy.Za Nerona nie było Koloseum.
*


Po pierwsze, skąd informacja, że Sienkiewicz w Quo Vadis tak napisał. Oto cytaty z tej powieści (podaję za Wikipedią):

QUOTE
"Ci, którzy chronili się na rynki i place, w miejscu, gdzie później stanął amfiteatr Flawiański, koło świątyni Ziemi, koło portyku Liwii i wyżej koło świątyni Junony i Lucyny oraz między Clivus Vibrius a starą bramą Eskwilińską, otoczeni naokół morzem ognia, poginęli od żaru."[H.Sienkiewicz, Quo vadis, PIW 1990, wydanie XXIX (rzut II), rozdział XLIV, p. 422.]


QUOTE
"Zanim Flawiusze wznieśli Koloseum, amfiteatra w Rzymie budowano przeważnie z drzewa, toteż wszystkie niemal spłonęły w czasie pożaru. Nero jednak dla wyprawienia przyobiecanych igrzysk kazał wznieść kilka, a między nimi jeden olbrzymi, na który zaraz po ugaszeniu ognia poczęto sprowadzać morzem i Tybrem potężne pnie drzew, wyciętych na stokach Atlasu.[H.Sienkiewicz, Quo vadis, PIW 1990, wydanie XXIX (rzut II), rozdział LVI, p. 517.]


Innych catatów o Koloseum w Quo Vadis podobno nie ma. Sienkiewicz dość dobrze przygotował się do pisania. Poza tym w tamtym okresie ludzie wykształceni byli o niebo lepiej zaznajomieni z literaturą i historią klasyczną, niż dzisiejsi. Więc może nie powtarzajmy bzdur i nie twórzmy mitu, by wyjasnić inny mit i obalać inne bzdury.

Po drugie:
QUOTE(Zubr @ 5/01/2009, 19:34)
Mi biega o to dlaczego podręczniki, i rożne książki czasem podają na marginesie że na Koloseum chrześcijanie byli mordowania już za czasów panowania Nerona, mimo że istniały inne amfiteatry na których mogli być mordowani, skoro budowę Koloseum zakończył Tytus i zarówno on jak i następcy Tytusa mogli używać Koloseum jako miejsca mordu chrześcijan. Dlaczego mowa jest o Neronie, a nie o Tytusie i jego następcach, jeżeli oni też dopuszczali się tego na arenie Koloseum.
*


Jakie podręczniki, jakie książki? Czy mógłbyś podać przykład takiego błedu w podręczniku szkolnym lub akademickim? Po prostu my czasem sobie coś tam dośpiewamy. Wiemy, że były prześladowania chrześcijan za Nerona, wiemy, że ginęli oni w amfiteatrach i wiemy, że w Rzymie stoi Koloseum. Nie wydaje mi się jednak, by jakiekolwiek poważne książki nauczały w ten sposób.

A tak na marginiesie, Sienkiewicz jak zwykle kompilował powieść z różnych źródeł. Na przykład motyw Ligii jako rozebranej męczennicy przywiązanej do rogów tura jest przeniesieniem z autentycznej historii chrześcijanki imieniem Blandyna, która zginęła podczas prześladowań w Lyonie w poł. II wieku. Sam zaś wątek pobytu Piotra w Rzymie (bardzo wątpliwego) pochodzi z apokryfu z końca II wieku.

Ciekawą sprawą jest, że Wespazjan i Tytus zbudowali Koloseum z łupów, które zabrali ze świątyni w Jerozolimie, jak można przeczytać tutaj (również o znalezieniu miejsca narodzin Wespazjana).
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej