Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wandalowie w czasach dzisiejszych:, Wandalowie dzisiaj i po osiedleniu
     
plex
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 95.207

 
 
post 2/10/2014, 20:41 Quote Post

Jak wiadomo Wandalowie po rozbojach w Rzymie osiedli się w afryce północnej i tyle mi wiadomo co działo się z nimi dalej czy żyją jeszcze ich poromkowie jak radzili sobie z innymi ludami w afryce ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/10/2014, 21:41 Quote Post

Nijak sobie nie poradzili. Chwilę po osiedleniu się w Afryce Justynian ich pozamiatał. Jeśli jakieś resztki to przetrwały, to i tak arabski walec wdeptał ich w glebę. Biologiczni potomkowie pewnie żyją, ale jako odrębna grupa to wątpliwe żeby dotrwali do początków drugiego tysiąclecia ne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 2/10/2014, 23:35 Quote Post

QUOTE(plex @ 2/10/2014, 20:41)
Jak wiadomo Wandalowie po rozbojach w Rzymie osiedli się w afryce północnej i tyle mi wiadomo  co działo się z nimi dalej czy żyją jeszcze ich poromkowie jak radzili sobie z innymi ludami w afryce ?
*


W 533-4 Justynian przy pomocy Belizariusza podbił Afrykę Północną, część Wandalów próbował przesiedlić, ale zbuntowali się. Król wandalski Gelimer z rodzinką dostał daczę gdzieś na terenie Cesarstwa, ale poza tym niewiele wiadomo. Powstania mauro-wandalskie po podboju Afryki srodze wytępiły Wandalów, rozmyli się wśród Rzymian i Berberów. O ile nie przypuścimy ( rolleyes.gif ), że kameruńskie królestwo Wandala/Mandara ma coś z nimi wspólnego, wówczas nie ma co ich szukać w II tysiącleciu, chyba że w tekstach, gdzie oznaczają np. Polaków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/10/2014, 9:42 Quote Post

Gdzieś tam żyją w północnej Afryce ludzie, którzy mają kolor skóry biały, blond włosy i niebieskie oczy lub czarne włosy, śniadą twarz i błękitne oczy. Coś/ktoś mówił, że mogą to być biologiczni potomkowie Wandalów, ale problem w tym, że od 2000 lat ten region afrykański był notorycznie nawiedzany przez Europejczyków. Czy są to akurat Wandalowie lub Alanowie, nie jest do końca pewne i chyba nigdy się nie dowiemy.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/10/2014, 11:18 Quote Post

@Vapnatak
Import słowiańskich niewolników, rajdy piratów z Maghrebu na Europę, przybycie Morysków (wśród których musieli być też mieszańcy) - jest dość powodów, aby w Tunezji i okolicach znaleźli się blondyni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/10/2014, 13:02 Quote Post

Otóż to!

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/10/2014, 23:18 Quote Post

Hm, obiło mi się o uszy, że jasną pigmentację to i Guancze względnie często miewali. Jeśli nie jest to jakaś radosna bajka jak o białych Indianach potomkach winlandzkich wikingów, i jeśli nie jest to skutek jakichś dryfów genetycznych, to może to być coś dla północnej Afryki całkiem typowego, i to od dawna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 9/10/2014, 6:38 Quote Post

Były badania genetyczne, które wykazały, że duża część kobiecych linii na Wybrzeżu Barbarzyńskim wiedzie do Europy. Przecież oni żyli z piractwa przez ostatnie paręset lat przed podbojem francuskim. Podobno porywali nawet Anglików i Angielki, co tu mówić o basenie Morza Śródziemnego.
Rude włosy nie dziwią, a dodatkowo ja nie jestem pewien, czy Berberowie już w starożytności nie byli rudowłosi.
W końcu mówi się, że kolor skóry ludności w Egipcie ściemniał pod wpływem masowego napływu niewolników z Czarnej Afryki od czasów podboju arabskiego, a to by świadczyło, że ludność na północ od Sahara oryginalnie była nie tak różna od Alpinidów.
Jeśli chodzi o Wandalów, to ja też ten wątek poruszyłem i koledzy mi wytłumaczyli, że podbój arabski był dosyć masowym ludobójstwem, szczególnie mężczyzn.
Poza tym do końca nie wiemy, ilu jasnowłosych przyszło z Wandalami ze Śląska, a ilu po drodze załapało się w Panonii, czy innych trasach na szlaku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej