Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Taktyka Persów V-iv W.p.n.e
     
Dominik134
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 50.087

Dominik
Stopień akademicki: Nie posadam
Zawód: Uczen
 
 
post 4/11/2008, 20:59 Quote Post

Informacje na temat Taktyki, Rodzaju Armi, Uzbrojenia i info na temat Kto dowodził Armią Perska sa mi potrzebne. GDzie można takowe znaleźć
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 4/11/2008, 23:34 Quote Post

Spróbój na http://www.cais-soas.com/cais/frontpage.htm lub jest jeszcze książka Aleksander Wielki i świat irański - nie czytałam, ale tytuł jest znaczący. Spradź w necie mooże gdzieś będą tytułu rozdziałów, na pewno wszystkie źródła dotyczące wyprawy Aleksndra, być może inne biografie o Alku też coś piszą na temat armii preskiej np. prof. Nawotko

Ja moge ci tylko napisać, że podstawą armii perkiej była jazda, wykorzystywano też rydwany, piechota złożona z autochtonów raczej słaba, chętnie zatrudniano więc najemników greckich -hoplitów, flota oparta na kontyngetach fenickich i geckich z miast z azji mniejszej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 5/11/2008, 1:54 Quote Post

Polecam książkę z serii historyczne bitwy E.Dąbrowa Gaugamela 331 p.n.e.
Od siebie dodam,że trzonem perskiej armii były oddziały nieśmiertelnych,które liczyły 10 tysięcy
żołnierzy,a w razie strat doznanych podczas bitew,były uzupełniane ponownie do 10 tys.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 5/11/2008, 1:55 Quote Post

T.Holland "Perski ogień",świetna książka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 5/11/2008, 21:22 Quote Post

Nieśmiertelni to to raczej gwardia przyboczna królów preskich, a nie trzon armii perskiej, bo ten stanowiła konnica a nieśmiertelni to oddziały pieche. Do ich liczby podchodziłabym raczej ostrożnie - autorom starożytnym nie zawsze trzeba wierzyć na słowo. Pisząc posty niestety trzeba zwaracać uwagę na precyzje języka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 6/11/2008, 11:44 Quote Post

Pisząc słowo "trzon",miałem na myśli ich przydatność bojową i wysokie morale,czego nie można powiedzieć o perskiej konnicy.Słowo to,w tym kontekście nie oznacza tylko ilości,ale też(a może przede wszystkim)jakość tych oddziałów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/11/2008, 12:17 Quote Post

Trzonem wojsk perskich w większości kampanii Achemenidów byly oddzialy piesze. W tym nieśmiertelni. Czasem byli to hoplici greccy, czasem banda brudasów z zatęchlych wsi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 6/11/2008, 16:31 Quote Post

Zaraz zaraz - trzonem piechota? Chyba ilościowo, jakościowo jazda Persów była zdecydowanie lepsza i to ona stanowiła największe zagrożenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 6/11/2008, 20:29 Quote Post

Z tego co wiem piechota perska była raczej marnej jakości, czyli jeżeli nismiertelni stanowili jej elitę i tak było im daleko do piechoty greckiej- podstawą armi były konnica, dla pewności do końca nie mam więć proszę o jaką o przytoczenie jakiś konkrwtnych przykładów na poparcie tej tezy - bo moje zainteresowania raczej o tek pory dotyczyło konnicy rzymskiej, ale musi się zmienić i to szybko.
Co do pana Karola to powinien popracować nad językiem
trzon
1. «główna, zasadnicza część czegoś»
2. «nadziemna część grzyba, na której osadzony jest kapelusz»
Jaki to słowo ma związek z przydatnością bojową - żadne, mówi się o wartości bojowej jakieś jednostki a nie o trzonie. Twoje stwierdzenie w języku polskim znaczy nic innego tyko tyle, że większa zasadnicza częśc armi perskiej stanowili nieśmiertekni, co nie jest zgodne z prawdą. W interrnecie można także znaleźć słowniki, jak się ma probleny ze znaczeniem jakiegoś słowa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 6/11/2008, 20:40 Quote Post

Przykłady? Wyprawa Aleksandra III Macedońskiego. Konnica stanowiła największe zagrożenie pod Issos i Gaugamelą, to chyba w czasie walki z wrogą jazdą Kleitos Czarny uratował Olka przed śmiercią.

Co do trzonu się nie zgodzę - sformułowanie "główna, zasadnicza część" pozwala na określenie tym mianem mniejszości w ramach zbiorowości - przykład: trzon wojsk RON zawsze stanowiło wojsko koronne, choć ustępowało liczebnie pospolitakom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 6/11/2008, 22:29 Quote Post

Jak wykazał Anders(za co serdecznie dziękuje),to nie ja mam problemy ze znaczeniem słów,tylko niejaki najaa,ale w pełni rozumiem to,że niektórzy mają mocno ograniczone horyzonty(tak bywa).Widać,że najaa ma wiele kompleksów i stara się za wszelką cenę udowodnić swoje racje,niech
i tak będzie.Moim zdaniem,a opieram się niestety tylko na dwóch książkach(Perski ogień i Gaugamela z serii historyczne bitwy)oddziały nieśmiertelnych stanowiły bardzo dużą siłę bojową
w perskiej armii,dlatego ośmieliłem się uznać je jako trzon ich wojska.Przyznaję,że nie doceniłem konnicy perskiej,ale to wynika z braku mojej wiedzy,a nie z chęci zakłamywania historii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 7/11/2008, 10:51 Quote Post

Drogi Karolu nie zarzucam ci zakłamywania historii, tylko zachęcam do precyzyjnego formułowania myśli. Nie zgodzę się z tobą, że jeśli mówimy o trzonie armii, to określamy tym samym wartości bojową tych jednostek . Dla mnie jest to raczej określenie ilościowe, a nie jakościowe - przykład z pospolitym ruszeniem, jakoś mnie nie przekonuje, ale być może po prostu zwykłeś używać tego terminu w innym znaczeniu niż ja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 7/11/2008, 15:41 Quote Post

Nie, "trzon" nie jest pojęciem ani ilościowym, ani jakościowym. GROM nie jest przecież trzonem Wojska Polskiego. Trzon to - zgodnie z definicją - zasadnicza część, a zatem - moim zdaniem - w odniesieniu do armii można użyć go mówiąc o formacji która ze względu na swoją wartość bojową i liczebność w największym stopniu wpływa na siłę całej armii. W armii Beotów pod Delion było ok. 7 000 hoplitów, 10 000 lekkozbrojnych i 1 000 jazdy. Czy to oznacza, ze hoplici nie byli trzonem tej armii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/01/2009, 13:30 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Jako osoby zainteresowane starożytną wojskowością zapewne znacie fakty z późniejszych wojen perskich, które opisuje poniższy artykuł, ale myślę, że warto podać odnośnik doń prowadzący:
http://www.rp.pl/artykul/9140,251366_Perski_gaz_bojowy_.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 23/01/2009, 17:08 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 23/01/2009, 14:30)
Drodzy Forumowicze!
Jako osoby zainteresowane starożytną wojskowością zapewne znacie fakty z późniejszych wojen perskich, które opisuje poniższy artykuł, ale myślę, że warto podać odnośnik doń prowadzący:
http://www.rp.pl/artykul/9140,251366_Perski_gaz_bojowy_.html
*


Po pierwsze Lord Mich pisał o tym w temacie "Taktyka Partów" kilka dni temu, a po drugie dlaczego w tym temacie? Przecież to dotyczy Sasanidów (III w. n.e.). wink.gif
Niemniej dzięki za info.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej