Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Joanna zwana La Loca (Szalona)
     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 10/08/2004, 16:44 Quote Post

wink.gif

Kto zgadnie czemu nadano jej przydomek szalona?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 18/08/2004, 11:56 Quote Post

wink.gif


Zagadka nie była wcale taka trudna.

Otóż Filip II zw. Pięknym (dlatego dostał taki przydomek), zdradzał ja jak mógł. To, że miała z nim szóstkę dzieci, było normalne w tamtych czasach (standard).

Zwariowała przez niego!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 23/10/2004, 16:25 Quote Post

Hmmm, nie jestem pewna ale czy to nie ona udusiła swojego męża poduszką?Gdzieś czytałam o takiej jednej... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 26/10/2004, 15:12 Quote Post

Chyba do niczego takiego nie doszło.
Może miałaś w rękach jakąś powieść beletrystyczno-historyczną.

Z tego co mi wiadomo to żyła ona w latach 1479-1555 "La Loca"
Była córką Ferdynanda i Izabeli.
Od 1502r. zaczęła zdradzać objawy pomieszania zmysłów, pomimo to w 1505r. uznana została przez Kortezy królową Kastylii.
Regentem był początkowo jej ojciec Ferdynand, a później jej mąż FIlip II, który wkrótce zmarł przeżywając jedynie 28 lat.

Czytałem że Joanna zwłoki męża Filipa woziła z sobą po kraju w otoczeniu 3 biskupów i niezliczonych zakonników.
Dopiero gdy "osiadła" w zamku Tordesillas, kazała tam dopiero pochowac ciało męża w kościele św. Klary, naprzeciw swego pałacu.
Niestety z motywem poduszkowym jeszcze się nie spotkałem ale spróbuję dotrzeć gdzieś do książki, w której to będzie.

Dzieki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kasjusz Antonius
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 1.578

 
 
post 15/11/2004, 20:53 Quote Post

Z tego co kiedyś tam wink.gif usłyszałem. Joanna była już od dzieciństwa osoba nerwową i podatną na stres, który z czasem przeobraził się w trwałą chorobe psychiczną.
Także słyszałem o wersji z rzekomymi herytyckimi poglądamy Joanny, do której swego czasu dopłynęły z odległych Niemiec i Flandrii.
Starano się je u niej ,,zwalczyć" torturami, głodówką, poniżaniem (min. rozbieranie do naga i zamykanie w ziemnej celi) co jakże nie inaczej również skrzywiły delikatny umysł Joanny.
Jonna często potrafiła kilkanaście godzin wpatrywać się w jeden punkt w swoim pokoju, często pokutowała, nie przyjmując pokarmu i biczując swoje ciało. Innym zaś razem traktowała jak zabawkę (podajże swoją córkę Katarzynę - nie jestem pewny), chcąc ja mieć tylko na własność, nie wypuszczając ją z zamku i przebierając ją na temte czasy w niemodne i brudne ubrania.
Joanna była moim zdaniem postacią tragiczną, której wyolbrzymiono nie które cechy charakteru, oraz psychiki, lecz naturalnie na tamte czasy Joanna zachowywała się wyjątkowo dziwnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
sarenka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.740

 
 
post 7/12/2004, 12:57 Quote Post

A czy nikt z was nie pomyślał ze wariatke to z niej robiono specjalnie? Najpierw ojciec a następnie mąż.Obaj chcieli tego co odziediczyła po matce tzn jej królestwa. A jeżeli objawem szaleństwa dla was jest miłość do męża i nie zgadzanie się na zdrady to gratuluje! W takim układzie wiekszość współczesnych kobiet powinna się leczyć. Jej nie zgadzanie się na uwczesne normy społeczne ( każdy kazdego zdradzał) nie musi być wcale objawam szaleństwa ona poprostu go kochała był wkońcu najprzystojniejsznym mężczyzną uwczesnej Europy. Nie od poardy nosił przydomek " Piękny " Moze ona poprostu nie znalazła zrozumienia w ludziach z jej epoki bo takie zachowanie nie było normale w tamtych czasach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 9/12/2004, 18:12 Quote Post

QUOTE(sarenka @ Dec 7 2004, 01:57 PM)
A czy nikt z was nie pomyślał ze wariatke to z niej robiono specjalnie? Najpierw ojciec a następnie mąż.Obaj chcieli tego co odziediczyła po matce tzn jej królestwa. A jeżeli objawem szaleństwa dla was jest miłość do męża i nie zgadzanie się na zdrady to gratuluje! W takim układzie wiekszość współczesnych kobiet powinna się leczyć. Jej nie zgadzanie się na uwczesne normy społeczne ( każdy kazdego zdradzał) nie musi być wcale objawam szaleństwa ona poprostu go kochała był wkońcu najprzystojniejsznym mężczyzną uwczesnej Europy. Nie od poardy nosił przydomek " Piękny " Moze ona poprostu nie znalazła zrozumienia w  ludziach z jej epoki bo takie zachowanie nie było normale w tamtych czasach.
*



Feministka się znalazła biggrin.gif
Mój dziadek zawsze powtarzał
"Wszystkie kobiety to narzędzie szatana" tongue.gif

Od 1502r. zaczęła zdradzać objawy pomieszania zmysłów, pomimo to w 1505r. uznana została przez Kortezy królową Kastylii.
Czytałem że Joanna zwłoki męża Filipa woziła z sobą po kraju w otoczeniu 3 biskupów i niezliczonych zakonników.

Czy to było normalne?


Z tego co kiedyś tam usłyszałem. Joanna była już od dzieciństwa osoba nerwową i podatną na stres, który z czasem przeobraził się w trwałą chorobe psychiczną.
Także słyszałem o wersji z rzekomymi herytyckimi poglądamy Joanny, do której swego czasu dopłynęły z odległych Niemiec i Flandrii.
Starano się je u niej ,,zwalczyć" torturami, głodówką, poniżaniem (min. rozbieranie do naga i zamykanie w ziemnej celi) co jakże nie inaczej również skrzywiły delikatny umysł Joanny.
Jonna często potrafiła kilkanaście godzin wpatrywać się w jeden punkt w swoim pokoju, często pokutowała, nie przyjmując pokarmu i biczując swoje ciało. Innym zaś razem traktowała jak zabawkę (podajże swoją córkę Katarzynę - nie jestem pewny), chcąc ja mieć tylko na własność, nie wypuszczając ją z zamku i przebierając ją na temte czasy w niemodne i brudne ubrania.
Joanna była moim zdaniem postacią tragiczną, której wyolbrzymiono nie które cechy charakteru, oraz psychiki, lecz naturalnie na tamte czasy Joanna zachowywała się wyjątkowo dziwnie.
Pogląd Kasjusza Antoniusza faktycznie być może był troszkę naciągnięty ze względu na być może zbyt wybujałą twórczość pisarza u którego to przecyztał(nie twierdzę, lecz biorę po uwagę) ze względu na zbyt dużą ilość literatury wydanej na temat Joanny i będącej często podciągniętą pod powieści beletrystyczne smile.gif

Jednak zauważ feministko, że przeważnie nawet i w tej najbardziej naciąganej Historii jest ziarnko prawdy!

Dlatego nie zgadzam się z Tobą z Twoimi poglądami na temat Joanny i sądzę, że ona napewno była szalona a nie to że chcieli z niej taką zrobić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
pati21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 8.244

Stopień akademicki: magister
Zawód: tlumacz
 
 
post 5/08/2005, 13:23 Quote Post

Joanna nie byla "szalona". Cierpiala na depresje spowodowana zdradami meza, a potem jego smiercia. Nazwano ja szalona, zeby odsunac ja od wladzy. Byla niewygodna dla ambitnego ojca, potem meza, a na konec rowniez dla syna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
pati21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 8.244

Stopień akademicki: magister
Zawód: tlumacz
 
 
post 5/08/2005, 13:30 Quote Post

Dodaje jeszcze liste biografii Joanny:

W. H. Prescott, Hist. of Ferdinand and Isabella (1854)
Rosier, Johanna die Wahnsinnige (Vienna, 1890)
H. Tighe, A Queen of Unrest (1907).
R. Villa, La Reina doña Juana la Loca (Madrid, 1892)
E. Ferri, Giovanna la Pazza. Una regina ribelle nella Spagna dell'Inquisizione
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 5/08/2005, 15:54 Quote Post

Joanna Szalona zaczęła już dosyć wcześnie zdradzać objawy obłędu. Nie dziwi mnie, że cesarz zgodził się ożenić z Szaloną dostając za to Hiszpanię. Jakkolwiek jej postawa sprzyjała utrzymaniu rządów Habsburgów w Hiszpanii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
morrighan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 6.824

Zawód: uczen
 
 
post 12/08/2005, 17:09 Quote Post

QUOTE(sarenka @ 7/12/2004, 14:57)
był wkońcu najprzystojniejsznym mężczyzną uwczesnej Europy. Nie od poardy nosił przydomek " Piękny "


Jak ktoś kiedyś powiedział "Mówiono o niej, ze jest najpiękniejszą księżniczką Europy. Nie dlatego, że była jakaś szczególnie piękna, nie była nawet ładna. Po prostu reszta księżniczek była, cóż - paskudna"
smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
sarenka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.740

 
 
post 10/09/2005, 10:10 Quote Post

NIe musisz się ze mną zgadzać. To jest dyskusja i każdy z nas ma swoje zdanie. JA nadal uważam ze nie była szalona. Znam prywatnie kobiete która jest bardzo nerwowa, nadpobudliwa i nie słychanie zaborcza. Gdyby miała bardzo przystojnego męża i dotego by jązdradzał na każdym kroku to teżby robiła mu piekło. Ale nie sądze ażeby należało ją z tego powodu zamykać w wariatkowie. Gdyby Filip jej nie zdradzał to pewnie nie było by sprawy a pamiętaj że przydomek nadali ludzie jej współcześni. Dal nich wierność nie była czymś normalnym. NIe znamy jej a nogła cierpiećna chorobe którą często uznawano za chorobe psychicznąa obecnie nazywa się to zespołem nadpobuliwości psycho ruchowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 10/09/2005, 19:55 Quote Post

QUOTE
NIe musisz się ze mną zgadzać. To jest dyskusja i każdy z nas ma swoje zdanie. JA nadal uważam ze nie była szalona(...)NIe znamy jej a nogła cierpiećna chorobe którą często uznawano za chorobe psychicznąa obecnie nazywa się to zespołem nadpobuliwości psycho ruchowej.

Oczywiście masz rację, że jej nie znamy, i nawet dzięki najlepszym źródłom historycznym, nie uda nam się tego zrobić. Być może naprawdę trochę się zagalopowałem, ponieważ przejrzałem jej biografie i trudno tam znaleźć konkretne dowody o tym, że była szalona. Gratuluję spostrzegawczości historycznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 14/09/2005, 11:37 Quote Post

QUOTE(pati21 @ 5/08/2005, 14:23)
Joanna nie byla "szalona". Cierpiala na depresje spowodowana zdradami meza, a potem jego smiercia. Nazwano ja szalona, zeby odsunac ja od wladzy. Byla niewygodna dla ambitnego ojca, potem meza, a na konec rowniez dla syna.
*



Ale miała z nim szóstkę dzieci.

Oprócz tego ciągnęła po miastach zwłoki swojego męża gdy już zmarł
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rhingrave
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 5.364

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/09/2005, 12:02 Quote Post

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem,iż Habsburgowie byli zdegenerowaną dynastia( cechą ich była wysunięta dolna szczęka) Podobno cesarz Karol V nie mogł swobodnie zamknąć ust. Byc może i jakies rodzinne zaszłości, choroby dziedziczne sie odzywają. W tym przypadku odradzały sie co 2 pokolenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej