Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 189 r. p.n.e., Rzymianie tłuką Galatów
     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 8/11/2007, 14:49 Quote Post

Ktoś może wie gdzie w internecie jakieś informacje, co do tych trzech bitew, by się znajdowały? Bo przybliżony przebieg znam z Appiana i z Wikipedii ale jej nie ufam biggrin.gif a Liwiusza mam zamiar kupić smile.gif

p.s. podtrzymujmy przy życiu subforum "celtowie" smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 25/11/2007, 1:03 Quote Post

Czy ktoś wie gdzie można dostac całego zachowanego Liwiusza po polsku, bo ten z BN co go w kioskach sprzedawali jest tylko fragmentaryczny i dotyczy jedynie wojen z Hanibalem . Niestety. Bo warto mieć bez dwóch zdań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 26/11/2007, 20:20 Quote Post

Obawiam sie, że tylko ten za 100 i więcej zł za 1/6 tomów z Ossolineum te stare wydanie, ewentualnie na necie ale ja tylko znalazłem jeden tom (Księgi XLI-XLV i Periochy (Streszczenia) ksiąg XLVI-CXLII) ale strony nie potrafię podać, mogę ewentualnie na maila przesłać smile.gif . Jak ktoś by wiedział na jakiej stronie są pozostałe tomy, szczególnie poprzedni do tego który posiadam odnoszący się min. do wojen z Galatami to mile widziany link smile.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
karaluch84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 68.322

 
 
post 2/10/2011, 21:47 Quote Post

Odkurzam stary temat, ponieważ chciałbym zapytać o pewną kwestię dotyczącą wyprawy konsula Manliusza do Galacji. Chodzi mi o lokalizację gór, na których rozegrały się bitwy z tamtejszymi Celtami. Tolistobojowie schronili się na Olimpie Mizyjskim (Appian.XI.42) - na wschód od Pessynuntu (dziś - tureckie Ballihisar), nad zakolem rzeki Sangarios (dziś - Sakarya). Ale o jaką konkretnie górę może chodzić? Tam jest pasmo kilku wzgórz, z których najwyższe jest południowe (tak to przynajmniej wygląda w google earth). Co do góry Magaba - z przekazu Liwiusza wynika, że znajdowała się ona "nieco ponad dziesięć tysięcy kroków" od Ankyry (XXXVIII.19 - Tektosagowie gromadzą się na tej właśnie górze, zaś w XXXVIII.24 - wzmianka o nieprzyjacielu, tj. Tektosagach, znajdujących się we wspomnianej odległości od obozu rzymskiego założonego w bliskim sąsiedztwie Ankyry). Po wschodniej stronie współczesnej Ankary widać (znów google earth) górę o dwóch wierzchołkach - od południa, zachodu i północy otoczoną przez miejską zabudowę. Czy to może być wzmiankowana przez Liwiusza Magaba, czy jednak źle szukam?

Ten post był edytowany przez karaluch84: 2/10/2011, 21:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 9/03/2013, 17:19 Quote Post

QUOTE
Ale o jaką konkretnie górę może chodzić?
karaluch84

Chodzi o górę Uludağ. Znajduje się ona w tureckiej prowincji Bursa, ma dwa wieszchołki i w czasach starożytnych to właśnie Uludağ był nazywany Olimpem Myzyjskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej