Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gladiatorzy
     
karaluch84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 68.322

 
 
post 7/06/2013, 10:46 Quote Post

Temat wprawdzie dawno zarzucony, ale skoro ten o "najlepszym gladiatorze" został zamknięty, to - nie chcąc zakładać nowego - musiałem zabawić się w archeologa i "odkopać". smile.gif
Chodzi mi o różnice między secutorem, provocatorem i murmillo - czym konkretnie różniły się między sobą te typy gladiatorów jeśli chodzi o wyposażenie i taktykę walki? Bo trochę się w tym już gubię - i mam wrażenie, że różnice między nimi były czysto kosmetyczne (w rodzaju nieco innego kształtu hełmów)...

Ten post był edytowany przez karaluch84: 7/06/2013, 10:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Grimzon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 85.059

 
 
post 15/11/2013, 22:16 Quote Post

QUOTE(karaluch84 @ 7/06/2013, 10:46)
Temat wprawdzie dawno zarzucony, ale skoro ten o "najlepszym gladiatorze" został zamknięty, to - nie chcąc zakładać nowego - musiałem zabawić się w archeologa i "odkopać". smile.gif
Chodzi mi o różnice między secutorem, provocatorem i murmillo - czym konkretnie różniły się między sobą te typy gladiatorów jeśli chodzi o wyposażenie i taktykę walki? Bo trochę się w tym już gubię - i mam wrażenie, że różnice między nimi były czysto kosmetyczne (w rodzaju nieco innego kształtu hełmów)...
*




Zgodnie z Grantem i Futrellem provacatorzy walczyli pomiędzy sobą i najprawdopodobniej jako broń posiadali sztylety (noże).
Secutor jest najczęstszym przeciwnikiem Retariusa. Główna broń gladius i charakterystyczny hełm, gładki zamykany na głowie i najpewniej dający bardzo słabą wentylację co powodowało, że musiał sekutor posiadać wysoką kondycję.
Murmillo (następca Gala a właściwie inna bardziej polityczna nazwa) walczył przeciwko trakowi lub retariusowi także broń gladius. Hełm z motywami ryb.

Wszyscy gladiatorzy nosili też duże tarcze. Sekutor lub Murmillo byli także najczęściej wybierani na stanowisko Pierwszego gladiatora w danym ludus. Cesarza Kommodus swego czasu mianował się pierwszym sekutorem we wszystkich szkołach gladiatorów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 16/11/2013, 8:36 Quote Post

QUOTE
Wszyscy gladiatorzy nosili też duże tarcze.
Jesteś pewien że wszyscy byli w nie wyposażeni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Grimzon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 85.059

 
 
post 16/11/2013, 8:48 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 16/11/2013, 8:36)
Jesteś pewien że wszyscy byli w nie wyposażeni?


W kontekście opisu tych trzech konkretnych typów gladiatorów, tak. Każdy z nich posiadał dużą tarczę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/11/2013, 9:43 Quote Post

QUOTE(karaluch84 @ 7/06/2013, 11:46)
Chodzi mi o różnice między secutorem, provocatorem i murmillo - czym konkretnie różniły się między sobą te typy gladiatorów jeśli chodzi o wyposażenie i taktykę walki? Bo trochę się w tym już gubię - i mam wrażenie, że różnice między nimi były czysto kosmetyczne (w rodzaju nieco innego kształtu hełmów)...

Te i inne kwestie rozwiązuje ta książka: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=98086 i do niej odwołuję. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Grimzon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 85.059

 
 
post 16/11/2013, 10:01 Quote Post

A mogę nie zgodzić się z kilkoma stwierdzeniami zawartymi w tamtym temacie? I czy lepiej tu czy tam smile.gif

Ja natomiast polecam M.Granta - "Gladiatorzy" i Futrella "The Romans Games".
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/11/2013, 10:13 Quote Post

QUOTE(Grimzon @ 16/11/2013, 11:01)
A mogę nie zgodzić się z kilkoma stwierdzeniami zawartymi w tamtym temacie? I czy lepiej tu czy tam smile.gif

Your choice. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
karaluch84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 68.322

 
 
post 17/11/2013, 18:02 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 16/11/2013, 10:43)
QUOTE(karaluch84 @ 7/06/2013, 11:46)
Chodzi mi o różnice między secutorem, provocatorem i murmillo - czym konkretnie różniły się między sobą te typy gladiatorów jeśli chodzi o wyposażenie i taktykę walki? Bo trochę się w tym już gubię - i mam wrażenie, że różnice między nimi były czysto kosmetyczne (w rodzaju nieco innego kształtu hełmów)...

Te i inne kwestie rozwiązuje ta książka: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=98086 i do niej odwołuję.
*


Dziękuję za wskazówkę. Postaram się nabyć to opracowanie.

Zaś trochę z innej beczki - jak wyglądała kwestia wykupywania się gladiatorów z niewoli? Gladiator-niewolnik otrzymywał (o ile dobrze pamiętam) dziesięć procent z sumy jaką organizator igrzysk płacił laniście za występ owego gladiatora ("kontraktowi" otrzymywali więcej). Sęk w tym, że człowiek będący materiałem na dobrego gladiatora kosztował dużo, a lanista musiał w niego ponadto sporo zainwestować - to wszystko musiało mu się przecież zwrócić. Co więcej, im gladiator był lepszy tym większe dochody przynosił właścicielowi, a jego cena rosła. Czy w takich warunkach w ogóle było realne uzbieranie w przewidywalnym czasie sumy na tyle dużej, by była co najmniej równa wartości rynkowej danego gladiatora? Czy raczej trzeba było liczyć na łaskę właściciela, tj. zgodę na wykup po cenie niższej niż rynkowa?

Ten post był edytowany przez karaluch84: 17/11/2013, 19:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/02/2014, 23:39 Quote Post

Dobry film o gladiatorach, odmitologizujący tę profesję. Odtrutka na seriale typu Spartacus:
http://www.youtube.com/watch?v=fy_0CvfsJ7o
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Aritia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 83.333

Anna
Zawód: studentka
 
 
post 18/05/2015, 21:45 Quote Post

Witam a więc znalazłam takie zdanie ,,w 357 r. n.e. kolejna konstytucja, tym razem cesarza Konstansa, zabrania pod groźbą grzywny zobowiązywania się do walki w drodze auctoratio żołnierzy i urzędników cesarskich" dotyczące procesu zakazu circenses i problem bo nie rozumiem jego sensu. Auctorati wyczytałam ze byli wolnymi gladiatorami ale posłuszni jakimś ludziom na l nie pamiętam nazwy ale nadal tego zdania nie pojmuję. Przetłumaczy mi ktoś jego sens na prostszy język? confused1.gif
To zakazano wtedy organizacji igrzysk urzędnikom i żołnierzom czy jak?

Ten post był edytowany przez Aritia: 18/05/2015, 21:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/05/2015, 22:21 Quote Post

Czasownik "auctoro, -are" znaczy wynajmować się do posługi, często dotyczył właśnie występował w kontekście gladiatorów. Musiałabyś podać cały tekst konstytucji, ale wydaje mi się, że chodzi po prostu o zakaz wynajmowania się urzędników i żołnierzy jako gladiatorów. Poza tym, Konstans nie żył już w 357 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Aritia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 83.333

Anna
Zawód: studentka
 
 
post 18/05/2015, 22:49 Quote Post

Dziękuję serdecznie za odpowiedź szapur II.
I dlatego nie ufam książkom, a niby naukowe :/
Dzięki twojej odpowiedzi przynajmniej uniknęłam napisania głupoty ;p
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/05/2015, 22:58 Quote Post

To dodam coś jeszce, odpowiednie prawo jest ujęte w Kodeksie Teodozjańskim - CTh xv, 12, 2; brzmi jak następuje:

QUOTE
Imp. Constantius a. et Iulianus c. ad Orfitum praefectum Urbi. Universi, qui in urbe Roma gladiatorium munus impendunt, prohibitum esse cognoscant sollicitandi auctorando milites vel eos, qui palatina sunt praediti dignitate, sex auri librarum multa inminente, si quis contra temptaverit. Sponte etiam ad munerarium adeuntes per officium sublimitatis tuae ad magistros equitum ac peditum aut eos, qui gubernant officia palatina, oneratos ferreis vinculis mitti conveniet, ut huius legis statuto palatii dignitas a gladiatorio detestando nomine vindicetur. Dat. XVI kal. nov. Constantio a. VIIII et Iuliano caes. II conss. (357 oct. 17).


Zdecydowanie chodzi o zakaz wynajmowania żołnierzy i urzędników jako gladiatorów. Obowiązek i kara zostały nałożone na organizatorów igrzysk. Prawo literalnie dotyczy Rzymu, jakkolwiek stosowanie zapewne rozciągnięto na resztę imperium.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej