Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojny dackie
     
pzachu69
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 17.120

piotr zach
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rozne
 
 
post 11/09/2006, 6:19 Quote Post

[quote=cogito ergo bum,9/09/2006, 12:25]
[quote=Antonius,3/09/2006, 10:30]Sewer
Natomiast te metalowe osłony rąk nie przetrwały poza wojny dackie.

*

[/quote]
wtrace mala uwage wzgledem tegoz oswiadczenia ze wydaje sie ze chyba te oslony na reke oraz ramie przetrwaly, bo sie pojawiaja sie pozniej ale w jezdzie, tej pancernej czyli katafraktach, plus oczywiscie byly uzywane przez caly ten okrses przez gladiatorow, na arenie etc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 11/09/2006, 9:57 Quote Post

pzachu69
Hmmm nie do końca, sądzę że cogito ergo bum miał na myśli ich użycie w formacjach pieszych legionów. Traccy gladiatorzy (czy też sekutorzy) używali ich jeszcze przed wybuchem wojen dackich, zaś katafrakci to już zupełnie inna bajka. Jest to przecież formacja konna, nie piesza, w dodatku oryginalnie typowa dla krajów orientu... Partii czy Armenii. W każdym bądź razie chodziło o wycofanie tego ekwipunku ochronnego z legionów.smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 11/09/2006, 16:08 Quote Post

czy dakowie byli celatami ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
pzachu69
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 17.120

piotr zach
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rozne
 
 
post 11/09/2006, 16:43 Quote Post

QUOTE(Antonius @ 3/09/2006, 11:30)
Co się tyczy uzbrojenia w okresie wojen dackich to mnie do głowy przychodzą dwie zabawki. Mianowicie dacka falaxa i rzymskie opancerzenie ramienia w celu lepszej ochrony. Jestem ciekaw tylko czy taka innowacja ochronna została wprowadzona dopiero by lepiej zabezpieczyć legionistów przed ostrzami Daków, czy też może już nieco wcześniej. I jeszcze zastanawia mnie czy po pokonaniu Decebala stosowano ten wynalazek na szeroką sklę na innych frontach. A właśnie co się tyczy samych falax. Było to oburęczne ostrze podobne do kosy, jednosieczne. Odnośnie zaś Daków, to byli podobno najlepiej zorganizowaną armią plemienną i to już w I w. p.n.e. pod panowaniem Burebisty. Głównym bóstem był Zalmoxis, a żołnierze woleli popełnić samobójstwo niż dostać się do niewoli. Z resztą mimo tego bohaterstwa nie było trudno ubić daka... nie używali pancerzy :]


*


Dakowie nalezeli do etnosu trackiego, np Strbon pisze ze mowli tym jezykiem co Getae, Dio Cassius pisal ze uzywali nazwy na siebie Dacii, ale sami Grecy nazywali ich Getti. Jako najbardziej wysunieci na polnoc z tego trackiego etnosu milei za sasiadow Germanow, Celtow -od zachoduoraz Sarmatow (eg Roxolani) od wschodu oraz polnocy.
Ich najwiekszy krol to Burebista, wspolczesny Cezarowi i podobnie wielki podbojami zapamietany ( pokonal Germanow, Celtow oraz miasta greckie) nazywal siebie - najpierwszy oraz najwiekszy krol w Tracji, wladca krain po obydwu stronah Dunaju (inskrypcja z Dionysopolis).
Rzymianie zanim zajeli sie Dakami spedzili sporo czasu nad podbojem Trakow 'poludniowych' - i wtedy poznali bron ktora byla przodkiem podobna do dackiej 'kosy' czyli rhomphaia http://en.wikipedia.org/wiki/Rhomphaia . Kontyngety Trackie uzbrojone min w rhomphaia braly udzial we wszystkich konfliktach w ktorych brali udzial Rzymianie na Polwyspie Balkanskim. Ale bron tracka to nie tylko rhomphaia a pozniej falx, ale takze inne krzywe miecze oraz 'szable'.
Mysle ze trudno bylo 'ubic' Daka poniewaz ich wojownicy (bo nie byli zolnierzami tak jak rzymski legionista ktory byl zolnierzem) byli szkoleni w wlace indywidualnej, i pewnie jeden na jedego lekkozbrojny Dak mogl z pewnoscia pokonac legioniste, zwlaszcza noszacego pancerz i trzymjacego tarcze kiedy Dak uzywal falx a bron ta byla wlasnie bronia do walki indywidualnej, duzo bardziej nizli rhomphaia. W sumie organizacja socjalna Dakow przypominala klasyczny typ indoeuropejski - wladca-kalpan/wodz, kalpami, arystorkacja wojenna, wojownicy, rzemieslnicy oraz chlopi, plus niewolnicy.
Gwoli przypomnienia to wojny z Dakami nie skonczyly sie wraz z pokonaniem panstwa Decebala (fajna nazwa - 'panstwo plemienne'- coz to za dziwo?)bo niepokonani Dakowie/Getae wycofali sie na polnoc i na wschod, a ich najazdy na rzymskie prowincje rozpoczynajac tym samym wojny z Sarmatami etc.
Podbicie przez Trajana 'panstwa plemiennego' Decebala wymagalo zebrania oraz inwazji najwieszej armii w historii Rzymu - ponad 120000 zolnierzy i wojownikow, ale zysk byl potezny - przez cale istniene Cesarstwa Trakowie - juz zromanizowani - to zrodlo bitnego rekruta do kawalerii Cesarstwa, nie mowiac wplywie na budzet cesarski cudownie, bajecznie wielkiego skarbca Decebala ktorego zawartosc pozwolia na sfinansowanie wojen Trajan w Partii czy pozniej Hadriana na Dunaju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 11/09/2006, 18:30 Quote Post

QUOTE(Dardedevil @ 11/09/2006, 17:08)
czy dakowie byli celatami ???
*



Byli pochodzenia Trackiego ale że sąsiadowali z Celtami i Sarmatami. Używali sarmackich katafratów, a uzbrojenie było podobne do Celtyckiego. Za Domicjana zaczęli unowocześniać fortyfikacje(na sposób rzymski), dzięki pomocy rzymskiej. Chętnie przejmowali dezerterów z legionów. Pomysłowy był to lud który umiał się dostosowywać do wroga i wykorzystując to co najlepsze. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 12/09/2006, 21:38 Quote Post

pzachu69
Hmm niebardzo rozumiem cytowanie całego mojego postu, jeśli ustosunkowałeś się w gruncie rzeczy do feagmentu o "ubijaniu Daka".

QUOTE
Mysle ze trudno bylo 'ubic' Daka poniewaz ich wojownicy (bo nie byli zolnierzami tak jak rzymski legionista ktory byl zolnierzem) byli szkoleni w wlace indywidualnej, i pewnie jeden na jedego lekkozbrojny Dak mogl z pewnoscia pokonac legioniste, zwlaszcza noszacego pancerz i trzymjacego tarcze kiedy Dak uzywal falx a bron ta byla wlasnie bronia do walki indywidualnej, duzo bardziej nizli rhomphaia.

Dalej będę się upierał przy swoim, wojna to nie pojedynek gladiatorów, tylko starcie armii. Walcząc zaś w grupach legioniści mieli zdecydowaną przewagę, nad stosunkowo, źle(chociaż w porównaniu do innych barbarzyńców nie najgorzej) zorganizowanymi Dakami. Jak mogło wyglądać takie starcie? Szyki ustawione, legioniści zebrani wokół singów, rozpoczyna się bitwa. Przed zwarciem Dakowie zostają obrzuceni gradem pilów, straty musiały być ogromne, w końcu falax było bronią dwóręczną, nie pozwalającą używać tarczy, a większość Daków nie nosiła pancerzy. W zwarciu ciasny szyk legionowy ma kolejną przewagę, jeśli bowiem wierzyć Wegecjuszowi, to jeden legionista zajmował powierzchnię 90x90 cm. dochodzić więc mogło do sytuacji, w której jeden Dak miał naprzeciwko siebie dwóch uzupełniających się w walce legionistów, wszak falaxa wymagała dużo więcej miejsca na zamach, a ćwiczenie walki w parach było podstawą szkolenia Rzymian. Z resztą z tego co pamiętam nawet nie zawsze istniała konieczność wysyłania do walki legionów. W pierwszej bitwie przeciw Dakom (jak ukazuje Kolumna Trajana) walczyli tylko żołnierze z oddziałów pomocniczych. Co się tyczy wielkości armii jaką zmobilizował cesarz. Myślę, że chodziło o demonstrację siły (zupełnie jak w przypadku budowy przeprawy przez Dunaj), w koncu paranoją był fakt, że największe z ówczesnych imperiów opłacało trybut "prymitywą" zza Dunaju. Co się zaś tyczy terminu "państwo plemienne" to jakoś nie przypominam sobie bym go użył, ale jeśli gdzieś przypadkiem to masz rację, Dakowie nie byli "państwem plemiennym", jednak ich armia była czymś na wzór armii plemiennej, albo pospolitego ruszenia, przynajmniej spora jej część tak wyglądała. Co zaś się tyczy pokonania, lub nie, Daków. Jakoś sobie nie wyobrażam, aby Rzymianie mogli dokonać ich zupełnego holocaustu. trudne by to było, wobec ich mobliności. Niemniej jednak cel kampanii został osiągniety. Decebal nie żył, jego państwo zostało unicestwione (prócz tej garstki maruderów), powstała nowa prowincja, za Dunaj zaczęły ruszać rzesze kolonistów. Więcej chyba Trajan nie mógł osiągnąc, uganianie się za bandą ocalałych wojaków, byłoby stratą czasu i pieniędzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 9/11/2006, 22:36 Quote Post

Czy są jakieś konkretnie źródła dotyczące wojen Dackich. Imperium było u szczytu potęgi a nie ma z tamtych czasów nic konkretnego. Oprócz kilku wiadomości i kolumny Trajana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 10/11/2006, 13:34 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 9/11/2006, 23:36)
Czy są jakieś konkretnie źródła dotyczące wojen Dackich. Imperium było u szczytu potęgi a nie ma z tamtych czasów nic konkretnego. Oprócz kilku wiadomości i kolumny Trajana.
*



Sewer masz racje- ze zródłami to troche lipa. Chyba dlatego,że życie polityczne tak naprawde w Rzymie się nie rozgrywało.
Kamiks na wiadomej kolumnie nie może nam wiele o chronologi powiedzieć, co innego o manewrach - pontony czy manewr oskrzydlający.
Co do zródeł psanych to standard - Swetoniusz, Tacyt, Pliniusz Młodszy i Dion. Po za tą wielką czwórką można wspomniec o Histori Augusta, abstrahując jest to jedyne nam znane zródło, w któtym budowe Wału Hadriana właśnie sie Hadrianowi przypisuje.
Nieocenionym zródłem informacji są inskrypcje, czyli znany nam "Journal of Roman Archaeology" i tam np. możemy znależć tekst, który traktuje o tym, że:"Ze względu na niebezpieczne progi wodne zmienił [Trajan] kierunek rzeki i uczynił żeglugę po Dunaju bezpieczną." (63, s.80- 85)
Przebieg wojny mało znany, ale jakie łupy!
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Corinthian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.078

Yaro
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/11/2006, 23:10 Quote Post

Witam
Chciałbym wrócić do opancerzenia legionistów, w szczególności do hełmu.Dodano dwie przecinające się listwy.Czy dodano też kołnierz do hełmu chroniący kark legionisty?Bardziej go rozbudowano?Wydaje mi się, że miało to chronić legionistów przed sierpami daków.Tak mi kołacze i nie mogę teraz znaleźć tego na forum.
Theodorus dał kiedyś stronkę o hełmach, ale jest tam ich tyle... confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 10/11/2006, 23:43 Quote Post

QUOTE(Corinthian @ 10/11/2006, 23:10)
Witam
Chciałbym wrócić do opancerzenia legionistów, w szczególności do hełmu.Dodano dwie przecinające się listwy.Czy dodano też kołnierz do hełmu chroniący kark legionisty?Bardziej go rozbudowano?Wydaje mi się, że miało to chronić legionistów przed sierpami daków.Tak mi kołacze i nie mogę teraz znaleźć tego na forum.
Theodorus dał kiedyś stronkę o hełmach, ale jest tam ich tyle... confused1.gif
*



Tak dokładnie dodatkowe uzbrojenie miało służyć przed dackimi kosami. Które miały większy zasięg i raniły legionistów w nie odsłonięte części ciała. A rana w szyje może być przecież bardzo groźna.
A tu jest strona z hełmami
http://www.larp.com/legioxx/helmets.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 19/12/2006, 10:32 Quote Post


Tutaj parę ilustracji Connolyiego ukazujących uzbrojenie z okresu wojen dackich. Trochę niepokracznie je złożyłem do kupy no ale mówi sie trudno, nigdy nie byłem dobry w wycinaniu tongue.gif

user posted image


user posted image

na tych ilustracjach legioniści mają na przedramionach coś jakby karawasze , pierwszy raz się z tym spotykam, podobnie jak z nagolennikami u legionisty z okresu cesarstwa więc jak to jest (pytanie raczej do innego tematu ale proszę o odpowiedz)
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 19/12/2006, 10:47 Quote Post

Manica na rękęto standardzik możnaby rzec. Na płaskorzeźbach z adamklissi prawie każdy legionista ma. Patent z ok. VI w pne z centralnej azji. Rozpowszechniać się w legionach zaczął zapewne razem z loricą segmentatą.
Nagolenniki to chyba od VIII/VII standardzik również. Przydatne tak w cesarstwie jak i wcześniej w republice. Czas akurat nie grał tu roli, najwyżej koszt smile.gif Tak z resztą jak ze wszystkim, bo w końcu legioniści za przyznaną kasę musieli sobie wszystko dobrać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
cornelius marcylus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 21.670

Stopień akademicki: magister equitum
 
 
post 19/12/2006, 11:36 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 19/12/2006, 12:47)
Manica na rękęto standardzik możnaby rzec. Na płaskorzeźbach z adamklissi prawie każdy legionista ma. Patent z ok. VI w pne z centralnej azji. Rozpowszechniać się w legionach zaczął zapewne razem z loricą segmentatą.
Nagolenniki to chyba od VIII/VII standardzik również. Przydatne tak w cesarstwie jak i wcześniej w republice. Czas akurat nie grał tu roli, najwyżej koszt smile.gif Tak z resztą jak ze wszystkim, bo w końcu legioniści za przyznaną kasę musieli sobie wszystko dobrać.
*



no właśnie tyle ,ze czytałem gdzieś (chyba w warry (armie świata antycznego)),że nagolenniki wyszły z uzycia w okresie cesarstwa a pozostały jedynie u centurionów
a co do Manica -masz jakieś linki do zdjęć wspomnianych płaskorzeźb
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 20/12/2006, 12:08 Quote Post

QUOTE(cornelius marcylus @ 19/12/2006, 12:36)
QUOTE(Theodorus @ 19/12/2006, 12:47)
Manica na rękęto standardzik możnaby rzec. Na płaskorzeźbach z adamklissi prawie każdy legionista ma. Patent z ok. VI w pne z centralnej azji. Rozpowszechniać się w legionach zaczął zapewne razem z loricą segmentatą.
Nagolenniki to chyba od VIII/VII standardzik również. Przydatne tak w cesarstwie jak i wcześniej w republice. Czas akurat nie grał tu roli, najwyżej koszt smile.gif Tak z resztą jak ze wszystkim, bo w końcu legioniści za przyznaną kasę musieli sobie wszystko dobrać.
*



no właśnie tyle ,ze czytałem gdzieś (chyba w warry (armie świata antycznego)),że nagolenniki wyszły z uzycia w okresie cesarstwa a pozostały jedynie u centurionów
a co do Manica -masz jakieś linki do zdjęć wspomnianych płaskorzeźb
*


Warry to uproszczenie wszystkiego, gdyż "Armie..." są dość mało obszerną pozycją.
Płaskorzeźby mam niestety tylko w "roman warfare"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 22/12/2006, 2:55 Quote Post

cornelius marcylus
QUOTE
no właśnie tyle ,ze czytałem gdzieś (chyba w warry (armie świata antycznego)),że nagolenniki wyszły z uzycia w okresie cesarstwa a pozostały jedynie u centurionów

Z tego co się orientuję to już w okresie republiki zrezygnowano z nich w dużej mierze, przynajmniej z prawego. Duży wydatek, ochrona nie aż tak konieczna.

Theodorus
Więc ta manica (czy jak to nazwałeś) była używana przez legionistów po wojnach dackich, czy też nie??? Bo już się pogubiłem. confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej