Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie i wyposażenie konkwistadorów ..., ... na początku XVI wieku
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 3/02/2010, 22:03 Quote Post

Zainteresowałem się niedawno hiszpańskimi konkwistadorami z początku XVI wieku oraz ich uzbrojeniem. Niestety moja wiedza w tym zakresie jest dość ograniczona. Wiem, że stosowano arkebuzy z zamkiem lontowym oraz kusze. Posiadano także artylerię, ale nie wiem jakie dokładnie pociski stosowano? Używano jedynie odlewanych pełnych kul armatnich czy także kartaczy i innego rodzaju amunicji? Zastosowanie kartaczy miałoby duży sens przeciwko zwartym grupom wrogich wojowników. Co do broni białej to zapewne stosowano rapiery, które w XVI wieku były bardzo popularne na zachodzie Europy. Czy używano mieczy? Tego niestety nie wiem, ale jestem pewien, że jeśli ich używano to na pewno nie tych wielkich dwuręcznych, ponieważ przeciwko przeciwnikom nie osłoniętym stalowymi zbrojami nie miało by to sensu. Lepiej byłoby walczyć z Indianami mieczem lżejszym, a co za tym idzie poręczniejszym.
Kontynuując kwestię rozważań dotyczących broni białej to chyba mogę tu dodać halabardę oraz pikę.
Jeśli chodzi o osłonę ciała to popularne były tu hełmy typu morion oraz zbroje płytowe - zwłaszcza dla konnicy.
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
phunkracy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 50.063

Tymoteusz Zajaczkowski
Zawód: uczen
 
 
post 4/02/2010, 1:53 Quote Post

Polecam książki z wydawnictwa Osprey- dla zaznajomionych z językiem angielskim w stopniu chociażby posrednim jest to lektura przystępna i interesująca.
Arkebuzy, co prawda używane w początkowych etapach podboju, szybko wyszły z użycia w dość radykalnie odmiennych i nieodpowiednich dla prymitywnej broni palnej warunkach Ameryki Południowej. Suchszy klimat Ameryki Środkowej wprawdzie był bardziej odpowiedni dla arkebuzów, jednak ze względu na relatywnie niską skuteczność i specyfikę nie odegrał znaczącej roli podczas podbojów Corteza. Znacznie popularniejsza była kusza, cechująca się większą niezawodnością i szybkostrzelnością w stosunku do broni palnej.
Broń biała i drzewcowa była w powszechnym użyciu w podobnym stopniu co w Europie, jednak skala konfliktu i charakterystyka terenu uniemożliwiała stosowanie wielu europejskich taktyk opartych na stosowaniu broni drzewcowej (po ludzku mówiąc- czworoboków pikinierów itp.smile.gif ). Swoje trzy grosze wtrącała także logistyka.

Zdarzały się wypadki adaptacji uzbrojenia ofensywnego i ochronnego tubylców. Bardzo często ciężkie, niewygodne i nieprzystosowane do klimatu zbroje metalowe wymieniano na pikowane pancerze tubylców, poświęcając ochronę na rzecz wygody użytkowania.

Jednak zdecydowanie najpotężniejszym typem wojska była konnica. Faktycznie, podstawą ich uzbrojenia ochronnego były pancerze metalowe. Należy jednak podkreślić, iż nie były one noszone przez cały czas- bogaci (a głównie ich było stać na konia) mieli luksus iż zwykle nie byli zdani wyłącznie na siebie.

Na wzmiankę zasługuje też użycie broni "niekonwencjonalnej". Celowo podrzucano przedmioty zarażonych śmiertelnymi europejskimi chorobami zakaźnymi, złą sławę zdobyły także używane do polowań na indian psy bojowe.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/02/2010, 19:30 Quote Post

QUOTE
Co do broni białej to zapewne stosowano rapiery, które w XVI wieku były bardzo popularne na zachodzie Europy. Czy używano mieczy?

Na początku XVI wieku to rapier nie za bardzo się jeszcze różnił od miecza...
QUOTE
Tego niestety nie wiem, ale jestem pewien, że jeśli ich używano to na pewno nie tych wielkich dwuręcznych, ponieważ przeciwko przeciwnikom nie osłoniętym stalowymi zbrojami nie miało by to sensu.

A skąd pomysł, że użycie mieczy dwuręcznych miało sens w walce z przeciwnikiem osłoniętym stalowymi zbrojami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 4/02/2010, 20:08 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 3/02/2010, 16:03)
Zainteresowałem się niedawno hiszpańskimi konkwistadorami z początku XVI wieku oraz ich uzbrojeniem. Niestety moja wiedza w tym zakresie jest dość ograniczona. Wiem, że stosowano arkebuzy z zamkiem lontowym oraz kusze. Posiadano także artylerię, ale nie wiem jakie dokładnie pociski stosowano? Używano jedynie odlewanych pełnych kul armatnich czy także kartaczy i innego rodzaju amunicji? Zastosowanie kartaczy miałoby duży sens przeciwko zwartym grupom wrogich wojowników. Co do broni białej to zapewne stosowano rapiery, które w XVI wieku były bardzo popularne na zachodzie Europy. Czy używano mieczy? Tego niestety nie wiem, ale jestem pewien, że jeśli ich używano to na pewno nie tych wielkich dwuręcznych, ponieważ przeciwko przeciwnikom nie osłoniętym stalowymi zbrojami nie miało by to sensu. Lepiej byłoby walczyć z Indianami mieczem lżejszym, a co za tym idzie poręczniejszym.
Kontynuując kwestię rozważań dotyczących broni białej to chyba mogę tu dodać halabardę oraz pikę.
Jeśli chodzi o osłonę ciała to popularne były tu hełmy typu morion oraz zbroje płytowe - zwłaszcza dla konnicy.
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam.
*


Salve,
A nie lepiej zaczac by bylo od przeczytania ksiazek o podboju Meksyku, Peru etc - mam na mysli wspomnien czy orpacowania XVI wieku, Tam sa opisy i broni, i zbroji jaki taktyki. Ksiazki a nawet same orginaly te w 100 procentach sa dostepne an necie, po angielsku lub w orginale po hiszpansku.

Przypominam ze podboj 'glowny' mial miejce w okresie 1494-1550te, choc niby zajecie Nowego Meksyku (1590te) to ostatni etap konkwisty.
W kazdym razie trzeba to porownac z rozwojem broni i uzbrojenia na terenie Iberii, zwlaszcza roli piechoty w armiach hiszpansko-portugalskich, istnienie lekkiej konnicy tzw ginetes obok ciezkiej jazdy la brida, a pozniej rozwoj konnicy z lancami i arkebuzami na Karaibach, i w samym Meksyku prze podboju 'la tierra Chichimeca' - 1540-90, pwostanie i rozwoj los presidiales w latach 1550tych etc - czy to sa konkwistadorzy?
Najlatwiejsze zrodla to Osprey Granada i Spanish Conqusitador sa wystarczajace do tego studium jesli chodzi o bron, oraz artykuly z Gladius, glownie po hiszpansku, oraz webforum myarmoury.com
Poczytaj wiec wasc, i powrocmy wtedy do dyskusji, bo ja chetnie podyskutuje bo temat mi jest ulubiony...
...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 5/02/2010, 18:16 Quote Post

QUOTE(phunkracy @ 3/02/2010, 19:53)
Polecam książki z wydawnictwa Osprey- dla zaznajomionych z językiem angielskim w stopniu chociażby posrednim jest to lektura przystępna i interesująca.
Arkebuzy, co prawda używane w początkowych etapach podboju, szybko wyszły z użycia w dość radykalnie odmiennych i nieodpowiednich dla prymitywnej broni palnej warunkach Ameryki Południowej. Suchszy klimat Ameryki Środkowej wprawdzie był bardziej odpowiedni dla arkebuzów, jednak ze względu na relatywnie niską skuteczność i specyfikę nie odegrał znaczącej roli podczas podbojów Corteza. Znacznie popularniejsza była kusza, cechująca się większą niezawodnością i szybkostrzelnością w stosunku do broni palnej. 
Broń biała i drzewcowa była w powszechnym użyciu w podobnym stopniu co w Europie, jednak skala konfliktu i charakterystyka terenu uniemożliwiała stosowanie wielu europejskich taktyk opartych na stosowaniu  broni drzewcowej (po ludzku mówiąc- czworoboków pikinierów itp.smile.gif ). Swoje trzy grosze wtrącała także logistyka.

Zdarzały się wypadki adaptacji uzbrojenia ofensywnego i ochronnego tubylców. Bardzo często ciężkie, niewygodne i nieprzystosowane do klimatu zbroje metalowe wymieniano na pikowane pancerze tubylców, poświęcając ochronę na rzecz wygody użytkowania.

Jednak zdecydowanie najpotężniejszym typem wojska była konnica. Faktycznie, podstawą ich uzbrojenia ochronnego były pancerze metalowe. Należy jednak podkreślić, iż nie były one noszone przez cały czas- bogaci (a głównie ich było stać na konia) mieli luksus iż zwykle nie byli zdani wyłącznie na siebie.

Na wzmiankę zasługuje też użycie broni "niekonwencjonalnej". Celowo podrzucano przedmioty zarażonych śmiertelnymi europejskimi chorobami zakaźnymi, złą sławę zdobyły także używane do polowań na indian psy bojowe.
*


szlachety przedmowco,
a skad te bardzo stanowcze stwierdzenia w twym tekscie? - moze jakies zrodla podasz np do wypisu o arkebuzie? i wszystkich innych stwierdzen ktore dales tutaj, profavor, caballero.
Pisze o zrolda gdzyz kazde z tych zdan to teza ktora trzeba poprzec jakimis zrodlami, inaczej sa gloslowne i warte funta klakow, a nic do dyskusji nie wnoszace poza tym ze zostaly napisane - wiec 'przegrupuj sie wasc, wygas lonty u arkebuzow, 'napoj konie a jezdzcow w metalowych pancerzach' (przy okazji posprawdzaj czy maja wciaz los cascabeles u rzedow), 'wyciagnij bron biala a drzewcowa' i dalej do roboty wykopywac te zrodelka wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 9/02/2010, 21:37 Quote Post

QUOTE(phunkracy @ 4/02/2010, 1:53)

Zdarzały się wypadki adaptacji uzbrojenia ofensywnego i ochronnego tubylców. Bardzo często ciężkie, niewygodne i nieprzystosowane do klimatu zbroje metalowe wymieniano na pikowane pancerze tubylców, poświęcając ochronę na rzecz wygody użytkowania.



Początkowo jednak ograniczali się do usuwania mniej potrzebnych elementów opancerzenia takich jak np. naramienniki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 10/02/2010, 17:03 Quote Post

Dużo o uzbrojeniu konkwistadorów pisze KIM MACQUARRIE w książce "Ostanie Dni Inków".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Grodzio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 65.133

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2010, 17:16 Quote Post

Nie chciałem zakładac nowego tematu. Mógłby ktoś zamieścić informacje na temat hiszpańskeij armii krajowej ewentualnie najemnej? Wygląd, skłąd, uzbrojenie taktyka, informacje o poszczególnhych bitwach i cała reszta też mile widziana wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 25/04/2010, 17:42 Quote Post

Witam!
QUOTE(Grodzio @ 25/04/2010, 18:16)
Nie chciałem zakładac nowego tematu. Mógłby ktoś zamieścić informacje na temat hiszpańskeij armii krajowej ewentualnie najemnej? Wygląd, skłąd, uzbrojenie taktyka, informacje o poszczególnhych bitwach i cała reszta też mile widziana wink.gif
*


Wejdź na google.pl lub naszą wyszukiwarkę i wpisz sobie:
-el gran capitan
-tercio
-bitwa pod Pawią
-wojny włoskie
-wojna osiemdziesięcioletnia
-bitwa pod rocroi
To ci powinno pomóc wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
novacke
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 67.196

 
 
post 21/08/2010, 16:08 Quote Post

Czytałem że Aztekowie mocowali zdobyczne Hiszpańskie rapiery do długich kijów i używali ich jak kos.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 22/08/2010, 22:52 Quote Post

Grodzio, zajrzyj do książki P. Tafiłowskiego, pt. "Wojny Włoskie 1494 - 1559". Pokrótce objaśniona taktyka tercios, oraz opowiada o innowacjach przeprowadzonych w hiszpańskiej armii w tym właśnie okresie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/01/2019, 11:22 Quote Post

QUOTE
Najlatwiejsze zrodla to Osprey Granada i Spanish Conqusitador sa wystarczajace do tego studium jesli chodzi o bron

Oba już od jakiegoś czasu są dostępne po polsku:
Granada 1492: http://napoleonv.pl/p/2/907/granada-1492-z...nii-osprey.html
Konkwistador 1492-1550: http://napoleonv.pl/p/2/841/konkwistador-1...550-osprey.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Carl Gustaw Rehnskiold
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 106.061

Stopień akademicki: Za kilka lat ...
Zawód: Gentleman
 
 
post 28/06/2020, 14:03 Quote Post

uzbrojenie
Lance ( bardziej kopie)
pistolety
miecze
sztylety
szable( czasami niektóre zródła tak podają ale ich wiarygodność jest tak 50% na 50%)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/06/2020, 15:16 Quote Post

QUOTE(Carl Gustaw Rehnskiold @ 28/06/2020, 15:03)
uzbrojenie
Lance ( bardziej kopie)

szable( czasami niektóre zródła tak podają ale ich wiarygodność jest tak 50% na 50%)
*


A możesz tutaj podać źródła, w których znalazłeś te informacje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Carl Gustaw Rehnskiold
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 106.061

Stopień akademicki: Za kilka lat ...
Zawód: Gentleman
 
 
post 28/06/2020, 17:17 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 28/06/2020, 15:16)
QUOTE(Carl Gustaw Rehnskiold @ 28/06/2020, 15:03)
uzbrojenie
Lance ( bardziej kopie)

szable( czasami niektóre zródła tak podają ale ich wiarygodność jest tak 50% na 50%)
*


A możesz tutaj podać źródła, w których znalazłeś te informacje?
*


Oczywiście
Zródło twierdzące o wykorzystaniu szabli jako broni konkwistadorów powiedział mój wykładowca historii jak uciąłem sobie z nim pogawędkę o hiszpańskim imperium kolonialnym.
facet na prawdę mądry więc nie sądzę by kłamał
Zródło przeczące to natomiast strona internetowa poświęcona Ameryce przed kolonialnej i kolonialnej i tam nie było żadnej informacji o tym że użyto szabel w boju z tubylcami .
Nie pamiętam do tej strony linku ale jak ją se przypomnę na pewno Ci go podeśle .


 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej