Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sarissa
     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 25/06/2009, 19:48 Quote Post

][/quote]Ano są.
Np. jazda o jednoznacznie brzmiącej nazwie "sarissoforoi" za czasów Filipa i Aleksandra smile.gif
*


Ano gdzie? Wskazalem dawno temu pewna teorie, ktora wydaje sie przekonujaca. Jednym z argumentow Autora bylo, ze zrodla nie znaja kawaleryjskiej sarissy. Najlepiej zrobmy tak - Ty mi napiszesz gdzie jest mowa o jezdzie sarrissoforow, przeczytasz artykul Sekundy a pozniej zastanowimy sie czy jego pomysl mozna uznac za przekonujacy.
[/quote]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 25/06/2009, 20:35 Quote Post

QUOTE(Roxofarnes)
Ano gdzie? Wskazalem dawno temu pewna teorie, ktora wydaje sie przekonujaca. Jednym z argumentow Autora bylo, ze zrodla nie znaja kawaleryjskiej sarissy. Najlepiej zrobmy tak - Ty mi napiszesz gdzie jest mowa o jezdzie sarrissoforow, przeczytasz artykul Sekundy a pozniej zastanowimy sie czy jego pomysl mozna uznac za przekonujacy.
Ano tu:
http://www.ne.jp/asahi/luke/ueda-sarson/GranicusNotes2.html
(przyp. 15, o prodromoi: czyli Arrian "Anabasis" I, 14.1, I,14.6)

I tu:
Cavalry Operations in the Ancient Greek World na s. 172-173, przyp. 59:
Arrian j.w. oraz III, 12.2, ponadto Curtius IV, 15.13

Podobnie pisze np. Nawotka "Aleksander Wielki" s. 61:
"Ponieważ inną poświadczoną nazwą zwiadowców [autorowi chodzi o prodromoi, jak wynika z jednego akapitu wyżej - s.] jest sarissoforoj, należy wnioskować, ze ich podstawowym uzbrojeniem była sarissa. Ona tez stanowiła wyposażenie jazdy hetajrów."

Chodzi of course o sarissę lżejszą niż typowa sarissa piechoty. Niemniej nazwa pozostaje.


Z kolei Olbrycht "Aleksander Wielki i swiat irański" s. 96 pisze o sarissophoroi/prodromoi (utożsamia ich i "daje im" sarissę). Hetajrom daje krótsze włócznie za Nikonorovem, aczkolwiek podaje też zdanie Markle, wg którego jazda używała sarissy krótszej niż piechota oraz Gabela, który odmawia sarissy hetajrom.

W każdym razie i tak mamy utożsamienie sarissoforoi z prodromoi w źródlach. Czyli jazda w armii macedońskiej za Filipa i Aleksandra w ogólności mogła używać i używała sariss (choćby prodromoi, nawet jeśli nie hetairoi).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 25/06/2009, 21:33 Quote Post

W opisie bitwy ze Scytami (Arrian, Anabasis IV.4.) stoi sarissophoroi.
Wrzucam skan stosownego fragmentu z wydania Loeb Classical Library s. 346-347 z zaznaczonym:

Załączony obrazek

sarissophoron tettara ilai ("cztery szwadrony sarissoforów", w przekładzie ang. "four squadrons of spearmen")

s. 56-57: To samo w XIII.1 - bitwa nad Granikiem - Hegelochos prowadzi "lansjerów" ("lancers" - sarissophoroi) i lekkozbrojnych ("light troops" - ściśle jest pieszych oszczepników - pezakontistai):

Załączony obrazek


P.A. Brunt: "Alexander's Macedonian Cavalry" w Journal of Hellenic Studies vol. 83/1963, s. 27 utożsamia prodromoi z sarissophoroi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 28/06/2009, 14:32 Quote Post

QUOTE(lanciarius @ 25/06/2009, 21:33)
W opisie bitwy ze Scytami (Arrian, Anabasis IV.4.) stoi sarissophoroi.
Wrzucam skan stosownego fragmentu z wydania Loeb Classical Library s. 346-347 z zaznaczonym:

Załączony obrazek

sarissophoron tettara ilai ("cztery szwadrony sarissoforów", w przekładzie ang. "four squadrons of spearmen")

s. 56-57: To samo w XIII.1 - bitwa nad Granikiem - Hegelochos prowadzi "lansjerów" ("lancers" - sarissophoroi) i lekkozbrojnych ("light troops" - ściśle jest pieszych oszczepników - pezakontistai):

Załączony obrazek


P.A. Brunt: "Alexander's Macedonian Cavalry" w Journal of Hellenic Studies vol. 83/1963, s. 27 utożsamia prodromoi z sarissophoroi
*



Cóż, trudno nie uznać tych argumentów. Ponieważ jednak temat jest dość stary a ja nie pamiętam obecnie wszystkich argumentów Sekundy, muszę się poddać. Artykuł czytałem grubo ponad dwa lata temu, raczej jakieś trzy lata a w międzyczasie nie zajmowałem się kawalerią hellenistyczną, a nawet powiedziałbym, że mój kontakt z historią znacznie osłabł. Pozwalam zatem sobie nie upierać się przy obronie pomysłu Sekundy. Trudno mi uwierzyć aby badacz tej miary po prostu zignorował podane przez Lanciariusa cytaty, ale wybaczcie jeśli nie podejmę wysiłku weryfikacji tematu. Jeśli wydaje się to Wam interesujące odsyłam do tekstu Sekundy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej