Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia hiszpańska XVI-XVIII wiek
     
Reznow45
 

Sztabskapitan
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 64.951

Kuba
 
 
post 20/01/2014, 14:57 Quote Post

Właśnie w tych granicach (60-90 tysięcy) Hiszpania utrzymywała trzon swych sił - Armię Flandrii. Trzeba pamiętać, że w Nowym Świecie nie było właściwie regularnych wojsk, zaś w Hiszpanii właściwej w razie potrzeby powoływano pospolite ruszenie. Kilkanaście tysięcy żołnierzy stacjonowało we Włoszech, zaś w razie wojny zaciągi brano głównie w Rzeszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Sebaar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 26.685

 
 
post 20/01/2014, 21:35 Quote Post

Trochę na temat armii hiszpańskiej doby wojny trzydziestoletniej: http://crossfireamersfoort.wordpress.com/2...irty-years-war/
Lista poszczególnych Tercio z okresu: http://crossfireamersfoort.wordpress.com/2...ts_exclude=2861

Warto zapoznać się z pojęciem tzw. "Drogi Hiszpańskiej", czyli szlaku biegnącego od Mediolanu do Flandrii, a którym przerzucano posiłki na głównych teatr działań.
http://www.amazon.com/Army-Flanders-Spanis...9/dp/0521543924
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
konto usunięte
 

Unregistered

 
 
post 20/01/2014, 21:51 Quote Post

QUOTE
zaś w Hiszpanii właściwej w razie potrzeby powoływano pospolite ruszenie

Było kiedyś zwołane?

QUOTE
Autor pisze tam, ze najwiecej zolnierzy Hiszpania miala okolo 1640 : 200 000.

Ciekawe czy owa liczba obejmuje samych żołnierzy czy też milicje. Mimo wszystko jak widać Hiszpania byłą wstanie wystawić naprawdę duże armie.

 
Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/01/2014, 22:12 Quote Post

Książka Geoffreya Parkera była już w tym temacie linkowana na tej samej zasadzie zresztą, do amazona, nie wiedzieć czemu. Ponieważ pojawiło się pytanie odnośnie polskiej literatury. Była już wymieniona książka Witolda Biernackiego, poza tym pewnych ogólnych uwag można doszukać się w pracach poświęconych wojskowości epoki - trochę pozycji wydano w Polsce o wojnie trzydziestoletniej. Natomiast zwróciłbym uwagę na ogólne ujęcia dziejów Hiszpanii "de los Austrias", czyli Habsburgów:

Henry Kamen, Imperium hiszpańskie. Dzieje rozkwitu i upadku, przeł. T. Prochenka, Warszawa 2008;
Enrique Martinez Ruiz, Zarys dziejów Hiszpanii nowożytnej, Poznań 2003;
Manuel Tunon de Lara [et all.], Historia Hiszpanii, Kraków 1997;
T. Miłkowski, P. Machcewicz, Historia Hiszpanii, Wrocław 2009 (wyd. 2);

J.H. Parry, Morskie imperium Hiszpanii, przeł. S. Bławat, Gdańsk 1983;
G. Parker (red.), Historia sztuki wojennej, Warszawa 2008.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
koko36911
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 84.135

Adam Zunski
 
 
post 24/01/2014, 22:15 Quote Post

Mozna jeszcze dodac ze sam Filip lV w 1625 czy 1626 w liscie do Kastyli stwierdzil, ze Hiszpania ma 300 000 piechoty i kawaleri, 500 000 milicji pod bronia i 108 okretow wojennych, ale te liczb sa malo prawdopodobne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
krychol1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 88.304

Krystian Jab³oñski
 
 
post 6/02/2014, 22:27 Quote Post

Polecam książkę Henrego Kamena,, Imperium Hiszpańskie,, są tam działy poświęcone wyłącznie wojsku Imperium Hiszpańskiego. Co do samej armii o ile dobrze pamiętam za czasów Filipa II tworzyli ją głównie najemnicy niemieccy . Najpopularniejszą jednostką była piechota, najpopularniejsi byli tercios,która dominowała zresztą w większości armii nowożytnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Selucyda
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 85.472

Miros³aw Jêdrzejak
 
 
post 7/03/2014, 18:43 Quote Post

Jak ktoś ma problemy z językami obcymi to zawsze można "przetłumacz stronę" w translatorze google ale zastrzegam jakość przetłumaczonego tekstu jest słaba
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 27/04/2014, 15:18 Quote Post

Wojna XXX- letnia:
Oficer Piechoty
user posted image

Oficer Rajtarów
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/10/2021, 9:12 Quote Post

Mam małą zagwozdkę - Kamen w "Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku", gdzieś chyba na stronie 320 pisze, że w w hiszpańskiej armii w Niderlandach walczyła "albańska kawaleria". Ja wiem, że armia hiszpańska to była zbieranina. Ale Albańczycy w Niderlandach? Możliwie? Czy po prostu tłumacz pomylił z Albany jako Szkocją? A cuś innego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 827
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 22/10/2021, 10:07 Quote Post

Zaciąg kilkuset Albańczyków chyba nie powinien stanowić problemu.
Część wybrzeża Albanii była w rękach weneckich. Ponadto we Włoszech jest mniejszośc albańska (a Neapol jest hiszpański!) - może coś tam zwewrbowano, niczym w II RP szwadron Tatarów.

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
MaG11
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.028
Nr użytkownika: 102.530

Stopień akademicki: lek.stom
Zawód: lekarz stomatolog
 
 
post 22/10/2021, 10:11 Quote Post

QUOTE
Mam małą zagwozdkę - Kamen w "Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku", gdzieś chyba na stronie 320 pisze, że w w hiszpańskiej armii w Niderlandach walczyła "albańska kawaleria". Ja wiem, że armia hiszpańska to była zbieranina. Ale Albańczycy w Niderlandach? Możliwie?


Chyba chodziło o tych kawalerzystów : https://pl.abcdef.wiki/wiki/Stratioti
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/10/2021, 10:23 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 22/10/2021, 10:12)
Mam małą zagwozdkę - Kamen w "Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku", gdzieś chyba na stronie 320 pisze, że w w hiszpańskiej armii w Niderlandach walczyła "albańska kawaleria". Ja wiem, że armia hiszpańska to była zbieranina. Ale Albańczycy w Niderlandach? Możliwie? Czy po prostu tłumacz pomylił z Albany jako Szkocją? A cuś innego
*



Raczej nie jest to błąd tłumacza. Nie jestem tutaj absolutnie ekspertem, ale znalazłem taką ciekawostkę: 1538 las naciones de los tercios: suizos, albaneses, croatas y polacos
"Narodowości tercios - Szwajcarzy, Albańczycy, Chorwaci i Polacy." W przypadku tych ostatnich chodzi o lisowczyków.
QUOTE
Los estradiotes ya habían servido con los españoles en las campañas de Italia y cuando el duque de Alba parte para Flandes, en 1568, le acompañan dos compañías de jinetes albaneses (200 jinetes).

Stratioci służyli już z Hiszpanami w kampaniach włoskich i kiedy książe Alba wyruszył do Flandrii w 1568, towarzyszyły mu dwie kompanie jeźdźców albańskich (200 jeźdźców).
Z zalinkowanego artykułu wynika, że Albańczycy byli rekrutowani razem z Chorwatami i Wołochami na pograniczu habsbursko-otomańskim. Służyli jako lekka kawaleria, używana do zwiadu, zasadzek i furażowania na terytorium nieprzyjaciela.
QUOTE
Su táctica favorita era cargar y fingir la huida para atraer al enemigo.
Ich ulubioną taktyką było szarżowanie i udawana ucieczka w celu wyciągnięcia przeciwnika z szyku.

Albańsko-włoska kawaleria odegrała rolę w obronie konwoju hiszpańskiego podczas tzw. bitwy pod Zutphen w 1586. Choć jeźdźcy zostali pobici przez kawalerię angielską a dowódca dostał się do niewoli, hiszpańska i walońska piechota odparła atak i konwój został ocalony.

Ten post był edytowany przez Heksagram: 22/10/2021, 10:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 827
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 22/10/2021, 10:39 Quote Post

QUOTE(MaG11 @ 22/10/2021, 10:11)
Chyba chodziło o tych kawalerzystów : https://pl.abcdef.wiki/wiki/Stratioti
*


Czyli coś tak jak u nas racowie co to później husarią się stali smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/10/2021, 11:38 Quote Post

Skoro kwestia Albańczyków się wyjaśniła, to podrzucę info o tym, że przez lata pojawiały się polskie wydania wymienionych tutaj książek.

Armia Flandrii i Hiszpańska Droga, G. Parkera: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4249766/arm...i-porazek-w-nid

Wojna trzydziestoletnia, P. Wilsona: https://napoleonv.pl/wojna-trzydziestoletni...tragedia-europy

A do tego Hiszpańskie Tercios, N. Cornisha: https://napoleonv.pl/hiszpanskie-tercios-1536-1704
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.843
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 22/10/2021, 17:43 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 22/10/2021, 9:12)

Mam małą zagwozdkę - Kamen w "Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku", gdzieś chyba na stronie 320 pisze, że w w hiszpańskiej armii w Niderlandach walczyła "albańska kawaleria". Ja wiem, że armia hiszpańska to była zbieranina. Ale Albańczycy w Niderlandach? Możliwie? Czy po prostu tłumacz pomylił z Albany jako Szkocją? A cuś innego



Najprawdopodobniej to właśnie albańskich stratiotów można zobaczyć na źródle z epoki - obrazie De kruisdraging Pietera Bruegla Starszego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...%C3%84._007.jpg

 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej