Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Siła fizyczna społeczeństwa w czasach Piastów
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 3/12/2011, 12:33 Quote Post

QUOTE
O ile mi wiadomo to bitwa pod Grunwaldem to juz nie sa czasy Piastów
Chyba udało Ci się dojść do rozsądnego wniosku... tyle, że za pewne w okresiedzielącym Piastów od Jagiellonów ludzie zmienili się niewiele.
QUOTE
Jezeli tu sa uczetncy widowisk rekonstrukcyjnych to myslę, że odpowiedzą na pytanie jaka kondycję trzeba mieć aby cały dzień nawet z rzerwami machać bronią.
Marny to argument ale są. Zapewniam Cię, że nawet w zbroi można robić więcej niz Ci się wydaje ale piętnastominutowa walka bez przerwy to jest na prawdę ekstremum i jest to jakośc zupełnie odmiena niż indywidualny sparing w szrankach, dgzie wysiłek jest jeszcze większy, wątpiącym proponuję próbę organoleptyczną służąc jako sparing partner
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 6/12/2011, 10:23 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 3/12/2011, 13:33)
QUOTE
O ile mi wiadomo to bitwa pod Grunwaldem to juz nie sa czasy Piastów
Chyba udało Ci się dojść do rozsądnego wniosku... tyle, że za pewne w okresiedzielącym Piastów od Jagiellonów ludzie zmienili się niewiele.
QUOTE
Jezeli tu sa uczetncy widowisk rekonstrukcyjnych to myslę, że odpowiedzą na pytanie jaka kondycję trzeba mieć aby cały dzień nawet z rzerwami machać bronią.
Marny to argument ale są. Zapewniam Cię, że nawet w zbroi można robić więcej niz Ci się wydaje ale piętnastominutowa walka bez przerwy to jest na prawdę ekstremum i jest to jakośc zupełnie odmiena niż indywidualny sparing w szrankach, dgzie wysiłek jest jeszcze większy, wątpiącym proponuję próbę organoleptyczną służąc jako sparing partner
*



[quote=marcin 1018,6/12/2011, 11:23]
Ad. Grunwald. O ile ludzie zmienili się niewiele to już technika i taktyka od czasów Piastów się zmieniła, a zatem i sposób przygotowań.
Ad. Kondycja. Poboksuj na worku bokserskim, 30 sekund pracy, 30 sekund przerwy przez godzinę. Potem pomyśl o powtórzeniu jeszcze 3 takich sesji w ciągu doby. Moim zdaniem takie uderzanie w worek bokserski to mniejsza praca niż walka, będąc nawet lekko uzbrojonym i lekko opancerzonym.

Łączenie postów i edycja - sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 6/12/2011, 10:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/12/2011, 13:22 Quote Post

QUOTE
technika i taktyka
Technika tak ale waga uzbrojenia niewiele, taktyka jeśli idzie o wymogi kondycyjne też raczej nie.
Swego czasu brałem wielokrotnie udział w (nieszczęśliwie chyba) przywołanych przez Ciebie rekonstrukcjach historycznych, dawało radę spokojnie okładać się przez czas dłuższy, obecnie fechtuję (głównie długim mieczem) i ja i inni (pasjonaci tego sportu bez problemu odbywają po kila sparingów dziennie, bodaj rekordzistą był swego czasu Marcin Surdel, który na SMDF'ie w 2009 stoczył 100 sparingów, do obejrzenia tu: http://www.youtube.com/watch?v=8RXBIe7X2xY
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 6/12/2011, 13:25 Quote Post

[quote=lancelot,6/12/2011, 14:22]
[quote]czy sie bijecie na śmierc i życie, bo wtedy jest niecio inny wysiłek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/12/2011, 13:32 Quote Post

QUOTE
czy sie bijecie na śmierc i życie, bo wtedy jest niecio inny wysiłek.
NIe ale zapewniam, że każdy daje z siebie (prawie)wszystko, jak to w sporcie... bijąc się na śmierć i życie walczyli byśmy jeszcze wytrwalej bo tam pardonu nie było, nie było miejsca na "odpuszczenie sobie" igeneralnie adrenalina większa. I chyba tyle odniesień do wspólczesnego fechtowania i rekonstrukcji wystarczy. Konkluzja jest taka: skoro ja (wcale nie najmłodszy i nie najlepszy) jestem w stanie sparować kilka/kilanaście razy dziennie tonie jest to żadnym wyczynem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/12/2011, 13:37 Quote Post

Mam nadzieję, iż wiecie, że piszecie w wątku merytorycznym i lepiej nie koncentrować się tutaj na własnych doświadczeniach z sali treningowej, ringu czy siłowni smile.gif Proszę o skierowanie dyskusji na maritum - przejawy siły fizycznej społeczeństwa w czasach Piastów - sz. II.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 6/12/2011, 14:10 Quote Post

[
CODE
[QUOTE]quote=szapur II,6/12/2011, 14:37]
[color=purple]Mam nadzieję, iż wiecie, że piszecie w wątku merytorycznym i lepiej nie koncentrować się tutaj na własnych doświadczeniach z sali treningowej, ringu czy siłowni :) Proszę o skierowanie dyskusji na maritum - przejawy siły fizycznej społeczeństwa w czasach Piastów[/color] [color=purple]- sz. II[/color].
[right][snapback]996408[/snapback][/right]
[/quote][/QUOTE]


Po prostu staram się o ile to możliwe porównac znaną nam ówczesnie aktywnośc fizyczną przełożyć na siłe fizyczną społeczeństwa w czasach Piastów. Starm się wykazać, iż ówcześnie ludzie byli silniejs. Aczkowlwiek pragnętez zwrócić uwage, ze są różne rodzaje siły . Dlatego też pojawienie się wątków treningowych, aby wiedziec o czym się dyskutuje. np. kulturysta ma z reguły słaby cios, a bokser za wiele nie wyciśnie. Jak cos łamie regulamin z owej wypowiedzi proszę wykasować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/12/2011, 14:13 Quote Post

QUOTE
Starm się wykazać, iż ówcześnie ludzie byli silniejs.
Ja jak do tej pory dowodów na to nie widzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 6/12/2011, 14:35 Quote Post

[
CODE
[QUOTE]quote=lancelot,6/12/2011, 15:13]
[quote]Starm się wykazać, iż ówcześnie ludzie byli silniejs.[/quote]Ja jak do tej pory dowodów na to nie widzę.
[right][snapback]996425[/snapback][/right]
[/quote][/QUOTE]

Nie wydaje mi się możliwe przeprowadzenei dowodu tak potwierdzajacego i zaprzecającego moją tezę. Skazani jersteśmy na poszlaki i domysły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/12/2011, 14:51 Quote Post

Stawiasz tezę, na Tobie ciąży obowiązek dowiedzenia, ja osobiście uznam w wymiarze jednostkowym (tj. wskazującym na to, że bywały niezwykle silne osobniki takowe jednak zdarzają się i współcześnie) wiarygodny przekaz źródłowy, w wymiarze ogólnym badania antropologiczne przeprowadzone na odpowiednio dużej próbie, wskazujące na większą niż obecnie masę tkanki mięśniowej u ludzi z epoki piastowskiej. Bez tego to wyłącznie bicie piany i twierdzenie na podstawie "bo mi się tak wydaje" lub "bo wtedy to były chłopy"

Ten post był edytowany przez lancelot: 6/12/2011, 14:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej