Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bolesław Kędzierzawy, Ocena rządów
     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 12/08/2010, 15:26 Quote Post

Witam !!
Jak oceniacie rządy Bolesława Kędzierzawego ? wink.gif
Według mnie był to słaby władca dzielnicowy. Najsłabszy z synów Bolesława Krzywoustego. Książę bez honoru i woli walki. Jego wyprawa na Prusów skończyła się druzgocącą porażką. To co dobre w działaniach tego księcia to fundacje, Biblia i Drzwi Płockie.

Ten post był edytowany przez michall216: 12/08/2010, 17:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 12/08/2010, 17:47 Quote Post

QUOTE(michall216 @ 12/08/2010, 16:26)
Witam !!
Jak oceniacie rządy Bolesława Kędzierzawego ? wink.gif
*



Witam,
W zasadzie postać ta kojarzy mi się głównie z lennem w Krzyszkowie jako tym momencie chyba najgorszym dla całego panowania Bolesława. Myślę,że na pewną ważną uwagę zasługuje fakt, że był postacią , która sukcesywnie dążyła do objęcia górnej władzy. Oczywiście duży sukces w takim a nie innym położeniu leżał w samym wychowaniu go przez matkę i Wszebora. W pewnym sensie to dzięki temu wychowaniu tak bardzo uważał Władysława za swe zagrożenie.

Cały problem panowania tego władcy lezy gdzie indziej. Można by rzecz,że gdyby nie "potknięcie" się u władzy Władysława może Bolesław wcale tak szybko nie doczekał się władzy.

Na plus można dodać próbę chrystianizacji Prusów i liczne nadania dla kościoła.
Ale sama sprawa śląska czy pokój w Krzyszkowie to już zdecydowanie gorsze chwile.

Ten post był edytowany przez p.bohonos: 12/08/2010, 17:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 12/08/2010, 17:56 Quote Post

CODE
Witam,
W zasadzie postać ta kojarzy mi się głównie z lennem w Krzyszkowie jako tym momencie chyba najgorszym dla całego panowania Bolesława. Myślę,że na pewną ważną uwagę zasługuje fakt, że był postacią , która sukcesywnie dążyła do objęcia górnej władzy. Oczywiście duży sukces w takim a nie innym położeniu leżał w samym wychowaniu go przez matkę i Wszebora. W pewnym sensie to dzięki temu wychowaniu tak bardzo uważał Władysława za swe zagrożenie.

Zgadza się. Bolesław jednak nie umiał sobie poradzić będąc księciem zwierzchnim. W tym momencie przypomniała mi się sytuacja ze spaleniem grodów na Odrze...
CODE
Cały problem panowania tego władcy lezy gdzie indziej. Można by rzecz,że gdyby nie "potknięcie" się u władzy Władysława może Bolesław wcale tak szybko nie doczekał się władzy.

Otóż to. Władysław Wygnaniec chciał uczynić podobnie jak Bolesław Krzywousty jednak tutaj opozycja była chyba silniejsza.
CODE
Na plus można dodać próbę chrystianizacji Prusów i liczne nadania dla kościoła.

Zgadza się była próba chrystianizacji Prus jednak z tego nic nie wyszło po za stratą wojska i śmiercią Henryka.
CODE
Ale sama sprawa śląska czy pokój w Krzyszkowie to już zdecydowanie gorsze chwile.

Tak, to chwile hańbiące dla państwa Polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej