Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Siedziba polskich wladz na emigracji, Gdzie rezydowali i jak funkcjonowali
     
Monsieur Joseph
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 59.466

Dawid
Zawód: student
 
 
post 21/09/2011, 15:29 Quote Post

od dluzszego czasu szukam informacji gdzie mialy siedzibe wazne
urzedy rzadu polskiego na emigracji

z tego co wiem siedziba naczelnego wodza armii polskiej byla w Hotelu Rubens a siedziba prezydenta Raczkiewicza w jakims palacyku w dzielnicy Chelsea w Londynie ale szczegolow nie znam

Czy ktos zna jakies konkretne informacje ?
Wlasciwie to chodzi mi tez o codzienny, techniczny
aspekt funkcjonowania polskiego rzadu na emigracji

Skad brali pieniadze? Kto pilnowal kwatery? Czy politycy mieli jakis ochroniarzy ? Ile osob bylo objetych immunitetem i w jakims stopniu ?Czy brytyjski policjant mogl dac mandat polskiemu oficerowi ?
Gdzies dawno temu wyczytalem,ze polscy zolnierze kiedy byli legitymowani przez brytyjskich policjantow zachowywali sie agresywnie

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
RappaR
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 9.209

 
 
post 17/02/2014, 14:19 Quote Post

Pieniądze dostawali na kredyt od najpierw Francuzów, potem Brytyjczyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
haes82
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 46.878

Hubert Staniszewski
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 13/09/2015, 18:22 Quote Post

Ja mam inne, naiwne z punktu widzenia fachowca, ale jednak ważne dla mnie pytanie. Dotyczy ono kwestii fundamentalnej, ale poza kilkoma ogólnikami wiedza szkolna praktycznie o tym w ogóle nie wspomina.

Co robił w ogóle rzad polski na uchodźstwie? Co to była za organizacja, jakie mieli środki działania, kompetencje, wpływ na cokolwiek?

Moje wyobrażenie (mam nadzieję, błędne) na temat tej organizacji o tym rządzie wygląda tak, że grupa wysoko postawionych przed wojną Polaków zmuszonych do emigracji zorganizowało sobie klub, w którym spotykali się raz w tygodniu, ponarzekali jaki to naród Polski jest uciskany, powspominali dawne czasy, może wystosowali gdzieś depeszę do jakiegoś "prawdziwego" rządu (PRLowskiego, radzieckiego, angielskiego, francuskiego) z wyrazami oburzenia czy ubolewania w takiej czy innej sprawie. No i czasem spotkali się z innym rządem na uchodźstwie, aby przy herbacie (albo i herbacie z "prądem") wspólnie ponarzekać na to, jak to źle mają ich narody.

A jak było naprawdę?

No, mam nadzieję, że

Ten post był edytowany przez haes82: 13/09/2015, 18:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 13/09/2015, 19:03 Quote Post

QUOTE(haes82 @ 13/09/2015, 18:22)
Ja mam inne, naiwne z punktu widzenia fachowca, ale jednak ważne dla mnie pytanie. Dotyczy ono kwestii fundamentalnej, ale poza kilkoma ogólnikami wiedza szkolna praktycznie o tym w ogóle nie wspomina.

Co robił w ogóle rzad polski na uchodźstwie? Co to była za organizacja, jakie mieli środki działania, kompetencje, wpływ na cokolwiek?

Moje wyobrażenie (mam nadzieję, błędne) na temat tej organizacji o tym rządzie wygląda tak, że grupa wysoko postawionych przed wojną Polaków zmuszonych do emigracji zorganizowało sobie klub, w którym spotykali się raz w tygodniu, ponarzekali jaki to naród Polski jest uciskany, powspominali dawne czasy, może wystosowali gdzieś depeszę do jakiegoś "prawdziwego" rządu (PRLowskiego, radzieckiego, angielskiego, francuskiego) z wyrazami oburzenia czy ubolewania w takiej czy innej sprawie. No i czasem spotkali się z innym rządem na uchodźstwie, aby przy herbacie (albo i herbacie z "prądem") wspólnie ponarzekać na to, jak to źle mają ich narody.

A jak było naprawdę?

No, mam nadzieję, że
*


W czasie wojny(a to ten dział) mieli co do roboty. Spotkania z innymi mocarstwami(byli wszak uznawani), zarządzanie armię, kontakt ze strukturami podziemnymi, pomaganie uchodźcom etc etc. Po wojnie faktycznie jedynie tylko mogli pisać jakieś ulotki/artykuły i prowadzić RWE. Takie tam kanapy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 13/09/2015, 19:44 Quote Post

QUOTE(Mawr @ 13/09/2015, 20:03)
prowadzić RWE.
*


Rząd emigracyjny prowadził RWE?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej