Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura Zukowska, gdzie informacje

Mścisław100

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.429

post 4/05/2020, 12:52 Quote Post

Profesor Parczewski wspomniał w poniższej debacie o historii starożytnej Europy (około 3 godziny i 50 minuty, przed wyjściem na pociąg) o archeologicznej kulturze zukowskiej (może i przez v, bo nigdzie nie znalazłem o niej informacji). Czy można o niej poczytać więcej w internecie lub w książkach dostępnych w bibliotekach, bo przyznam, że dla laika ciężko cokolwiek na ten temat znaleźć? Domyślam się, że nazwa pochodzi od wykopalisk z Żukowic pod Głogowem, ale tak na prawde nie wiem. Z tego co mówi profesor, to ta kultura była pierwszą falą słowiańską w dorzeczu Odry. Czy to prawda i na jakim odcinku Odry? Górny, Dolny Śląsk? Skąd przybyła, jak powstała i w co wyewoluowała?

https://www.youtube.com/watch?v=Cm3yKnHYPXc

User is offline  PMMini Profile Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Supermoderator
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 4/05/2020, 17:41 Quote Post

A możesz podać jakiś bardziej dokładny namiar minutowy? Tak szczerze mówiąc dla mnie ten wykład jest dosyć nudnawy i nie chce mi się oglądać uważnie przez pełne pół godziny. Zacząłem to oglądać od wskazanej godziny ok. 3:50, w końcu przeleciałem do wyjścia profesora na pociąg, i niestety nie zauważyłem wspomnienia o tej kulturze.

Natomiast w pracy A. Buko Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej (ja mam wydanie z roku 2006) znajduje się mapa przedstawiająca najstarsze strefy zasiedlenia wczesnosłowiańskiego na ziemiach polskich. Wynika z niej, że na Śląsku były trzy. Idąc od północy:
- od wideł pomiędzy Nysą Łużycką a Odrą, biegnąca na południe między Nysą a Bobrem mniej więcej na wysokość Żagania
- między Bobrem a Obrą, przekraczająca Odrę w pasie od mniej więcej Bytomia do Ścinawy
- na zachód od Wrocławia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Mścisław100

III ranga

post 6/05/2020, 18:16 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 4/05/2020, 17:41)
A możesz podać jakiś bardziej dokładny namiar minutowy? Tak szczerze mówiąc dla mnie ten wykład jest dosyć nudnawy i nie chce mi się oglądać uważnie przez pełne pół godziny. Zacząłem to oglądać od wskazanej godziny ok. 3:50, w końcu przeleciałem do wyjścia profesora na pociąg, i niestety nie zauważyłem wspomnienia o tej kulturze.

Natomiast w pracy A. Buko Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej (ja mam wydanie z roku 2006) znajduje się mapa przedstawiająca najstarsze strefy zasiedlenia wczesnosłowiańskiego na ziemiach polskich. Wynika z niej, że na Śląsku były trzy. Idąc od północy:
- od wideł pomiędzy Nysą Łużycką a Odrą, biegnąca na południe między Nysą a Bobrem mniej więcej na wysokość Żagania
- między Bobrem a Obrą, przekraczająca Odrę w pasie od mniej więcej Bytomia do Ścinawy
- na zachód od Wrocławia.
*

3 godz. i 54. minuta. Pod koniec tej minuty.

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 6/05/2020, 22:30 Quote Post

Dzięki, jutro sobie zerknę smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 7/05/2020, 9:41 Quote Post

Z tego co słyszę profesor mówi o kulturze Zukov, zukowskiej, w dorzeczu Odry.
Mnie to brzmi na nazwę niepolską, czyli albo czeską, albo niemiecką. Mam nadzieje, że Polak posłużyłby się literą 'ż" i wyraźnym "w", gdyby miało chodzić o nazwę pochodząca od polskiej miejscowości. Dorzecze Odry też znacznie poszerza problem.
Może trzeba szukać w kierunku np. czeskiego Zukova?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Mścisław100

III ranga

post 7/05/2020, 19:45 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 7/05/2020, 9:41)
Mnie to brzmi na nazwę niepolską, czyli albo czeską, albo niemiecką. Mam nadzieje, że Polak posłużyłby się literą 'ż" i wyraźnym "w", gdyby miało chodzić o nazwę pochodząca od polskiej miejscowości. Dorzecze Odry też znacznie poszerza problem.
*

Nie wiem, nie znam się, ale nie uzyskać na to odpowiedzi na tym forum o czymś świadczy...

User is offline  PMMini Profile Post #6

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 7/05/2020, 21:36 Quote Post

QUOTE(Mścisław100 @ 7/05/2020, 20:45)
QUOTE(wysoki @ 7/05/2020, 9:41)
*

Nie wiem, nie znam się, ale nie uzyskać na to odpowiedzi na tym forum o czymś świadczy...
*

Temat jest w trochę dziwnym miejscu, może lepiej by się sprawdził w Slowianach?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej