Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Długość życia w średniowieczu,
     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/01/2019, 2:03 Quote Post

QUOTE(Drożko @ 19/01/2019, 5:30)
QUOTE(asceta @ 19/01/2019, 0:04)
Te 15 % mieści się w tych 40 %.
*


Faktycznie.
To będą takie zakresy - zmarli w wieku:
< 10 lat - 50%
> 50 lat - 40%
> 60 lat - 15%

Czyli z tych, którzy przeżywali wiek dziecięcy 20% nie dożywało 50, 80% przeżywało ponad 50 lat, a 30% - 60.
*



I o to chodzi.

A wracając do uwagi powyżej. Ileż to razy w artykułach w gazetach, w artykułach o prehistorii widziałem te bzdurne teksty: "a bo w średniowieczu to większość umierała w wieku 30 lat". Więc dzbany piszą też w gazetach...

Ten post był edytowany przez mlukas: 26/01/2019, 2:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 23/05/2019, 17:08 Quote Post

Po pierwsze, wbrew pozorom, w średniowieczu bardzo dbano o higienę. To dopiero cudowny renesans przyniósł nie mycie się. W końcówce średniowiecza nastały zarazy, a ludzie wtedy myśleli żę człowiek zaraża się przez tak zwane morowe powietrze, więc ktoś wymyślił, że gdy nie będą się myć to zapchają sobie pory w skórze i się nie zarażą.

Po drugie, średnia wieku rzeczywiście wynosiła koło 30 - 35 lat, ale nie zapominajmy, że z dzieci, pierwsze 5 lat przeżywało koło 50% więc to mocno zaniża statystyki. Trudno to niestety sprawdzić dokładnie, ponieważ mało komu chciało się zapisywać coś o dzieciakach, które dopiero co się urodziły i już zmarły.

Ludzie dożywali w średniowieczu i 80-siątki, lecz ze względu na słabo rozwiniętą medycynę, częste wojny oraz zarazy, ludzi takich nie było dużo.

Kobiety to oczywiście trochę inna kwestia, ponieważ olbrzymia część kobiet umierała podczas porodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/05/2019, 17:15 Quote Post

QUOTE(Historyk że hej @ 23/05/2019, 18:08)
Po pierwsze, wbrew pozorom, w średniowieczu bardzo dbano o higienę. To dopiero cudowny renesans przyniósł nie mycie się. W końcówce średniowiecza nastały zarazy, a ludzie wtedy myśleli żę człowiek zaraża się przez tak zwane morowe powietrze, więc ktoś wymyślił, że gdy nie będą się myć to zapchają sobie pory w skórze i się nie zarażą.

*


Mógłbyś zacytować źródło, skąd pochodzi ta informacja? Jaki zasięg w skali europejskiej miał ten pomysł?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 26/05/2019, 19:32 Quote Post

gdzieś o tym czytałem, niestety nie mogę teraz sobie niestety przypomnieć.

W końcu średniowiecza, przez Europę przetoczyły się zarazy, na czele z czarną śmiercią. Wtedy na znaczeniu straciły na przykład łaźnie, ponieważ ludzie nie chcieli dzielić jednej wanny (czy jak to nazwać) z innymi, w obawie przed zarażeniem.

Nie wiem jak wy, ale ja też miałbym duże obiekcje, by kąpać się z innymi, którzy mogliby być zarażeni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej